Kompostavimo žiemą gudrybės

 (3)
Jeigu jau taip pasitaikė, kad tik neseniai susipylėte vasaros ir rudens dovanų gausią komposto krūvą, ir staiga – prisnigo, nepulkite neviltin. Kompostas gali puikiai peržiemoti, o pavasarį vėl būti naudingas.
© Shutterstock nuotr.

Kompostavimas dažniausiai vyksta veikiant šilumai, todėl šaltuoju sezonu procesas sulėtėja.

Profesionalų patarimai

Apibrėžiama, jog kompostavimas – tai procesas, kuomet biologiškai skaidžios atliekos, natūraliai irdamos, sudaro kompostinę žemę. Kompostavimas pagreitina natūralų procesą ir medžiagos irsta greičiau.

Kitaip sakant, žmogui įsikišant į šį procesą, irimo greitis yra ypač padidinamas. Taigi, pagrindinis kompostavimo tikslas – pagreitinti mikroorganizmų dauginimąsi, tuo pačiu – ir irimo procesus.
Laimei, šie mikroorganizmai nėra itin išrankūs tam, kuo jie minta. Kol jie maitinasi – kyla šilumos lygis. Tai vyksta cheminio proceso – oksidacijos – metu. Ypač tinka medžiagos, turinčios anglies, taip pat azoto, nes tuomet bakterijos ypatingai greitai auga ir dauginasi.

Kodėl dabar kalbame apie šilumos procesą? Tam, jog suprastumėte, kodėl žiemos metu šis procesas yra kitoks, negu šiltuoju metų laiku.

Žiemos ritmas

Žmogaus gyvenimo ritmas žiemos metu lėtėja, tad kodėl su mikroorganizmais turėtų būti kitaip? Žiemos miegu užmiega kai kurie gyvūnai, ir žmonėms žiemą dažnai norisi įkristi į šiltus patalus. Taip pat veikia šaltas oras bakterijas ir kitus mikroorganizmus. Žinoma, jog pavasarį, vasarą bei rudens pradžioje šiltas oras veikia bakterijas ir skatina jų dauginimąsi, o žiemos metu procesai lėtėja, tačiau nereikia bijoti, jog procesas nebeatgaivinamas – pavasarį vėl viskas prasideda iš pradžių. Tiesiog žiemą dėl temperatūros poveikio lėtėja oksidacijos procesas, ir nepasotinamosios bakterijos aprimsta, kad pavasarį, gavusios šilumos, vėl pradėtų aktyviai daugintis.

Nukritus temperatūrai, ne visi mikroorganizmai vienodai aprimsta. Komposto krūvos viduryje, kuri mažiau veikiama išorės veiksnių, procesai vyksta kiek greičiau, negu viršutiniuose krūvos sluoksniuose, kur viskas priklauso nuo oro. Be to, kompostui reikalingas tam tikras oro ir vandens kiekis, tad, jei užpuolė lietus, tirpstantis sniegas – gali būti, jog krūva peršlaps, truks aeracijos, kas neigiamai veiks mikroorganizmus.

Sėkmingos strategijos: atsilaikyti per šalčius

Yra keletas būdų, kaip komposto krūvoje išlaikyti šilumą kiek įmanoma ilgiau:

1. Stogas. Jūs juk turite stogą virš galvos, kad apsisaugotumėte nuo lietaus, sniego? Padarykite stogelį ir komposto krūvai. Taip apsaugosite nuo kritulių pertekliaus.

2. Apsauga. Turbūt pastebėjote, jog automobilis, kuris naktį praleido garaže, yra mažiau apšalęs, nei tas, kuris stovėjo gatvėje. Sumeistraukite komposto krūvai apsaugą – dengiančias sienas. Taip išvengsite maksimalaus temperatūros svyravimo, mikroorganizmai lengviau peržiemos.

3. Apdengimas. Jei padengsite krūvą brezentu – apsaugosite ir nuo kritulių, ir nuo maksimalių temperatūros svyravimų, taip pat sulaikysite daugiau šilumos krūvos viduje.

4. Dydis. Sukraukite kuo didesnę komposto krūvą, tuomet bus labiau tikėtina, jog jos viduje temperatūra išliks mažiau paveikta žiemos šalčio.

Tyrimai rodo, jog, norint, kad per žiemą kompostas išgyventų, krūva turi būti ne mažesnė nei 1 kubinis metras. Be abejo, viskas dar priklauso nuo to, kur gyvenate ir kokia bus žiema…

5. Smulkinimas. Jei komposto medžiagos bus nedidelės, pakankamai smulkios, krūva geriau sulaikys šilumą ir bus tolygiau apšiltinta.

6. Įkasimas. Jei iškasite duobę ir joje paslėpsite komposto krūvą – tai irgi bus puikus išsigelbėjimas. Įkaskite kompostą bent per vieną pėdą, uždenkite lentomis ar plytomis, ir taip apsaugosite kompostą iki pavasario.

Svarbu! Galiausiai visuomet žinokite – metodą, kuris labiausiai tinkamas būtent jūsų atveju, renkatės pats. Įsivertinkite klimato juostą, vietovę, aplinką. Nebijokite išbandyti kelių kompostavimo saugojimo per žiemą būdų ir tikrai atrasite patį tinkamiausią.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.