Gaminame kompostą: trys žingsniai

 (1)
Ne paslaptis: komposto gamyba net ir kiek pritinginčiam sodininkui – tikras malonumas. Tai labai paprasta - komposto nereikia ravėti, kasti, purenti, retinti, laistyti... nereikia įdėti daug fizinių pastangų. Tiesiog tereikia sukrauti komposto krūvą teisingai, o toliau viskas vyks ir be jūsų. Tačiau visgi tam tikrus veiksmus reikia atlikti.
© Shutterstock nuotr.

1. Visų pirma susiraskite talpą, kurioje laikysite kompostą. Kadangi joje laikysite yrančias medžiagas, nesukit daug galvos ir neieškokite įmantrių formų, specialiai kompostui pagaminto daikto. Svarbiausia, kad talpoje (dėžėje, konteineryje) būtų galimybė naudingosioms bakterijoms, kurios ardo augalus, šilti ir dirbti savo darbą.

Komposto dėžės gali būti dviejų tipų: stacionarios ir nešiojamos. Abi konstrukcijos turi turėti galimybę būti vėdinamos, kad oras cirkuliuotų ir aktyvintų besiskaidančias medžiagas. Stacionarios dėžės gali būti pagamintos iš tvoros lentų, metalinio tinklo ar surenkamų medinių dėžių. Tinkamai suręstos dėžės išlaikys šilumą ir drėgmę, ir kompostas gaminsis labai greitai. Viskas, ko reikės – deguonis ir šiluma. Jei sudarysite sąlygas orui cirkuliuoti bei laikytis šilumai – nereikės laukti mėnesių ar metų, kompostas pasigamins per kelias savaites. Kai pasiruošite dėžę, sumeskite į ją iš savo sodo viską, kas nereikalinga: žolę, lapus, piktžoles, stiebus. Stacionarią dėžę įrenkite būtinai saulėtoje, šiltoje vietoje. Jei tai neįmanoma, procesas gali vykti ir pavėsyje, tik kompostas gaminsis lėčiau.

2. Teisingai parinkite komposto sudedamąsias dalis. Visiškai paprastai tariant - dažniausiai (ir geriausiai) kompostuojamos rudos ir žalios spalvos sodo augalų atliekos. Susmulkintos laikraščių skiautės, skiedros, sausi lapai – idealiai tinka rudos spalvos kompostui gaminti, virtuvės atliekos bei žolė – sudarys žaliąją dalį. Venkite į kompostą dėti mėsos, žuvies atliekų, nes pūvantis kvapas privilios peles, kates, šunis.

Jei naudojate stacionarų konteinerį, kompostą ruoškite taip: į dugną sudėkite stambesnes atliekas – stiebus, sumedėjusias augalų dalis. Tokiu būdu sudarysite „oro kišenes“ ir dugnas ventiliuosis. Kiekvieną kartą, kai kompostuosite žalios spalvos atliekas, įdėkite ir rudos, taip išlaikysite drėgmės ir šilumos pusiausvyrą ir sukursite reikalingas „oro kišenes“. Nuo to prasideda visas procesas. Taip pat į dėžę įpilkite kelis kastuvus dirvožemio, kuriame gausu organinių medžiagų, ir procesas prasidės savaime.

3.  Paruošti kompostą yra tikrai paprasta, bet, įdėjus šiek tiek daugiau pastangų, viskas gali būti daug lengviau ir greičiau. Taigi, nepamirškite, jog reiktų laikas nuo laiko pridėti vis naujų atliekų, kad bakterijos nuolat turėtų veiklos, kad būtų nuolat palaikoma šiluma ir procesas nenutrūktų. 

Laikas nuo laiko pakilnokite kompostą šakėmis (kartą per savaitę ar dvi), pamaišykite, kad bakterijos pasiektų visas atliekas. Patikrinkite, ar pakanka drėgmės. Jei drėgmės bus mažokai, kompostas gaminsis lėtai, o jei drėgmės per daug – viskas gali tiesiog per daug supūti. Tinkamas kompostas yra tamsios spalvos, trapus ir kvepia šviežia žeme.

Kaip išvengti pagrindinių klaidų

Atliekų turi būti ne per mažai. Procesas vyks tik esant pakankamam atliekų kiekiui, todėl apgalvotai pasirinkite komposto laikymo dėžės dydį.

Stebėkite, kad dėžėje būtų pakankamai drėgmės. Lengva pamiršti, jog dėžėje vyksta procesas, kurį laikas nuo laiko reikia prižiūrėti. Nepamirškite patikrinti drėgmę ypač karštomis, sausomis dienomis.

Neapsiribokite viena atliekų rūšimi. Kompostas, susidaręs iš įvairių tipų atliekų, sukaups savyje įvairesnių jūsų augalams reikalingų mineralinių medžiagų, trąša bus vertingesnė, augalai stipresni, atsparesni ligoms bei kenkėjams.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.