Grambuolys – dar vienas kenkėjas, pavojingas jūsų derliui

 (30)
Balandžio mėnesiais grambuolių lervos pradeda savo aktyvaus maitinimosi ciklą, kuris truks iki rugsėjo. Šis sakinys lyg ir praslystų pro ausis, jei nežinotume, kad jų maitinimosi šaltinis dažnai ir yra mūsų daržovės bei sodinukai. Gana akivaizdu, kad soti grambuolio lerva rudenį reiškia, kad mažiau maisto užsiauginsime patys. Kaip su tuo kovoti?
Grambuolys – dar vienas kenkėjas, pavojingas jūsų derliui
© Shutterstock nuotr.

Grambuoliai daugiausia gyvena smėlinguose dirvožemiuose, sausesnėse vietose. Daržo derliui pavojingiausios paprastųjų grambuolių (Melolontha melolontha) lervos. Jos ėda praktiškai viską, ką gali pasiekti: nuo žemėje augančių šakniavaisių (bulvės, svogūnai, morkos) iki augalų šaknų (braškės, žemuogės, melionai, saulėgrąžos). Pagrindinė problema ta, kad grambuoliai įvairiomis formomis tai daro ištisus keturis ar net penkis metus, o piką pasiekia trečiaisiais, prieš virsdami lėliukėmis. Lervos vis didėja, todėl natūraliai joms reikia daugiau maisto.

Grambuolio lerva gali užaugti net iki 65 mm ilgio, o blogiausia, kad poravimosi metu (vasaros pabaiga) dirvoje paliekama iki 70 kiaušinėlių.

Štai kaip atrodo grambuolio, kitaip žinomo kaip karkvabalis, lerva:

Grambuolys – dar vienas kenkėjas, pavojingas jūsų derliui
© Shutterstock nuotr.

Aplinkiniais augalais minta ir suaugę vabzdžiai, vis dėlto jų žala mažesnė. Pilnai išsivystę grambuoliai skraidyti pakyla gegužę. Jie minta jaunais vaismedžių lapais (vyšnios, obelys, slyvos), vaiskrūmių, tokių kaip agrastai bei kitų medžių lapais (klevai, ąžuolai, liepos ir kiti).

Kaip apsisaugoti nuo grambuolių.

Bloga žinia ta, kad lervos šiais metais greičiausiai atliks savo darbą. Gera žinia ta, kad nuo šiol turėsite žinių bei nuo vienerių iki ketverių metų pasirūpinti savo derliaus apsauga.

Šiltuoju metų laiku grambuolių lervos maitinasi arti paviršiaus, todėl padėti jomis pasirūpinti galima nuolatos dirbant dirvą. Tiesa, dirvožemio, kuriame jau auga augalai taip giliai neišpurensite, tačiau jeigu daržininkystei renkatės naujus plotus, nepagailėkite jėgų ir laiko ir giliai (bent 20 cm) išarkite.

Geriausia tai padaryti pavasarį arba rudenį, kol lervos yra arti paviršiaus. Šis metodas ypatingai efektyvus rugsėjo pabaigoje, vos tik pradeda labiau šalti. Lervos dar nebūna spėjusios pasitraukti į gilesnius sluoksnius, todėl giluminio arimo metu yra išverčiamos bei nesuspėja įlįsti į žemę, todėl arba žūva nuo šalčio arba yra suėdamos gyvūnų. Vėliau jos nusileidžia žiemoti giliau, į maždaug metro gylį ir tampa praktiškai nepasiekiamos.

Net jeigu nenorite arti, vis tiek naudinga patikrinti, ar naujai naudojamame plote nėra grambuolių lervų. Didelė tikimybė, kad grambuoliai sklype yra pasiskirstę daugiau mažiau tolygiai, todėl vertėtų iškasti kelias 40 cm gylio ir 1 m2 ploto duobeles ir patikrinti, kiek jose randate grambuolių lervų, keliametės jos yra. Lervų amžius matuojamas pagal jų galvos dydį – pirmamečių lervų galvos būna 2,5 mm dydžio, antrų metų apie 4 mm, trečių apie 7 mm. Rudenį lervos nusileidžia į gilesnius dirvos sluoksnius, todėl geriausia tokius bandymus atlikti iki to laiko. Taip pat kaip ir dirvonuojančius plotus, grambuoliai mėgsta pūdymui paliktas žemes, todėl jas reikėtų dažniau purenti.

Tiesa, kai kada net ir žiemą žemė gali taip įšalti, kad grambuolio lervos natūraliai žus – žemės įšalo gylis Lietuvoje gali siekti 1,2 metro. Tačiau nereikėtų pernelyg pasikliauti sėkme. Grambuolio lervos jaučia temperatūrų skirtumus ir šąlant viršutiniams sluoksniams pasitraukia dar giliau. Tačiau esant besniegei ir permainingai žiemai, lervos gali į viršų lįsti anksčiau ir netikėtai pašalus, žūti.

Insekticidiniai preparatai yra efektyvus, tačiau daržovėms nerekomenduojamas būdas – visų pirma dėl galimo poveikio sveikatai ir augalų augimui, visų antra, dėl mažo ekonomiškumo. Chemija yra daugiau naudojama medžių sodinukams. Galima rintis biologinius preparatus, kurie imituoja natūraliai gamtoje vysktančius procesus, tarkime, preparatai, kurių sudėtyje yra entomofaginio grybo Bauveria bassiana sporų neblogai naikina grambuolius, be to, šis grybelis dirvoje gyvena natūraliai, o svarbiausia – efektyviai tvarkosi su grambuolių lervomis.

Taip pat galite nukalkinti dirvą. Grambuolių lervos labiau mėgsta rūgštesnes dirvas. Lengvas dirvas galite tręšti amonio sulfatu, amonio salietra.

Nors atrodytų, kad grambuoliai nėra išrankūs, visgi yra augalų, kurių jie nemėgsta. Tai lubinai ir grikiai. Norėdami sumažinti grambuolių lervų skaičių, pasistenkite išnaikinti ir giliašaknes piktžoles (varputis, lendrūnas ir kitos).

Grambuolius naikina ir paukščiai bei kai kurie gyvūnai, tiesa, jų populiacijos sklype ir apylinkėse taip lengvai nesureguliuosime. Tiesa, tiek kurmiai, tiek kai kurių rūšių paukščiai darže kelia savų problemų.

Suaugę vabzdžiai. Kaip ir minėta, dalį žalos padaro ir suaugę vabzdžiai. Pasirūpindami jais galite nutraukti ar sutrikdyti grambuolių ciklą savo sklype. Vienas geriausių būdų su jais susitvarkyti yra ateiti į sodą anksti ryte, patiesti audeklą po medžiu, ant kurio lapų ilsisi nejudrūs grambuoliai, medį pakratyti, o nukritusius grambuolius surinkti.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.