Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga?

 (1)
Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.
© Shutterstock

Trumpai apie dirvožemio rūgštingumą

Dirva gali būti: šarminė, rūgštinė arba neutrali. Rūgštingumas bei šarmingumas yra išreiškiamas pH matu. PH skalė yra nuo 1 iki 14 (1 − labai rūgštus, 7 – neutralus, o 14 − labai šarminis). Dauguma kultūrinių augalų labiausiai mėgsta nerūgščią, pakankamai maistinių medžiagų turinčią dirvą (dažniausiai daržuose auginamiems augalams geriausias pH yra apie 6,0–6,5). Kuo labiau nuo normos yra nutolęs pH rodiklis, tuo prasčiau tokioje dirvoje tirpsta ir yra augalų pasisavinamos maisto medžiagos. Apie dirvos rūgštingumą kartais galima spręsti iš to, kokie augalai joje auga natūraliai. Pavyzdžiui, rūgščioje dirvoje gerai auga samanos, smulkiosios rūgštynės, viržiai. Šarminę dirvą mėgsta dirvinės čiužutės, apyninės liucernos, o neutralioje auga paprastosios jonažolės, ankstyvieji šalpusniai.

Kodėl verta kalinti dirvožemį?

Dirvožemis paprastai laikui bėgant rūgštėja, o rūgščiame dirvožemyje geriau auga įvairios piktžolės. Taip pat toks dirvožemis apsunkina daugumos kultūrinių augalų augimą, jie kur kas prasčiau pasisavina reikalingas medžiagas, taip pat tokiame dirvožemyje išaugę augalai duoda mažesnį derlių. Kalkinant dirvožemį ne tik neutralizuojamas jo pH, bet kartu yra pagerinama jo struktūra, jis yra praturtinamas fosforu, kaliu, azotu, siera, kalciu, magniu. Žinoma, per daug kalkingas dirvožemis taip pat nėra itin tinkamas augalų augimui, tad kalkinti dirvos nereikia itin dažnai (pakalkintų lengvų dirvų kalkinti nereikia 4-5 metus, vidutinio sunkumo – 7-10 metų, o sunkių – 9-12 metų ir ilgiau).

Kokias medžiagas naudoti kalkinimui?

Kalkinimui galima naudoti pelenus, kalkes, klintmilčius, dolomitmilčius arba kreidą. Labai svarbu naudoti tinkamą jų kiekį, gausiai kalkinti dirvožemio nereikia, nes per gausus kalkinimas, kartais gali jam pakenkti. Kiek medžiagų naudoti nukalkinimui priklauso nuo dirvožemio tipo ir dirvožemio pH. Daržininkai mėgėjai gali laikytis tam tikrų standartų: siekiant normalizuoti pH iki 6,0-6,5, kalkinimui naudojamų medžiagų kiekiai galėtų būti tokie – mažo rūgštingumo dirvoms, kurių pH yra apie 5,1-5,5 užteks apie 40 kg / arui. Smėlio ar priesmėlio dirvoms, kurių pH yra apie 4,6-5, galima naudoti daugiau – 60-80 kg / arui. Kalbant apie pelenus, reikia paminėti, kad juos vienintelius tinka naudoti tiek rudenį, tiek pavasarį. Jie yra įterpiami 8–10 cm gyliu po 100–150 g/ kv. m.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.

Kaip paruošti šiltnamį kitam sezonui? (2)

Rudens pradžia – pats geriausias metų laikas galvoti apie šiltnamį. Tiems, kurie jo neturi, tai metas suskubti, jį įsigyti ir paruošti pavasario sezonui iš anksto, o jei jūsų kieme ar sodyboje jau puikuojasi šiltnamis – tai yra metas jam atsidėkoti už šiųmetinį derlių paruošiant jį kitam sezonui. Pasiteiravome ekspertų, kaip reikia pasirūpinti šiltnamiu nuėmus derlių.