Vonia ar dušo kabina – nepagrįsti mitai

 (35)
Vonias renkasi tie, kurie nori vakare lengviau užmigti, o dušus tie, kurie nori ryte greičiau pabusti. Taip kartais juokaujama. Visgi diskusijoje, ką verčiau rinktis – vonią ar dušo kabiną – skamba ir kur kas rimtesni argumentai. Ir ne visada jie teisingi.
Vonia ar dušo kabina – nepagrįsti mitai
© Fotolia nuotr.

Taikosi prie vonios kambario dydžio

Nuo seno yra įprasta taupyti vonios kambario sąskaita. Seniau statytuose daugiabučiuose vonios kambariai yra maždaug 3 kvadratinių metrų ploto. Vėliau vonios plotas padidėjo iki maždaug 4 kvadratinių metrų. Tokio dydžio vonios yra senuose daugiabučiuose, vadinamose „chruščiovkėse“. Problema tik ta, kad nuo to laiko į vonios kambarius „atsikraustė“ skalbimo mašinos ir laisvos vietos dar labiau sumažėjo.

Bet ir šiuolaikinius namus besistatantys naujakuriai dažnai renkasi mažesnius vonios kambarius. Tai priverčia sukti galvą – ką verčiau rinktis darant remontą: vonią ar dušo kabiną? Tuomet pasirinkimas, atrodytų, paprastas – dušo kabina. Skaičiuojama, kad ji užima beveik dvigubai mažesnį grindų plotą nei vonia. Tačiau nepagalvojama, kad dušo kabina užima daugiau ploto vertikaliai (standartinis aukštis – 220 centimetrų).

Norintys vonios turėtų apie tai susismąstyti. Interjero dizaineriai mažų vonios kambarių savininkams siūlo pasvarstyti apie galimybę praustuvą įrengti virš vonios (paprastai kojūgalyje), taip sutaupoma sąlyginai daug vietos. Galbūt netgi pakankamai (sudėjus su dušo plotu), kad mažame vonios kambaryje atsirastų vietos mažesnei voniai.

Abejojama ekonomiškumu

Dušas paprastai laikomas pigesniu variantu: tiek įrengimo, tiek vandens sunaudojimo prasme. Tačiau šie pasvarstymai nebūtinai teisingi.

Vonia ir dušo kabina kainuoja panašiai – jas galima nusipirkti ir už 100 eurų ir už kelis tūkstančius eurų. Vidutinės kokybės dušo kabina ir tokia pati vonia kainuoja tiek pat – specialistai pataria šiam vonios kambario elementui skirti bent 400 – 600 eurų.

Nors sakoma, kad maudantis po dušu sunaudojama mažiau vandens, šis teiginys taip pat kvestionuojamas. Skaičiuojama, kad įprastinėje vonioje sunaudojama apie 120–350 litrų vandens, o prausiantis po dušu per 5 minutes išbėga apie 60 – 80 litrų vandens. Tačiau jei dažnai mėgausitės tekančio dušo srove, tiek vandens tikrai nesutaupysite. Be to, šiuolaikinės vonios sukurtos taip, kad padėtų sutaupyti vandens: šiuolaikiniai modeliai yra siauresni kojūgalyje, tad jų talpa mažesnė.

Sprendimą lemia šeima

Visgi sprendimą didžiąja dalimi nulemia šeimos poreikiai, gyvenimo būdas ir amžius. Pavyzdžiui, mažus vaikus auginančioms šeimoms patartina rinktis vonią, nes joje paprasčiau maudyti vaikus, o užimtiems žmonėms priimtinesnė dušo kabina, nes, kaip rodo tyrimai, nusiprausti po dušu užtrunka vos apie 4 minutes. Senyvo amžiaus žmonėms architektai taip pat pataria rinktis dušo kabiną, nes į ją tiesiog lengviau įlipti.

Tačiau, kaip suderinti dušo kabiną ir vonią? Didesniuose namuose, su dviem vonios kambariais, architektai šią problemą pataria spręsti labai paprastai – viename vonios kambaryje montuoti vonią, o kitame – dušo kabiną. Taip būtų patenkinti visų šeimos narių poreikiai.

Kai vonios kambarys vienas ir dar mažo ploto išeitis tik viena – kombinuoti vonią ir dušo kabiną. Pavyzdžiui, nusipirkus mažesnę vonią sumontuoti dušo sienelę. Ir vilkas sotus, ir avis sveika. Klausimas tik – ar tikrai reikia vonios, jei vaikai paaugę, o pasilepinti karšta vonia leidžiate sau kartą per mėnesį? Ar tik netaps ji brangiu ir daug vietos užimančiu dušo padėklu?

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?