Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?

 (3)
Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?
© Shutterstock

Tinkamai paruoštas kompostas neturi blogo kvapo, paprastai jis kvepia tiesiog žeme. Komposto brendimo metu kartais gali būti juntamas specifinis aromatas, tačiau tai nėra nemalonus, nosį “riečiantis” dvokas. Blogas kvapas atsiranda tuo atveju, jei kompostas buvo blogai paruoštas arba prižiūrimas. Jo sukėlėjai: nediferencijuotas atliekų rūšiavimas ir blogas drėgmės - deguonies santykis. Išimtis dėl blogo kvapo galima tuo atveju, jei yra naudojamas mėšlas, tokiu atveju kompostas gali turėti nemalonų kvapą ir tuo pačiu metu būti kokybiškas.

Nediferencijuotas atliekų rūšiavimas

Kompostas nėra tiesiog paprasta šiukšliadėžė, jam tinka tik organinės kilmės atliekos. Tinka tokios natūraliai irios medžiagos, kaip: sodo ir daržo atliekos (šakelės, nupjauta žolė, sausi lapai, nuvytusios gėles ir t.t.), augalinės virtuvės atliekos (termiškai neapdorotų vaisių ir daržovių lupenos, kavos tirščiai, arbatos filtrai, kiaušinių lukštai), taip pat popierius, kartono gabalėliai, nedažyto medžio pjuvenos ir panašiai.

Į kompostą nedera dėti: plastiko, stiklo, cheminių medžiagų. Taip pat į komposto dėžę nepatariama mesti kai kurių virtuvės atliekų: mėsos, žuvies, pieno produktų ir net daržovių, kurios buvo verdamos su riebalais, nes jų irimas ir skaidymas vyksta kiek kitaip negu organinės kilmės atliekų, todėl gali atsirasti pūvančio maisto kvapas.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?
© Shutterstock

Blogas drėgmės - deguonies santykis

Blogą kvapą gali sukelti per mažas oro kiekis komposto dėžėje. Kompostą kuria ir jame gyvena ne tik sliekai, bet ir įvairiausi mikroorganizmai, kuriems yra būtinas deguonis, kad jie galėtų gyvuoti, reikia pasirūpinti, kad jiems pakaktų oro. Deguonies dėžėje ima trūkti, jei jos turinys yra pernelyg suspaustas. Oro įleisti galima pasiėmus grėblį, šakes ar kitą ilgą įrankį su kotu ir juo subadyti komposto turinį iki pat apačios.

Drėgmės perteklius komposto dėžėje yra kitas blogo kvapo sukėlėjas. Drėgmės perteklius sutrikdo komposto aeravimą. Dažniausiai tai nutinka pavasarį arba lietingomis vasaros dienomis. To išvengti gali padėti komposto dėžės dangtis (įprastai komposto dėžė būna uždaroma dangčiu su skylutėmis, pro kurias patenka oro ir šiek tiek lietaus vandens).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.