Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?

Mulčiavimas, procesas kurio metu dirvos paviršiaus yra padengimas įvairiomis organinėmis medžiagomis, šiandien darosi vis populiaresnis. Daržininkystėje ir sodininkystėje mulčiavimui gali būti naudojamos įvairiausios organinės atliekos iš aplinkos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, pjuvenos. Toks mulčias dirvą apsauga nuo temperatūros svyravimų, kenkėjų ir yra subalansuotas augalų mitybos šaltinis. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime kiek netikėtą mulčią – grikių lukštus.
© Shutterstock

Grikių lukštai – visiškai natūrali, organinė medžiaga, kuri puikiai tinka mulčiavimui. Paprastai šie lukštai – tai atliekos likusios po grikių perdirbimo, jų įsigyti galima specializuotose sodininkystės parduotuvėse.

Svarbiausia grikių lukštų savybė – be galo turtinga sudėtis, juose yra beveik visi Mendelejevo lentelės elementai. Toks mulčias praturtina dirvą, todėl jai nebereikia papildomo tręšimo. Būtent dėl tokios sudėties, grikių lukštų mulčias yra naudojamas kaip priemonė praturtinti skurdžias dirvas, ruošiant duobes uogakrūmiams ar dekoratyviniams krūmams. Nualintos, skurdžios žemės atgaivinimas vyksta taip: pavasarį iškastos duobės yra pripildomos grikių lukštų ir palaistomos pasirinktu biologiniu preparatu, tada lengvai pridengiamos žeme. Kitų metų pavasarį ši dirva bus atsigavusi, joje bus galima sodinti daugiamečius augalus, kuriems, dėl grikių lukštų, maistinių medžiagų užteks ilgam laikui.

Grikiai: kodėl jų lukštai yra itin tinkami mulčiavimui?
© Shutterstock

Nuo kitų mulčiavimo medžiagų grikių lukštų mulčias išsiskiria savo lengvumu bei birumu, todėl vertėtų atkreipti dėmesį, kad jis nėra itin tinkamas atviriems laukams bei skersvėjuotoms vietoms. Kita vertus, nors tai yra lengva medžiaga, ji yra labai tvirta – dirvožemio paviršiuje grikių lukštų mulčias išsilaiko net keletą metų. Jis palengva skaidosi iš apačios, o tai sutaupo ir darbo laiko, ir pastangų.

Dėl savo lengvumo, ši medžiaga leidžia patekti orui į dirvą, todėl ją drąsiai galima naudoti ne tik paskleidžiant ant dirvos paviršiaus, bet ir maišant su dirvožemiu. Naudojant grikių lukštus, dirvožemis išsaugo savo purumą. Šie lukštai puikiai tinka sunkiai, molingai dirvai, nes gali pagerinti jos struktūrą.

Taip pat svarbu paminėti, kad toks mulčias yra labai geras izoliatorius, kuris apsaugo nuo temperatūros svyravimų. Vasarą jis neleidžia saulei įkaitinti dirvos, o rudenį pasitarnauja atvirkščiai – neleidžia dirvai greitai atvėsti. Be viso to, jis palaiko drėgmės balansą ir apsaugo dirvožemį nuo perdžiūvimo.

Tad kaip mulčiuoti grikių lukštais? Kaip ir mulčiuojant kitomis organinėmis medžiagomis, mulčias yra skleidžiamas 5-7 cm sluoksniu, bet dėl anksčiau minėto lengvumo, iš karto po mulčiavimo jį reikia palaistyti, kad jis nebūtų nupustytas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.