Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.
© Shutterstock

Grikių lukštai – visiškai natūrali, organinė medžiaga, kuri puikiai tinka mulčiavimui. Paprastai šie lukštai – tai atliekos likusios po grikių perdirbimo, jų įsigyti galima specializuotose sodininkystės parduotuvėse.

Svarbiausia grikių lukštų savybė – be galo turtinga sudėtis, juose yra beveik visi Mendelejevo lentelės elementai. Toks mulčias praturtina dirvą, todėl jai nebereikia papildomo tręšimo. Būtent dėl tokios sudėties, grikių lukštų mulčias yra naudojamas kaip priemonė praturtinti skurdžias dirvas, ruošiant duobes uogakrūmiams ar dekoratyviniams krūmams. Nualintos, skurdžios žemės atgaivinimas vyksta taip: pavasarį iškastos duobės yra pripildomos grikių lukštų ir palaistomos pasirinktu biologiniu preparatu, tada lengvai pridengiamos žeme. Kitų metų pavasarį ši dirva bus atsigavusi, joje bus galima sodinti daugiamečius augalus, kuriems, dėl grikių lukštų, maistinių medžiagų užteks ilgam laikui.

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?
© Shutterstock

Nuo kitų mulčiavimo medžiagų grikių lukštų mulčias išsiskiria savo lengvumu bei birumu, todėl vertėtų atkreipti dėmesį, kad jis nėra itin tinkamas atviriems laukams bei skersvėjuotoms vietoms. Kita vertus, nors tai yra lengva medžiaga, ji yra labai tvirta – dirvožemio paviršiuje grikių lukštų mulčias išsilaiko net keletą metų. Jis palengva skaidosi iš apačios, o tai sutaupo ir darbo laiko, ir pastangų.

Dėl savo lengvumo, ši medžiaga leidžia patekti orui į dirvą, todėl ją drąsiai galima naudoti ne tik paskleidžiant ant dirvos paviršiaus, bet ir maišant su dirvožemiu. Naudojant grikių lukštus, dirvožemis išsaugo savo purumą. Šie lukštai puikiai tinka sunkiai, molingai dirvai, nes gali pagerinti jos struktūrą.

Taip pat svarbu paminėti, kad toks mulčias yra labai geras izoliatorius, kuris apsaugo nuo temperatūros svyravimų. Vasarą jis neleidžia saulei įkaitinti dirvos, o rudenį pasitarnauja atvirkščiai – neleidžia dirvai greitai atvėsti. Be viso to, jis palaiko drėgmės balansą ir apsaugo dirvožemį nuo perdžiūvimo.

Tad kaip mulčiuoti grikių lukštais? Kaip ir mulčiuojant kitomis organinėmis medžiagomis, mulčias yra skleidžiamas 5-7 cm sluoksniu, bet dėl anksčiau minėto lengvumo, iš karto po mulčiavimo jį reikia palaistyti, kad jis nebūtų nupustytas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.

Kaip paruošti šiltnamį kitam sezonui? (2)

Rudens pradžia – pats geriausias metų laikas galvoti apie šiltnamį. Tiems, kurie jo neturi, tai metas suskubti, jį įsigyti ir paruošti pavasario sezonui iš anksto, o jei jūsų kieme ar sodyboje jau puikuojasi šiltnamis – tai yra metas jam atsidėkoti už šiųmetinį derlių paruošiant jį kitam sezonui. Pasiteiravome ekspertų, kaip reikia pasirūpinti šiltnamiu nuėmus derlių.

Kompostavimo ypatybės vėstant orams

Kompostavimas – ekologiškas būdas pasigaminti trąšų savo daržui bei sodui, tvarkant žaliąsias atliekas, kurių rudenį susikaupia tikrai nemažai: įvairūs augmenijos likučiai, supuvę sodo vaisiai, nukritę lapai, nukarpytos šakos ir kitos biologiškai skaidžios atliekos. Kompostavimo procesui yra reikalinga šiluma, todėl šaltuoju sezonu šis procesas sulėtėja. Tačiau yra būdų, kuriuos pasitelkus, šilumą komposto krūvoje galima išlaikyti ilgiau.

Rugsėjo mėnesio darbai darže bei sode

Atkeliavęs ruduo atneša įvairius pokyčius tiek į gamtos, tiek į žmogaus gyvenimą. Kalbant apie daržininkystę bei sodininkystę, ruduo paprastai reiškia, kad vienus darbus keičia kiti nemažiau svarbūs darbai. Tad kokie yra pagrindiniai rugsėjo darbai darže bei sode?

7 komponentai, kurių negalima mesti į komposto krūvą (4)

Kompostavimas – nuostabus procesas: jis padeda sumažinti atliekų kiekį šiukšlių konteineriuose, o mūsų sodai ir daržai gauna naudingų medžiagų.

Kokias daržoves galima sodinti rudenį?

Iki rudens liko vos kelios dienos, bet tai nereiškia, kad šiais metais nieko nebegalite pasodinti savo darže. Ruduo yra tinkamas metas šalčiams atsparių augalų sodinimui. Rugsėjis ir net spalio pradžia Lietuvoje yra pakankamai šilti, kad augalai spėtų įsišaknyti. Beje, kai kurių augalų sodinimas po vasaros įšilusioje dirvoje gali būti netgi veiksmingesnis nei pavasarį, kai dirva dar yra nespėjusi įšilti. Tad ką galima sodinti rudenį?

Dirvožemio priežiūra nuėmus derlių

Atėjus rudeniui, nuėmus pagrindinį derlių ir džiaugiantis jo vaisiais, pagaliau galima atsikvėpti nuo nuolatinių darbų darže ir šiltnamyje. Kita vertus, jeigu norite džiaugtis gausiu ir kokybišku derliumi kitais metais, reikia dar visai neaptingti ir neužmiršti pasirūpinti dirvožemiu.

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.