Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti?

 (7)
Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.
© Shutterstock

Bulvių maras

Bulvių marasPhytophthora infestant grybo sukeliama liga, beje, pravartu žinoti, kad šis grybas taip pat yra atsakingas ir už pomidorų marą, todėl rekomenduojama šių augalų nesodinti arti vienas kito. Šia liga bulvės paprastai suserga esant lietingai vasarai. Lietus, drėgmė ir temperatūros svyravimas tarp 15 - 25 laipsnių šilumos yra tobulos sąlygos šiai ligai plisti. Bulvėms užsikrėtus maru, požymius galima pastebėti po 3 - 10 dienų. Su šia liga patariama kovoti prevencinėmis priemonėmis, o pastebėjus pirmuosius ligos simptomus būtina kuo skubiau imtis aktyvių kovos priemonių, nes ši liga labai greitai plinta. Yra pažeidžiami bulvių gumbai, stiebai, lapai, šaknys. Maro simptomai yra šie: pirmieji požymiai ant lapų – netaisyklingos formos vandeningos dėmės, kurios būna nuo blyškios iki tamsiai žalios spalvos; vėliau jos greitai plečiasi ir tampa tamsiai pilkomis arba rudomis išplaukiančiomis dėmėmis; tada dėmių pakraščiuose atsiranda baltas šiek tiek pūkuotas pelėsis, lapų gyslos pajuoduoja.

Kovos su bulvių maru priemonės

Dirva ir sėklinė medžiaga. Visų pirma su bulvių maru yra kovojama profilaktinėmis priemonėmis. Renkantis sėklinę medžiagą, daržininkai dažnai jas atrenka iš jau kelis metus auginamų bulvių, tačiau patariama sėklines bulves kas kelis metus atnaujinti, nes per ilgą laiką bulvės išsigimsta bei užsikrečia virusinėmis ligomis. Kalbant apie pačią sėjimui skirtą žemę, kadangi infekcija ir kenkėjai dirvoje lieka su augalinėmis liekanomis, patariama keisti bulvių sodinimo vietą: dideliuose ūkiuose bulvės toje pačioje vietoje paprastai neauginamos 3-4 metus, o nedideliame plote stengiamasi bulves auginti tai viename daržo pakrašty, tai kitame.

Augalinių ekstraktų trąšos. Bulvių apsaugai galima pasitelkti saugų, aplinkai ir žmogui nekenksmingą būdą – augalinių ekstraktų pagrindu pagamintas trąšas. Tokios trąšos stiprina augalus ir padidina jų natūralų atsparumą ligoms. Svarbu jas naudoti augalai dar nesusirgus, reguliariai, kas 10–15 dienų. Tręšiama yra per bulvių lapus, juos nupurškiant vandens ir augalinio ekstrakto mišiniu.

Fungicidai. Bulvių apsaugai ir maro plitimui sustabdyti yra naudojami fungicidai. Kad maras neišplistų, būtina tinkamai parinkti ir naudoti sisteminio, kontaktinio arba translaminarinio veikimo fungicidus, atsižvelgiant į jų karencinį laikotarpį. Kontaktiniai fungicidai apsaugo augalą 7-10 dienų, o sisteminiai fungicidai veikia iki 14 dienų. Fungicidus patariama naudoti esant padidėjusiai maro plitimo rizikai, kai laikosi palankios meteorologinės sąlygos arba netoliese pastebėjus maro židinius (tokiu atveju net ir nesant matomų ligos požymių, bulves būtina nupurkšti pirmąjį kartą).

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti?
© Shutterstock

Kolorado vabalai

Kolorado vabalai (Leptinotarsa decemlineata) – apgraužių šeimos vabalai, kurie, kaip nusako jų šeimos pavadinimas, apgraužia augalo lapus ir taip padaro nemažą žalą augalui. Šie vabzdžiai geba skraidyti. Kolorado vabalų skiriamieji bruožai: ovali kūno forma, ant antsparnių pramaišiui išsidėsčiusios rusvai geltonos ir juodos spalvos juostelės. Tai ne itin dideli vabzdžiai, jie užauga iki 16 mm. Kolorado vabalų kiaušinėliai yra ovalūs, šviesiai oranžinės spalvos, dedami vidinėje bulvės lapo pusėje. Šie bulvių kenkėjai yra aktyvesni šiltomis vasaromis, jiems palankiausia oro temperatūra yra 25 - 27 laipsniai šilumos, tada jie pradeda maitintis labai intensyviai ir gali bulvėms padaryti nemažai žalos.

Kovos su kolorado vabalais būdai

Mechaninis kovos būdas. Tiems, kurie nori pamėginti kovoti su kolorado vabalais be cheminių medžiagų, gali apsišarvuoti kantrybe ir juos tiesiog rinkti mechaniniu būdu. Tačiau šiam darbui reikia itin daug kruopštumo, rinkti reikia ne tik suaugėlius, bet ir jų kiaušinėlius, lervas (jei radote kiaušinėlių ant lapo, jį galite tiesiog pašalinti, taip nerizikuosite, kad būsite palikę kiaušinėlių). Daržininkai rekomenduoja surinktus vabalus įmesti į kibirą su muiluoti vandeniu, o po kiek laiko atsikratyti kaip visų atliekų. Šis būdas yra ganėtinai efektyvus jei bulvių daržo plotas nėra didelis.

Insekticidai. Egzistuoja kelių kategorijų insekticidai: vieni skirti profesionalams, kiti individualiam vartojimui (pastaruosius gali įsigyti ir naudoti kiekvienas). Insekticidai yra efektyvus metodas, geriausiai paveikiantis besivystančias (iki 8 mm ūgio) lervas, nes suaugusios lervos ir vabalai insekticidams yra mažiau jautrūs.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.