Maži, bet įkyrūs – kaip kovoti su baltasparniais

 (18)
Net ir beveik nepastebimi vabzdžiai gali pridaryti daug bėdų, ypač jeigu jų daug. Baltasparniai (Aleyrodidae) yra būtent tokie kenkėjai - sunkiai įžiūrimi, tačiau gausiai daugindamiesi, jie gali pridaryti jūsų derliui daug žalos
© Shutterstock nuotr.

Kas tie baltasparniai?

Pagrindiniai šiltnamio augalų kenkėjai – šiltadaržiniai baltasparniai (Trialeurodes vaporariorum). Šie vabzdžiai yra labai smulkūs (iki 1,5 mm), šiek tiek primena kandis. Sparnai, kaip ir sako, pavadinimas, balti. Šie vabzdžiai dauginasi labai sparčiai – viena patelė gali padėti virš 100 kiaušinėlių, kurie yra labai maži, iki 0,2 mm dydžio, gelsvai žalsvos spalvos, todėl pastebėti jų plika akimi praktiškai neįmanoma, tuo labiau, kad kiaušinėliai yra dedami apatinėje lapo pusėje. Tai pasunkina kovą su šiuo kenkėju.

Lervos iš kiaušinėlių gali išsiristi labai greitai - tai užtrunka iki dviejų savaičių, o per šiltąjį sezoną gali išsivystyti kelios šių vabzdžių generacijos. Virsmas į suaugusį vabzdį trunka kiek mažiau nei mėnesį, priklausomai nuo temperatūros - kuo šilčiau, tuo procesas vyksta sklandžiau, o šiltnamyje, kaip žinoma, šilumos netrūksta.
.
Kaip baltasparniai atsiranda šiltnamiuose ir kodėl neišnyksta?

Dažniausiai teigiama, kad į šiltnamius jie yra atnešami su jau užkrėstais daigais, augalais ar daiktais. Nepaisant to, kad yra maži ir regis, nesudėtingi, šie vabzdžiai gali būti labai atsparūs, ypač kiaušinėliai ir suaugusių vabzdžių patelės. Joms nebaisi net neigiama temperatūra (maždaug iki -5 laipsnių). Kita vertus, jie prisitaikę gyventi tik šiltnamio sąlygomis.

Pirmiausia, šiltnamyje yra maisto, nėra natūralių priešų. Baltasparniams ypač patinka šiluma, todėl daugiausia šių rūšių vabzdžių galite aptikti antroje vasaros pusėje ar rudeniop, tiesa, jeigu orai vėsesni, jų taip pat bus mažiau.

Kokią žalą daro baltasparniai?

Baltasparnių užpulti augalai pradeda prasčiau augti, vėliau gali netgi žūti. Nuo jų gali nukentėti įvairūs augalai - salotos, pomidorai, agurkai, pipirai, salierai, baklažanai. Taip pat puola ir dekoratyvinius augalus, gėles. Baltasparniai taip pat gali pernešti ir virusines ligas.

Kaip naikinti?

Geriausia apsauga yra profilaktika. Idealios sąlygos baltasparniams paplisti yra nuo jau užkrėsto augalo. Todėl geriausia prieš atnešant daigus į šiltnamį juos gerai apžiūrėti. Jeigu auginate augalus vazonėlyje ir ketinate nešti juos į šiltnamį, jeigu įmanoma, skirkite jiems karantino laikotarpį. Jei šiltnamyje pastebėjote baltasparnių pagausėjimą, galite, vėlgi, jeigu tai įmanoma, laikinai išnešti vazone auginamus augalus, kuriais jie minta - bent dviejų savaičių periodas paliks juos be maisto ir jie turėtų išmirti. Tokiu atveju, reikėtų gerai prižiūrėti, ar darže neauga piktžolių, nes jos gali tapti atsarginiu maisto šaltiniu. Žinoma, toks patarimas daugiau galioja auginant dekoratyvinius augalus.

Tiems, kurių augalai jau įsišakniję žemėje, reikėtų imtis kitokių priemonių. Viena iš jų - spąstai. Baltasparnius traukia geltona ir balta spalvos, tad vienas iš siūlomų metodų yra atitinkamų spalvų lipnios kenkėjams gaudyti skirtos juostos. Jas reikėtų išdėlioti šalia probleminių augalų. Buitinis spąstų variantas galėtų būti tirštesnės konsistencijos aliejus ar riebalai, palikti stiklainių dangteliuose ar panašiame didelio ploto inde.

Kaip ir minėta, baltasparniai itin mėgsta šilumą. Dėl šios priežasties kenkėjas stengiasi žiemoti šiltnamyje, nes lauke neišgyventų. Rudenį, ruošdamiesi ateinančiam pavasariui reikėtų išnešti visus pašalinius daiktus iš šiltnamio (kibirus, dėžes, laistymo žarnas, plėveles ir visa kita). Vabzdžiai tokius daiktus kartais naudoja kaip savo žiemavietes. Tiesa, reikėtų gerai apžiūrėti ir daiktus, kurie kitą pavasarį įnešami atgal į šiltnamį – neretai kenkėjai patys įnešami į šiltnamį su kitais daiktais, augalais, jų daigais, senu dirvožemiu ir panašiai.

Kitas paprastas patarimas yra užkrėstus augalus tiesiog pašalinti, o šiltnamį - dezinfekuoti. Tiesa. tai nėra labai ekonomiška, taip pat ne visuomet efektyvu. Galima rasti patarimų dekoratyviniu augalus plauti vandens srove - tai turėtų sumažinti baltasparnių skaičių, tačiau 100 % efektyvumo toks metodas negarantuoja.

Šiltnamis yra tarsi atskira ekosistema, leidžianti baltasparniams gyventi neturint natūralių priešų. Tiesa, žinoma, jog baltasparnių kiaušinėlius gali paveikti endoparazitinės vapsvos (Encarsia Formosa, Eret­mo­ce­rus ere­mi­cus, Eret­mo­ce­rus mun­dus), tačiau šis būdas Lietuvos mėgėjiškuose šiltnamiuose nėra paplitęs, be to, natūraliai jų priveisti nepavyks. Šios vapsvos yra nors ir ekologiškas, tačiau komercinis produktas, veisiamas biolaboratorijose.

Jei niekas nepadeda galite pasinaudoti insekticidais. Tiesa, šie vabzdžiai jiems pakankamai atsparūs, todėl tai reikėtų daryti ne vieną kartą. Mažiau kenksmingas cheminis metodas yra botaniniai ekstraktai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.