Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti

 (31)
Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?
© Shutterstock

Sosnovskio barščiai – piktžolė kelianti grėsmę tiek augalams, tiek žmogui

Sosnovskio barščiai – salierinių šeimos pašariniai vaistiniai augalai. Jie yra kilę iš Kaukazo, o į Lietuvą atkeliavo tarybiniais metais. Tuomet Sosnovskio barščiai laikyti itin tinkamais silosui, o jų nuodingosios savybės buvo laikomos ne itin svarbiomis. Ūkio bendrovėms tokie augalai yra ypač patrauklūs dėl šių savybių: juos auginti yra paprasta, jie nereikalauja priežiūros, greitai priaugina masę, nupjovus greitai atauga.

Sosnovskio barščiai yra invaziniai, greitai plintantys augalai, subrandinantys tūkstančius lengvai platinamų sėklų, dėl šios priežasties jie lengvai nustelbia kitą augmeniją. Taip pat nupjautas šis augalas nesunyksta, o vis atželia iš likusių žemėje šaknų. Jis užauga iki 4-5 m. aukščio, žydi liepą, o sėklas barsto rugpjūtį.

Žmogaus sveikatai šios piktžolės yra pavojingiausios vasarą, žydėjimo metu. Sosnovskio barščių sultys veikia gan klastingai: be saulės šviesos (ultravioletinių spindulių) jų skystis odai yra nekenksmingas, tačiau ant žmogaus odos saulėtą dieną patekę lašai sukelia stiprius, skausmingus odos nudegimus ir pūsles. Taip pat nuodingi yra šviežiai nupjautų ar nukirstų barščių garai, kurie gali pakenkti nėščiosioms bei vaisiui.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti
© Shutterstock

Kaip naikinti šį pavojingą augalą?

Kovojant su Sosnovskio barščiais iškarto reikia nusiteikti, kad tai yra sunkus ir ilgas procesas. Šią piktžolę taip sunku išnaikinti, nes ji gali ataugti iš stiebo, kuris gyvybingas gali išlikti net iki 8 metų. Tad kokių žingsnių reikia imtis naikinat šį augalą?

Izoliacinė plėvele. Yra manoma, kad tai yra vienas efektyviausių kovos būdų su Sosnovskio barščiais. Šio naikinimo proceso eiga yra tokia: pirmųjų metų pavasarį barščių sklypą reikia iškloti kuo storesne, juoda, neperšviečiama polietilenine plėvele (tam taip pat tinka ir geotekstilės plėvelė). Plėvelę svarbu visame plote gerai prispausti akmenimis ar plytomis, apiberti gruntu, kad ši nejudėtų iš vietos. Dėl plėvelės, piktžolės ūgliai negaus reikalingos augimui saulės šviesos, po plėvele dienomis smarkiai įkais, todėl barštis išnaudos visus savo gyvybinius resursus. Labai svarbu, kad plėvelė barščio augimo vietoje gulėtų bent vienerius metus (du pavasarius). Praėjus šiam laiko tarpui ir plėvelę nuėmus, dirvą reikia išravėti, pašalinti visus barščių likučius, šaknis ir juos sudeginti.

Šaknų išrovimas ir sunaikinimas. Rudenį antžeminė barščio dalis sudžiūva ir numiršta, bet dirvoje lieka šaknys iš kurių atėjus pavasariui šis augalas vėl išaugs, tad nepakanka nupjauti tik antžeminę barščio dalį, juos nušienavimus būtina kruopščiai išrauti ir išrinkti šaknis ir jas sunaikinti. Tokiu būdu naikinant šias piktžoles labai svarbu būti atsargiems, dėvėti pirštines ir saugotis jų sulčių.

Sėklų izoliavimas. Kaip jau minėjome anksčiau, barščiai subrandina tūkstančius sėklų, tad kovojant su suaugusiais augalais, galima bandyti sustabdyti jų sėklų plitimą (tai paprastai daroma rugpjūčio-spalio mėnesiais). Ant kiekvieno skėtinio žiedyno reikia uždėti plastikinį maišelį ir jį užrišti prie koto (atliekant šį darbą yra svarbu dėvėti gumines pirštines, neperšlampančią aprangą, apsauginius akinius). Vėliau, sulaukus rudeninių šalnų, žiedyną su maišeliu reikia nupjauti ir sunaikinti.

Herbicidai. Naikinant didelius Sosnovskio barščių plotus paprastai reikia pasitelkti herbicidus. Tačiau tai sunkus ir ilgas procesas, ir tai reiktų daryti porą kartų per vasarą ir kelerius metus iš eilės. Pasirinkus tinkamą herbicido mišinį, svarbu jį ruošti laikantis gamintojo nurodymų (pernelyg silpnas ar stiprus mišinys augalo gali nesunaikinti).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.