Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?

 (3)
Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?
© Shutterstock

Tinkamai paruoštas kompostas neturi blogo kvapo, paprastai jis kvepia tiesiog žeme. Komposto brendimo metu kartais gali būti juntamas specifinis aromatas, tačiau tai nėra nemalonus, nosį “riečiantis” dvokas. Blogas kvapas atsiranda tuo atveju, jei kompostas buvo blogai paruoštas arba prižiūrimas. Jo sukėlėjai: nediferencijuotas atliekų rūšiavimas ir blogas drėgmės - deguonies santykis. Išimtis dėl blogo kvapo galima tuo atveju, jei yra naudojamas mėšlas, tokiu atveju kompostas gali turėti nemalonų kvapą ir tuo pačiu metu būti kokybiškas.

Nediferencijuotas atliekų rūšiavimas

Kompostas nėra tiesiog paprasta šiukšliadėžė, jam tinka tik organinės kilmės atliekos. Tinka tokios natūraliai irios medžiagos, kaip: sodo ir daržo atliekos (šakelės, nupjauta žolė, sausi lapai, nuvytusios gėles ir t.t.), augalinės virtuvės atliekos (termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių lupenos, kavos tirščiai, arbatos filtrai, kiaušinių lukštai), taip pat popierius, kartono gabalėliai, nedažyto medžio pjuvenos ir panašiai.

Į kompostą nedera dėti: plastiko, stiklo, cheminių medžiagų. Taip pat į komposto dėžę nepatariama mesti kai kurių virtuvės atliekų: mėsos, žuvies, pieno produktų ir net daržovių, kurios buvo verdamos su riebalais, nes jų irimas ir skaidymas vyksta kiek kitaip negu organinės kilmės atliekų, todėl gali atsirasti pūvančio maisto kvapas.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?
© Shutterstock

Blogas drėgmės - deguonies santykis

Blogą kvapą gali sukelti per mažas oro kiekis komposto dėžėje. Kompostą kuria ir jame gyvena ne tik sliekai, bet ir įvairiausi mikroorganizmai, kuriems yra būtinas deguonis, kad jie galėtų gyvuoti, reikia pasirūpinti, kad jiems pakaktų oro. Deguonies dėžėje ima trūkti, jei jos turinys yra pernelyg suspaustas. Oro įleisti galima pasiėmus grėblį, šakes ar kitą ilgą įrankį su kotu ir juo subadyti komposto turinį iki pat apačios.

Drėgmės perteklius komposto dėžėje yra kitas blogo kvapo sukėlėjas. Drėgmės perteklius sutrikdo komposto aeravimą. Dažniausiai tai nutinka pavasarį arba lietingomis vasaros dienomis. To išvengti gali padėti komposto dėžės dangtis (įprastai komposto dėžė būna uždaroma dangčiu su skylutėmis, pro kurias patenka oro ir šiek tiek lietaus vandens).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.

Kaip paruošti šiltnamį kitam sezonui? (2)

Rudens pradžia – pats geriausias metų laikas galvoti apie šiltnamį. Tiems, kurie jo neturi, tai metas suskubti, jį įsigyti ir paruošti pavasario sezonui iš anksto, o jei jūsų kieme ar sodyboje jau puikuojasi šiltnamis – tai yra metas jam atsidėkoti už šiųmetinį derlių paruošiant jį kitam sezonui. Pasiteiravome ekspertų, kaip reikia pasirūpinti šiltnamiu nuėmus derlių.