Priežastys, kodėl reikia kompostuoti

 (5)
Svarstote, ar verta pradėti kompostuoti? Jeigu Jus atbaido gandai, kad kompostas pritraukia graužikus ar skleidžia nemalonų kvapą, pats metas juos pamiršti ir pasikliauti šiais patarimais.
Komposto dėžės turinys
© Shutterstock nuotr.

1. Tai visai paprasta. Ar daug laiko ir pastangų sugaištate išmesdami šiukšles? Viso labo kelias sekundes kiekvieną savaitę. Štai kaip paprasta kompostuoti – tiesiog viena ranka pakeliate šiukšliadėžės dangtį ir paleidžiate į šiukšliadėžę tai, ką turite kitoje rankoje (oi, buvo paprasta!). Jeigu jūs sugebate vienu metu eiti ir kramtyti gumą (net jei ir nesugebate), jūs sugebėsite kompostuoti.

2. Labai pigu. Daryti kompostą beveik nieko nekainuoja, nebent reikės šiek tiek investuoti į komposto kibirą ar dėžę. Tiesą sakant, jeigu jūs esate sodininkas arba tiesiog turite kažkiek žemės, komposto krūva gali padėti sutaupyti – sumažės išlaidų trąšoms ir sodo/daržo atliekų išvežimui. Taip pat kompostavimas stipriai sumažins jūsų buitinių šiukšlių kiekį – galbūt pavyks sumažinti išlaidas už komunalinį šiukšlių išvežimą. Susiję straipsniai: Kaip kompostuoti ir kas tinka kompostavimui (4) Rudens lapai: šiukšlės ar turtas? (6)

3. Komposto dėžė atrodo stilingai. Nelabai mėgstu pirkti aksesuarus virtuvei – ar išvis ką nors pirkti – bet man visai patinka nauji, stilingi, dizainerių kurti komposto dėžių modeliai. Daugumoje jų būna iškart įmontuoti medžio anglies filtrai, todėl joks svogūno ar česnako kvapas neištrūks iš dėžės. Ryškiai raudonos, metalinių atspalvių ar baltos kaip sniegas – jos papuoš bet kokios nuobodžios virtuvės interjerą.

4. Kompostas – sveiko ir klestinčio sodo šaltinis. Tikrai nerasite geresnių trąšų nei kompostas. Jis atpalaiduoja molinį dirvožemį, o smėlingai dirvai padeda išlaikyti drėgmę. Komposte ne tik nėra naftos turinčių sudedamųjų dalių (kaip daugumoje parduotuvėse parduodamų trąšų), jis taip pat gali sumažinti ligų ir kenkėjų skaičių. Kompostu tręšiami sodai ir daržai duoda gausesnį sveikesnių vaisių ir daržovių derlių, juose vešliau auga gėlės ir kita augmenija.

5. Kompostavimas yra naudingas planetai. Sąvartynuose nuolat mažėja vietos, atliekų užkasama vis daugiau, ir kaip aplinkos apsaugos agentūra teigia, iš visų atliekų Jungtinėse Valstijose maždaug 25% - sodo atliekos ir maisto likučiai. Tai sudaro maždaug 60 milijonų tonų per metus! Užuot stebėję pilnėjantį sąvartyną savo apylinkėse ir mokėję vis didesnį mokestį už jo išlaikymą ir valdymą, pabandykite kompostuoti.

6. Jūs galite kompostuoti, netgi jei neturite sodo/daržo/kiemo. Neturite savos žemės? Jokių problemų. Kompostą galite panaudoti netgi kambarinėms gėlėms tręšti.

7. Nėra kvapo – nėra kenkėjų. Gandas, kad kompostas pritraukia peles, vabzdžius ar kitus kenkėjus, yra melas. Tik blogai paruoštas kompostas skleidžia blogus kvapus ar pritraukia parazitus. Kompostuokite teisingai – nemeskite į krūvą pieno ir mėsos produktų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.