Uosis. Pagrindinės charakteristikos ir naudojimas

 (1)
Uosis – alyvmedinių (Oleaceae) šeimos lapuotis, vienintelis natūraliai augantis Lietuvoje. Dažniausiai uosiai auga Šiaurės pusrutulyje, taip pat tropinėse bei subtropinėse klimato juostose. Priskaičiuojama iš viso apie 70 jo rūšių. Dėl pagrindinės uosio medienos savybės, apie kurią bus kalbama toliau, uosio mediena plačiai naudojama tiek kaip statybinė medžiaga, tiek baldų ar laisvalaikio prekių gamyboje.
Uosis. Pagrindinės charakteristikos ir naudojimas
© Shutterstock nuotr.

Uosio medienos tankis siekia apie: 680 kg/m3. Uosio mediena ne visuomet yra vienodo tankio – jauno medžio mediena yra 2-3 kartus retesnė. Šerdies spalva – šviesiai rusva su rudu atspalviu, mediena gelsva ar kiek rausva. Perėjimas nuo medienos į šerdį yra neryškus.

Uosio mediena yra tvirta, kieta ir sunki. Būdingas mažas atsparumas vandeniui, vidutiniškai džiūsta, gerai apdorojama bei poliruojama, todėl plačiai naudojama drožimo, staliaus darbuose. Medienos tekstūra ryški, įdomi, graži, matomi dideli rašto lankai. Dažant ar beicuojant medieną raštai dar labiau paryškėja.

Uosis. Pagrindinės charakteristikos ir naudojimas
© Shutterstock nuotr.

Uosio mediena yra kieta ir atspari biologiniam poveikiui, ąžuolui praktiškai nenusileidžia nei tvirtumu, nei tekstūra ar rašto įmantrumu. Taip pat pasižymi atsparumu deformacijai.

Štai dėl šių savybių uosio mediena plačiai naudojama laiptų, turėklų, langų rėmų, įvairios grindų dangos, įskaitant lentas ir grindis, interjero elementų gamybai. Taip pat gaminami raižyti bei išlenkti baldai, apdailinama fanera. Pigesnės rūšys naudojamos kaip statybinė medžiaga. Taip pat, kadangi uosio mediena nėra skali (maža tikimybė įsivaryti rakštį) ir gerai lenkiasi, ją naudoja įvairaus sportinio inventoriaus gamybai: irklams, biliardo lazdoms, ledo ritulio, beisbolo lazdoms. Kadangi uosis neturi jokio skonio anksčiau buvo naudojamas indų gamybai.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai.

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.