Kaip iš savo sklypo išprašyti kurklius

 (80)
Kurkliai dar vadinami turkliais arba parpliais – nelabai malonūs daržo gyviai. Jei atsiradus kurmiui gerai pamąstome vyti jį iš savo sklypo ar ne, šiems vabzdžiams gerų žodžių praktiškai nesakoma. Jie atsakingi už apgraužtas daržoves bei pažeistus sodinukus.
kurklys
kurklys
© Shutterstock nuotr.

Šioje nuotraukoje kaip tik ir matote kurklį.

Kaip matyti, paprastieji kurkliai (Gryllotalpa gryllotalpa)turi stambias letenėles, ūsus ir išvaizdos kažkuo primena vėžius. Taip pat jie yra gana stambūs ir ilgi (gali užaugti iki 5-6 cm). Kurkliai įsikuria dirvožemyje, kur 10-15 cm gylyje rausia urvus. Gali misti tiek daržovėmis, tiek kitais vabzdžiais ar sliekais.

Šie vabzdžiai yra linkę gausiai daugintis, jie linkę įsikurti ir veistis lengvose priesmėlio dirvose. Jei aplinka pakankamai sausa, galite tikėtis kurklių skaičiaus padidėjimo.
Kurklio nebūtina pamatyti ropojančio po jūsų daržą, kad suprastumėte, jog bent keletas įsikūrė po jūsų dirva. Šie vabzdžiai kenkia augalų šaknims – jas arba apgraužia arba pažeidžia rausdami urvus. Augalas pradeda vysti, jo šaknų sistema silpnėja, tad po kurio laiko galite jį paprasčiausiai išrauti. Iš to galite įtarti, kad pasidarbavo kurklys.

Kaip atsikratyti kurklių

1. Purenkite dirvą. Dažnai ir giliai purenkite daržo tarpueilius. Tai naudinga daryti gegužės pabaigoje ir birželio mėnesį, kadangi tai laikotarpis po kurklių poravimosi. Į dirvą sudedami kiaušinėliai ir ją supurendami jūs juos galite išversti lauk. Nauja kurklių karta žus, palikdama ramybėje jūsų ateities daržoves ir augalus. Galima netgi specialiai paruošti lizdavietes – patartina šviežio mėšlo kauburėlius gegužės pradžioje uždengti nedideliu lakštu (tiks kartonas, fanera, ruberoidas). Kurkliams tai greičiausiai pasirodys geros sąlygos dėti kiaušinius. Po 3-5 savaičių jas atverskite ir lizdus sunaikinkite.

2. Apsaugokite sodinukus. Jei turite labai vertingų sodinukų ar daug atliekamos skardos ir storesnio plastiko, galite juos apsaugoti įkasdami skardos ir plastiko juostas aplink sodinuką. Geriausia, jeigu jos būtų apie 9-10 cm pločio – taip būtų galima palikti 2,5 cm virš dirvožemio, o pačias juostas įkasti 6-7 cm gylyje. Toks sprendimas trukdys kurkliams niokoti jūsų derlių.

3. Nusipirkite preparatų. Sodininkams skirtose parduotuvėse galite rasti specialaus kurkliams skirto masalo.

4. Paveikite kvapu. Teigiama, jog kurkliai nemėgsta įvairių kvapų, kaip antai - česnakų, kanapių, serenčių, vištų mėšlo, žalių alksnių šakelių kvapo. Dažniausiai kalbant apie kurklius minimos chrizantemos. Reikėtų susmulkinti jų stiebus ir sumaišyti su dirvožemiu. Kurkliai nežus, tačiau turėtų pabėgti gyventi į kitas vietas.

5. Paveikite maistu. Kurkliai turi ir maistą, kurio nemėgsta ar tą, kuris jiems pražūtingas. Galite naudoti silkinių žuvų (silkių, kilkių, sardinių, strimelių ir kitų) gabalėlius. Užkaskite juos tarplysvėse ar prie augalų. Ypatingai pavojingais laikomi grūsti kiaušinių lukštai, suvilgyti saulėgrąžų aliejumi. Užkrimtę tokio maisto, kurkliai žūsta.

6. Naikinkite po vieną. Kurklius geriausia naikinti metodiškai, tačiau jeigu besidarbuodami darže vieną kitą randate, galite juo pasirūpinti. Kurklius medžioti jums gali padėti ir sklype ar šalia jo gyvenantys gyvūnai – kurmis, įvairūs paukščiai, ežiai, pelės ir kiti. Tiesa, dauguma jų nesistengs kurklio pagauti jam būnant po žeme, jis turėtų išlįsti į paviršių.

7. Paspęskite spąstus. Į žemę įkaskite gilesnių indelių, tačiau nepripildykite jų iki viršaus. Geriausia tai atlikti, kai vyrauja sausi orai ar net sausros. Į paviršių išlindęs kurklys greičiausiai susigundys atsigerti vandens, tuomet įkritęs į indelį nebegalės išlipti ir žus. Sakoma, kad padeda ir pastovėjęs alus.

8. Apgaukite juos. Apsimeskite kurklių draugu – prasidėjus rudeniui iškaskite keletą negilių, apie 0,5 m gylio duobių. Į jas pridedame arklių mėšlo, pagal galimybes galima pridėti ir šiaudų. Kadangi šios vietos yra šiltos, kurkliai greičiausiai jose įsirengs savo žiemavietes. Tačiau prasidėjus šalnoms reikėtų atversti šias duobes ir mėšlą išbarstyti darže. Jame esantys kurkliai nespės rasti šiltos vietos ir žus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.