Ekspertų patarimai, į ką atsižvelgti renkantis vejapjovę

Žalia, sveika, tvarkingai nupjauta veja yra tikras individualaus namo ar sodybos savininko pasididžiavimas. Atėjus šiltai, lietingai vasarai prasideda intensyvus vejapjovių naudojimo metas. Šių vejos pjovimo prietaisų pasirinkimas šiandieninėje rinkoje iš tiesų nemažas, tad paklausėme ekspertų, į ką atsižvelgti renkantis vejapjovę savo kiemui.
© Shutterstock

Vejapjovių rūšis

Vejapjovė yra populiariausias vejos pjovimo prietaisas, kurį galima rasti beveik visuose individualiuose namuose bei sodybose. Šiandien jų pasirinkimas yra itin gausus, todėl visų pirma svarbu išsiaiškinti kokios yra vejapjovių rūšys. Paprastai vejapjoves galima skirstyti į tris grupes: klasikinės vejapjovės, vejos traktoriukai bei vejapjovės robotai.

Klasikinės vejapjovės. Klasikinių vejapjovių grupė yra pati plačiausia ir jų parduodama daugiausiai. „Klasikinės vejapjovės skiriamos pagal pavaros tipą – savaeigės (vienos pavaros, fiksuotų keleto, dažniausiai trijų arba VARIO, kai pasirenkamas norimas greitis) ir stumiamos; energijos šaltinį – su vidaus degimo varikliu, su elektros tinklo varikliu ir turinčios vieną arba kelis ličio jonų akumuliatorius; funkcionalumą – tik išmetančios nupjautą žolę į šoną, mulčiuojančios, t.y. tokios, kurios nupjautą žolę paskleidžia ir palieka vejoje bei universalios, galinčios žolę surinkti į rinktuvą, išmesti į šoną ar galą bei turėti mulčiavimo galimybę; korpuso medžiagą – storos skardos, aliuminio, aukštos kokybės polimero ar paprastesnio plastiko (kiekviena iš šių medžiagų turi savų pliusų ir minusų, atsižvelgiant į konkrečias panaudojimo sąlygas, kainą bei, aišku įvaizdį, dažniausiai grįstą emocijomis)“, - apie klasikines vejapjoves pasakoja Mocevičiaus firmos „Ginalas“ vadovo pavaduotojas Eduardas Derenka.

Taigi klasikinę vejapjovę galite rinktis pagal jos tipą, energijos šaltinį, funkcionalumą bei korpuso medžiagą. Plačiau apie vejapjovių rūšis pagal jų energijos šaltinį pakomentavo Tadas Gudauskas,„UAB Husqvarna Lietuva“ rinkodaros vadovas.

Benzininės vejapjovės. Vejapjovės pasižyminčios patogumu ir modelių įvairove. „Benzininės vejapjovės, tai pats populiariausias pasirinkimas dėl plataus asortimento, patogaus naudojimo ir dažniausiai pakankamai didelės galios. Su jomis lengva manevruoti, galima pjauti net ir didesnius plotus iki 20-30 a. Jos gali būti savaeigės. Dauguma aptarnavimo centrų gerai išmano jų specifiką, todėl paprasta aptarnauti. Tačiau jos turi ir trūkumų – tai priežiūra, reikia išmanyti bendruosius priežiūros principus, kad būtų galima lengvai užvesti nenaudojus ilgesnį laiko tarpą, taip pat žinoti kokią alyvą naudoti ir didelis garso lygis“, - pasakoja ekspertas.

Elektrinės vejapjovės. Tylumu pasižyminti vejos pjovimo priemonė. „Elektrinės vejapjoves dažniausiai renkasi, kai reikia pjauti nedidelius vejos plotus iki 4-5 a. Jos dirba tyliai yra lengvos ir paprastos. Dažniausiai sunkiai remontuojamos, todėl tarnavimo laikas trumpesnis nei benzininių, aptarnauti galima tik specializuotuose serviso centruose, nes ne visi išmano elektrinių variklių specifiką. Didžiausias trūkumas – visada jus persekiojantis laidas, kuris maišo patogiai manevruoti. Todėl dažniausiai naudojamos tik mažuose sklypuose. “, - sako ekspertas

Akumuliatorinės vejapjovės. Vejapjovės sujungiančios benzininių bei elektrinių vejapjovių požymius. „Geros ir kokybiškos akumuliatorinės vejapjovės rinkoje pasirodė tik prieš keletą metų, tačiau jos apjungia benzininių ir elektrinių vejapjovių privalumus. Jos tylios lengvos ir paprastai valdomos, taip pat neturi paskui besivelkančio laido, todėl galima lengvai manevruoti. Nereikia rūpintis sudėtinga priežiūra ar sunkiu užvedimu. Jeigu renkatės vejapjovę su kokybišku ličio jonų akumuliatoriumi, kuris nėra toks jautrus priežiūrai, tada naudojimas visiškai paprastas – įkrovei akumuliatorių ir pjauni. Pasirinkus solidaus gamintojo gaminį akumuliatorius įkraunamas pakankamai greitai 25-30 minučių, o su pilnai įkrautu akumuliatoriumi, priklausomai nuo žolės, tačiau dirbti galite nuo 25 min iki 1 val. Taigi turint du akumuliatorius ramiai galima dirbti be pertraukų. O papildomas privalumas, kad tie patys akumuliatoriai gali būti naudojami ir kituose akumuliatoriniuose įrenginiuose – pjūklas, gyvatvorių žirklės ar lapų pūstuvas ar žoliapjovė“, - Pasakoja T. Gudauskas.

Stumiamos vejapjovės. Vejapjovės tinkančios mažą vejos plotą turintiems asmenims. „Cilindrinės arba stumiamos vejapjovės, skirtos pjauti labai mažiems plotams apie iki 1-2 a. Jos neturi variklio. O pjovimo funkciją atlieka cilindriniai peiliai, kurie sukasi perduodant jėgą nuo ratų. Didžiausias šios vejapjovės privalumas, tai toks pjovimo principas, kurio metu mažiausiai pažeidžiama žolė, todėl taip pjaunant ji turėtų būti sveikiausia. Kadangi nėra variklio tai priežiūra yra labai paprasta“, - teigia ekspertas.

Vejos traktoriai. Vejos traktoriai yra savaeigiai, skiriasi jų pavaros tipas – vieni turi mechaninę pavarų dėžę, kiti – hidrostatinę (automatinę). „Dauguma vejos traktoriukų turi įvairaus galingumo vidaus degimo variklį (kai kurie ir akumuliatorinę pavarą), kaip ir vejapjovės, gali būti su šoniniu žolės išmetimu, tik mulčiuojantys (bet turintys galimybę montuoti priekyje kitus darbinius priedus) bei universalūs su rinktuvu, žolės išmetimo galimybe ir mulčiavimo funkcija. Šie įrenginiai skirti didesniems vejos plotams, turi didesnio pločio nei vejapjovės darbinę įrangą“, - pasakoja Eduardas Derenka.

Vejos robotai. Vejos robotai ypač greitai populiarėjanti vejapjovių grupė. „Kaip ir robotai dulkių siurbliai, langų valymo robotai, šie įrenginiai nereikalauja asmens įsikišimo jų darbo proceso metu. Visi vejos robotai yra pritaikomi konkrečiam vejos plotui, atribojant jo darbo lauką ir įvertinant kliūtis, esančias teritorijoje. Vejos robotai turi pakrovimo įrenginį (stotelę), į kurią sugrįžta įkrauti turimą akumuliatorių. Šie robotai, priklausomai nuo gamintojo bei modelio, gali būti skirti iki 40 arų ar net didesniam plotui, turėti galimybę pjauti ir šlapią (rasotą) žolę, skirtingos talpos akumuliatorių, kas reikštų dažnesnį ar retesnį užsukimą į stotelę, galimybę sekti darbą ir keisti įrenginio parametrus išmaniajame telefone. Be išvardintų privalumų, vejos roboto prižiūrima veja tampa ypač estetiška ir sveika, kadangi šiuo atveju maksimaliai teisingai panaudojamas nupjautos žolės mulčiavimo principas“, - sako ekspertas.

Į ką atsižvelgti renkantis vejapjovę?

Renkantis vejapjovę, reikia žinoti, kokį vejos plotą pjausite, atsižvelgti į tai, kokie augalai joje auga ir kiek tarp jų yra vietos pravažiavimui. Vejos plotas tiesiogiai susijęs su įrenginio apkrova. Neteisinga būtų rinktis paprastesnę ir pigesnę vejapjovę didelio vejos ploto priežiūrai.

Reikia įvertinti ar dažnai yra planuojama vejapjove naudotis (t.y. ar pjaunama žolė bus aukšta). Taip pat apsvarstykite ar būtinas žolės rinkimas – dažnu atveju pakanka nupjautą žolę palikti vejoje, o kruopščiai prižiūrimai vejai svarbu efektyviai surinkti žolę į rinktuvą. Šį procesą įtakoja peilio formos ir vejapjovės korpuso aerodinaminė dermė (cikloninė sistema).

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.

Kaip panaudoti kavos tirščius sodininkystėje? (1)

Dažnas iš mūsų per dieną išgeria daugiau nei vieną puodelį kavos. Po tokio gardaus karšto gėrimo puodelio, kavos tirščiais paprasčiausiai atsikratome. Tačiau ar žinojote, kad šios virtuvės atliekos yra puikios trąšos kambariniams bei darže augantiems augalams?

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti? (7)

Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti (30)

Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?

Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode? (46)

Šliužai – drėgmę ir tankią augmeniją mėgstantys pilvakojai moliuskai, kuriems drėgni, lietingi orai yra itin palankūs. Gausus šių kenkėjų būrys darže gali pridaryti nemažai žalos jame augantiems kopūstams, salotoms, burokėliams bei kitoms daržovėms. Pristatome kelis būdus, kaip kontroliuoti šliužų kiekį savo sode.

Pomidorų ligos ir kaip jų išvengti (8)

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Šiltnamio įsibrovėliai – baltasparniai: kaip su jais kovoti? (17)

Baltasparniai – vos pastebi, bet labai įkyrūs šiltnamio kenkėjai, kuriais atsikratyti nėra itin lengvas uždavinys. Būdami visai nedideli, dėl savo vislumo, jie gali augalams padaryti nemažai žalos. Pristatome kelis būdus, kurie padės atsikratyti šiais šiltnamio įsibrovėliais.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo? (3)

Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?