Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis

 (103)
Jeigu neturite daug patirties meistravimo ar statybos srityse ar neseniai pradėjote gilintis į šią sritį, kaip ir kiekvienas naujokas susiduriate su specifiniais žodžiais. Kita vertus, seniai šia sritimi besidomintys asmenys kartais irgi susiduria su problema, kai visą gyvenimą vartotą slenginį žodį staiga reikia pavadinti taisyklingai. Skubame į pagalbą abiems grupėms su keletų pagrindinių pavyzdžių.
Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis
© Shutterstock nuotr.

Bulgarkė yra vienas ko gero dažniausiai naudojamų žodžių apdailoje ir statybose. Kas svarbiausia - skirtingai nei daugelis kitų, šis yra grynai lietuviškas. Bulgarke buitinėje kalboje vadinamas įrankis yra kampinis šlifuoklis. Tai universalus įrankis, dažnai naudojamas pjauti įvairias medžiagas, tarkime, metalą ar akmenį, taip pat naudojamas šlifavimui, poliravimui, paviršiaus valymui. Terminas bulgarkė, teigiama, atsirado kartu su pirmaisiais kampiniais šlifuokliais – importuoti į Tarybų sąjungą iš Bulgarijos, jie neturėjo jokių išskirtinių žymėjimo ženklų, išskyrus šalies pavadinimą. Nors šiandien importuojama daugybė kampinių šlifuoklių iš įvairių šalių, bulgarkė tapo bendriniu žodžiu ir naudojamas bet kokiam kampiniam šlifuokliui apibūdinti, nepriklausomai nuo jo pagaminimo vietos.

Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis
© Shutterstock nuotr.

Kiek kitokią termino įtvirtinimo istoriją turi kitas neretam girdėtas žodis kempassuvirinimo pusautomatis. Neverta jo sieti su žinomais angliškai ir vokiškais žodžiais ar bandyti jo kilmę atsekti žvelgiant į jo funkcionalumą. Tiesa kur kas paprastesnė. Teigiama, kad kempas – tai sulietuvinta suomiškų suvirinimo aparatų kompanijos "Kemppi", kadaise užpildžiusios šių produktų pasiūlą mūsų rinkoje, pavadinimo versija. Pati kompanija yra pavadinta pagal jos įkūrėjo Martti Kemppi pavardę. Kaip ir kampinio šlifuoklio atveju, šiandien buitiniuose pokalbiuose kempu dažnai pavadinamas bet kurios kompanijos suvirinimo pusautomatis.

Pirmieji du žodžiai yra sąlyginai nauji, atsiradę prieš keletą dešimtmečių, o štai iš vokiečių kalbos atėjusių kreizas arba zeimeris ištakos yra kur kas senesnės. Kreizu arba zeimeriu yra vadinamas stacionarus vertikalus elektriniu varikliu varomas diskinis pjūklas, naudojamas lentpjūvėse ar namų dirbtuvėse. Šis žodis atsirado nuo vokiško Kreis, kuris be kitų reikšmių reiškia "apvalus" ar "apskritimas". Paties prietaiso vokiškas pavadinimas - Kreissäge.

Trumpas slengo žodynas: ką galima nuveikti su bulgarke ir kada reikalingas šmirgelis
© Shutterstock nuotr.


Tęsiant kalbą apie pjūklus ir vokiečių įtaką, verta prisiminti ir dar dažnai vartojamą žodį lobzikas, apibūdinantį rankinį siaurapjūklį. Šis žodis skamba rusiškai ir ne veltui mūsų kaimynai jį taip ir vadina - лобзик. Tačiau galbūt ne visiems žinoma, jog šis žodis yra surusintas vokiškojo Laubsäge variantas.

Šmirgelis yra dar vienas žaismingas ir vis dar gyvuojantis žodis. Taip vadinamas elektrinis švitrinis tekėlas arba galąstuvas. Tai vienas iš tų žodžių, kuris sklandžiai pasiduoda asmenavimui, tad su šmirgeliu galite ir pašmirgeliuoti - pašalinti nupjautos medžiagos (tarkime, troso) atplaišas, ką nors pasigaląsti ir panašiai. Kaip turbūt gana aišku iš skambesio, žodis yra sulietuvintas vokiško žodžio Schmirgel, reiškiančio švitrą, variantas. Kaip atrodo šmirgeliavimo procesas, galite pamatyti titulinėje nuotraukoje.

Bormašinė (Bohrmaschine) – taip pat iš vokiečių atėjęs žodis, tiesa, šiandien jau beveik visur pakeistas trumpu lietuvišku žodžiu gręžtuvas. Matyti, kad žodis sudurtas iš dviejų žodžių, iš kurių Bohrer reiškia ne ką kitą, o grąžtą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.