Židinys: į ką atsižvelgti renkantis

 (1)
Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?
© Shutterstock

Vieta kurioje gyvenate

Kokį židinį rinktis, pirmiausia lemia vieta, kurioje gyvenate. Jei gyvenate individualiame name, įsirengti jums patinkantį židinį tikrai pavyks (ypač, jei vieta židiniui buvo numatyta iš anksto sienoje paliekant angą).

Tačiau jei gyvenate daugiabutyje, deja, susidursite su daugybe apribojimų ir sunkumų (lengviau yra tiems, kurie gyvena viršutiniame daugiabučio aukšte). Norėdami mėgautis natūraliu židiniu bute, turėsite išsiaiškinti įrengimo galimybes, paskui gauti kaimynų, namo bendrijos arba administruojančios įmonės sutikimą. Gavus tokį sutikimą reikės kreiptis į savivaldybės architektūros ir urbanistikos skyrių ir gauti projektavimo sąlygas, o galutinį verdiktą pateiks Statybos ir statinių naudojimo valstybinės priežiūros skyriaus specialistai kartu su priešgaisrinės saugos, Visuomenės sveikatos centro ir kitais specialistais.

Butų gyventojams patogi alternatyva yra elektriniai židiniai, dujiniai židiniai ir biožidiniai, kuriems nereikalingas dūmtraukis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis
© Shutterstock

Židinio tipas

Renkantis židinį, svarbu apsispręsti dėl židinio tipo. Ar norėsite tradicinio židinio (kūrenamo malkomis arba medienos briketais) ar elektrinio židinio? Abu šie židinių tipai turi savų pliusų bei savų minusų.

Elektriniai židiniai yra mėgstami tarp butų gyventojų, kadangi jie neužima daug vietoms, jiems nereikalingas dūmtraukis bei vieta malkų laikymui. Elektrinius židinius renkasi ir individualių namų savininkai, nes tokio židinio valymas yra labai paprastas, nereikia sukti galvos, kur išpilti pelenus. Taip pat tokie židiniai yra saugesni už tradicinius. Elektriniai židiniai yra pigesni, kita vertus jų eksploatacija gali atsieiti brangiau. Taipogi kai kurie žmonės gali pridurti, kad tokiems židiniams trūksta natūralumo bei tikro židinio sukeliamo jausmo.

Tradiciniai židiniai yra mylimi dėl degančių malkų skleidžiamo malonaus kvapo bei ugnies skleidžiamų raminančių garsų bei jaukios šilumos. Jie interjerui suteikia ypatingo žavesio, romantikos. Tradiciniai židiniai yra brangūs, dėl aukštos įrengimo kainos. Pagrindiniai minusai – reikalinga nuolatinė priežiūra, sudėtingas valymas, reikalinga papildoma vieta malkoms laikyti.

Be šių židinių tipų, taip pat galite rinktis iš: krosnelių, biožidinių bei dujinių židinių, bet apie juos daugiau kituose tekstuose.

Kur stovės židinys?

Renkantis židinį, reikia žinoti, kur šis stovės, nes tinkamai parinkta vieta lemia tai ar juo naudotis ateityje bus saugu ir patogu. Visi židinių ir krosnelių modeliai paprastai yra skirstomi į atvirus, uždarus ir pusiau atvirus. Atviri židiniai dažniausiai yra montuojami sienoje ir yra puošiami įvairiais aksesuarais. Uždari gali stovėti, kad ir viduryje kambario. Pusiau atviri gali stovėti prie sienos, dekoravimui naudojant karščiui atsparius aksesuarus.

Į kokius parametrus atsižvelgti?

Svarbūs parametrai, į kuriuos reikia atsižvelgti renkantis židinį: ekonomiškumas, technologijos paprastumas ir eksploatavimo patogumas. Taip pat svarbus yra laidumas šilumai.

Laidumas šilumai yra labai svarbus tuo atveju, jeigu židinys bus skirtas ne tik grožiui, bet ir namų apšildymui. Svarbu išsiaiškinti židinio laidumo šilumai koeficientą (kokį plotą ir per kokį laiką židinys gali apšildyti). Pavyzdžiui, jeigu nusprendėte įsigyti židinį iš metalo, būtina išsiaiškinti, kiek sluoksnių turi jo sienelės, nes metalinių židinių sienelės būna vieno, dviejų arba trijų sluoksnių (kuo jos storesnės, tuo ilgiau židinys išsaugo šilumą). Taipogi reikia atsižvelgti į tai, kad židiniai gali šildyti skleisdami šilumą tiesiogiai nuo ugnies ir per šildymo vamzdžius, nutiestus nuo židinio per visą namą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 patarimai, kaip itin paprastai atkimšti užsikimšusią kriauklę (2)

Virtuvės arba vonios kriauklę labiausiai kemša įvairios smulkios atliekos: maisto likučiai, plaukai, riebalai, kavos tirščiai, siūlai ir panašiai. Tad užsikimšusi kriauklė – problema, kurios buvo galima išvengti pakeitus įpročius ir į kriauklę nemetus atliekų. Tačiau jeigu taip nutiko ir kriauklė užsikimšo, pristatome kelis itin paprastus būdus, kaip ją atkimšti.

Kokia tikimybė, kad per šventes trūks nuotekų vamzdžiai arba užsikirs durų spyna?

Artėjant ypatingoms progoms ar didžiosioms metų šventėms dažnas visą savo laiką skiria artimiesiems ir dovanų paieškai. Tuo metu visai negalvojame apie galimus nemalonius netikėtumus namuose ir dėl jų atsirandančius nuostolius. Vis dėlto, kokia tikimybė, kad per Kūčias trūks nuotekų vamzdžiai, o ruošiant kalėdinius pietus ir laukiant svečių užsikirs durų spyna?

Renkamės naują būstą: dalinė ar visa apdaila – kas geriau?

Perkantiems būstą neretai tenka spręsti amžiną dilemą – pasirinkti būstą su daline apdaila ir vėliau ją atlikti pačiam ar samdyti meistrus, o gal įsikelti į plėtotojo įrengtą būstą. Lietuvoje, kitaip nei kaimyninėse šalyse, populiaresnė dalinė apdaila, tačiau šiemet parduodamų butų skaičius rodo, kad požiūris keičiasi. Pastebima, kad prieš įsigyjant būstą racionaliau įvertinama, kiek asmeninio laiko teks skirti apdailos darbams, ir tik tuomet priimamas lemiamas sprendimas.

Universali medžiaga – fanera: panaudojimo galimybės (1)

Fanera – nebrangi ir universali medžiaga, kurios panaudojimo galimybių yra iš tiesų nemažai. Kviečiame geriau susipažinti su šia medžiaga ir jos panaudojimo galimybėmis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis (1)

Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?

Kaip sukurti tylos ir ramybės oazę namuose?

Namų jaukumas – tai nėra gražūs niekučiai, veislinė katė ar naujausios mados baldai. Pirmiausia tai jausmas – pojūčių, išgyvenamų esant namuose, visuma. Jauku būna tada, kai yra šilta, švaru ir taip gera, jog po sunkios darbo dienos ar valandos praleistos automobilių spūstyje, peržengus namų slenkstį užplūsta ramybė. Būtent ramybės paieškos ir gena mus kruopščiai kurti namų atmosferą, o vienas pagrindinių jaukumo kriterijų – triukšmo kontrolė gyvenamoje aplinkoje.

Sienų dažymas: svarbiausi darbo įrankiai

Sienų dažymas – apdailos darbas, kurį dažnai nusprendžiame atlikti patys, be jokios papildomos specialistų pagalbos. Nors šis darbas iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvas, be gerų įrankių kokybiškai jo atlikti nepavyks. Tad kokie yra patys svarbiausi sienų dažymui skirti įrankiai?

Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.

Vinilinės grindys: lietuviai dvejoja, o amerikiečiai ir Vakarų europiečiai graibsto (3)

Atrodo, kad Vakarų Europoje interjero dizaineriai, architektai ir namus įsirengiantys žmonės pamišo dėl vinilinių grindų. Amerikoje įsikūrusios gamyklos „USFloors“ vadovė Carly Notcha atskleidžia, kad vinilinių grindų gamybos technologijos sparčiai tobulėja, o pardavimų apimtys – auga. Taikant inovacijas sukurti grindų paviršiai turi net antibakterinių savybių, apsaugančių paviršius nuo dėmių ir kvapus sukeliančių bakterijų. Ar šių grindų šilumos laidumo savybes, universalumą ir ypač nesudėtingą priežiūrą įvertins lietuviai?

5 grindų dangos, kurios tinka virtuvės zonai

Virtuvė – namų erdvė, kuri išsiskiria savitomis sąlygomis, čia: padidėjusi drėgmė, didelė trintis, dažni išsipylimai ir jų paliekamos dėmės. Tad renkantis grindų dangą šiam kambariui, reikia gerai pagalvoti, juk norime gražių, bet kartu tvirtų ir atsparių grindų. Pristatome 5 grindų dangos rūšis, kuriomis tinka kloti virtuvės grindis.