Ruoškitės dar rudenį: kaip apsisaugoti nuo kurklių, grambuolių ir baltasparnių

 (22)
Gerai žinome posakį apie vasarą ruošiamas roges bei žiemą ruošiamus ratus. Kiekvienas geras sodininkas žino, kad tinkamai padirbėjus rudenį, pavasarį galima gerokai pasilengvinti sau gyvenimą. Apie kenkėjus pagalvojame dažniausiai tik tada, kai jie jau daro žalos. Tačiau galbūt verta, jiems užkirsti kelią? Tai padaryti galite ir šiandien.
© Shutterstock nuotr.

Kurkliai

Nenorintiems pavasarį sulaukti daugybės kurklių, patariama jau rudenį paspęsti jiems savotiškus spąstus. Štai ką reikia daryti. Pirmiausia darže iškasame keletą duobių – nepervarkite, gilių tikrai nereikia, užteks apie 0,5 m gylio. Tuomet į šias duobes prikrečiame mėšlo, geriausiai tinka arklių, taip pat jį galima „paįvairinti“ šiaudais. Tokia vieta šiam kenkėjui yra labai šilta, todėl didelė tikimybė, kad kurklys (ir net ne vienas) čia sugalvos peržiemoti. Leiskite jam įsitaisyti ir pasidžiaugti radus tinkamą vietą. Vis dėlto, atėjus pirmosioms šalnoms, šios duobės atverčiamos ir mėšlas išbarstomas darže. Kurkliai nespėja rasti kitos žiemavietės ir dauguma jų žūva. Sulaukę pavasario turite vienu galvos skausmu mažiau.

Grambuoliai

Grambuolių lervos pridaro kur kas daugiau žalos nei suaugę vabzdžiai. Jos gyvena ir auga 3-4 metus ir, natūralu, turi kažkur žiemoti. Žiemoja jos ne kur kitur kaip tik dirvoje. Tad, jei grambuolių lervos kankino pastaruosius metus, patariama jomis pasirūpinti rudenį. Geriausias būdas tai padaryti – gilusis (bent 20 cm) arimas. Lervos gana gerai reaguoja į orų permainas, todėl prasidėjus šaltesniems orams, leidžiasi į didesnį gylį, kol pasiekia apie 1 m gylį – iš ten jų taip lengvai neiškrapštysite. Tad vos tik dirva pradeda vėsti, dirvą reikėtų išarti. Ariant giluminiu arimu, grambuolių lervos sužeidžiamos, išverčiamos į paviršių, kur jas arba sulesa paukščiai, arba jos nespėja rasti šiltos vietos ir žūva nuo šalčio. Rezultatas turėtų būti analogiškas – ženkliai mažiau grambuolių lervų padarytos žalos ir didesnis derlius.

Baltasparniai ir kiti šiltnamio kenkėjai

Baltasparniai gyvena šiltnamiuose ir mažina jų derlių. Jie maži, tačiau įkuria buriasi į gausias kolonijas. Žiemoja ten pat, kur ir gyveno vasarą - šiltnamyje . Tad rudenį reikėtų jį gerai išvalyti – išnešti pašalinius daiktus (kibirus, dėžes, laistymo žarnas, plėveles ir kita). Taip ne tik padarysite tvarką, tačiau ir sumažinsite galimų žiemaviečių skaičių. Verta ir šiltnamį išplauti ir dezinfekuoti.

Kaip tai padaryti galite skaityti čia: Kaip paprastai paruošti šiltnamį žiemai ir pavasariui

Nepamirškite gerai apžiūrėti daigų ir kitų daiktų, kuriuos pavasarį įnešate į šiltnamį – yra tikimybė, kad net ir labai tvarkingai atlikę visas procedūras, netyčia įnešite naujų baltasparnių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?