Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis

 (103)
Jeigu neturite daug patirties meistravimo ar statybos srityse ar neseniai pradėjote gilintis į šią sritį, kaip ir kiekvienas naujokas susiduriate su specifiniais žodžiais. Kita vertus, seniai šia sritimi besidomintys asmenys kartais irgi susiduria su problema, kai visą gyvenimą vartotą slenginį žodį staiga reikia pavadinti taisyklingai. Skubame į pagalbą abiems grupėms su keletų pagrindinių pavyzdžių.
Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis
© Shutterstock nuotr.

Bulgarkė yra vienas ko gero dažniausiai naudojamų žodžių apdailoje ir statybose. Kas svarbiausia - skirtingai nei daugelis kitų, šis yra grynai lietuviškas. Bulgarke buitinėje kalboje vadinamas įrankis yra kampinis šlifuoklis. Tai universalus įrankis, dažnai naudojamas pjauti įvairias medžiagas, tarkime, metalą ar akmenį, taip pat naudojamas šlifavimui, poliravimui, paviršiaus valymui. Terminas bulgarkė, teigiama, atsirado kartu su pirmaisiais kampiniais šlifuokliais – importuoti į Tarybų sąjungą iš Bulgarijos, jie neturėjo jokių išskirtinių žymėjimo ženklų, išskyrus šalies pavadinimą. Nors šiandien importuojama daugybė kampinių šlifuoklių iš įvairių šalių, bulgarkė tapo bendriniu žodžiu ir naudojamas bet kokiam kampiniam šlifuokliui apibūdinti, nepriklausomai nuo jo pagaminimo vietos.

Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis
© Shutterstock nuotr.

Kiek kitokią termino įtvirtinimo istoriją turi kitas neretam girdėtas žodis kempassuvirinimo pusautomatis. Neverta jo sieti su žinomais angliškai ir vokiškais žodžiais ar bandyti jo kilmę atsekti žvelgiant į jo funkcionalumą. Tiesa kur kas paprastesnė. Teigiama, kad kempas – tai sulietuvinta suomiškų suvirinimo aparatų kompanijos "Kemppi", kadaise užpildžiusios šių produktų pasiūlą mūsų rinkoje, pavadinimo versija. Pati kompanija yra pavadinta pagal jos įkūrėjo Martti Kemppi pavardę. Kaip ir kampinio šlifuoklio atveju, šiandien buitiniuose pokalbiuose kempu dažnai pavadinamas bet kurios kompanijos suvirinimo pusautomatis.

Pirmieji du žodžiai yra sąlyginai nauji, atsiradę prieš keletą dešimtmečių, o štai iš vokiečių kalbos atėjusių kreizas arba zeimeris ištakos yra kur kas senesnės. Kreizu arba zeimeriu yra vadinamas stacionarus vertikalus elektriniu varikliu varomas diskinis pjūklas, naudojamas lentpjūvėse ar namų dirbtuvėse. Šis žodis atsirado nuo vokiško Kreis, kuris be kitų reikšmių reiškia "apvalus" ar "apskritimas". Paties prietaiso vokiškas pavadinimas - Kreissäge.

Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis
© Shutterstock nuotr.


Tęsiant kalbą apie pjūklus ir vokiečių įtaką, verta prisiminti ir dar dažnai vartojamą žodį lobzikas, apibūdinantį rankinį siaurapjūklį. Šis žodis skamba rusiškai ir ne veltui mūsų kaimynai jį taip ir vadina - лобзик. Tačiau galbūt ne visiems žinoma, jog šis žodis yra surusintas vokiškojo Laubsäge variantas.

Šmirgelis yra dar vienas žaismingas ir vis dar gyvuojantis žodis. Taip vadinamas elektrinis švitrinis tekėlas arba galąstuvas. Tai vienas iš tų žodžių, kuris sklandžiai pasiduoda asmenavimui, tad su šmirgeliu galite ir pašmirgeliuoti - pašalinti nupjautos medžiagos (tarkime, troso) atplaišas, ką nors pasigaląsti ir panašiai. Kaip turbūt gana aišku iš skambesio, žodis yra sulietuvintas vokiško žodžio Schmirgel, reiškiančio švitrą, variantas. Kaip atrodo šmirgeliavimo procesas, galite pamatyti titulinėje nuotraukoje.

Bormašinė (Bohrmaschine) – taip pat iš vokiečių atėjęs žodis, tiesa, šiandien jau beveik visur pakeistas trumpu lietuvišku žodžiu gręžtuvas. Matyti, kad žodis sudurtas iš dviejų žodžių, iš kurių Bohrer reiškia ne ką kitą, o grąžtą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?