Priežastys, kodėl verta mulčiuoti dirvą

 (3)
Dirvos mulčiavimas – seniai daržininkystėje, bet kol kas mažai mūsų sodininkų naudojamas agrotechnikos būdas. Mulčio nauda labai didelė. Jis ne tik neleidžia veistis piktžolėms, skatina mikroorganizmų veiklą, privilioja sliekų, pagerina dirvos struktūrą, saugo ją nuo išdžiūvimo ir šalnų, neleidžia vėjui išpustyti vertingų maisto medžiagų, bet ir puošia kiemą, alpinariumą, gėlyną.
mulčas
mulčas
© Shutterstock nuotr.

Išvaikykime abejones

Dažniausiai mulčias nenaudojamas todėl, kad nežinoma jo teikiama nauda ir privalumai. Be to, norėdami išsklaidyti abejones pateiksime keletą pagrindinių teiginių apie mulčią.

• Prekybininkai siūlo įvairų spalvotą mulčią aplinkos dizainui, žaidimų aikštelėms, vazoninėms gėlėms, bėgimo takams ir kitiems poreikiams tenkinti. Dažnai abejojama, ar jis yra saugus augalams ir gyvūnams. Tačiau mulčo dažai gaminami iš natūralių pigmentų, todėl nekenkia. Atsižvelgiant į oro sąlygas, mulčias išlaiko spalvą ilgiau nei dvejus metus.

• Naudodami mulčą jūs atsikratysite papildomų rūpesčių – laistymo, ravėjimo, temperatūrų svyravimo. Taip pat galėsite sukurti norimą dizainą, bet ir suteikti grožio pavieniams medžiams, augalų grupėms ir krūmams.

• Smulkesnis mulčias idealiai tinka vazoninėms gėlėms, naudotinas ir namų viduje, ir lauke. Jis puošia ir palaiko drėgmę žemėje, todėl ypač tinka daug vandens naudojantiems augalams. Pamirškite dažną laistymą – mulčias pasirūpins jūsų augalais.

• Bėgimo takams dekoratyvios medžio drožlės suteikia grožio, palengvina bėgikų sąnarių darbą. Žirgų sporte jos seniai naudojamos kaip amortizuojamoji medžiaga.

Kaip mulčiuoti augalus?

Vienišas augalas

Apie medį ar krūmą reikia nubrėžti pusės lajos dydžio apskritimą. Spygliuočius supantis mulčias gali būti lygus lajos skersmeniui ar net didesnis už jį. Būtina išrauti visas žoles ir nukasti viršutinį dirvos sluoksnį (5–10 cm), jį supurenti ir gerai palaistyti. Ruošdami mulčiuoti plotą po spygliuočiais, saugokite paviršiuje esančias jų šaknis.

Augalų grupės

Dirva po vienos ar įvairių rūšių medžių bei aukštų krūmų grupėmis neužželia, nes ją dengia pavėsis.
Tad svarbu ne tik mulčiuoti, bet ir sukurti tinkamas augalų kompozicijas. Mulčiuojamas plotas turi visiškai uždengti neapžėlusią dirvą. Mulčias beriamas aplink visą tankiai sužėlusių krūmų grupę ir, kiek įmanoma, tarp jų. Pakėlus ir pririšus augalų apačią, reikia išpjauti nudžiūvusias šakas, nukasti viršutinį sluoksnį, supurenti dirvą ir gerai palaistyti. Spalvotą mulčią berkite 5–10 cm storio sluoksniu. Atminkite, kad užbarstę jo per daug pakenksite augalams, o užbarstę per mažai nepasieksite norimo rezultato.

Gėlynai ir vazoniniai augalai

Palaistykite gėlyno dirvą ir berkite mulčią. Mulčiuodami vazoninius augalus, jei reikia, nuimkite viršutinį žemės sluoksnį. Spalvotas mulčias aplink juos beriamas 2–5 cm storio sluoksniu.

• Paprastai mulčias beriamas 5–10 cm storio sluoksniu. Ploniau mulčiuojama sunki, molinga dirva, o storiau – lengva, smėlėta.
• Kas 4–6 mėnesius mulčią rekomenduojama sumaišyti, kad sluoksniai atsinaujintų ir augalų šaknys gautų papildomai oro. Kas dvejus metus reikia užpilti ir naują 2–3 cm storio sluoksnį. Tik stenkitės neberti mulčio per daug.
• Spalvotas mulčias dirvoje sulaiko iki 73% vandens, kuris paprastai išgaruoja. Jis apsaugo šaknis nuo sezoninių temperatūros svyravimų, palaikydamas aukštesnę temperatūrą žiemą ir žemesnę vasarą. Nepraleisdamas šviesos, mulčias sudaro nepalankias sąlygas piktžolėms augti. Be to, jis saugo dirvą nuo erozijos, neleisdamas lietui išplauti, o vėjui nunešti jos dalelių. Šaknys lengviau kvėpuoja. Dirva būna puresnė, nesusidaro pluta.
• Augalams, kurie nemėgsta rūgščios dirvos, netinka pušų žievės mulčias. Rūgščioje dirvoje augančių medžių, krūmų ir gėlių yra gerokai mažiau nei neutralioje ar šarmingesnėje dirvoje. Jei sode – vien rūgštelės nemėgstantys augalai, geriau naudokite „Ekopark“ gaminamą aukščiausios kokybės nužievintos medienos mulčią.
• Žolės mulčias nėra ilgaamžis, labai greitai suyra. Jei sodo augalus bandysite mulčiuoti išrautomis, jau sėklas subrandinusiomis žolėmis, tik prisišauksite bėdos. Vėliau neatsiginsite vešliai sužėlusių piktžolių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.