5 didžiausios mulčiavimo klaidos

 (3)
Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.
© Shutterstock

Kas yra mulčiavimas ir kuo jis naudingas?

Miške bei pievoje žemės paviršius yra nuklotas organiniu sluoksniu (nukritusiais lapais, spygliais ir pan.), todėl visai nekeista, kad stengiantis sudaryti kuo palankesnes sąlygas sodo bei daržo augalams, bandoma imituoti gamtoje vykstančius procesus. Taigi mulčiuojant dirvos paviršių yra stengiamasi sukurti natūralias sąlygas sodinamiems augalams. Mulčiu dažniausiai tampa šios organinės atliekos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, tai pat medienos arba medžio žievės (augalams labiausiai tinka spygliuočių žievė), drožlės. Mulčiavimo privalumų yra tikrai nemažai: dirvos drėgmės palaikymas, gera oro cirkuliacija, temperatūros svyravimų sumažinimas, apsauga nuo piktžolių, palankios terpės mikroorganizmams sukūrimas ir t.t..

5 didžiausios mulčiavimo klaidos
© Shutterstock

Dažniausiai pasitaikančios mulčiavimo klaidos

Per mažai mulčio

Mulčiuojant yra labai svarbu parinkti tinkamą mulčio kiekį. Plonas mulčio sluoksnis (mažesnis nei 5 cm) neatlieka savo paskirties ir gali būti nebent dekoratyvine sodo detale. Mulčio sluoksnis turėtų būti 10-15 cm storio. Beje, reikia neužmiršti, kad tai yra organinė medžiaga, kuri laikui bėgant suyra ir tampa žeme, tad mulčią reikia retkarčiais papildyti (kuo mulčias smulkesnis, tuo griečiau jis suyra).

Per daug mulčio

Mulčiavimui taip pat neturėtų būti naudojama per daug mulčio. Per didelis mulčio sluoksnis gali apsunkinti oro cirkuliaciją bei savo svoriu slėgti augalo šaknis.

Neteisingas mulčio naudojimas aplink medžius

Kita dažnai pasitaikanti klaida – neteisingas mulčio naudojimas aplink medžius. Dažnai naudodami mulčią aplink lapuočius ar spygliuočius medžius, žmonės mulčią aplink medelį supila vulkano forma (mulčio sukraunama labai daug, jis remdamasis į centre stovinčio medelio kamieną nuožulniai mažėja į išorę). Deja, medžiams nepatinka, kai mulčias liečiasi prie jų kamienų. Tose vietose, kuriose mulčias liečiasi su kamienu, kaupiasi drėgmė, sukelianti puvinius ir žievė tose vietose „nušunta“. Taip pat toks neteisingas mulčio subėrimas gali pakenkti medžio šaknims. Rekomenduojama iki kamieno palikti 10-15 cm, jei naudojate natūralų mulčią, o jeigu tai akmenėliai ar kita nesuyranti, sunki mulčio medžiaga, tuomet reikėtų iki kamieno palikti 20-50 cm.

Netinkamas mulčias

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, turintis daug privalumų, bet prieš pradedant, svarbu tinkamai parinkti mulčią. Jeigu mulčiuojate savo daržą, mulčias turėtų būti natūralus (pavyzdžiui: šienas), jeigu mulčio paskirtis dekoratyvinė tinka plastikas, dažyta mediena. Akmenėlių mulčią geriausia naudoti takelių, nestačių šlaitų dengimui, taip pat rytietiško stiliaus sodeliuose ar kur auga nedaug augalų.

Plėvelės bei geotekstilės nuo piktžolių naudojimas kartu su mulčiu

Jeigu naudojate tinkamą kiekį mulčio, nepatariama su juo kartu naudoti plėvelės ar geotekstilės nuo piktžolių. Žmonės bandydami apsisaugoti nuo piktžolių sode, prieš berdami mulčią, dėl viso pikto papildomai naudoja plėvelę arba geotekstilę, bet toks dviejų priemonių naudojimas kartu gali būti neefektyvus ir net pakenkti dirvožemiui. Tinkamai parinktas mulčio kiekis savaime yra pakankamai efektyvi priemonė apsisaugoti nuo piktžolių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

10 būdų, kaip panaudoti maistinės sodos miltelius darže bei buityje

Sodos miltelių pritaikymo būdų buityje yra iš tiesų nemažai, pristatome 10 būdų, kaip juos panaudoti namuose bei darže.

5 didžiausios mulčiavimo klaidos (3)

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.

Svarbūs rudens pradžios darbai darže

Įžengus į paskutinįjį vasaros mėnesį, norom nenorom kyla mintys apie artėjantį rudenį. Rudens pradžia daržininkams yra itin intensyvus metas: derliaus nurinkimą seka dirvožemio tvarkymas, taip pat kai kurių kultūrų sėjimas prieš žiemą. Šioje publikacijoje plačiau aptarsime darbus, kuriuos darže reikėtų nuveikti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.

Kaip panaudoti kavos tirščius sodininkystėje? (1)

Dažnas iš mūsų per dieną išgeria daugiau nei vieną puodelį kavos. Po tokio gardaus karšto gėrimo puodelio, kavos tirščiais paprasčiausiai atsikratome. Tačiau ar žinojote, kad šios virtuvės atliekos yra puikios trąšos kambariniams bei darže augantiems augalams?

Bulvių ligos bei kenkėjai – ką reikėtų žinoti? (7)

Nesvarbu ar turite nedidelį bulvių plotą prie nuosavo namo, ar esate didelio lauko savininkas, bulves ligos ir kolorado vabalai puola kasmet. Šiltomis ir sausomis vasaromis bulvienojus atakuoja kolorado vabalai, o vėsiomis ir drėgnomis vasaromis padidėja ligų rizika. Kviečiame plačiau susipažinti su bulvių ligomis, kenkėjais bei kovos būdais, kurie padės atsilaikyti prieš juos.

Pavojingieji Sosnovskio barščiai: kaip juos naikinti (30)

Sosnovskio barščiai (lot. Heracleum sosnowskyi) – gražūs, bet labai pavojingi augalai. Šios sparčiai plintančios, invazinės piktžolės daro žalą ne tik išstumdamos vietines augmenijos rūšis, bet ir dėl visose savo dalyse kaupiamo labai stipraus alergeno (furanokumarino) yra pavojingos žmogaus sveikatai. Tad kaip naikinti šias grėsmingas piktžoles?

Šliužai: kaip kontroliuoti jų kiekį savo sode? (46)

Šliužai – drėgmę ir tankią augmeniją mėgstantys pilvakojai moliuskai, kuriems drėgni, lietingi orai yra itin palankūs. Gausus šių kenkėjų būrys darže gali pridaryti nemažai žalos jame augantiems kopūstams, salotoms, burokėliams bei kitoms daržovėms. Pristatome kelis būdus, kaip kontroliuoti šliužų kiekį savo sode.

Pomidorų ligos ir kaip jų išvengti (8)

Niekas nenuginčys, kad savame darže užauginti pomidorai yra kur kas geresnio skonio bei kvapo nei parduotuvėje pirkti, tačiau reikia pabrėžti, kad šie augalai reikalauja nemažai dėmesio. Tam, kad galėtumėte džiaugtis gausiu pomidorų derliumi, pravartu žinoti kokiomis ligomis šie augalai dažniausiai serga ir kaip jų išvengti.

Šiltnamio įsibrovėliai – baltasparniai: kaip su jais kovoti? (17)

Baltasparniai – vos pastebi, bet labai įkyrūs šiltnamio kenkėjai, kuriais atsikratyti nėra itin lengvas uždavinys. Būdami visai nedideli, dėl savo vislumo, jie gali augalams padaryti nemažai žalos. Pristatome kelis būdus, kurie padės atsikratyti šiais šiltnamio įsibrovėliais.

Kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo? (3)

Kompostas – puiki priemonė dirvos struktūrai gerinti bei padėti jai atgauti gyvybines jėgas. Tačiau netinkamai paruoštas ir blogai prižiūrimas kompostas gali pradėti skleisti nemalonų kvapą ir prikviesti nepageidaujamus svečius (kirmėles, laukines peles, žiurkes, mašalus). Tad kokių priemonių imtis, kad komposto dėžė neskleistų blogo kvapo?