5 didžiausios mulčiavimo klaidos

 (3)
Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.
© Shutterstock

Kas yra mulčiavimas ir kuo jis naudingas?

Miške bei pievoje žemės paviršius yra nuklotas organiniu sluoksniu (nukritusiais lapais, spygliais ir pan.), todėl visai nekeista, kad stengiantis sudaryti kuo palankesnes sąlygas sodo bei daržo augalams, bandoma imituoti gamtoje vykstančius procesus. Taigi mulčiuojant dirvos paviršių yra stengiamasi sukurti natūralias sąlygas sodinamiems augalams. Mulčiu dažniausiai tampa šios organinės atliekos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, tai pat medienos arba medžio žievės (augalams labiausiai tinka spygliuočių žievė), drožlės. Mulčiavimo privalumų yra tikrai nemažai: dirvos drėgmės palaikymas, gera oro cirkuliacija, temperatūros svyravimų sumažinimas, apsauga nuo piktžolių, palankios terpės mikroorganizmams sukūrimas ir t.t..

5 didžiausios mulčiavimo klaidos
© Shutterstock

Dažniausiai pasitaikančios mulčiavimo klaidos

Per mažai mulčio

Mulčiuojant yra labai svarbu parinkti tinkamą mulčio kiekį. Plonas mulčio sluoksnis (mažesnis nei 5 cm) neatlieka savo paskirties ir gali būti nebent dekoratyvine sodo detale. Mulčio sluoksnis turėtų būti 10-15 cm storio. Beje, reikia neužmiršti, kad tai yra organinė medžiaga, kuri laikui bėgant suyra ir tampa žeme, tad mulčią reikia retkarčiais papildyti (kuo mulčias smulkesnis, tuo griečiau jis suyra).

Per daug mulčio

Mulčiavimui taip pat neturėtų būti naudojama per daug mulčio. Per didelis mulčio sluoksnis gali apsunkinti oro cirkuliaciją bei savo svoriu slėgti augalo šaknis.

Neteisingas mulčio naudojimas aplink medžius

Kita dažnai pasitaikanti klaida – neteisingas mulčio naudojimas aplink medžius. Dažnai naudodami mulčią aplink lapuočius ar spygliuočius medžius, žmonės mulčią aplink medelį supila vulkano forma (mulčio sukraunama labai daug, jis remdamasis į centre stovinčio medelio kamieną nuožulniai mažėja į išorę). Deja, medžiams nepatinka, kai mulčias liečiasi prie jų kamienų. Tose vietose, kuriose mulčias liečiasi su kamienu, kaupiasi drėgmė, sukelianti puvinius ir žievė tose vietose „nušunta“. Taip pat toks neteisingas mulčio subėrimas gali pakenkti medžio šaknims. Rekomenduojama iki kamieno palikti 10-15 cm, jei naudojate natūralų mulčią, o jeigu tai akmenėliai ar kita nesuyranti, sunki mulčio medžiaga, tuomet reikėtų iki kamieno palikti 20-50 cm.

Netinkamas mulčias

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, turintis daug privalumų, bet prieš pradedant, svarbu tinkamai parinkti mulčią. Jeigu mulčiuojate savo daržą, mulčias turėtų būti natūralus (pavyzdžiui: šienas), jeigu mulčio paskirtis dekoratyvinė tinka plastikas, dažyta mediena. Akmenėlių mulčią geriausia naudoti takelių, nestačių šlaitų dengimui, taip pat rytietiško stiliaus sodeliuose ar kur auga nedaug augalų.

Plėvelės bei geotekstilės nuo piktžolių naudojimas kartu su mulčiu

Jeigu naudojate tinkamą kiekį mulčio, nepatariama su juo kartu naudoti plėvelės ar geotekstilės nuo piktžolių. Žmonės bandydami apsisaugoti nuo piktžolių sode, prieš berdami mulčią, dėl viso pikto papildomai naudoja plėvelę arba geotekstilę, bet toks dviejų priemonių naudojimas kartu gali būti neefektyvus ir net pakenkti dirvožemiui. Tinkamai parinktas mulčio kiekis savaime yra pakankamai efektyvi priemonė apsisaugoti nuo piktžolių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.

Kaip laikyti šių metų derlių per žiemą?

Šiųmetis derlius jau nuimtas ir sukrautas į laikymo vietas. Savomis daržovėmis norisi džiaugtis kuo ilgiau. Kad daržovės išliktų sveikos, jas reikia teisingai laikyti. Tad kaip laikyti bulves, morkas ir obuolius per žiemą?

Rudeninis dirvožemio perkasimas: kuo jis naudingas?

Rudeninis dirvos perkasimas yra naudingas agrotechnikos būdas, kuris ne tik pagerina dirvožemio savybes, bet ir padeda apsaugoti dirvą nuo piktžolių ir kenkėjų. Nors šis darbas paprastai nudirbamas spalio pradžioje, tie, kurie nespėjo to padaryti, dar gali tuo užsiimti, nes žemę perkasti galima ir vyraujant kiek vėsesniems, bet sausiems orams.

Kraštovaizdžio architektų patarimai, kaip planuoti naują daržą (1)

Rudeniui įpusėjus ir daržo darbams einant į pabaigą, patys nekantriausi daržininkai jau dabar ima galvoti apie kitų metų derliaus subtilybes. Ruduo yra tinkamas metas naujo daržo planavimui, tad paklausime kraštovaizdžio architektų, kaip tinkamai suplanuoti nelabai didelį daržą.

Išsami instrukcija, kaip sutvarkyti šiltnamį prieš žiemą

Baigėsi dar vienas puikus pomidorų ir agurkų sezonas šiltnamyje. Tam, kad derlius ir kitais metais būtų gausus, būtina gerai sutvarkyti šiltnamį ir paruošti jį žiemai. Štai pagrindiniai žingsniai.

Rudeninis dirvožemio kalkinimas: kuo tai naudinga? (1)

Kalkinimas yra procesas, kurio metu yra neutralizuojamas pernelyg rūgštus dirvožemis. Dirvoje su padidėjusiu rūgštingumu dauguma kultūriniu augalų negali normaliai augti, jie gelsta, derlius būna prastas. Ruduo yra geriausias metas dirvožemio kalkinimui, nes pasirinktos kalkinimo medžiagos per žiemą ištirpsta ir nusistovi, o pavasarį tokio nukalkinto dirvožemio pH yra tinkamas augalų sodinimui.

Žieminiai česnakai: kaip jų pasisodinti? (13)

Česnakai – itin vertinga daržovė, kuri savo sudėtyje turi nemažai eterinių aliejų. Eteriniai aliejai šiai daržovei suteikia ne tik stiprų kvapą, bet ir veikia kaip antiseptikai. Pirmoji spalio pusė yra geras metas žieminių česnakų sodinimui. Tad kaip jų pasisodinti?

Spalio mėnuo: kokius darbus reikia nudirbti darže?

Nuėmus didžiąją dalį derliaus, atrodytų, kad pagaliau darbų darže smarkiai sumažės, bet nereikia apsigauti. Spalis – rudens mėnuo, kurio metu laukia netrumpas darbų sąrašas.

Rudeninis derlius: kaip paruošti daržoves žiemai?

Rudens pradžia – derliaus nuėmimo metas, daržininkai šiuo metu pagaliau gali įvertinti visos vasaros sunkaus darbo vaisius. Geru daržovių derliumi bus galima džiaugtis ilgai, jei tinkamai paruošite daržoves žiemai. Tad kaip reikia laikyti populiariausias daržoves per žiemą?