Norite užsiauginti pomidorų? Jums padės šie patarimai

Jeigu jūsų svajonių darže vietos ras šiltnamis, didelė tikimybė, kad jame augs ir pomidorai. Atsitraukus nuo svajonių ir planavimo, ateina laikas imtis rimtų veiksmų - išsirinkti, pasisodinti pomidorų ir vėliau juos išauginti į apvalias sultingas daržoves. Mes jums galime padėti - šioje publikacijoje rasite patarimų, kaip išsirinkti pomidorų veisles ir kaip išvengti dažniausių augintojų klaidų.
Norite užsiauginti pomidorų? Jums padės šie patarimai
© Shutterstock nuotr.

Populiarūs pomidorų hibridai

Pomidorų hibridai skiriasi pagal augalo aukštį, vaisių dydį ir spalvą, derėjimo ankstyvumą. Pagal derėjimo ankstyvumą pomidorų hibridai skirstomi į ankstyvus – nuo sudygimo iki pirmojo derliaus praeina 95–115 dienų, vidutinio ankstyvumo – 111–125 dienos, vėlyvus – 125–140 dienų.

Pomidorų tipai. Indeterminantiniai hibridai yra aukštaūgiai, ilgastiebiai, neriboto augimo. Auga iki pat rudens, užauga 2-3 m. ir ilgesni. Pirma kekė formuojasi virš 8-11 lapo, kas tris lapus formuojasi naujas žiedynas. Populiariausi hibridai: Brooklyn H, Delfine H,  Isabel H, Orkado H. Juos geriausia auginti šildomuose šiltnamiuose.

Pusiau determinantiniai (aukštaūgiai) – tai tarpinis variantas tarp determinantinių ir indeterminantinių pomidorų tipų. Užauga iki 1,5-1,8 m. aukščio. Populiariausi hibridai: Toyoto H, Uragan H, Premio H ir kt.

Determinantiniai hibridai yra riboto augimo, krūminio tipo (iki 90 cm aukščio), jų stiebas paprastai baigiasi susiformavus 4-6 ir daugiau žiedinėms kekėms. Pirma kekė formuojasi virš 6-8 lapo, nauji žiedynai formuojasi kas 1-2 lapus. Populiariausi hibridai: Magnus H, Polbig H, Polfast H. Juos geriausiai tinka auginti nešildomuose stikliniuose ir polietileniniuose šiltnamiuose bei lauke.

Pomidorų sėja

Sėja. Pomidorų vegetacijos trukmė ilga, todėl jų daigai auginami šildomuose šiltnamiuose, nuo sėjos užauga per 50–70 dienas. Jei auginsite šildomame šiltnamyje, sėkite vasario-kovo mėn. pradžioje. Jei šiltnamis nešildomas – kovo viduryje ir vėliau. Jei pomidorus sodinsite lauke, juos sėkite kovo mėnesio pabaigoje.

Pomidorų sėklas geriausiai sėti į plastikines dėžutes (išdezinfekuotas kalio permanganato tirpalu) ar daigyklas, pripildytas švaraus, puraus, kokybiško pagaminto iš ekologiškai sertifikuotų durpių, smulkios struktūros (0-5 mm) substrato sėjai (pH 5,5-6,5; EC-1,2-1,8 mS/cm), su optimaliu makro ir mikroelementų kiekiu arba naudoti durpių ir rupaus smėlio mišinį (3:1). Prieš sėjant pomidorų sėklas, substratą būtina pravėdinti ir papildomai sudrėkinti. Durpių substrato paviršius išlyginamas, palaistomas ir lengvai lentele suspaudžiamas. Paskui, kas 3 cm, padaromi 1 cm gylio grioveliai, kuriuose išdėstomos sėklos, ir ant jų užsijojama 0,5–1 cm rupaus smėlio sluoksneliu.

Po to dėžutes uždenkite plėvele, kad ne taip greitai išgaruotų drėgmė. Iki sudygimo plėvelę vis trumpam nuimkite – pravėdinkite. Negalima naudoti daržo žemės, tuomet yra nemaža tikimybė įnešti ligų sukėlėjų ir augalams kenksmingų medžiagų.

Sėklos sudygsta 24–28 laipsnių temperatūroje per 4–6 paras. Pasirodžius daigeliams plėvelę nuimkite ir perkelkite dėžutes į šviesesnę vietą. Praėjus 5–7 dienoms po sudygimo, dėžutes perneškite į šaltesnę vietą, kur dieną 12–15 laipsnių, o naktį 8–10 laipsnių. Tada geriau vystosi šaknys.

Pomidorų daigų augimo metu palaikykite optimalią oro temperatūrą: dieną - 20-22 laipsnių, naktį – 15-17 laipsnių, substrato – 16-18 laipsnių. Kai daigai turi pirmąjį tikrąjį lapelį, jie pikuojami į10–12 cm skersmens vazonėlius su durpių substratu sėjai. Pikuojami tik sveiki, stiprūs daigeliai, su gerai išvystyta šaknele. Sodinkite daigelį giliau, negu jis augo, ir stebėkite, kad neužsilenktų šaknelė. Ilgą šaknelę reikėtų nugnybti, kad ji geriau šakotųsi į šonus. Daigų pikavimui naudokite smaigelį. Nepatartina į paruoštus durpių substratus maišyti komposto ar kitos daržo žemės.

Daigų auginimas

Pomidorų daigai auginami šildomuose šiltnamiuose, geriausiai ant stelažų, po kuriais yra įrengtas šildymas. Ant stelažų augalai su vazonėliais sustatomi po 15 vnt/kv. m, kad nesiliestų jų lapai, tuomet pomidorų daigai išaugs tvirti, kompaktiški, neištįsę. Jų daigai laistomi retai, bet gausiai, šiltu vandeniu. Durpių substratas vazonėlyje turi būti drėgnas, bet ne šlapias.

Po 2 savaičių pomidorų daigus reikia papildomai patręšti trąšų Fitomare 0,15- 0,2 proc. ir Razormin 0,2-0,3 proc. tirpalu, kas 1-2 savaites, kad nepasireikštų atskirų maisto elementų trūkumas. Kai trūksta kurio nors elemento, tuoj pat sutrinka normalus augimas. Tačiau labai kenksmingas yra ir perteklinis tręšimas. Tuomet daigai auga su labai išvystyta antžemine dalimi, o šaknų sistema yra silpna, menkai suformuotos ir žiedinių kekių užuomazgos.

Tinkami sodinimui daigai turi būti sveiki, neperaugę, neištįsę, jų lapai žalios spalvos. Daigų aukštis turėtų būti 30–35 cm, stiebo skersmuo – 0,8–1,0 cm, daigai turi turėti 7–8 lapus bei pirmąją žiedų kekę, gerai išvystytas šaknis. Paprastai tinkamiausi sodinimui daigai būna praėjus 50–55 dienoms nuo sudygimo.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.