Priežastys, kodėl reikia kompostuoti

 (5)
Svarstote, ar verta pradėti kompostuoti? Jeigu Jus atbaido gandai, kad kompostas pritraukia graužikus ar skleidžia nemalonų kvapą, pats metas juos pamiršti ir pasikliauti šiais patarimais.
Komposto dėžės turinys
© Shutterstock nuotr.

1. Tai visai paprasta. Ar daug laiko ir pastangų sugaištate išmesdami šiukšles? Viso labo kelias sekundes kiekvieną savaitę. Štai kaip paprasta kompostuoti – tiesiog viena ranka pakeliate šiukšliadėžės dangtį ir paleidžiate į šiukšliadėžę tai, ką turite kitoje rankoje (oi, buvo paprasta!). Jeigu jūs sugebate vienu metu eiti ir kramtyti gumą (net jei ir nesugebate), jūs sugebėsite kompostuoti.

2. Labai pigu. Daryti kompostą beveik nieko nekainuoja, nebent reikės šiek tiek investuoti į komposto kibirą ar dėžę. Tiesą sakant, jeigu jūs esate sodininkas arba tiesiog turite kažkiek žemės, komposto krūva gali padėti sutaupyti – sumažės išlaidų trąšoms ir sodo/daržo atliekų išvežimui. Taip pat kompostavimas stipriai sumažins jūsų buitinių šiukšlių kiekį – galbūt pavyks sumažinti išlaidas už komunalinį šiukšlių išvežimą. Susiję straipsniai: Kaip kompostuoti ir kas tinka kompostavimui (4) Rudens lapai: šiukšlės ar turtas? (6)

3. Komposto dėžė atrodo stilingai. Nelabai mėgstu pirkti aksesuarus virtuvei – ar išvis ką nors pirkti – bet man visai patinka nauji, stilingi, dizainerių kurti komposto dėžių modeliai. Daugumoje jų būna iškart įmontuoti medžio anglies filtrai, todėl joks svogūno ar česnako kvapas neištrūks iš dėžės. Ryškiai raudonos, metalinių atspalvių ar baltos kaip sniegas – jos papuoš bet kokios nuobodžios virtuvės interjerą.

4. Kompostas – sveiko ir klestinčio sodo šaltinis. Tikrai nerasite geresnių trąšų nei kompostas. Jis atpalaiduoja molinį dirvožemį, o smėlingai dirvai padeda išlaikyti drėgmę. Komposte ne tik nėra naftos turinčių sudedamųjų dalių (kaip daugumoje parduotuvėse parduodamų trąšų), jis taip pat gali sumažinti ligų ir kenkėjų skaičių. Kompostu tręšiami sodai ir daržai duoda gausesnį sveikesnių vaisių ir daržovių derlių, juose vešliau auga gėlės ir kita augmenija.

5. Kompostavimas yra naudingas planetai. Sąvartynuose nuolat mažėja vietos, atliekų užkasama vis daugiau, ir kaip aplinkos apsaugos agentūra teigia, iš visų atliekų Jungtinėse Valstijose maždaug 25% - sodo atliekos ir maisto likučiai. Tai sudaro maždaug 60 milijonų tonų per metus! Užuot stebėję pilnėjantį sąvartyną savo apylinkėse ir mokėję vis didesnį mokestį už jo išlaikymą ir valdymą, pabandykite kompostuoti.

6. Jūs galite kompostuoti, netgi jei neturite sodo/daržo/kiemo. Neturite savos žemės? Jokių problemų. Kompostą galite panaudoti netgi kambarinėms gėlėms tręšti.

7. Nėra kvapo – nėra kenkėjų. Gandas, kad kompostas pritraukia peles, vabzdžius ar kitus kenkėjus, yra melas. Tik blogai paruoštas kompostas skleidžia blogus kvapus ar pritraukia parazitus. Kompostuokite teisingai – nemeskite į krūvą pieno ir mėsos produktų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?