Darže šeimininkauja kolorado vabalai – ką reikėtų žinoti?

 (98)
Nesvarbu, ar auginate tik plotelį ar didžiulį lauką, kolorado vabalas nesirenka, ar jūs stambus ūkininkas, ar tik daržininkas mėgėjas - jis tiesiog nuosekliai graužia pasodintos bulvės lapus. Didelis jų kiekis gali smarkiai paveikti derlių, laimei yra keletas būdų, kaip sumažinti ar netgi neutralizuoti jų daromą žalą
© Shutterstock nuotr.

Kaip atrodo. Kolorado vabalą (Leptinotarsa decemlineata) esame matęs bene kiekvienas. Šis ovalų kūną turintis vabalas išsiskiria savo spalvų deriniu - ant jo antsparnių pramaišiui išsidėsčiusios rusvai geltonos ir juodos juostelės. Kolorado vabalai neužauga itin dideli - suaugę vabzdžiai daugiausiai yra iki 16 mm ilgio. Šie vabalai geba skraidyti.

Kolorado vabalas priklauso lapgraužių šeimai. Ši vabalų šeima, kaip ir nusako pavadinimas, apgraužia augalo lapus, taip padarydama didelę žalą augalui. Per sezoną gali išsivystyti iki 2 vabalų kartų.

Kolorado vabalų kiaušinėliai ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos, dedami vidinėje bulvės lapo pusėje. Iš jų išsivysčiusios lervos būna apie 2 mm ilgio, tačiau tuoj pat ima vystytis ir augti. Jos būna rusvos, su juodomis dėmėmis šonuose, vėliau keičia spalvą į ryškesnę. Vabalai turi ir gynybinį mechanizmą - priliestas tampa nejudrus, tarsi negyvas, tačiau paimtas išskiria dvokų skystį, kuris skirtas atbaidyti priešus. Galima sakyti, kad tai veikia - yra vos keletas rūšių, kurios ėda kolorado vabalus, tarp jų rupūžės ir egzotiškieji fazanai.

Elgsena. Šie kenkėjai pradeda maitintis temperatūrai perkopus 12 laipsnių, o pasiekus 25-27 laipsnius, tai daro itin noriai ir gausiai. Kuo ilgiau nusistovi šilti orai, tuo ilgiau kolorado vabalas maitinasi ir, natūralu, tuo daugiau žalos padaro. Taip jie ruošiasi žiemai - prieš žiemą jie vėl grįžta į dirvožemį, o į paviršių suaugę vabalai išlenda gegužės-birželio mėnesiais. Tačiau lietingi ir vėsūs orai, tokie kaip šio birželio, nėra palankūs šių vabalų lervoms, todėl ir šiais metais jų galite tikėtis mažiau. Tiesa, reikėtų atidžiau susirūpinti dėl grybinių ligų, kurioms tokios sąlygos tinka, tarkime, dėl bulvių maro ar netikrosios miltligės.

Kaip atsikratyti. Kaip minėta, natūralių priešų šie vabalai beveik neturi, tad gamta gali jums padėti nebent orais. Efektyviausia naikinti kolorado vabalų lervas.

Jei nenorite absoliučiai jokių cheminių preparatų, galite mėginti atsikratyti jų patikimu ir išmėgintu metodu - mechaniškai surinkti. Rinkti reikėtų ne tik suaugėlius vabalus, bet ir jų kiaušinėlius, lervas. Jei radote jų ant lapų, galite netgi tiesiog lapą pašalinti - taip nerizikuosite, kad būsite palikę kiaušinėlių. Sodininkai mėgėjai pataria surinktus vabalus tiesiog įmesti į kibirą su muiluoti vandeniu, po to, po kiek laiko atsikratyti kaip visų atliekų. Toks būdas dalinai efektyvus, tačiau labai priklauso nuo žmogaus kruopštumo bei pastabumo. Taip pat tai priklauso ir nuo bulvienojų ploto - auginant mažą plotelį tai padaryti nesunku, tačiau nurinkti bent arą bulvių jau gali pasirodyti erzinantis darbas, nekalbant apie didesnius plotus.

Insekticidai, ypatingai kontaktiniai, yra efektyviausias metodas, geriausiai paveikiantis besivystančias iki 8 mm ūgio lervas. Suaugusios lervos, kaip ir vabalai, insekticidams yra mažiau jautrūs. Teigiama, kad efektyviausia insekticidus kaitalioti, nes kolorado vabalai gali ilgainiui prie jų prisitaikyti. Vis dėlto tokia išeitis sodininkui mėgėjui gali pasirodyti nepriimtina - juk bulves namuose auginame dažniausiai kaip tik tam, kad galėtumėme kontroliuoti augimo procesą ir išvengtumėme parduodamose bulvėse esančios “chemijos”.

Ieškantys kompromiso, gali rinktis biologinius preparatus, Jie pritaikomi panašiai kaip insekticidai, skirtumas tik tas, kad veikliosios medžiagos žmogui nepavojingos, tačiau pakankamai efektyvios ne tik prieš kolorado vabalus, bet ir prieš kitus kenkėjus-lapgraužius. Kai kurie gamintojai netgi teigia, kad papurškus tokiais preparatais, nėra jokio periodo, kurį reikėtų išlaukti prieš augalą vartojant.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?