Grambuolių lervos darže: kaip jas įveikti?

 (38)
Paprastasis grambuolys, dar žinomas kaip karkvabalis, yra vienas iš daugelio sodo, daržo, miško kenkėjų. Daržui pats vabzdys nėra itin pavojingas, nemalonumus ir nuostolius kelia grambuolių lervos, dėl savo ilgo vystymosi ciklo bei neapsakomo ėdrumo. Tad kaip kovoti su šiais gyviais?
© Shutterstock

Kas yra grambuoliai?

Grambuoliai (Melolontha melolontha) – stambūs arba vidutinio dydžio vabzdžiai priklausantys plokštėtaūsių šeimai. Suaugusio grambuolio išskirtiniai požymiai: trumpi ūseliai, besibaigiantys buožele, susidedančia iš plokštelių pavidalo vėduokliškai susiglaudusių narelių. Subrendę šie vabzdžiai minta lapais ir daržui didesnės žalos nedaro. Tačiau bėdų sukelia jų lervos, kurios gyvena dirvožemyje ir minta šakniavaisiais bei augalų šaknimis. Grambuolių lervas itin lengva atpažinti, jos: baltos spalvos, storos, minkštos, „C“ raidės formos, turi rudą galvą ir gerai išsivysčiusias 3 poras krūtinės kojų. Jos gali užaugti iki 65 mm.

Grambuolių vystymosi ciklas (kiaušinėlis-lerva-lėliukė-vabalas) trunka 3-4 metus, kartais procesas gali išsitęsti net iki penkerių metų. Šis ciklas prasideda vasaros pabaigoje, kai karkvabaliai dirvoje sudeda kiaušinėlius. Šiems gyviams labiausiai tinka smėlingas dirvožemis, sausesnės vietos. Išsiritusios lervos rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais įsirausia giliau į žemę (70-120 cm). Antraisiais metais jos darosi vis didesnės ir ėdresnės. Trečiųjų metų vasarą lervos virsta lėliukėmis, o vėliau – suaugusiais vabalais.

Kaip kovoti su grambuolio lervomis?

Tinkamiausias metas naikinti grambuolio lervas – birželio mėnuo, kai lervos pereina iš vieno ūgio į kitą. Pirmojo ūgio (pirmaisiais metais po masinio skraidymo) lervos yra silpnos ir jautrios, tad tokias lervas naikinti yra lengviausia. Šie gyviai yra naikinami įvairiais būdais, toliau aptarsime kelis iš jų.

Žemės arimas. Giliai įdirbdami dirvą, ją dažnai ardami, atsikratysite nemažai grambuolių lervų. Ši priemonė itin veiksminga karštomis birželio dienomis, nes jaunos lervos žus nuo saulės spindulių, taip pat tam tinka rugsėjo mėnuo, nes išverstos lervos nesuspės susirasti tinkamos žiemojimui skirtos vietos. Tokias išverstas grambuolio lervas mėgsta laukiniai stambieji paukščiai.

Dirvožemio kalkinimas. Grambuolio lervos mėgsta rūgščią dirvą, tad dirvožemio kalkinimas gali padėti susidoroti su šiuo kenkėju. Tačiau nusprendus lervas naikinti kalkinimu, svarbu žinoti, kad šarminga dirva tinka nevisų augalų auginimui.

Kurmio pagalba. Nors kurmis darže nėra laukiamas svečias, tačiau giliai dirvožemyje bręstančias lervas sunaikinti padėti gali būtent šis lervomis mintantis gyvūnas.

Augmenijos pagalba. Be gyvūnijos, grambuolio lervos turi priešų ir augmenijos tarpe. Yra augalų, kurių lervos nemėgsta (lubinų ir grikių). Norinti sumažinti grambuolių lervų skaičių, taip pat yra rekomenduojama išnaikinti giliašaknes piktžoles: varputį, lendrūną ir kitas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.

Kaip panaudoti kavos tirščius sodininkystėje? (1)

Dažnas iš mūsų per dieną išgeria daugiau nei vieną puodelį kavos. Po tokio gardaus karšto gėrimo puodelio, kavos tirščiais paprasčiausiai atsikratome. Tačiau ar žinojote, kad šios virtuvės atliekos yra puikios trąšos kambariniams bei darže augantiems augalams?

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti? (7)

Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti (30)

Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?

Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode? (46)

Šliužai – drėgmę ir tankią augmeniją mėgstantys pilvakojai moliuskai, kuriems drėgni, lietingi orai yra itin palankūs. Gausus šių kenkėjų būrys darže gali pridaryti nemažai žalos jame augantiems kopūstams, salotoms, burokėliams bei kitoms daržovėms. Pristatome kelis būdus, kaip kontroliuoti šliužų kiekį savo sode.

Pomidorų ligos ir kaip jų išvengti (8)

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Šiltnamio įsibrovėliai – baltasparniai: kaip su jais kovoti? (17)

Baltasparniai – vos pastebi, bet labai įkyrūs šiltnamio kenkėjai, kuriais atsikratyti nėra itin lengvas uždavinys. Būdami visai nedideli, dėl savo vislumo, jie gali augalams padaryti nemažai žalos. Pristatome kelis būdus, kurie padės atsikratyti šiais šiltnamio įsibrovėliais.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo? (3)

Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?