Grambuolių lervos darže: kaip jas įveikti?

 (38)
Paprastasis grambuolys, dar žinomas kaip karkvabalis, yra vienas iš daugelio sodo, daržo, miško kenkėjų. Daržui pats vabzdys nėra itin pavojingas, nemalonumus ir nuostolius kelia grambuolių lervos, dėl savo ilgo vystymosi ciklo bei neapsakomo ėdrumo. Tad kaip kovoti su šiais gyviais?
© Shutterstock

Kas yra grambuoliai?

Grambuoliai (Melolontha melolontha) – stambūs arba vidutinio dydžio vabzdžiai priklausantys plokštėtaūsių šeimai. Suaugusio grambuolio išskirtiniai požymiai: trumpi ūseliai, besibaigiantys buožele, susidedančia iš plokštelių pavidalo vėduokliškai susiglaudusių narelių. Subrendę šie vabzdžiai minta lapais ir daržui didesnės žalos nedaro. Tačiau bėdų sukelia jų lervos, kurios gyvena dirvožemyje ir minta šakniavaisiais bei augalų šaknimis. Grambuolių lervas itin lengva atpažinti, jos: baltos spalvos, storos, minkštos, „C“ raidės formos, turi rudą galvą ir gerai išsivysčiusias 3 poras krūtinės kojų. Jos gali užaugti iki 65 mm.

Grambuolių vystymosi ciklas (kiaušinėlis-lerva-lėliukė-vabalas) trunka 3-4 metus, kartais procesas gali išsitęsti net iki penkerių metų. Šis ciklas prasideda vasaros pabaigoje, kai karkvabaliai dirvoje sudeda kiaušinėlius. Šiems gyviams labiausiai tinka smėlingas dirvožemis, sausesnės vietos. Išsiritusios lervos rugpjūčio-rugsėjo mėnesiais įsirausia giliau į žemę (70-120 cm). Antraisiais metais jos darosi vis didesnės ir ėdresnės. Trečiųjų metų vasarą lervos virsta lėliukėmis, o vėliau – suaugusiais vabalais.

Kaip kovoti su grambuolio lervomis?

Tinkamiausias metas naikinti grambuolio lervas – birželio mėnuo, kai lervos pereina iš vieno ūgio į kitą. Pirmojo ūgio (pirmaisiais metais po masinio skraidymo) lervos yra silpnos ir jautrios, tad tokias lervas naikinti yra lengviausia. Šie gyviai yra naikinami įvairiais būdais, toliau aptarsime kelis iš jų.

Žemės arimas. Giliai įdirbdami dirvą, ją dažnai ardami, atsikratysite nemažai grambuolių lervų. Ši priemonė itin veiksminga karštomis birželio dienomis, nes jaunos lervos žus nuo saulės spindulių, taip pat tam tinka rugsėjo mėnuo, nes išverstos lervos nesuspės susirasti tinkamos žiemojimui skirtos vietos. Tokias išverstas grambuolio lervas mėgsta laukiniai stambieji paukščiai.

Dirvožemio kalkinimas. Grambuolio lervos mėgsta rūgščią dirvą, tad dirvožemio kalkinimas gali padėti susidoroti su šiuo kenkėju. Tačiau nusprendus lervas naikinti kalkinimu, svarbu žinoti, kad šarminga dirva tinka nevisų augalų auginimui.

Kurmio pagalba. Nors kurmis darže nėra laukiamas svečias, tačiau giliai dirvožemyje bręstančias lervas sunaikinti padėti gali būtent šis lervomis mintantis gyvūnas.

Augmenijos pagalba. Be gyvūnijos, grambuolio lervos turi priešų ir augmenijos tarpe. Yra augalų, kurių lervos nemėgsta (lubinų ir grikių). Norinti sumažinti grambuolių lervų skaičių, taip pat yra rekomenduojama išnaikinti giliašaknes piktžoles: varputį, lendrūną ir kitas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.