Dirvožemio kalkinimas – kuo tai naudinga?

 (6)
Ruduo yra laikomas tinkamiausiu laikotarpiu kalkinti dirvą. Per žiemą medžiagos ištirpsta, nusistovi ir pavasarį galite sodinti ar sėti į turtingesnę, o svarbiausia mažiau rūgščią dirvą. Kuo tai svarbu jūsų derliui ir ką reikia žinoti?
© Shutterstock nuotr.

Dirva gali būti šarminė arba rūgštinė ar netgi neutrali, tiksliau taip apibūdinamas joje esantis vanduo. Kuo labiau nuo normos yra nutolęs jo rodiklis, tuo prasčiau jame tirpsta ir yra augalų pasisavinamos medžiagos. Šis dydis žymimas raidėmis pH ir skaičiumi, o pati skalė siekia nuo 0 iki 14. Kuo arčiau nulio, tuo terpė rūgštesnė, o kuo arčiau 14 – tuo šarmingesnė. 7 yra neutralus rūgštingumo rezultatas, o dažniausiai auginamiems augalams geriausias pH yra apie 6,0–6,5. Tad naudingiausia yra silpnai rūgšti dirva, kurioje auga daugybė augalų rūšių. Tiesa, kai kurie augalai labiau mėgsta kiek labiau nuo vidurkio nutolusius rodiklius.

Kalkinimas, kitaip dar vadinamas nurūgštinimu, yra skirtas normalizuoti pernelyg rūgštų dirvožemį, kad geriau augtų augalai ir būtų didesnis derlius.

Augdami rūgščioje dirvoje augalai prasčiau pasisavina reikalingas medžiagas, jų apskritai yra mažiau, dirvoje pradeda vešėti piktžolės. Pernelyg šarminės dirvos,žinoma, taip pat neatneša gausaus derliaus, tačiau reikia prisiminti, kad dirvos ilgainiui tik rūgštėja.

Kalkinimas ne tik tiesiog pakeičia dirvos pH, tačiau naudojamos medžiagos papildo dirvą naudingosiomis medžiagomis, tokiomis kaip kalis, azotas, fosforas ar magnis.

Tai, koks jūsų dirvos pH tiksliausiai galima nustatyti iš dirvos rūgštingumo tyrimo. Žinoma, turint aro sklypelį daržui, galbūt ir nenorėsite pirkti brangaus matuoklio ar pakloti keletą eurų už pigų, nors tokia galimybė suteikia daugiau žinių ir tikslumo. Tokiu atveju, ar dirvą reikia kalkinti galima nuspręsti iš augalų, kurie pradeda joje rastis. Tai dirviniai ridikai, klestenės ar smulkiosios rūgštynės ir kai kurios kitos piktžolės.

Kalkinimui galima naudoti kalkes, pelenus, klintmilčius, dolomitmilčius ar kreidą. Specialistai sutinka, kad per gausus ir per dažnas kalkinimas dirvai gali pakenkti. Labiausiai reikėtų reguliuoti kiekį, mat dažnumas gali būti ir didesnis, jei pernelyg nepersistengsite.

Kiek medžiagų naudoti nukalkinimui priklauso nuo dirvožemio tipo ir dirvožemio pH. Tad labai naudinga žinoti tikslų pH. Natūralu, kad kuo žemesnis pH, tuo daugiau kalkių reikės sunaudoti. Stambūs ūkininkai, naudojantys šį metodą, skrupulingai skaičiuoja ne tik esamą pH, bet ir pH, kurį norėtų pasiekti, kadangi dideliame plote augina vieną kultūrą ir taip gali reguliuoti jai tinkamiausią pH.

Paprasti daržininkai mėgėjai dažniausiai tiesiog siekia normalizuoti pH iki jau minėto 6-6,5. Tad saugūs apytiksliai kalkinimui naudojamų medžiagų kiekiai galėtų būti tokie - mažo rūgštingumo dirvoms (dažniausiai priemolio),kurių pH yra nuo 5 užteks apie 40 kg / arui. Smėlio ar priesmėlio dirvoms, kurios būna dar rūgštesnės nei 5, galima berti daugiau, tačiau maždaug iki 80 kg į vieną arą.

Kaip jau minėta, dirvos su laiku yra linkusios rūgštėti, tad procesą anksčiau ar vėliau verta pakartoti. Greičiausiai rūgštėja lengvos dirvos, tad jomis greičiausiai reikės pasirūpinti jau po keleto metų, o sunkios molinės dirvos rūgštėja pakankamai lėtai, tad joms kalkinimo užtenka vidutiniškai apie dešimt metų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.