Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.
© Shutterstock

Šiltnamio švarinimas

Sanitarinis šiltnamio valymas paprastai yra atliekamas dar prieš ateinant žiemai, dažniausiai lapkričio mėnesį. Šio tvarkymo metu šiltnamyje yra surenkamos ir sunaikinamos visos augalinės liekanos. Taip pat iš jo pašalinamos visos kitos šiukšlės: virvelės, pomidorų atramos, seni vazonėliai ir panašiai, nes šie daiktai yra patraukli buveinė įvairiems kenkėjams bei ligų sukėlėjams. Beje, tvarkant šiltnamį nedera užmiršti ir jį supančios aplinkos, ekspertai rekomenduoja sutvarkyti ir ją (maždaug 2 metrų atstumu nuo šiltnamio). Pašalinus šiukšles, šiltnamis yra mechaniškai išvalomas ir nuplaunamas.

Šiltnamis
Šiltnamis
© Shutterstock

Šiltnamio dezinfekcija

Šiltnamio dezinfekcija yra atliekama vėlyvą rudenį arba ankstyvą pavasarį. Paprastai žodžių junginys „šiltnamių dezinfekcija“ praktikoje turi platesnę reikšmę nei žalingų mikroorganizmų (bakterijų, virusų, grybų, samanų) naikinimas, bet apima ir vabzdžių, erkių, nematodų naikinimą, dar žinomą kaip dezinsekciją.

Populiariausi šiltnamio dezinfekcijos būdai yra fumigacija (nuodingų dūmų paskleidimas) bei plovimas (purškimas) atitinkamomis medžiagomis (pavyzdžiui, gan populiarus variantas – insekticido Mavrik ir fungicido Previkur Energy mišinys). Kalbant apie fumigaciją, reikia pabrėžti, kad Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, ją gali atlikti tik specialius leidimus turinčios firmos, paprastiems naudotojams ją atlikti – draudžiama.

Reikia pabrėžti, kad šiltnamio konstrukcijos valyti cheminėmis medžiagomis kiekvienais metais nėra būtina ir tai yra netgi nesveika. Šiltnamyje svarbu palaikyti švarą, bet valyti galima ir liaudiškomis priemonėmis. Šiltnamio konstrukcijos valymui puikiai tinka biologiški (ekologiški) buitiniai plovikliai ir valikliai, probiotiniai tirpalai, karštas vanduo, „negyvas“ vanduo, fitocindinių augalų ištraukos bei kiti panašūs preparatai.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai
© Shutterstock

Grunto paruošimas

Grunto paruošiamieji darbai paprastai yra atliekami ankstyvą pavasarį. Kas keletą metų yra rekomenduojama pakeisti šiltnamio žemę, kad ši būtų derlinga ir gyvybinga. Ar atėjo metas ją pakeisti, galima nustatyti tiesiog pasėmus jos į saują (gera žemė yra trupininės struktūros, ji gerai sugeria vandenį, o nualinta – sušokusi, sunkiai įgerianti vandenį). Grunto pakeitimas šiltnamyje vyksta tokiu būdu: pirmiausia yra nukasamas seno grunto sluoksnis (bent 10 cm) ir pakeičiamas atvežtu nauju, jį tada galima praturtinti kompostu arba perpuvusiu mėšlu.

Jeigu grunto nekeičiate, bet norite jį dezinfekuoti, galite pasitelkti gydomuosius fungicidus, o jei norite naudoti tik natūralias priemones, galite pasitelkti medienos pelenus arba mulčiuojant saikingai naudoti šiaudų ir fitoncidinių augalų šieno mišinį.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Eksperto atsakymai, kaip rūpintis neseniai persodintais pomidorais (1)

Kai pomidorų daigai sulaukia 8 savaičių, juos jau galima persodinti į nuolatinę auginimo vietą. Persodinimu reikia užsiimti tada, kai praėjo šalnų pavojus ir dirvožemio temperatūra yra nežemesnė negu 10 laipsnių. Kaip rūpintis neseniai persodintais daigais, paklausėme LAMMC Sodininkystės ir daržininkystės instituto atstovo Dr. Audriaus Radzevičiaus.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.