Tapetuoti ar dažyti? Priklauso nuo statybininkų palikto broko

 (1)
Darant buto ar indvidualaus namo vidaus remontą nori nenori iškyla klausimas – kaip dekoruoti sienas. Iki šiol populiariausi būdai yra sienų dažymas ir tapetavimas. Ir nors namų šeimininkai mano, kad tai visiškai laisvas pasirinkimas, jį turėtų lemti tai, kaip kokybiškai statybininkai atliko savo darbą.
Tapetuoti ar dažyti? Priklauso nuo statybininkų palikto broko
© Shutterstock nuotr.

Lemia sienų lygumas

Vienas pagrindinių tapetų pranašumų prieš dažus – jiems nereikia daug parengiamųjų darbų, o taip pat jie maskuoja statybininkų paliktą broką – nelygias sienas. Norint tinkamai paruošti sienas dažymui reikia daugiau pastangų ir lėšų, ypač jei sienos nelygios arba linkusios trūkinėti. Tokiu atveju reikalingas storas glaisto sluoksnis, kuris taip pat negarantuoja, kad siena vėl nesutrūkinės.

„Jei nelygią sieną nudažysite, matysis kiekvienas nelygumas. Krentantys šešėliai kaskart išryškins sienų defektus. Tapetai šioje situacijoje būtų geresnis pasirinkimas, nes jie nelygumus ne išryškina, o maskuoja“, - teigia architektės asistentė Margarita Kovalevskaja.
Interjero dizainerės Loretos Tallat – Kelpšienės teigimu, tapetai kur kas praktiškesnis pasirinkimas įrengiant kambarius naujos statybos pastatuose. Esą tapetai padeda užmaskuoti dėl pastato konstrukcijų „sėdimo“ atsiradusius įtrūkimus, kai dažai juos tik išryškintų.

Ilgaamžiškumą lemia atsitiktinumai

Specialistai pastebi, kad tiek dažai, tiek tapetai išlaiko estetines savybes panašų laikotarpį – maždaug 3–4 metus. Tiesa, tikėtina, kad apie mažesnius sienų remonto darbus reikės pagalvoti kur kas anksčiau.

„Dažų sluoksnis yra pakankamai tvirtas, jį sudėtingiau užkabinti, pažeisti galima nebent su aštriu daiktu. Tapetai pažeidžiami kur kas lengviau. Be to, dažytos sienos pažeidimus atitaisyti gerokai paprasčiau ir pigiau nei tapetuotos“, - pastebi L. Tallat – Kelpšienė.

Be to, prieš priimant sprendimą, dažyti ar tapetuoti sienas, derėtų pagalvoti ir apie vaikus. Jei namuose šėlios mažyliai, vargu ar pavyks išsaugoti nenuplėšytus ar neišpaišytus tapetus. Nors „pagražinimų“ vargiai išvengtų ir dažytos sienos, tačiau jas rekonstruoti būtų lengviau ir pigiau.

Verta atsižvelgti į erdvę

Prieš renkantis sienų dekoro sprendimus, vertėtų pagalvoti ir apie patalpos paskirtį. Pavyzdžiui, nors parduotuvėse yra didelis vaikiškų tapetų pasirinkimas, vargu ar verta vaikų kambario sienas klijuoti tapetais dėl jau anksčiau minėtų priežasčių. Taip pat tapetų nerekomenduojama klijuoti viešosiose erdvėse ir pereinamose gyvenamosios paskirties patalpų erdvėse, drėgnose patalpose, tokiose kaip vonios kambarys, sanitarinis mazgas, virtuvė.

Tačiau dažant sienas taip pat reikia turėti omenyje, kad nevisi dažai tinkami. Specialistai rekomenduoja svetainei, miegamiesiems ir vaikų kambariams, holui ar tambūrui rinktis matinius dažus, o vonios kambarį, sanitarinį mazgą bei virtuvę dažyti drėgmei atsparesniais dažais.

„Ir gyvenamosiose erdvėse man asmeniškai labiau patinka dažai, nes nudažius sienas, skirtingai nei jas išklijavus tapetais, nėra akis badančių jungimų. Be to, nudažyta siena yra puiki medžiaga, prie kurios galima derinti kitus interjero akcentus“, - teigia interjero dizainerė.

„Aš rekomenduočiau tapetus naudoti kaip interjero akentą. Pavyzdžiui, vieną kambario sieną tapetuojant, o kitas dažant ir žaidžiant su pasirinktomis interjero detalėmis“, - pataria M. Kovalevskaja.

Pastebėtina, kad tapetų nebėra tokie populiarūs, kokie buvo prieš dešimtmetį. Šiuo metu dažniausiai tapetuojami senos statybos namai, pasižymintys blogos kokybės sienomis. Naujos statybos butuose ir individualiuose namuose šeimininkai dažniau renkasi dažus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.