Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.
© Shutterstock

Kas yra hidroponika?

Hidroponika – daržininkystės būdas, kuris išsiskiria tuo, kad daržas yra auginamas bežemėje terpėje. Hydro yra graikiškas žodis, kuris reiškia vandenį, taigi būtent vanduo yra populiariausia hidroponinio daržo augalų auginimo terpė, tačiau vietoje vandens yra ir galimybė naudoti ir maistinių medžiagų tirpalus arba auginimo terpes, tokios kaip pjuvenos, žvyras, smėlis, kokoso drožlės, molio granulės, kiminų samanos ir panašiai.

Įsirengti hidroponiniam daržui reikia šviesos, stabilios temperatūros ir drėgmės, tad iš principo jį galima įsirengti visur: tiek po atviru dangumi, tiek šiltnamyje, tiek oranžerijoje arba balkone. Šis daržininkystės būdas yra ypač tinkamas tiems, kurie gyvena mieste. Taip pat jis tinka ir tiems, kurie turi ribotą žemės plotą arba nederlingą dirvožemį.

Plačiau apie hidroponinio daržo įrengimą galite sužinoti ČIA.

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą
© Shutterstock


Hidroponinio daržo privalumai

*Tikriausiai vienas didžiausių hidroponinio daržo privalumų – auginant augalus hidroponiniu būdu, jiems negresia pavasarinės šalnos ir vasaros karščiai, tad tinkamai sureguliavus temperatūrą, įvairiomis, šviežiomis daržovėmis galima džiaugtis net žiemą.

*Taip auginant augalus yra naudojami specialūs prietaisai, kuriais yra reguliuojamas augalams reikalingų medžiagų kiekis, o tai reiškia, kad augalai gauna visas reikalingas medžiagas optimaliais kiekiais. Rezultatas akivaizdus – augalai auga gretai, yra stiprūs, kupini vitaminų.

*Auginant augalus hidroponiniu būdu yra optimaliai išnaudojamas turimas plotas, nes augalus sodinti galima net keliais aukštais.

*Kadangi hidroponikoje dirva yra pakeičiama vandeniu arba maistinių medžiagų tirpalu, šis daržininkystės būdas yra švaresnis ir nereikalaujantis daug papildomos priežiūros (nereikia ravėti žemės, jos laistyti, saugoti nuo kenkėjų).

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą
© Shutterstock

Kokių papildomų gudrybių imtis žiemą?

Patalpose įrengtas hidroponinis daržas puikiai žaliuoja ir žiemą. Kaip jau minėjome, šiam daržui svarbiausias yra tinkamas šviesos, stabilios temperatūros ir drėgmės derinys, tad natūralu, kad žiemą reikalingi tam tikri papildomi veiksmai.

Kalbant apie šviesą, žiemą dienos yra gerokai trumpesnės, tad augalų augimui pravartu pasitelkti dirbtinį apšvietimą. Tam galima naudoti specialias augalų lempas arba įsigyti paprastesnius fluorescencinius šviestuvus. Papildomai yra labai patogu įsigyti ir naudotis laikmačiu, kuris reaguotų į šviesos kiekį ir augalams prireikus papildomos šviesos pats įsijungtų.

Žiemą svarbu pasirūpinti, kad oro temperatūra nenukristų žemiau 15,5 laipsnių C. Svarbiausia auginant tokį daržą – temperatūros stabilumas, reikia stengtis išvengti didelių temperatūros šuolių.

Žiemą oras patalpose paprastai yra gan sausas. Nors hidroponiniu būdu auginami augalai visuomet gauna drėgmės bei mineralinių medžiagų per šaknis, tačiau ir oru jie turi gauti pakankamai drėgmės. Tad jei pajutote, kad patalpose vyrauja sausas oras, į pagalbą galite pasitelkti oro drėkintuvą, arba kartas nuo karto augalus galite tiesiog apipurkšti vandeniu.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.