Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti?

 (7)
Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.
© Shutterstock

Bulvių maras

Bulvių marasPhytophthora infestant grybo sukeliama liga, beje, pravartu žinoti, kad šis grybas taip pat yra atsakingas ir už pomidorų marą, todėl rekomenduojama šių augalų nesodinti arti vienas kito. Šia liga bulvės paprastai suserga esant lietingai vasarai. Lietus, drėgmė ir temperatūros svyravimas tarp 15 - 25 laipsnių šilumos yra tobulos sąlygos šiai ligai plisti. Bulvėms užsikrėtus maru, požymius galima pastebėti po 3 - 10 dienų. Su šia liga patariama kovoti prevencinėmis priemonėmis, o pastebėjus pirmuosius ligos simptomus būtina kuo skubiau imtis aktyvių kovos priemonių, nes ši liga labai greitai plinta. Yra pažeidžiami bulvių gumbai, stiebai, lapai, šaknys. Maro simptomai yra šie: pirmieji požymiai ant lapų – netaisyklingos formos vandeningos dėmės, kurios būna nuo blyškios iki tamsiai žalios spalvos; vėliau jos greitai plečiasi ir tampa tamsiai pilkomis arba rudomis išplaukiančiomis dėmėmis; tada dėmių pakraščiuose atsiranda baltas šiek tiek pūkuotas pelėsis, lapų gyslos pajuoduoja.

Kovos su bulvių maru priemonės

Dirva ir sėklinė medžiaga. Visų pirma su bulvių maru yra kovojama profilaktinėmis priemonėmis. Renkantis sėklinę medžiagą, daržininkai dažnai jas atrenka iš jau kelis metus auginamų bulvių, tačiau patariama sėklines bulves kas kelis metus atnaujinti, nes per ilgą laiką bulvės išsigimsta bei užsikrečia virusinėmis ligomis. Kalbant apie pačią sėjimui skirtą žemę, kadangi infekcija ir kenkėjai dirvoje lieka su augalinėmis liekanomis, patariama keisti bulvių sodinimo vietą: dideliuose ūkiuose bulvės toje pačioje vietoje paprastai neauginamos 3-4 metus, o nedideliame plote stengiamasi bulves auginti tai viename daržo pakrašty, tai kitame.

Augalinių ekstraktų trąšos. Bulvių apsaugai galima pasitelkti saugų, aplinkai ir žmogui nekenksmingą būdą – augalinių ekstraktų pagrindu pagamintas trąšas. Tokios trąšos stiprina augalus ir padidina jų natūralų atsparumą ligoms. Svarbu jas naudoti augalai dar nesusirgus, reguliariai, kas 10–15 dienų. Tręšiama yra per bulvių lapus, juos nupurškiant vandens ir augalinio ekstrakto mišiniu.

Fungicidai. Bulvių apsaugai ir maro plitimui sustabdyti yra naudojami fungicidai. Kad maras neišplistų, būtina tinkamai parinkti ir naudoti sisteminio, kontaktinio arba translaminarinio veikimo fungicidus, atsižvelgiant į jų karencinį laikotarpį. Kontaktiniai fungicidai apsaugo augalą 7-10 dienų, o sisteminiai fungicidai veikia iki 14 dienų. Fungicidus patariama naudoti esant padidėjusiai maro plitimo rizikai, kai laikosi palankios meteorologinės sąlygos arba netoliese pastebėjus maro židinius (tokiu atveju net ir nesant matomų ligos požymių, bulves būtina nupurkšti pirmąjį kartą).

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti?
© Shutterstock

Kolorado vabalai

Kolorado vabalai (Leptinotarsa decemlineata) – apgraužių šeimos vabalai, kurie, kaip nusako jų šeimos pavadinimas, apgraužia augalo lapus ir taip padaro nemažą žalą augalui. Šie vabzdžiai geba skraidyti. Kolorado vabalų skiriamieji bruožai: ovali kūno forma, ant antsparnių pramaišiui išsidėsčiusios rusvai geltonos ir juodos spalvos juostelės. Tai ne itin dideli vabzdžiai, jie užauga iki 16 mm. Kolorado vabalų kiaušinėliai yra ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos, dedami vidinėje bulvės lapo pusėje. Šie bulvių kenkėjai yra aktyvesni šiltomis vasaromis, jiems palankiausia oro temperatūra yra 25 - 27 laipsniai šilumos, tada jie pradeda maitintis labai intensyviai ir gali bulvėms padaryti nemažai žalos.

Kovos su kolorado vabalais būdai

Mechaninis kovos būdas. Tiems, kurie nori pamėginti kovoti su kolorado vabalais be cheminių medžiagų, gali apsišarvuoti kantrybe ir juos tiesiog rinkti mechaniniu būdu. Tačiau šiam darbui reikia itin daug kruopštumo, rinkti reikia ne tik suaugėlius, bet ir jų kiaušinėlius, lervas (jei radote kiaušinėlių ant lapo, jį galite tiesiog pašalinti, taip nerizikuosite, kad būsite palikę kiaušinėlių). Daržininkai rekomenduoja surinktus vabalus įmesti į kibirą su muiluoti vandeniu, o po kiek laiko atsikratyti kaip visų atliekų. Šis būdas yra ganėtinai efektyvus jei bulvių daržo plotas nėra didelis.

Insekticidai. Egzistuoja kelių kategorijų insekticidai: vieni skirti profesionalams, kiti individualiam vartojimui (pastaruosius gali įsigyti ir naudoti kiekvienas). Insekticidai yra efektyvus metodas, geriausiai paveikiantis besivystančias (iki 8 mm ūgio) lervas, nes suaugusios lervos ir vabalai insekticidams yra mažiau jautrūs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?