Kaip paprastai paruošti šiltnamį žiemai ir pavasariui

 (6)
Atėjęs ruduo jau privertė susirinkti per vasarą užaugintą derlių ir po truputį ruošti jį žiemai. Žvelgti į ateinančius metus reikėtų ne tik ruošiant maisto atsargas, tačiau ir galvojant apie paties šiltnamio būklę. Šiais metais pomidorus ar agurkus puolė ligos? Ar tikrai išvengsite jų ir kitąmet? Viena ankstyviausių apsaugos priemonių yra šiltnamio sutvarkymas.
© Fotolia nuotr.

Po vasaros jūsų šiltnamyje lieka įvairių gyvių, tokių kaip baltasparniai, erkės, tripsai, įvairios muselės ir kiti. Jiems šiltnamyje buvo gera, tad jie vienokia ar kitokia forma ketina čia ir peržiemoti. Kai kurie apsigyvena dirvoje - rausiasi negiliai, iki 10 cm. Kiti naudojasi „užuovėja“ - slepiasi už įvairių šiltnamyje likusių (virvės, kuoleliai, indai, puodeliai, šiltnamio konstrukcijos) ir augalinių liekanų, tokios kaip lapai, kotai, šaknų liekanos ir panašiai. Čia žiemoja ne tik vabzdžiai, tačiau ir ligas sukeliančios sporos bei bakterijos, kurios gali sukelti puvinius, dirvines ligas (tokias kaip diegavirtė), dėmėtligę ir kitas ligas. Blogiausia, kad net ir po nesėkmingo sezono, visos šios ligos gali sugrįžti ir kitais metais. Dalis kenkėjų savo darbą pradeda jau nuo daigų. Kad to išvengtumėte, verta skirti pusdienį šiltnamio tvarkymui.

Ką svarbu padaryti

Pirmiausia reikia išvalyti visą šiltnamį nuo augalinių bei kitų rūšių liekanų. Tokiu atveju geriausia, jei per žiemą nieko neauginsite, šiltnamį paliksite tuščią. Pirmiausia imamės augalinių liekanų, kotų, lapų, stiebų šaknų, šaliname likusias – virveles, įvairias medienos atplaišas, kitas liekanas. Tada valomas pats šiltnamis ir dirva.

Tam atlikti yra keletas skirtingų būdų.

Pats paprasčiausias ir rekomenduotinas būdas tiesiog pasiimti šepetį ir naudoti paprastus buitinius ploviklius. Jeigu metai buvo pakankamai sėkmingi ir derliaus nepuolė nei ligos, nei parazitai, gali pakakti ir paprasto buitinio muilo ar skalbiamųjų miltelių tirpalo, valiklių su metilo arba etilo alkoholiu. Tai paprasta, jums nekenkianti dezinfekcija. Tai lengviausia atlikti tuomet, jei šiltnamio danga yra stiklo arba polikarbonato. Reikėtų tomis pačiomis priemonėmis nuplauti ir šiltnamio konstrukciją. Nepamirškite ir dirvožemio - prevenciją galima atlikti ir paprasčiausiu karštu vandeniu (10 litrų į 1 m2), kadangi pasislėpę kenkėjai itin dideliam karščiui nėra atsparūs.

Kaip paprastai paruošti šiltnamį žiemai ir pavasariui
© Shutterstock nuotr.

Sudėtingesniems atvejams galite pasitelkti ir kiek stipresnes priemones. Viena iš jų - sodininkų dažnai naudojami bordo arba vario sulfato (mėlynasis akmenėlis) tirpalai (koncentracija atitinkamai 5 % ir 0.3 %). Jei per vasarą būta dirvinių ligų, dirvą galima palaistyti šiomis priemonėmis. Tiesa, naudingiau tiesiog pakeisti kiek galima daugiau dirvos, kadangi cheminiai preparatai nesirenka kenkėjų ir naudingų mikroorganizmų, o naikina juos visus. Taip galite turėti švarią, tačiau mažiau derlingą dirvą. Dirvos derlingumas yra pakankamai efektyviai padidinamas natūraliomis priemonėmis - pelenais, kalkėmis (pastarąsias naudoti tik rūgštaus PH dirvoje).

Tuomet naudinga yra gerai yra sukasti žemę. Kas keletą metų labai naudinga netgi pakeisti žemės sluoksnį, kuris yra viršuje (apie 5–10 cm).

Prieš palikdami šiltnamį žiemai, pasirūpinkite ir jo technine būkle. Išleiskite vandenį iš laistymo sistemų. Polietileninę plėvelę, jeigu jos nenuimate, rekomenduojama kuo labiau ištempti, kad sniegas nesikauptų, o nukristų, kadangi jo svoris gali slėgti šiltnamį. Taip nereikės stipresnių papildomų atramų, kadangi sniegas yra nemažiau pavojingas šiltnamiui nei įvairūs vabzdžiai ir bakterijos pavojingi būsimam derliui.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?