Pjuvenų ir drožlių panaudojimas mulčiavimui ir substratams

 (2)
Pjuvenos gali būti vertingos daržininko pagalbininkės. Būtina sąlyga – medienos pjuvenos bei drožlės turi būti natūralios. Fenolio klijų, lakų, dervų turinčios sintetinės statybinės medžiagos: OSB plokštės, fanera, MPP atliekos visiškai netinka.
© Shutterstock

Pjuvenų panaudojimo darže būdai

Pjuvenas galima naudoti: mulčiavimui, kompostavimui, daigų auginimui skirtam maistingam substratui, sodo takelių paviršiaus sluoksniui. Pjuvenose galima laikyti šakniavaisių: burokėlių, morkų, šakninių petražolių, pastarnokų derlių, taip jis apsaugomas nuo mechaninių pažeidimų.

Atsargumas su šviežiomis pjuvenomis

Šviežių pjuvenų ir drožlių kasti į dirvą neskubėkite. Mat drožlių irimo metu mikroorganizmai iš dirvos gali atimti daug azoto. Dirvos naudingumas, derlingumas sumažės.

Bet senos perpuvusios drožlės ir pjuvenos elgsis atvirkščiai – dirvą azotu prisodrins. Todėl šviežias pjuvenas pradžioje būtina berti į komposto krūvas daliniam suirimui. Tik po 1,5-2 metų perpuvusias pjuvenas galima naudoti kaip požeminę trąšą.

Mulčiavimas pjuvenomis

Mulčiavimui panaudotos šviežios pjuvenos dirva nekenkia, yra naudingos. Tokią mulčiavimo medžiagą galima pagerinti ją palaisčius biologiniais kokteiliais. Pjuvenos ir drožlės labai tinka, jeigu bus mulčiuojama: vaismedžiai, aviečių krūmai, tulpės, rožės, hortenzijos, prieš žiemą pasėtos morkos, šakninės petražolės, žieminiai česnakai, braškės ir žemuogės.

Ypatingai pjuvenas mėgsta braškės ir žemuogės. Jas užberti galima taip:

1. Pašalinkite visas augančias piktžoles.

2. Tarp uogų krūmelių paklokite vieną popieriaus sluoksnį su užlaidomis.

3. Popierių iš viršaus užberkite 4-5 cm medienos drožlių ir pjuvenų sluoksniu.

4. Pjuvenos perpūva per 1,5-2 metus, todėl žemuogių ir braškių lysvių priežiūrai teprireiks reguliaraus laistymo ir skystųjų trąšų.

Pro storą mulčio sluoksnį piktžolės prasimušti negalės, todėl braškių ravėti nereikės. Dirvos paviršiuje po pjuvenų sluoksniu esančios organinės medžiagos išsaugo augalams reikalingą nuolatinę drėgmę. Todėl žymiai sumažėja laistymo poreikis. Pjuvenų mulčius pagerina naudingųjų mikroorganizmų veiklos sąlygas, o jie pagerina dirvožemio struktūrą. Perpuvusios pjuvenos ir drožlės dirvoje visiškai suyra ir ją praturtina maistiniais elementais.

Smulkios drožlės

Smulkio drožlės už pjuvenas yra pranašesnės. Jos mažiau sulimpa ir mažiau sukrenta, todėl jų oro pralaidumas yra geresnis. Po tokiomis pjuvenomis esanti dirva kvėpuoja lengviau.

Be to, smulkios drožlės suyra žymiai greičiau. Lapuočių drožlės ir pjuvenos suyra greičiau nei spygliuočių.

Jeigu netoli jūsų sklypo ar vasarnamio yra lentpjūvė - jums pasisekė ir turite galimybę dažna įsigyti natūralios medienos pjuvenų ir drožlių, o jomis padidinti savo sklypo derlingumą ir palengvinti savo darbą darže.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.

Kaip paruošti šiltnamį kitam sezonui? (2)

Rudens pradžia – pats geriausias metų laikas galvoti apie šiltnamį. Tiems, kurie jo neturi, tai metas suskubti, jį įsigyti ir paruošti pavasario sezonui iš anksto, o jei jūsų kieme ar sodyboje jau puikuojasi šiltnamis – tai yra metas jam atsidėkoti už šiųmetinį derlių paruošiant jį kitam sezonui. Pasiteiravome ekspertų, kaip reikia pasirūpinti šiltnamiu nuėmus derlių.