Kodėl rudenį naudinga perkasti dirvą

 (31)
Kalbant apie sodo darbų naudą apskritai, galbūt norėtųsi pradėti nuo to, kad pamosuoti kastuvu gryname ore visuomet yra naudinga. Tačiau nors fizinis aktyvumas ir yra būtinas mums, dirvos perkasimas turi daug daugiau privalumų kalbant apie pačią dirvą, kas galiausiai atsiliepia ir jūsų stalo gausai.
© Shutterstock nuotr.

Kodėl verta perkasti dirvą

Piktžolės. Perkasimas, be kitų būdų, dažnai įvardijamas kaip būdas naikinti piktžoles. Perkasant dirvožemį, sluoksnis, kuriame tarpsta piktžolės paslepiamas po kitais sluoksniais – dėl to, pavasarį jos sunkiau sudygsta.

Kenkėjai. Gilesnio perkasimo metu neretai viršutinis sluoksnis sumaišomas su apatiniu. Specialistai nepataria to daryti ar skatina tai daryti su saiku – derlingojo sluoksnio jums reikia, kad augtų augalai. Tačiau maišyti žemę pačiame sluoksnyje galima, taip galimai sumažinant įvairių kenkėjų kiekį pavasarį. Jie slepiasi ir rengiasi žiemoti dirvoje, tačiau netikėtai yra išmetami į viršų, nespėja prisitaikyti ir žūva. Tiesa, tai veikia ne visais atvejais – didelę žalą darančios grambuolių lervos žiemoja kur kas didesniame gylyje, nei galite pasiekti kastuvu, ir kuo labiau atšąla, tuo giliau jos leidžiasi. Šią problemą galite mėginti išspręsti giluminiu arimu.

Daugiau patarimų kenkėjų naikinimui rudenį: Kaip apsisaugoti nuo kurklių, grambuolių ir baltasparnių

Dirvos savybės. Per ilgesnį laiką dirvožemis suslūgsta, o grebojimas grėbliu paliečia tik patį paviršių. Dirva kiek prasčiau aeruojasi, priima ir atiduoda maistines medžiagas. Perkasus dirvožemį į dirvą gali patekti daugiau drėgmės, suaktyvėti mikroorganizmai.

Kaip tai daryti. Atrodytų, dirvą perkasti lengva – paėmei kastuvą ir atkasi gabalą žemės ir užverti. Tačiau egzistuoja keletas dalykų, į kuriuos verta atkreipti dėmesį.

Dar ir dabar yra, tikėkimės, nedidelė dalis žmonių, kurie nustemba, kad šakės yra ne tik tvarto įrankis, tačiau gali puikiai tarnauti perkasant daržą. Kasimas su šakėmis kiek lėtesnis, tačiau atliekamas dvigubas darbas – dirva ne tik kasama, tačiau ir natūraliai purenama.

Kiek giliai kasti priklauso nuo dirvožemio tipo, tačiau auksinė taisyklė galėtų būti „ne per giliai“. Normalaus derlingumo juodžemį geriausia kasti tik iki 20 cm, kadangi dirvos viršutinis sluoksnis, kaip bežiūrėsi, yra vertingiausias ir jo neverta giliai paslėpti. Mažiau derlingus dirvožemius reikėtų perkasti dar mažesniu gyliu.

Kaip kasti. Egzistuoja dvi nuomonės – vieni kasdami tik pakelia žemės grumtus, antrieji juos dar apverčia ir pasmulkina. Pastarasis būdas geras, jeigu kasama negiliai, tačiau su kastuvu griebiant giliau, tokiu būdu apatinis sluoksnis perkeliamas į paviršių. Žinoma, per žiemą ir pavasarį dirva kiek stabilizuojasi, tačiau neverta kelti į dienos šviesą itin suslūgusių ir nusistovėjusių senų sluoksnių. Smulkinimą už jus atliks žiema – pavasarį teliks pabaigti darbą, kurio ji nespėjo padaryti.

Kada kasti. Geriausia sulaukti giedresnių (nors ir šaltesnių) orų, kai dirvožemis bus bent kiek pradžiūvęs. Žinoma, ruduo toks metas, kai žemė visuomet turi daugiau mažiau drėgmės, tačiau įmirkusią žemę bus sunkiau tiek kasti, tiek purenti.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.