Vandeniniai ar aliejiniai dažai?

 (3)
Atrodo taip paprasta - nusprendžiate, kad sieną, grindjuostes arba baldus reikia nudažyti, tad tereikia nusipirkti dažus, ar ne? Paprasta tai atrodo tik tol, kol susiduriate su begaliniu dažų pasirinkimu. Ar reikėtų rinktis akrilinius dažus, emulsinius dažus, lygius, blizgius, pusiau blizgius, matinius dažus? Ar reikalingas gruntas? Ar saugu dažyti, jei netoliese yra vaikų? O dar labiau glumina tai, jog skirtingų rūšių dažais galima daryti tą patį darbą, tačiau rezultatai bus labai skirtingi.
Vandeniniai ar aliejiniai dažai?
© Shutterstock nuotr.

Prieš padarant brangiai kainuojančią klaidą, verta išsiaiškinti dažų ypatybes (ir ne tik todėl, kad geri dažai yra brangūs, bet ir todėl, kad jūsų dažomas objektas gali būti pažeistas arba paliktas neapsaugotas). Apskritai, namų ūkyje naudojami dažai yra skirstomi į dvi rūšis: vandeninius ir aliejinius dažus. Žinoma, yra ir kitų dažų rūšių, tačiau šios dvi yra naudojamos dažniausiai. 

Vandeniniai dažai

Dar vadinami lateksiniais, akriliniais arba emulsiniais dažais. Iš tiesų, natūralaus latekso nėra jokiuose dažuose – jis pagamintas iš sintetinių polimerų. Visiškai paprastai kalbant, kai užtepate dažų sluoksnį ant sienos, užtepate ir plastiko sluoksnį. Vandeniniai dažai kadaise buvo tinkami tik vidinėms sienoms. Jie nebuvo tinkami medienos dirbiniams ar grindims. Tačiau dabar vandeniniais dažais galima dažyti gana daug ką namuose, be to, jie sudaro apie 80 % parduodamų dažų. Spalvų pasirinkimas yra didelis, o blizgesio rūšių yra nuo matinio iki blizgaus. Vandeniniai dažai paprastai nėra intensyvaus kvapo, todėl juos yra saugu naudoti vaikų kambariuose, tačiau visada būtinai perskaitykite informaciją etiketėje, kad tuo įsitikintumėte.

Kur naudoti vandeninius dažus

Vandeniniais dažais galite dažyti sienas, lubas, medieną, durų ir langų rėmus, grindjuostes, baldus ir net išorines sienas. Visada perskaitykite gamintojo rekomendacijas. Jei dažote anksčiau nedažytą plotą, jums bus reikalingas tinkamas gruntas. Jei dažote anksčiau vandeniniais dažais dažytą plotą, galite apsieiti ir be grunto, nebent drastiškai keičiate spalvą, pavyzdžiui, iš tamsios į šviesią.

Aliejiniai dažai

Dar vadinami alkidiniais dažais. Aliejiniai dažai kadaise buvo vieninteliai dažai. Jei norėjote vandeninių dažų, tekdavo naudoti kalkes (vandens, gesintų kalkių ir kreidos tirpalą) arba pieno dažus. Paprastai alkidiniai dažai yra ilgaamžiškesni už lateksinius. Jie ne taip linkę luptis, tačiau laikui bėgant ir nuo intensyvios saulės šviesos jų spalva gali išblukti. Kol šie dažai džiūna, jie turi stiprų savitą kvapą. Be to, jie džiūsta ilgiau. Tačiau tai gali būti ir privalumas, nes bedžiūstant išsilygina teptuko žymės. Aliejinius dažus reikia valyti su tirpikliais.

Ką dažyti aliejiniais dažais

Aliejiniai dažai geriausiai tinka medžio paviršiams, pavyzdžiui, durims, rėmams, grindjuostėms, grindims ir baldams. Nors tai ir nerekomenduotina, tačiau jais galite dažyti ir sienas. Anksčiau nedažytiems paviršiams bus reikalingas gruntas, tačiau jei dažysite prieš tai aliejiniais dažais dažytą plotą, teks švitriniu popieriumi pašiaušti jo paviršių, kad geriau prikibtų naujieji dažai. Ko gero, svarstote, kodėl turėtumėte rinktis aliejinius dažus, jei yra tinkamų vandeninių dažų. Jei paviršiui būtina ilgaamžė apdaila, tuomet aliejiniai dažai yra geriausias pasirinkimas. Be to, su šiais dažais pavyks sukurti specialius dažų efektus, pavyzdžiui, marmuro imitaciją (nors dabar jau yra ir vandeninių dažų, kurie taip pat gali tai padaryti).

Atsargumo priemonės dažant

Prieš pradėdami dažyti, visada perskaitykite gamintojo instrukcijas. Vėdinkite kambarį. Jei dažote aliejiniais dažais, dėvėkite apsauginę kaukę ir niekada nenaudokite jų šalia atviros ugnies. 

Jei norite atsikratyti senais aliejiniais dažais skardinėse, atiduokite juos į artimiausią savivaldybės/miesto atliekų surinkimo bazę, nes jie turi specialią tam reikalingą įrangą. Tas pats galioja ir dideliam kiekiui nugramdytų dažų atplaišų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai.

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.