Pjuvenų ir drožlių panaudojimas mulčiavimui ir substratams

 (2)
Pjuvenos gali būti vertingos daržininko pagalbininkės. Būtina sąlyga – medienos pjuvenos bei drožlės turi būti natūralios. Fenolio klijų, lakų, dervų turinčios sintetinės statybinės medžiagos: OSB plokštės, fanera, MPP atliekos visiškai netinka.
© Shutterstock

Pjuvenų panaudojimo darže būdai

Pjuvenas galima naudoti: mulčiavimui, kompostavimui, daigų auginimui skirtam maistingam substratui, sodo takelių paviršiaus sluoksniui. Pjuvenose galima laikyti šakniavaisių: burokėlių, morkų, šakninių petražolių, pastarnokų derlių, taip jis apsaugomas nuo mechaninių pažeidimų.

Atsargumas su šviežiomis pjuvenomis

Šviežių pjuvenų ir drožlių kasti į dirvą neskubėkite. Mat drožlių irimo metu mikroorganizmai iš dirvos gali atimti daug azoto. Dirvos naudingumas, derlingumas sumažės.

Bet senos perpuvusios drožlės ir pjuvenos elgsis atvirkščiai – dirvą azotu prisodrins. Todėl šviežias pjuvenas pradžioje būtina berti į komposto krūvas daliniam suirimui. Tik po 1,5-2 metų perpuvusias pjuvenas galima naudoti kaip požeminę trąšą.

Mulčiavimas pjuvenomis

Mulčiavimui panaudotos šviežios pjuvenos dirva nekenkia, yra naudingos. Tokią mulčiavimo medžiagą galima pagerinti ją palaisčius biologiniais kokteiliais. Pjuvenos ir drožlės labai tinka, jeigu bus mulčiuojama: vaismedžiai, aviečių krūmai, tulpės, rožės, hortenzijos, prieš žiemą pasėtos morkos, šakninės petražolės, žieminiai česnakai, braškės ir žemuogės.

Ypatingai pjuvenas mėgsta braškės ir žemuogės. Jas užberti galima taip:

1. Pašalinkite visas augančias piktžoles.

2. Tarp uogų krūmelių paklokite vieną popieriaus sluoksnį su užlaidomis.

3. Popierių iš viršaus užberkite 4-5 cm medienos drožlių ir pjuvenų sluoksniu.

4. Pjuvenos perpūva per 1,5-2 metus, todėl žemuogių ir braškių lysvių priežiūrai teprireiks reguliaraus laistymo ir skystųjų trąšų.

Pro storą mulčio sluoksnį piktžolės prasimušti negalės, todėl braškių ravėti nereikės. Dirvos paviršiuje po pjuvenų sluoksniu esančios organinės medžiagos išsaugo augalams reikalingą nuolatinę drėgmę. Todėl žymiai sumažėja laistymo poreikis. Pjuvenų mulčius pagerina naudingųjų mikroorganizmų veiklos sąlygas, o jie pagerina dirvožemio struktūrą. Perpuvusios pjuvenos ir drožlės dirvoje visiškai suyra ir ją praturtina maistiniais elementais.

Smulkios drožlės

Smulkio drožlės už pjuvenas yra pranašesnės. Jos mažiau sulimpa ir mažiau sukrenta, todėl jų oro pralaidumas yra geresnis. Po tokiomis pjuvenomis esanti dirva kvėpuoja lengviau.

Be to, smulkios drožlės suyra žymiai greičiau. Lapuočių drožlės ir pjuvenos suyra greičiau nei spygliuočių.

Jeigu netoli jūsų sklypo ar vasarnamio yra lentpjūvė - jums pasisekė ir turite galimybę dažna įsigyti natūralios medienos pjuvenų ir drožlių, o jomis padidinti savo sklypo derlingumą ir palengvinti savo darbą darže.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.

Kaip panaudoti kavos tirščius sodininkystėje? (1)

Dažnas iš mūsų per dieną išgeria daugiau nei vieną puodelį kavos. Po tokio gardaus karšto gėrimo puodelio, kavos tirščiais paprasčiausiai atsikratome. Tačiau ar žinojote, kad šios virtuvės atliekos yra puikios trąšos kambariniams bei darže augantiems augalams?

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti? (7)

Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti (30)

Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?

Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode? (46)

Šliužai – drėgmę ir tankią augmeniją mėgstantys pilvakojai moliuskai, kuriems drėgni, lietingi orai yra itin palankūs. Gausus šių kenkėjų būrys darže gali pridaryti nemažai žalos jame augantiems kopūstams, salotoms, burokėliams bei kitoms daržovėms. Pristatome kelis būdus, kaip kontroliuoti šliužų kiekį savo sode.

Pomidorų ligos ir kaip jų išvengti (8)

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Šiltnamio įsibrovėliai – baltasparniai: kaip su jais kovoti? (17)

Baltasparniai – vos pastebi, bet labai įkyrūs šiltnamio kenkėjai, kuriais atsikratyti nėra itin lengvas uždavinys. Būdami visai nedideli, dėl savo vislumo, jie gali augalams padaryti nemažai žalos. Pristatome kelis būdus, kurie padės atsikratyti šiais šiltnamio įsibrovėliais.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo? (3)

Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?