Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga?

 (1)
Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.
© Shutterstock

Trumpai apie dirvožemio rūgštingumą

Dirva gali būti: šarminė, rūgštinė arba neutrali. Rūgštingumas bei šarmingumas yra išreiškiamas pH matu. PH skalė yra nuo 1 iki 14 (1 − labai rūgštus, 7 – neutralus, o 14 − labai šarminis). Dauguma kultūrinių augalų labiausiai mėgsta nerūgščią, pakankamai maistinių medžiagų turinčią dirvą (dažniausiai daržuose auginamiems augalams geriausias pH yra apie 6,0–6,5). Kuo labiau nuo normos yra nutolęs pH rodiklis, tuo prasčiau tokioje dirvoje tirpsta ir yra augalų pasisavinamos maisto medžiagos. Apie dirvos rūgštingumą kartais galima spręsti iš to, kokie augalai joje auga natūraliai. Pavyzdžiui, rūgščioje dirvoje gerai auga samanos, smulkiosios rūgštynės, viržiai. Šarminę dirvą mėgsta dirvinės čiužutės, apyninės liucernos, o neutralioje auga paprastosios jonažolės, ankstyvieji šalpusniai.

Kodėl verta kalinti dirvožemį?

Dirvožemis paprastai laikui bėgant rūgštėja, o rūgščiame dirvožemyje geriau auga įvairios piktžolės. Taip pat toks dirvožemis apsunkina daugumos kultūrinių augalų augimą, jie kur kas prasčiau pasisavina reikalingas medžiagas, taip pat tokiame dirvožemyje išaugę augalai duoda mažesnį derlių. Kalkinant dirvožemį ne tik neutralizuojamas jo pH, bet kartu yra pagerinama jo struktūra, jis yra praturtinamas fosforu, kaliu, azotu, siera, kalciu, magniu. Žinoma, per daug kalkingas dirvožemis taip pat nėra itin tinkamas augalų augimui, tad kalkinti dirvos nereikia itin dažnai (pakalkintų lengvų dirvų kalkinti nereikia 4-5 metus, vidutinio sunkumo – 7-10 metų, o sunkių – 9-12 metų ir ilgiau).

Kokias medžiagas naudoti kalkinimui?

Kalkinimui galima naudoti pelenus, kalkes, klintmilčius, dolomitmilčius arba kreidą. Labai svarbu naudoti tinkamą jų kiekį, gausiai kalkinti dirvožemio nereikia, nes per gausus kalkinimas, kartais gali jam pakenkti. Kiek medžiagų naudoti nukalkinimui priklauso nuo dirvožemio tipo ir dirvožemio pH. Daržininkai mėgėjai gali laikytis tam tikrų standartų: siekiant normalizuoti pH iki 6,0-6,5, kalkinimui naudojamų medžiagų kiekiai galėtų būti tokie – mažo rūgštingumo dirvoms, kurių pH yra apie 5,1-5,5 užteks apie 40 kg / arui. Smėlio ar priesmėlio dirvoms, kurių pH yra apie 4,6-5, galima naudoti daugiau – 60-80 kg / arui. Kalbant apie pelenus, reikia paminėti, kad juos vienintelius tinka naudoti tiek rudenį, tiek pavasarį. Jie yra įterpiami 8–10 cm gyliu po 100–150 g/ kv. m.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?