Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?
© Shutterstock

Obuoliai

Obuolius reikia laikyti sausoje bei vedinamoje patalpoje. Tam tinka rūsys bei įstiklintas balkonas. Tinkamiausia temperatūra jų laikymui yra 1 laipsnis. Žinoma, tokią temperatūrą patalpose ganėtinai sudėtinga pasiekti, tačiau obuolių laikymui reikėtų parinkti vietą, kurioje bebūtų šilčiau nei 5 laipsniai, tokioje temperatūroje obuoliai išsilaikys ilgiausiai (esant tokiai temperatūrai jie mažiau kvėpuoja ir garina vandenį).

Obuoliai turi savybę gerai įgerti kvapą, todėl reikia atkreipti dėmesį, kur ir prie ko jie yra laikomi. Nerekomenduojama obuolių laikyti toje pačioje patalpoje su bulvėmis, nes obuoliai įgers jų kvapą ir nuo to suprastės jų skoninės savybės. Taip pat, rinkdami talpą obuolių laikymui, atkreipkite dėmesį ar ji neturi nemalonaus kvapo, nes obuoliai jį gali sugerti.

Paprastai obuoliai yra laikomi medinėse arba plastikinėse dėžėse. Tokios dėžės turėtų būti plačios, o ne gilios, nes obuolius galima dėti tik iki 3 sluoksnių. Kad sudėtus obuolius apsaugoti nuo ligų, jų eiles galima perdengti lapuočių medienos drožlėmis.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?
© Shutterstock

Bulvės

Bulvės yra laikomos rūsyje arba kitoje tamsioje, vėsioje ir sausoje patalpoje. Optimaliausios laikymo sąlygos: oro drėgnumas – 80-90 proc., oro temperatūra – +2...+3°С. Bulvėms labai svarbu, kad oro temperatūra bei drėgmė laikymo vietoje nesvyruotų. Bulvių negalima laikyti minusinėje temperatūroje, taip pat temperatūra neturėtų viršyti 10 laipsnių šilumos, nes tokiose sąlygose bulvės pradeda gesti kur kas sparčiau.

Rekomenduojama bulves laikyti ne subertas kaupu, o specialiose talpose ar dėžėse, kurių sienelėse yra nedidelės angos oro cirkuliacijai. Dėžės neturėtų būti aukštos, jų aukštis neturi viršyti 80-100 cm. Geriausia tokias dėžes laikyti ant specialios, kokių 15 cm aukščio, pakylos, kurią galima susimeistrauti iš storų medinių lentų. Bulvėms skirtų talpų nereikėtų laikyti šalia sienų, atstumas nuo visų rūsio sienų iki bulvių talpyklos turi būti ne mažesnis nei 20 cm. Kad bulvės nepūtų, jas rekomenduojama perpilti plonu sluoksniu sausų pjuvenų.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?
© Shutterstock

Morkos

Kaip morkos laikysis per žiemą, priklauso nuo jų veislės, ilgesniam laikymui labiausiai tinka vidutinio vėlyvumo ir vėlyvosios veislės. Jas reikia laikyti sausoje, tamsioje ir vėsioje patalpoje. Optimaliausios laikymo sąlygos: temperatūra +1...+2°C ir 85-90 proc. oro drėgnumas.

Morkas mažais kiekiais reikia laikyti medinėse dėžėse. Vienoje dėžėje neturėtų būti daugiau nei 15–18 morkų. Geriausias morkų savybes galima išsaugoti jas laikant drėgname smėlyje arba pjuvenose. Prieš atidedant jas į laikymui skirtą vietą, reikia neužmiršti jas kruopščiai nuvalyti, nupjauti lapus prie pat galvutės ir porą dienų padžiovinti. Norint morkas apsaugoti nuo ligų, rekomenduojama surinktą derlių pabarstyti kreidos milteliais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.