Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti

 (30)
Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?
© Shutterstock

Sosnovskio barščiai – piktžolė kelianti grėsmę tiek augalams, tiek žmogui

Sosnovskio barščiai – salierinių šeimos pašariniai vaistiniai augalai. Jie yra kilę iš Kaukazo, o į Lietuvą atkeliavo tarybiniais metais. Tuomet Sosnovskio barščiai laikyti itin tinkamais silosui, o jų nuodingosios savybės buvo laikomos ne itin svarbiomis. Ūkio bendrovėms tokie augalai yra ypač patrauklūs dėl šių savybių: juos auginti yra paprasta, jie nereikalauja priežiūros, greitai priaugina masę, nupjovus greitai atauga.

Sosnovskio barščiai yra invaziniai, greitai plintantys augalai, subrandinantys tūkstančius lengvai platinamų sėklų, dėl šios priežasties jie lengvai nustelbia kitą augmeniją. Taip pat nupjautas šis augalas nesunyksta, o vis atželia iš likusių žemėje šaknų. Jis užauga iki 4-5 m. aukščio, žydi liepą, o sėklas barsto rugpjūtį.

Žmogaus sveikatai šios piktžolės yra pavojingiausios vasarą, žydėjimo metu. Sosnovskio barščių sultys veikia gan klastingai: be saulės šviesos (ultravioletinių spindulių) jų skystis odai yra nekenksmingas, tačiau ant žmogaus odos saulėtą dieną patekę lašai sukelia stiprius, skausmingus odos nudegimus ir pūsles. Taip pat nuodingi yra šviežiai nupjautų ar nukirstų barščių garai, kurie gali pakenkti nėščiosioms bei vaisiui.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti
© Shutterstock

Kaip naikinti šį pavojingą augalą?

Kovojant su Sosnovskio barščiais iškarto reikia nusiteikti, kad tai yra sunkus ir ilgas procesas. Šią piktžolę taip sunku išnaikinti, nes ji gali ataugti iš stiebo, kuris gyvybingas gali išlikti net iki 8 metų. Tad kokių žingsnių reikia imtis naikinat šį augalą?

Izoliacinė plėvele. Yra manoma, kad tai yra vienas efektyviausių kovos būdų su Sosnovskio barščiais. Šio naikinimo proceso eiga yra tokia: pirmųjų metų pavasarį barščių sklypą reikia iškloti kuo storesne, juoda, neperšviečiama polietilenine plėvele (tam taip pat tinka ir geotekstilės plėvelė). Plėvelę svarbu visame plote gerai prispausti akmenimis ar plytomis, apiberti gruntu, kad ši nejudėtų iš vietos. Dėl plėvelės, piktžolės ūgliai negaus reikalingos augimui saulės šviesos, po plėvele dienomis smarkiai įkais, todėl barštis išnaudos visus savo gyvybinius resursus. Labai svarbu, kad plėvelė barščio augimo vietoje gulėtų bent vienerius metus (du pavasarius). Praėjus šiam laiko tarpui ir plėvelę nuėmus, dirvą reikia išravėti, pašalinti visus barščių likučius, šaknis ir juos sudeginti.

Šaknų išrovimas ir sunaikinimas. Rudenį antžeminė barščio dalis sudžiūva ir numiršta, bet dirvoje lieka šaknys iš kurių atėjus pavasariui šis augalas vėl išaugs, tad nepakanka nupjauti tik antžeminę barščio dalį, juos nušienavimus būtina kruopščiai išrauti ir išrinkti šaknis ir jas sunaikinti. Tokiu būdu naikinant šias piktžoles labai svarbu būti atsargiems, dėvėti pirštines ir saugotis jų sulčių.

Sėklų izoliavimas. Kaip jau minėjome anksčiau, barščiai subrandina tūkstančius sėklų, tad kovojant su suaugusiais augalais, galima bandyti sustabdyti jų sėklų plitimą (tai paprastai daroma rugpjūčio-spalio mėnesiais). Ant kiekvieno skėtinio žiedyno reikia uždėti plastikinį maišelį ir jį užrišti prie koto (atliekant šį darbą yra svarbu dėvėti gumines pirštines, neperšlampančią aprangą, apsauginius akinius). Vėliau, sulaukus rudeninių šalnų, žiedyną su maišeliu reikia nupjauti ir sunaikinti.

Herbicidai. Naikinant didelius Sosnovskio barščių plotus paprastai reikia pasitelkti herbicidus. Tačiau tai sunkus ir ilgas procesas, ir tai reiktų daryti porą kartų per vasarą ir kelerius metus iš eilės. Pasirinkus tinkamą herbicido mišinį, svarbu jį ruošti laikantis gamintojo nurodymų (pernelyg silpnas ar stiprus mišinys augalo gali nesunaikinti).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?