Tapetuoti ar dažyti? Priklauso nuo statybininkų palikto broko

 (1)
Darant buto ar indvidualaus namo vidaus remontą nori nenori iškyla klausimas – kaip dekoruoti sienas. Iki šiol populiariausi būdai yra sienų dažymas ir tapetavimas. Ir nors namų šeimininkai mano, kad tai visiškai laisvas pasirinkimas, jį turėtų lemti tai, kaip kokybiškai statybininkai atliko savo darbą.
Tapetuoti ar dažyti? Priklauso nuo statybininkų palikto broko
© Shutterstock nuotr.

Lemia sienų lygumas

Vienas pagrindinių tapetų pranašumų prieš dažus – jiems nereikia daug parengiamųjų darbų, o taip pat jie maskuoja statybininkų paliktą broką – nelygias sienas. Norint tinkamai paruošti sienas dažymui reikia daugiau pastangų ir lėšų, ypač jei sienos nelygios arba linkusios trūkinėti. Tokiu atveju reikalingas storas glaisto sluoksnis, kuris taip pat negarantuoja, kad siena vėl nesutrūkinės.

„Jei nelygią sieną nudažysite, matysis kiekvienas nelygumas. Krentantys šešėliai kaskart išryškins sienų defektus. Tapetai šioje situacijoje būtų geresnis pasirinkimas, nes jie nelygumus ne išryškina, o maskuoja“, - teigia architektės asistentė Margarita Kovalevskaja.
Interjero dizainerės Loretos Tallat – Kelpšienės teigimu, tapetai kur kas praktiškesnis pasirinkimas įrengiant kambarius naujos statybos pastatuose. Esą tapetai padeda užmaskuoti dėl pastato konstrukcijų „sėdimo“ atsiradusius įtrūkimus, kai dažai juos tik išryškintų.

Ilgaamžiškumą lemia atsitiktinumai

Specialistai pastebi, kad tiek dažai, tiek tapetai išlaiko estetines savybes panašų laikotarpį – maždaug 3–4 metus. Tiesa, tikėtina, kad apie mažesnius sienų remonto darbus reikės pagalvoti kur kas anksčiau.

„Dažų sluoksnis yra pakankamai tvirtas, jį sudėtingiau užkabinti, pažeisti galima nebent su aštriu daiktu. Tapetai pažeidžiami kur kas lengviau. Be to, dažytos sienos pažeidimus atitaisyti gerokai paprasčiau ir pigiau nei tapetuotos“, - pastebi L. Tallat – Kelpšienė.

Be to, prieš priimant sprendimą, dažyti ar tapetuoti sienas, derėtų pagalvoti ir apie vaikus. Jei namuose šėlios mažyliai, vargu ar pavyks išsaugoti nenuplėšytus ar neišpaišytus tapetus. Nors „pagražinimų“ vargiai išvengtų ir dažytos sienos, tačiau jas rekonstruoti būtų lengviau ir pigiau.

Verta atsižvelgti į erdvę

Prieš renkantis sienų dekoro sprendimus, vertėtų pagalvoti ir apie patalpos paskirtį. Pavyzdžiui, nors parduotuvėse yra didelis vaikiškų tapetų pasirinkimas, vargu ar verta vaikų kambario sienas klijuoti tapetais dėl jau anksčiau minėtų priežasčių. Taip pat tapetų nerekomenduojama klijuoti viešosiose erdvėse ir pereinamose gyvenamosios paskirties patalpų erdvėse, drėgnose patalpose, tokiose kaip vonios kambarys, sanitarinis mazgas, virtuvė.

Tačiau dažant sienas taip pat reikia turėti omenyje, kad nevisi dažai tinkami. Specialistai rekomenduoja svetainei, miegamiesiems ir vaikų kambariams, holui ar tambūrui rinktis matinius dažus, o vonios kambarį, sanitarinį mazgą bei virtuvę dažyti drėgmei atsparesniais dažais.

„Ir gyvenamosiose erdvėse man asmeniškai labiau patinka dažai, nes nudažius sienas, skirtingai nei jas išklijavus tapetais, nėra akis badančių jungimų. Be to, nudažyta siena yra puiki medžiaga, prie kurios galima derinti kitus interjero akcentus“, - teigia interjero dizainerė.

„Aš rekomenduočiau tapetus naudoti kaip interjero akentą. Pavyzdžiui, vieną kambario sieną tapetuojant, o kitas dažant ir žaidžiant su pasirinktomis interjero detalėmis“, - pataria M. Kovalevskaja.

Pastebėtina, kad tapetų nebėra tokie populiarūs, kokie buvo prieš dešimtmetį. Šiuo metu dažniausiai tapetuojami senos statybos namai, pasižymintys blogos kokybės sienomis. Naujos statybos butuose ir individualiuose namuose šeimininkai dažniau renkasi dažus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.