Švitrinis popierius: kaip jį naudoti ir šlifuoti medieną bei dažytas medžiagas

 (2)
Švitrinis popierius - atrodo, kas gali būti paprasčiau? Tačiau paduokite tokio popieriaus ir šiek tiek medienos pažįstamam profesionaliam staliui ir galimas daiktas, vėliau teks pripažinti, kad taip gerai ar taip greitai to pats nebūtumėte padaręs. Kol kas. Žinios ir įgūdžiai lemia netgi šioje iš pirmo žvilgsnio paprastoje srityje, tad verta pasitikrinti, ar viską apie tai žinote.
Švitrinis popierius: kaip jį naudoti ir šlifuoti medieną bei dažytas medžiagas
© Shutterstock nuotr.

Grūdelių dydžiai

Vienas akivaizdžiausių skirtumų, kuo vienas švitrinis popierius skiriasi nuo kito yra jo grūdelių dydis. Jis paprastai žymimas skaičiumi galinėje švitrinio popieriaus lapo pusėje. Kuo skaičius mažesnis, tuo popierius šiurkštesnis.

Grūdeliu dydis:

šiurkštus 40-60

vidutiniškai šiurkštus 80-100

vidutinis 120-150

švelnus 180-220

labai švelnus > 220

Šiurkštus

Jis skirtas labai greitam nušlifavimui. Jei toks švitrinis popierius naudojamas ant elektrinių įrankių, jis yra per grubus ir gali nuobliuoti medieną taip pat greitai ar net greičiau už rankinį oblių. Galite jį naudoti norėdami suteikti formą, o kartais ir dažų nuėmimui.

Vidutiniškai šiurkštus

Naudokite tokį švitrinį popierių paviršiams, ant kurių yra didelių įbrėžimų, šiurkščių dėmių ir žymių. Kai naudosite smulkesnį švitrinį popierių, apdaila bus glotnesnė ir blizgesnė. Šlifuokite juo, kol paviršius bus vienodas. Panaudojus stambų švitrinį popierių, paviršius nebus ypač blizgus ar lygus.

Vidutinis

Tokį švitrinį popierių rinkitės paviršiui, kuris jau buvo apdorotas stambiu švitriniu popieriumi, nes taip apdaila bus glotni, tačiau dar nebus blizgi.

Švelnus ir labai švelnus

Naudojamas labai kruopščiam darbui, norint, kad mediena įgautų glotnumo ir blizgėtų

Ar reikia naudoti tiek daug rūšių švitrinio popieriaus?

Atrodo, jog naudoti tiek daug rūšių švitrinio popieriaus yra neracionalu, tačiau tai darydami darbuositės žymiai mažiau, nes kiekviename etape yra nušlifuojami nedideli medienos įbrėžimai, o didelius įbrėžimus pašalinti yra žymiai lengviau su švitriniu popieriumi, kuris yra tik šiek tiek glotnesnis. Jei viską darysite teisingai, kiekvienas etapas neužtruks labai ilgai.

Kokia kryptimi šlifuoti?

Stenkitės šlifuoti išilgai medžio pluošto. Tai ypač svarbu baigiamuosiuose etapuose. Jei nors kartą šlifuosite skersai medžio pluošto, po to teks užtrukti labai ilgai, kol pašalinsite atsiradusius įbrėžimus. Jei taip atsitiks, jums reikės pakartoti keletą ankstesnių etapų. Žinoma, būna ir išimčių. Dėl medienos pobūdžio kai kurias jos sritis gali tekti šlifuoti ir kryžmiškai (pavyzdžiui, atplaišas, šakų vietas, pluošto pabaigas arba apvalius gabalus). Pradiniame etape stambiu švitriniu popieriumi norėsite sulyginti lentą. Tokiu atveju šlifuokite skersai medienos pluošto, nes taip greičiau nuvalysite paviršių bei geriau sulyginsite darbinį paviršių.Toliau kaip įprasta pakeiskite švitrinį popierių smulkesniu.

Ar reikia stipriai spausti?

Atrodytų, jog stipriai spaudžiant, darbą padarysite greičiau. Tačiau spaudžiant išsiskiria šiluma, gadina švitrinį popierių, nes jis užsikemša ir susidėvi. Švitrinis popierius yra preciziškas įrankis, tad taip ir turi būti naudojamas. Tad spauskite tik tiek, kad nušlifuotumėte nereikalingus nelygumus, o dulkės išsisklaidytų neprilipdamos ir paviršius neįkaistų. Taip švitrinis popierius tarnaus jums ilgiau, o darbą padarysite greičiau.

Kaip laikyti švitrinį popierių?

Paprasta tai daryti su trinkele, o šlifuojant su elektriniais prietaisais toks klausimas net nekyla. Šlifuoti rankiniu būdu galima tik trimis būdais.

1. Sulenkite švitrinį popierių per pusę. Dėl gruoblėto jo paviršiaus ranka nenuslys nuo švitrinio popieriaus. Tačiau tai netinka švitriniam popieriui, kurio pagrindas yra plonas arba lankstus.

2. Perplėškite švitrinį popierių per pusę ir suklijuokite puses nugarėlėmis. Tai puikiai tiks lygiems paviršiams, tačiau darbuotis su lenktais paviršiais bus sudėtingiau, nebent švitrinio popieriaus pagrindas yra lankstus. Suklijuotas švitrinis popierius neslidinės jūsų rankoje.

3. Jei jūs dešiniarankis, užlenkite viršutinį kairįjį švitrinio popieriaus kampą, po juo pakiškite vidurinįjį pirštą, o smiliumi popierių prispauskite. Tada delnu galėsite spausti visą popierių. Šis metodas puikiai inka dažytiems paviršiams.

Dar verta šiek tiek aukštos kokybės švitrinio popieriaus priklijuoti ant lygaus suolo paviršiaus. Tada galėsite šlifuoti mažus daiktus, nes su rankoje laikomu šlifavimo įrankiu juos nušlifuoti lygiai yra sudėtinga. Tad galėsite rankoje laikydami šlifuojamą daiktą trinti jį į pritvirtintą švitrinį popierių, o rezultatai bus geresni.

Užsikimšimas

Minkšti paviršiai, paviršiai su sakais, dervomis, dažais ir kitais teršalais gali greitai užkimšti švitrinį popierių. Kartais užsikimšusį labai stambų švitrinį popierių galite išvalyti smailiu metaliniu daiktu, tačiau tai bus laikinas sprendimas. Kaip jau minėjome, nespauskite švitrinio popieriaus per stipriai, kad neišsiskirtų šiluma. Dirbdami dažnai nuvalykite dulkes. 

Jei šlifuojate tik dažytą paviršių, tuomet akivaizdu, jog paviršius yra atsparus vandeniui, tad galite naudoti šlapią ir sausą techniką. Vandeniui atsparius popierius galite plauti ir naudoti kol paviršius yra drėgnas.Vanduo sustabdo dulkes, tad periodiškai jas nuvalykite drėgnu skudurėliu. Tai labai veiksmingas dažyto paviršiaus šlifavimo metodas.

Kokie įrankiai man padės?

Rankiniai įrankiai:

Šlifavimo trinkelė yra labai naudinga. Galite pasidaryti ją patys, priklijuodami kamštinės ar panašios tekstūros medžiagą prie jums patogaus dydžio medienos trinkelės. Taip pat galite nusipirkti arba pasidaryti įrankį, prie kurio galėsite pritvirtinti švitrinį popierių iš bet kurios pusės. Todėl galėsite naudotis didesniu plotu ir greitai pasikeisti švitriniu popieriumi padengtą pusę.

Plieno vata

Galite rasti įvairių rūšių plieno vatos. Pagrindinis jos privalumas – ji neužsikemša, puikiai tinka medienai, dažams, metalui ir nepatogioms formoms šlifuoti. Trūkumas – ant šlifuojamo daikto ji palieka plieno plaukelius. Patarimas: suraskite labai stiprų magnetą ir įdėkite jį į plastikinį maišelį. Tada pamosuokite magnetu virš nušlifuoto daikto ir surinkite plieno plaukelius. Tai padaryti labai svarbu, nes priešingu atveju jie gali imti rūdyti ir sugadins jūsų darbą. Darbuotis su magnetu sudėtingiau, jei paviršius nudažytas vandeniniais dažais. Jei nesate tikri, kad pavyks surinkti visus plieno plaukelius, tuomet padenkite medieną aliejinio pagrindo gruntu. 

Vandeniui atsparus šlifavimo popierius

Jie yra ypatingai naudingi, nes jais galima šlifuoti, kol darbas dar yra šlapias. Jei sušlapinate neapdorotą medieną, pakyla jos pluoštas. Tad pirmiausia sudrėkinkite apnašas ir leisite joms išdžiūti, o tada jas sausai nušlifuokite - taip apdaila bus geresnė, nes pakils minkštos pluošto dalelės. Tad verta paeksperimentuoti su įvairiomis medienos rūšimis. Privalumas, jog šlapiai šlifuojant nebūna dulkių, tad popierius beveik neužsikemša. Plieno vatos negalima naudoti šlapiems paviršiams šveisti, nes ji labai greitai surūdys.

Medienos glaistas 

Prieš šlifuodami, užpildykite skyles ir kitus plyšius. Kartais prieš glaistą reikia užtepti atskiesto sandariklio, kad toje vietoje neatsirastų dėmių. Yra kelios skirtingos glaistų rūšys. Vieni yra vandeniniai, o kiti aliejiniai glaistai. Aliejiniai glaistai džiūsta ilgiau. Šių glaistų galite rasti įvairių spalvų, o kai kuriems galite suteikti atspalvį, įmaišę į juos šiek tiek dažų miltelių arba šiek tiek smulkių šlifavimo dulkių.

Alternatyva – dviejų dalių poliesterio glaistas. Jis džiūsta greitai, nes kietėjimo procese vyksta cheminė reakcija, be to, jį galima šlifuoti, gręžti, dildyti, obliuoti ir dažyti. Prieš glaistydami norimą vietą, pirmiausia ją padenkite PVA klijų tirpalu ir leiskite jam išdžiūti, o po to nuvalykite nuo paviršiaus dulkes. Tai ypatingai svarbu padaryti lauke, kur dėl temperatūrų kaitos mediena gali plėstis arba susitraukti.

Ant kai kurios medienos užtepti glaistai labai išsiskiria, net jei ir dera spalviškai. Tokiu atveju, galite sumaišyti kelių panašių atspalvių glaistus ir sukurti savotišką raštą, nes toks margas glaistas geriau prisiderins prie medienos pluošto.

Svarbiausia - saugumas

Nepamirškite, kad medienos dulkės gali būti pavojingos, o kai kurie žmonės yra alergiški. Aliejinga mediena gali paskatinti kontaktinę reakciją. Apdirbtoje laminuotoje medienoje ir medienoje, turinčioje konservantų, gali būti bjaurių cheminių medžiagų, pavyzdžiui, formaldehido, arseno ir chromo. Tad jei nesate tikri dėl medžiagos, su kuria dirbate, laikykitės specialių atsargumo priemonių - naudokite respiratorių. Jautrumas gali atsirasti ne iš karto, o praėjus šiek tiek laiko, tad nebūkite pernelyg atsipalaidavę. 

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.