Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?

 (3)
Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?
© Shutterstock

Tinkamai paruoštas kompostas neturi blogo kvapo, paprastai jis kvepia tiesiog žeme. Komposto brendimo metu kartais gali būti juntamas specifinis aromatas, tačiau tai nėra nemalonus, nosį “riečiantis” dvokas. Blogas kvapas atsiranda tuo atveju, jei kompostas buvo blogai paruoštas arba prižiūrimas. Jo sukėlėjai: nediferencijuotas atliekų rūšiavimas ir blogas drėgmės - deguonies santykis. Išimtis dėl blogo kvapo galima tuo atveju, jei yra naudojamas mėšlas, tokiu atveju kompostas gali turėti nemalonų kvapą ir tuo pačiu metu būti kokybiškas.

Nediferencijuotas atliekų rūšiavimas

Kompostas nėra tiesiog paprasta šiukšliadėžė, jam tinka tik organinės kilmės atliekos. Tinka tokios natūraliai irios medžiagos, kaip: sodo ir daržo atliekos (šakelės, nupjauta žolė, sausi lapai, nuvytusios gėles ir t.t.), augalinės virtuvės atliekos (termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių lupenos, kavos tirščiai, arbatos filtrai, kiaušinių lukštai), taip pat popierius, kartono gabalėliai, nedažyto medžio pjuvenos ir panašiai.

Į kompostą nedera dėti: plastiko, stiklo, cheminių medžiagų. Taip pat į komposto dėžę nepatariama mesti kai kurių virtuvės atliekų: mėsos, žuvies, pieno produktų ir net daržovių, kurios buvo verdamos su riebalais, nes jų irimas ir skaidymas vyksta kiek kitaip negu organinės kilmės atliekų, todėl gali atsirasti pūvančio maisto kvapas.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?
© Shutterstock

Blogas drėgmės - deguonies santykis

Blogą kvapą gali sukelti per mažas oro kiekis komposto dėžėje. Kompostą kuria ir jame gyvena ne tik sliekai, bet ir įvairiausi mikroorganizmai, kuriems yra būtinas deguonis, kad jie galėtų gyvuoti, reikia pasirūpinti, kad jiems pakaktų oro. Deguonies dėžėje ima trūkti, jei jos turinys yra pernelyg suspaustas. Oro įleisti galima pasiėmus grėblį, šakes ar kitą ilgą įrankį su kotu ir juo subadyti komposto turinį iki pat apačios.

Drėgmės perteklius komposto dėžėje yra kitas blogo kvapo sukėlėjas. Drėgmės perteklius sutrikdo komposto aeravimą. Dažniausiai tai nutinka pavasarį arba lietingomis vasaros dienomis. To išvengti gali padėti komposto dėžės dangtis (įprastai komposto dėžė būna uždaroma dangčiu su skylutėmis, pro kurias patenka oro ir šiek tiek lietaus vandens).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.

Kaip paruošti šiltnamį kitam sezonui? (2)

Rudens pradžia – pats geriausias metų laikas galvoti apie šiltnamį. Tiems, kurie jo neturi, tai metas suskubti, jį įsigyti ir paruošti pavasario sezonui iš anksto, o jei jūsų kieme ar sodyboje jau puikuojasi šiltnamis – tai yra metas jam atsidėkoti už šiųmetinį derlių paruošiant jį kitam sezonui. Pasiteiravome ekspertų, kaip reikia pasirūpinti šiltnamiu nuėmus derlių.

Kompostavimo ypatybės vėstant orams

Kompostavimas – ekologiškas būdas pasigaminti trąšų savo daržui bei sodui, tvarkant žaliąsias atliekas, kurių rudenį susikaupia tikrai nemažai: įvairūs augmenijos likučiai, supuvę sodo vaisiai, nukritę lapai, nukarpytos šakos ir kitos biologiškai skaidžios atliekos. Kompostavimo procesui yra reikalinga šiluma, todėl šaltuoju sezonu šis procesas sulėtėja. Tačiau yra būdų, kuriuos pasitelkus, šilumą komposto krūvoje galima išlaikyti ilgiau.

Rugsėjo mėnesio darbai darže bei sode

Atkeliavęs ruduo atneša įvairius pokyčius tiek į gamtos, tiek į žmogaus gyvenimą. Kalbant apie daržininkystę bei sodininkystę, ruduo paprastai reiškia, kad vienus darbus keičia kiti nemažiau svarbūs darbai. Tad kokie yra pagrindiniai rugsėjo darbai darže bei sode?

7 komponentai, kurių negalima mesti į komposto krūvą (4)

Kompostavimas – nuostabus procesas: jis padeda sumažinti atliekų kiekį šiukšlių konteineriuose, o mūsų sodai ir daržai gauna naudingų medžiagų.

Kokias daržoves galima sodinti rudenį?

Iki rudens liko vos kelios dienos, bet tai nereiškia, kad šiais metais nieko nebegalite pasodinti savo darže. Ruduo yra tinkamas metas šalčiams atsparių augalų sodinimui. Rugsėjis ir net spalio pradžia Lietuvoje yra pakankamai šilti, kad augalai spėtų įsišaknyti. Beje, kai kurių augalų sodinimas po vasaros įšilusioje dirvoje gali būti netgi veiksmingesnis nei pavasarį, kai dirva dar yra nespėjusi įšilti. Tad ką galima sodinti rudenį?

Dirvožemio priežiūra nuėmus derlių

Atėjus rudeniui, nuėmus pagrindinį derlių ir džiaugiantis jo vaisiais, pagaliau galima atsikvėpti nuo nuolatinių darbų darže ir šiltnamyje. Kita vertus, jeigu norite džiaugtis gausiu ir kokybišku derliumi kitais metais, reikia dar visai neaptingti ir neužmiršti pasirūpinti dirvožemiu.

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.