Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.
© Shutterstock

Kada ir kokią dirvą reikia kasti?

Reikia pradėti nuo to, kad nevisas dirvožemio rūšis rudenį reikia perkasti. Pavyzdžiui, sausame ir smėlingame dirvožemyje šis agrotechnikos būdas jokios naudos neduoda, nes sausame dirvožemyje piktžolės ir taip auga negausiai, bet štai sunkiame bei molingame dirvožemyje jis – ypač naudingas. Rudeninis perkasimas gerina tokio dirvožemio struktūrą bei padeda apsaugoti jį nuo kenkėjų.

Dirvos perkasimo darbams trukdo giliai į dirvožemį įsigėrusi drėgmė (permirkusią žemę sunku tiek kasti, tiek purenti), todėl šį darbą stengiamasi nudirbti iki ilgalaikių lietų pradžios. Paprastai daržininkai perkasa dirvožemį spalio pradžioje, bet tai galima padaryti ir atėjus kiek vėsesniems orams, svarbu sulaukti giedrų, sausų dienų.

Kokie yra rudeninio dirvožemio perkasimo privalumai?

Kova su piktžolėmis. Visi daržininkai sutinka, kad dirvožemio perkasimas labai sumažina piktžolių kiekį. Rudeninio perkasimo metu dirvožemio sluoksnis, kuriame tarpsta piktžolės yra paslepiamas po kitais sluoksniais, smulkūs piktžolių ūgliai perkasus greitai žūsta. Pavasarį tokioje dirvoje jos sunkiau sudygsta.

Apsauga nuo kenkėjų ir ligų. Perkasimas padeda apsaugoti dirvą nuo ligų bei kenkėjų. Kadangi kenkėjai jau būna pasiruošė peržiemojimui, netikėtai pažeidus jų lizdus, jie nespėja iš naujo pasiruošti žiemai, sušąla ir žūva. Taip pat į paviršių išversti grumstai geriau peršąla, taigi, iš dalies yra dezinfekuojami.

Dirvožemio gerinimas. Perkasimas taip pat gerina sunkaus, molingo dirvožemio struktūrą. Po perkasimo jame susiformuoja oro ertmės pro kurias patenka deguonis. Dirvoje, kurioje trūksta deguonies, augalai auga prasčiau, jie sunkiau pasisavina maistines medžiagas.

Racionalus sniego drėgmės panaudojimas. Kadangi po perkasimo dirvos paviršius lieka nelygus, ant jo susikaupia daugiau sniego. Pavasarį, sniegui tirpstant, vanduo nesuteka į šonus, o susigeria į perkasus atsiradusias oro ertmes ir įsigeria giliai į dirvožemį.

Kaip perkasti žemę?

Dirva neturi būti perkasama labai giliai, specialistai sako, kad idealiausias variantas – iki 20 centimetrų. Nepatariama kasti giliau, nes dirvos viršutinis sluoksnis yra pats vertingiausias, todėl jo nereikia giliai paslėpti. Kasant grumstus galima apversti, kad sudygusios piktžolės atsidurtų apačioje, bet jų nereikia labai susmulkinti. Išlyginti lysvių irgi nereikia, geriau palikti nelygų jų paviršių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.