Pjuvenų ir drožlių panaudojimas mulčiavimui ir substratams

 (2)
Pjuvenos gali būti vertingos daržininko pagalbininkės. Būtina sąlyga – medienos pjuvenos bei drožlės turi būti natūralios. Fenolio klijų, lakų, dervų turinčios sintetinės statybinės medžiagos: OSB plokštės, fanera, MPP atliekos visiškai netinka.
© Shutterstock

Pjuvenų panaudojimo darže būdai

Pjuvenas galima naudoti: mulčiavimui, kompostavimui, daigų auginimui skirtam maistingam substratui, sodo takelių paviršiaus sluoksniui. Pjuvenose galima laikyti šakniavaisių: burokėlių, morkų, šakninių petražolių, pastarnokų derlių, taip jis apsaugomas nuo mechaninių pažeidimų.

Atsargumas su šviežiomis pjuvenomis

Šviežių pjuvenų ir drožlių kasti į dirvą neskubėkite. Mat drožlių irimo metu mikroorganizmai iš dirvos gali atimti daug azoto. Dirvos naudingumas, derlingumas sumažės.

Bet senos perpuvusios drožlės ir pjuvenos elgsis atvirkščiai – dirvą azotu prisodrins. Todėl šviežias pjuvenas pradžioje būtina berti į komposto krūvas daliniam suirimui. Tik po 1,5-2 metų perpuvusias pjuvenas galima naudoti kaip požeminę trąšą.

Mulčiavimas pjuvenomis

Mulčiavimui panaudotos šviežios pjuvenos dirva nekenkia, yra naudingos. Tokią mulčiavimo medžiagą galima pagerinti ją palaisčius biologiniais kokteiliais. Pjuvenos ir drožlės labai tinka, jeigu bus mulčiuojama: vaismedžiai, aviečių krūmai, tulpės, rožės, hortenzijos, prieš žiemą pasėtos morkos, šakninės petražolės, žieminiai česnakai, braškės ir žemuogės.

Ypatingai pjuvenas mėgsta braškės ir žemuogės. Jas užberti galima taip:

1. Pašalinkite visas augančias piktžoles.

2. Tarp uogų krūmelių paklokite vieną popieriaus sluoksnį su užlaidomis.

3. Popierių iš viršaus užberkite 4-5 cm medienos drožlių ir pjuvenų sluoksniu.

4. Pjuvenos perpūva per 1,5-2 metus, todėl žemuogių ir braškių lysvių priežiūrai teprireiks reguliaraus laistymo ir skystųjų trąšų.

Pro storą mulčio sluoksnį piktžolės prasimušti negalės, todėl braškių ravėti nereikės. Dirvos paviršiuje po pjuvenų sluoksniu esančios organinės medžiagos išsaugo augalams reikalingą nuolatinę drėgmę. Todėl žymiai sumažėja laistymo poreikis. Pjuvenų mulčius pagerina naudingųjų mikroorganizmų veiklos sąlygas, o jie pagerina dirvožemio struktūrą. Perpuvusios pjuvenos ir drožlės dirvoje visiškai suyra ir ją praturtina maistiniais elementais.

Smulkios drožlės

Smulkio drožlės už pjuvenas yra pranašesnės. Jos mažiau sulimpa ir mažiau sukrenta, todėl jų oro pralaidumas yra geresnis. Po tokiomis pjuvenomis esanti dirva kvėpuoja lengviau.

Be to, smulkios drožlės suyra žymiai greičiau. Lapuočių drožlės ir pjuvenos suyra greičiau nei spygliuočių.

Jeigu netoli jūsų sklypo ar vasarnamio yra lentpjūvė - jums pasisekė ir turite galimybę dažna įsigyti natūralios medienos pjuvenų ir drožlių, o jomis padidinti savo sklypo derlingumą ir palengvinti savo darbą darže.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.