Darže šeimininkauja kolorado vabalai – ką reikėtų žinoti?

 (98)
Nesvarbu, ar auginate tik plotelį ar didžiulį lauką, kolorado vabalas nesirenka, ar jūs stambus ūkininkas, ar tik daržininkas mėgėjas - jis tiesiog nuosekliai graužia pasodintos bulvės lapus. Didelis jų kiekis gali smarkiai paveikti derlių, laimei yra keletas būdų, kaip sumažinti ar netgi neutralizuoti jų daromą žalą
© Shutterstock nuotr.

Kaip atrodo. Kolorado vabalą (Leptinotarsa decemlineata) esame matęs bene kiekvienas. Šis ovalų kūną turintis vabalas išsiskiria savo spalvų deriniu - ant jo antsparnių pramaišiui išsidėsčiusios rusvai geltonos ir juodos juostelės. Kolorado vabalai neužauga itin dideli - suaugę vabzdžiai daugiausiai yra iki 16 mm ilgio. Šie vabalai geba skraidyti.

Kolorado vabalas priklauso lapgraužių šeimai. Ši vabalų šeima, kaip ir nusako pavadinimas, apgraužia augalo lapus, taip padarydama didelę žalą augalui. Per sezoną gali išsivystyti iki 2 vabalų kartų.

Kolorado vabalų kiaušinėliai ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos, dedami vidinėje bulvės lapo pusėje. Iš jų išsivysčiusios lervos būna apie 2 mm ilgio, tačiau tuoj pat ima vystytis ir augti. Jos būna rusvos, su juodomis dėmėmis šonuose, vėliau keičia spalvą į ryškesnę. Vabalai turi ir gynybinį mechanizmą - priliestas tampa nejudrus, tarsi negyvas, tačiau paimtas išskiria dvokų skystį, kuris skirtas atbaidyti priešus. Galima sakyti, kad tai veikia - yra vos keletas rūšių, kurios ėda kolorado vabalus, tarp jų rupūžės ir egzotiškieji fazanai.

Elgsena. Šie kenkėjai pradeda maitintis temperatūrai perkopus 12 laipsnių, o pasiekus 25-27 laipsnius, tai daro itin noriai ir gausiai. Kuo ilgiau nusistovi šilti orai, tuo ilgiau kolorado vabalas maitinasi ir, natūralu, tuo daugiau žalos padaro. Taip jie ruošiasi žiemai - prieš žiemą jie vėl grįžta į dirvožemį, o į paviršių suaugę vabalai išlenda gegužės-birželio mėnesiais. Tačiau lietingi ir vėsūs orai, tokie kaip šio birželio, nėra palankūs šių vabalų lervoms, todėl ir šiais metais jų galite tikėtis mažiau. Tiesa, reikėtų atidžiau susirūpinti dėl grybinių ligų, kurioms tokios sąlygos tinka, tarkime, dėl bulvių maro ar netikrosios miltligės.

Kaip atsikratyti. Kaip minėta, natūralių priešų šie vabalai beveik neturi, tad gamta gali jums padėti nebent orais. Efektyviausia naikinti kolorado vabalų lervas.

Jei nenorite absoliučiai jokių cheminių preparatų, galite mėginti atsikratyti jų patikimu ir išmėgintu metodu - mechaniškai surinkti. Rinkti reikėtų ne tik suaugėlius vabalus, bet ir jų kiaušinėlius, lervas. Jei radote jų ant lapų, galite netgi tiesiog lapą pašalinti - taip nerizikuosite, kad būsite palikę kiaušinėlių. Sodininkai mėgėjai pataria surinktus vabalus tiesiog įmesti į kibirą su muiluoti vandeniu, po to, po kiek laiko atsikratyti kaip visų atliekų. Toks būdas dalinai efektyvus, tačiau labai priklauso nuo žmogaus kruopštumo bei pastabumo. Taip pat tai priklauso ir nuo bulvienojų ploto - auginant mažą plotelį tai padaryti nesunku, tačiau nurinkti bent arą bulvių jau gali pasirodyti erzinantis darbas, nekalbant apie didesnius plotus.

Insekticidai, ypatingai kontaktiniai, yra efektyviausias metodas, geriausiai paveikiantis besivystančias iki 8 mm ūgio lervas. Suaugusios lervos, kaip ir vabalai, insekticidams yra mažiau jautrūs. Teigiama, kad efektyviausia insekticidus kaitalioti, nes kolorado vabalai gali ilgainiui prie jų prisitaikyti. Vis dėlto tokia išeitis sodininkui mėgėjui gali pasirodyti nepriimtina - juk bulves namuose auginame dažniausiai kaip tik tam, kad galėtumėme kontroliuoti augimo procesą ir išvengtumėme parduodamose bulvėse esančios “chemijos”.

Ieškantys kompromiso, gali rinktis biologinius preparatus, Jie pritaikomi panašiai kaip insekticidai, skirtumas tik tas, kad veikliosios medžiagos žmogui nepavojingos, tačiau pakankamai efektyvios ne tik prieš kolorado vabalus, bet ir prieš kitus kenkėjus-lapgraužius. Kai kurie gamintojai netgi teigia, kad papurškus tokiais preparatais, nėra jokio periodo, kurį reikėtų išlaukti prieš augalą vartojant.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.