Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniaivabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.
© Shutterstock

Kas yra baltasparniai?

Baltasparniai – lygiasparnių vabzdžių šeima. Tai labai maži (vos 1,0–1,5 mm) vabzdžiai, kurie vizualiai šiek tiek primena kandis. Juos lengva atpažinti iš gelsvų kūnelių ir baltų, lyg milteliais padengtų, sparnų. Nors baltasparnių egzistuoja ne viena rūšis, bet daugiausiai žalos pridaro šiltnaminis baltasparnis (lot. Trialeurodes vaporariorum).

Šie kenkėjai išsiskiria savo vislumu. Būtent ši priežastis lemia tai, kad su jais kovoti yra labai nelengva. Viena baltasparnio patelė apatinėje augalo lapo pusėje padeda apie 100–200 mažyčių, beveik nepastebimų kiaušinėlių. Vasaros laikotarpiu gali užaugti ne viena šių kenkėjų karta.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?
© Shutterstock

Kaip su jais kovoti?

Užsikrėtusių augalų šalinimas. Paprastas, tačiau ne visada 100% efektyvus kovos būdas su baltasparniais – užsikrėtusių augalų šalinimas. Kenkėjų pažeistus lapus reikia nuskabyti, pašalinti iš šiltnamio ir sunaikinti. Geriausia šią kovos priemonę derinti su kitais papildomais veiksmais, pavyzdžiui, plovimu. Kadangi vanduo yra šių vabzdžių priešas, augalus reikia nuplauti nestipria vandens srove.

Lipni juosta. Kovai su baltasparniais tinka ir paprasta musėms ir kitiems kenkėjams gaudyti skirta lipni juosta, kurią galima įsigyti buitinių ar sodo prekių parduotuvėse. Tokią juostą, laikantys gamintojo instrukcijų, reikia prikabinti ant arba šalia užsikrėtusių augalų.

Siurbimas. Suaugusius baltasparnius nuo augalų galima tiesiog susiurbti. Tai reikia daryti labai atsargiai, kad nepadaryti žalos pačiam augalui. Svarbu: įsitikinkite, kad baltasparniai negalės ištrūkti iš dulkių siurblio maišelio.

Nimbamedžių aliejus. Nimbamedžių aliejus yra natūralus ir nekenksmingas insekticidas, tad jį yra saugu naudoti šiltnamyje. Šis aliejus pasižymi stipriomis antibakterinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis, tad jį tinka naudoti ir kaip fungicidą.

Insekticidai. Jeigu natūralios kovos priemonės nepadeda, galima imtis insekticidų, kurie dažniausiai efektyviai atlieka savo darbą. Reikia paminėti, kad baltasparniai daliai insekticidų yra pakankamai atsparūs, todėl reikia rinktis išbandytus arba rekomenduotus preparatus. Tiems, kurie nenori naudoti chemijos ten, kur yra auginamos daržovės nuosavam stalui, patrauklesni gali pasirodyti botaniniai ekstraktai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.