5 didžiausios mulčiavimo klaidos

 (3)
Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, kuriuo darže ar sode yra bandoma atkartoti natūraliai miško paklotėje vykstančius procesus. Mulčiavimo metu dirvožemio paviršius yra padengiamas įvairiomis organinėmis medžiagomis, kurios maitina bei apsaugo dirvą. Kad šis agrotechnikos būdas būtų veiksmingas, reikia vengti dažnai pasitaikančių mulčiavimo klaidų.
© Shutterstock

Kas yra mulčiavimas ir kuo jis naudingas?

Miške bei pievoje žemės paviršius yra nuklotas organiniu sluoksniu (nukritusiais lapais, spygliais ir pan.), todėl visai nekeista, kad stengiantis sudaryti kuo palankesnes sąlygas sodo bei daržo augalams, bandoma imituoti gamtoje vykstančius procesus. Taigi mulčiuojant dirvos paviršių yra stengiamasi sukurti natūralias sąlygas sodinamiems augalams. Mulčiu dažniausiai tampa šios organinės atliekos: apvytinta nupjauta žolė, šiaudai, lapai, tai pat medienos arba medžio žievės (augalams labiausiai tinka spygliuočių žievė), drožlės. Mulčiavimo privalumų yra tikrai nemažai: dirvos drėgmės palaikymas, gera oro cirkuliacija, temperatūros svyravimų sumažinimas, apsauga nuo piktžolių, palankios terpės mikroorganizmams sukūrimas ir t.t..

5 didžiausios mulčiavimo klaidos
© Shutterstock

Dažniausiai pasitaikančios mulčiavimo klaidos

Per mažai mulčio

Mulčiuojant yra labai svarbu parinkti tinkamą mulčio kiekį. Plonas mulčio sluoksnis (mažesnis nei 5 cm) neatlieka savo paskirties ir gali būti nebent dekoratyvine sodo detale. Mulčio sluoksnis turėtų būti 10-15 cm storio. Beje, reikia neužmiršti, kad tai yra organinė medžiaga, kuri laikui bėgant suyra ir tampa žeme, tad mulčią reikia retkarčiais papildyti (kuo mulčias smulkesnis, tuo griečiau jis suyra).

Per daug mulčio

Mulčiavimui taip pat neturėtų būti naudojama per daug mulčio. Per didelis mulčio sluoksnis gali apsunkinti oro cirkuliaciją bei savo svoriu slėgti augalo šaknis.

Neteisingas mulčio naudojimas aplink medžius

Kita dažnai pasitaikanti klaida – neteisingas mulčio naudojimas aplink medžius. Dažnai naudodami mulčią aplink lapuočius ar spygliuočius medžius, žmonės mulčią aplink medelį supila vulkano forma (mulčio sukraunama labai daug, jis remdamasis į centre stovinčio medelio kamieną nuožulniai mažėja į išorę). Deja, medžiams nepatinka, kai mulčias liečiasi prie jų kamienų. Tose vietose, kuriose mulčias liečiasi su kamienu, kaupiasi drėgmė, sukelianti puvinius ir žievė tose vietose „nušunta“. Taip pat toks neteisingas mulčio subėrimas gali pakenkti medžio šaknims. Rekomenduojama iki kamieno palikti 10-15 cm, jei naudojate natūralų mulčią, o jeigu tai akmenėliai ar kita nesuyranti, sunki mulčio medžiaga, tuomet reikėtų iki kamieno palikti 20-50 cm.

Netinkamas mulčias

Mulčiavimas yra agrotechnikos būdas, turintis daug privalumų, bet prieš pradedant, svarbu tinkamai parinkti mulčią. Jeigu mulčiuojate savo daržą, mulčias turėtų būti natūralus (pavyzdžiui: šienas), jeigu mulčio paskirtis dekoratyvinė tinka plastikas, dažyta mediena. Akmenėlių mulčią geriausia naudoti takelių, nestačių šlaitų dengimui, taip pat rytietiško stiliaus sodeliuose ar kur auga nedaug augalų.

Plėvelės bei geotekstilės nuo piktžolių naudojimas kartu su mulčiu

Jeigu naudojate tinkamą kiekį mulčio, nepatariama su juo kartu naudoti plėvelės ar geotekstilės nuo piktžolių. Žmonės bandydami apsisaugoti nuo piktžolių sode, prieš berdami mulčią, dėl viso pikto papildomai naudoja plėvelę arba geotekstilę, bet toks dviejų priemonių naudojimas kartu gali būti neefektyvus ir net pakenkti dirvožemiui. Tinkamai parinktas mulčio kiekis savaime yra pakankamai efektyvi priemonė apsisaugoti nuo piktžolių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daržas

Netikėtas sprendimas: derlius dera ne tik šiltnamyje, bet ir „šiaudų vazose“

Šį pavasarį Mikalavo kaimo bendruomenės „Šilaičiai“ (Pivašiūnų seniūnija, Alytaus rajonas) pastatytame šimtmečio šeimų šiltnamyje jau dera pirmasis derlius. Šiltnamio idėjos autorė bendruomenės „Šilaičiai“ pirmininkė Dalia Kazakevičienė džiaugiasi, kad sumanymas – užauginti daržovių derlių ir juo dalintis su Pivašiūnių seniūnijoje esančiomis socialinėmis įstaigomis, padėti bendruomenės nariams ugdyti socialinius įgūdžius – sėkmingai įgyvendinamas.

Maži ir be galo įkyrūs baltasparniai: kaip su jais kovoti?

Baltasparniai – vabzdžiai, kurie daugiausia žalos pridaro šiltnamiuose, bet šiltu oru gali įsiveisti ir darže. Kadangi šie kenkėjai labai sparčiai dauginasi, kova su jais yra tikras iššūkis pareikalaujantis daug kantrybės. Pristatome keletą kovos priemonių, kurios padės juos įveikti.

Patikrinti natūralūs kovos su kurkliais receptai (1)

Kurkliai – vieni didžiausių Lietuvoje gyvenančių vabzdžių, kurių apsilankymo sode bei darže bijo kiekvienas nuosavo sklypo savininkas. Šie kenkėjai yra greitai prisitaikantys prie naujų sąlygų, tad juos išnaikinti yra tikrai nelengva užduotis. Pristatome keletą praktikoje išbandytų kovos su kurkliais priemonių.

Kurmiai: kaip juos išprašyti iš savo kiemo? (1)

Kurmiai – naudingi sodo ir daržo gyviai, kurie naikina įvairius augalams žalą darančius vabzdžius, tad nereikėtų jų laikyti kenkėjais. Visgi daugumai žmonių kurmiarausiai atrodo itin nepatraukliai, todėl jie ieško būdų, kaip susidoroti su šia problema. Pristatome keletą humaniškų būdų, kurie padės išprašyti kurmius iš nuosavo kiemo.

6 paprasti būdai, kaip kovoti su piktžolėmis be chemikalų

Piktžolės gali būti naikinamos tiek natūraliu, tiek cheminiu būdu. Kadangi cheminiai preparatai yra itin agresyvūs, prieš pradedant juos naudoti, geriau išmėginti mažiau aplinkai kenksmingas, natūralias priemones. Pristatome kelis organiškus būdus, kuriuos galite pasitelkti kovoje su piktžolėmis.

Balandžio mėnuo darže bei sode: kokie darbai laukia?

Nors už lango dar vyrauja nenuspėjama orų kaina, bet vis ilgiau ir ryškiau šviečianti saulė skelbia, kad artėja darbymetis. Balandis – ganėtinai intensyvus mėnuo daržininko bei sodininko kalendoriuje, tad kviečiame susipažinti su svarbiausiais šio mėnesio darbais.

Pavasarinis šiltnamio tvarkymas – svarbiausi darbai

Po žiemos šiltnamis gali atrodyti gan atstumiančiai ir apleistai, tad jei dar neatlikote pavasarinių tvarkymosi darbų jame, dabar pats metas tuo užsiimti. Kadangi darbų laukia nemažai, aptarsime pačius svarbiausius iš jų šiame tekste.

Kaip auginti daigus plastikiniuose buteliuose? (1)

Daiginimas plastikiniuose buteliuose – puikus būdas prisidėti prie aplinkos apsaugos, perdirbant plastikinius butelius ir suteikiant jiems naują paskirtį. Tai ne tik ekologiškas, bet kartu ir patogus daiginimo būdas ant palangės. Tad kaip iš panaudoto butelio pasigaminti daiginimui skirtą indą?

Hidroponinis daržas – galimybė džiaugtis šviežiomis daržovėmis net žiemą

Hidroponika iš pirmo žvilgsnio yra gan netikėtas daržininkystės būdas, kai iš augalų auginimo proceso yra pašalinamas vienas svarbiausių elementų – dirva. Hidroponinis daržas yra ypatingas ne tik dėl to, kad jame dirvą pakeičia vanduo ar kita auginimo terpė, bet ir todėl, kad tokio daržo duodamu derliu galima džiaugtis ištisus metus. Šiame tekste aptarsime hidroponikos ypatybes žiemos mėnesiais.

Sėklų daiginimas namuose: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Pavasaris iš lėto, bet užtikrintai artėja. Apie jį pranašauja vis aukščiau pakylanti ir ryškiau šviečianti saulė. Dėl to pamažu pradedame planuoti būsimą daržą, pirkti sėklas ir inventorių. Šiame tekste pateikiame sąrašą dažnai pasitaikančių klaidų, kurių reiktų vengti daiginant sėklas namuose.