Židinys: į ką atsižvelgti renkantis

 (1)
Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?
© Shutterstock

Vieta kurioje gyvenate

Kokį židinį rinktis, pirmiausia lemia vieta, kurioje gyvenate. Jei gyvenate individualiame name, įsirengti jums patinkantį židinį tikrai pavyks (ypač, jei vieta židiniui buvo numatyta iš anksto sienoje paliekant angą).

Tačiau jei gyvenate daugiabutyje, deja, susidursite su daugybe apribojimų ir sunkumų (lengviau yra tiems, kurie gyvena viršutiniame daugiabučio aukšte). Norėdami mėgautis natūraliu židiniu bute, turėsite išsiaiškinti įrengimo galimybes, paskui gauti kaimynų, namo bendrijos arba administruojančios įmonės sutikimą. Gavus tokį sutikimą reikės kreiptis į savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyrių ir gauti projektavimo sąlygas, o galutinį verdiktą pateiks Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus specialistai kartu su priešgaisrinės saugos, Visuomenės sveikatos centro ir kitais specialistais.

Butų gyventojams patogi alternatyva yra elektriniai židiniai, dujiniai židiniai ir biožidiniai, kuriems nereikalingas dūmtraukis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis
© Shutterstock

Židinio tipas

Renkantis židinį, svarbu apsispręsti dėl židinio tipo. Ar norėsite tradicinio židinio (kūrenamo malkomis arba medienos briketais) ar elektrinio židinio? Abu šie židinių tipai turi savų pliusų bei savų minusų.

Elektriniai židiniai yra mėgstami tarp butų gyventojų, kadangi jie neužima daug vietoms, jiems nereikalingas dūmtraukis bei vieta malkų laikymui. Elektrinius židinius renkasi ir individualių namų savininkai, nes tokio židinio valymas yra labai paprastas, nereikia sukti galvos, kur išpilti pelenus. Taip pat tokie židiniai yra saugesni už tradicinius. Elektriniai židiniai yra pigesni, kita vertus jų eksploatacija gali atsieiti brangiau. Taipogi kai kurie žmonės gali pridurti, kad tokiems židiniams trūksta natūralumo bei tikro židinio sukeliamo jausmo.

Tradiciniai židiniai yra mylimi dėl degančių malkų skleidžiamo malonaus kvapo bei ugnies skleidžiamų raminančių garsų bei jaukios šilumos. Jie interjerui suteikia ypatingo žavesio, romantikos. Tradiciniai židiniai yra brangūs, dėl aukštos įrengimo kainos. Pagrindiniai minusai – reikalinga nuolatinė priežiūra, sudėtingas valymas, reikalinga papildoma vieta malkoms laikyti.

Be šių židinių tipų, taip pat galite rinktis iš: krosnelių, biožidinių bei dujinių židinių, bet apie juos daugiau kituose tekstuose.

Kur stovės židinys?

Renkantis židinį, reikia žinoti, kur šis stovės, nes tinkamai parinkta vieta lemia tai ar juo naudotis ateityje bus saugu ir patogu. Visi židinių ir krosnelių modeliai paprastai yra skirstomi į atvirus, uždarus ir pusiau atvirus. Atviri židiniai dažniausiai yra montuojami sienoje ir yra puošiami įvairiais aksesuarais. Uždari gali stovėti, kad ir viduryje kambario. Pusiau atviri gali stovėti prie sienos, dekoravimui naudojant karščiui atsparius aksesuarus.

Į kokius parametrus atsižvelgti?

Svarbūs parametrai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis židinį: ekonomiškumas, technologijos paprastumas ir eksploatavimo patogumas. Taip pat svarbus yra laidumas šilumai.

Laidumas šilumai yra labai svarbus tuo atveju, jeigu židinys bus skirtas ne tik grožiui, bet ir namų apšildymui. Svarbu išsiaiškinti židinio laidumo šilumai koeficientą (kokį plotą ir per kokį laiką židinys gali apšildyti). Pavyzdžiui, jeigu nusprendėte įsigyti židinį iš metalo, būtina išsiaiškinti, kiek sluoksnių turi jo sienelės, nes metalinių židinių sienelės būna vieno, dviejų arba trijų sluoksnių (kuo jos storesnės, tuo ilgiau židinys išsaugo šilumą). Taipogi reikia atsižvelgti į tai, kad židiniai gali šildyti skleisdami šilumą tiesiogiai nuo ugnies ir per šildymo vamzdžius, nutiestus nuo židinio per visą namą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?