Židinys: į ką atsižvelgti renkantis

 (1)
Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?
© Shutterstock

Vieta kurioje gyvenate

Kokį židinį rinktis, pirmiausia lemia vieta, kurioje gyvenate. Jei gyvenate individualiame name, įsirengti jums patinkantį židinį tikrai pavyks (ypač, jei vieta židiniui buvo numatyta iš anksto sienoje paliekant angą).

Tačiau jei gyvenate daugiabutyje, deja, susidursite su daugybe apribojimų ir sunkumų (lengviau yra tiems, kurie gyvena viršutiniame daugiabučio aukšte). Norėdami mėgautis natūraliu židiniu bute, turėsite išsiaiškinti įrengimo galimybes, paskui gauti kaimynų, namo bendrijos arba administruojančios įmonės sutikimą. Gavus tokį sutikimą reikės kreiptis į savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyrių ir gauti projektavimo sąlygas, o galutinį verdiktą pateiks Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus specialistai kartu su priešgaisrinės saugos, Visuomenės sveikatos centro ir kitais specialistais.

Butų gyventojams patogi alternatyva yra elektriniai židiniai, dujiniai židiniai ir biožidiniai, kuriems nereikalingas dūmtraukis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis
© Shutterstock

Židinio tipas

Renkantis židinį, svarbu apsispręsti dėl židinio tipo. Ar norėsite tradicinio židinio (kūrenamo malkomis arba medienos briketais) ar elektrinio židinio? Abu šie židinių tipai turi savų pliusų bei savų minusų.

Elektriniai židiniai yra mėgstami tarp butų gyventojų, kadangi jie neužima daug vietoms, jiems nereikalingas dūmtraukis bei vieta malkų laikymui. Elektrinius židinius renkasi ir individualių namų savininkai, nes tokio židinio valymas yra labai paprastas, nereikia sukti galvos, kur išpilti pelenus. Taip pat tokie židiniai yra saugesni už tradicinius. Elektriniai židiniai yra pigesni, kita vertus jų eksploatacija gali atsieiti brangiau. Taipogi kai kurie žmonės gali pridurti, kad tokiems židiniams trūksta natūralumo bei tikro židinio sukeliamo jausmo.

Tradiciniai židiniai yra mylimi dėl degančių malkų skleidžiamo malonaus kvapo bei ugnies skleidžiamų raminančių garsų bei jaukios šilumos. Jie interjerui suteikia ypatingo žavesio, romantikos. Tradiciniai židiniai yra brangūs, dėl aukštos įrengimo kainos. Pagrindiniai minusai – reikalinga nuolatinė priežiūra, sudėtingas valymas, reikalinga papildoma vieta malkoms laikyti.

Be šių židinių tipų, taip pat galite rinktis iš: krosnelių, biožidinių bei dujinių židinių, bet apie juos daugiau kituose tekstuose.

Kur stovės židinys?

Renkantis židinį, reikia žinoti, kur šis stovės, nes tinkamai parinkta vieta lemia tai ar juo naudotis ateityje bus saugu ir patogu. Visi židinių ir krosnelių modeliai paprastai yra skirstomi į atvirus, uždarus ir pusiau atvirus. Atviri židiniai dažniausiai yra montuojami sienoje ir yra puošiami įvairiais aksesuarais. Uždari gali stovėti, kad ir viduryje kambario. Pusiau atviri gali stovėti prie sienos, dekoravimui naudojant karščiui atsparius aksesuarus.

Į kokius parametrus atsižvelgti?

Svarbūs parametrai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis židinį: ekonomiškumas, technologijos paprastumas ir eksploatavimo patogumas. Taip pat svarbus yra laidumas šilumai.

Laidumas šilumai yra labai svarbus tuo atveju, jeigu židinys bus skirtas ne tik grožiui, bet ir namų apšildymui. Svarbu išsiaiškinti židinio laidumo šilumai koeficientą (kokį plotą ir per kokį laiką židinys gali apšildyti). Pavyzdžiui, jeigu nusprendėte įsigyti židinį iš metalo, būtina išsiaiškinti, kiek sluoksnių turi jo sienelės, nes metalinių židinių sienelės būna vieno, dviejų arba trijų sluoksnių (kuo jos storesnės, tuo ilgiau židinys išsaugo šilumą). Taipogi reikia atsižvelgti į tai, kad židiniai gali šildyti skleisdami šilumą tiesiogiai nuo ugnies ir per šildymo vamzdžius, nutiestus nuo židinio per visą namą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.