Šiukšlių vamzdžiai daugiabučiuose: problema ar patogumas gyventojams?

 (2)
Dar sovietiniais laikais statytų daugiaaukščių atributas – šiukšlių vamzdžiai, kurių naujos statybos būstuose, o dabar ir kai kuriuose senesniuose daugiabučiuose, neberasime. Nors ši atliekų vamzdžių sistema pasitarnauja gyvenantiems aukštesniuose butuose ar senyvo amžiaus žmonėms, tačiau tokie nehigieniški įrenginiai yra nesuderinami su ekologišku atliekų tvarkymu.
© Shutterstock nuotr.

„Šalinamos atliekos turėtų neteršti gyvenamosios aplinkos ir nekelti gyventojams papildomų nepatogumų, o kaip tik atvirkščiai – padėti juos mažinti. Visgi daugiabučiuose esančius šiukšlių vamzdžius paprastai išduoda nuo jų sklindantis nemalonus kvapas, metamų atliekų keliamas triukšmas, o pati sistema neskatina gyventojų rūšiuoti“, – sakė ekologijos verslo bendrovės „Ecoservice“ vykdomoji direktorė Daiva Skrupskelienė.

Situaciją blogina patys gyventojai

Namų administravimo bendrovės „Mano būstas“ Vilniaus regiono vadovės Aurelijos Dapkūnienės teigimu, toks atliekų šalinimo būdas yra privalumas tik tuo atveju, kai dėl sveikatos ar kitų rimtų priežasčių gyventojai neturi galimybės atliekas nešti į lauke stovinčius bendro naudojimo konteinerius, tačiau higienos sumetimais tai nėra pati geriausia išeitis.

„Nors šiukšlių vamzdžiai yra reguliariai dezinfekuojami specialiomis priemonėmis, jų būklę labiausiai blogina pačių gyventojų neatsakingumas, kai buitinės atliekos tiesiog supilamos į vamzdį. Dėl susidėvėjusio metalo šios prilimpa prie vamzdžio sienelių, o bėgant laikui toks atliekų sankaupų sluoksnis tik didėja, atsiranda kvapai“, – aiškino A. Dapkūnienė.

Jai antrino ir Daiva Skrupskelienė, pastebėdama, jog į bendrą atliekų srautą patekę maisto atliekos, ypač šiltuoju metų laikotarpiu, pradeda greitai pūti. Todėl tokia terpė gyvenamųjų patalpų pašonėje kaipmat gali tapti įvairaus plauko kenkėjų židiniu. „Greitai gendančios atliekos turėtų būti šalinamos tik sandariuose maišeliuose, atskiriant jas nuo kitų buitinių atliekų. Tuo tarpu popieriaus, plastiko ir stiklo atliekos yra vertinga antrinė žaliava, todėl šiukšlių vamzdžiuose joms ne vieta – tam šalia gyvenamųjų namų statomi specialūs atliekų rūšiavimo konteineriai“, – sakė D. Skrupskelienė.

Investicija, kuri neatsiperka

Visgi pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau užklausų iš daugiabučių namų gyventojų dėl šiukšlių vamzdžių panaikinimo, tačiau, pasak Aurelijos Dapkūnienės, tam prieštaraujančių – irgi yra.

„Pasitaiko atvejų, kai gyventojai nesutaria – užvirinti šalintuvą ar palikti tolimesniam naudojimui, todėl yra tekę jau užvirintus vožtuvus vėl iš naujo paruošti naudojimui, o tai kainuoja”, – tikino A. Dapkūnienė.

Jos teigimu, nemažai papildomų investicijų reikalauja ir visos atliekų šalinimo sistemos priežiūra, kurios bėgant laikui reikia vis daugiau. Taip pat didele dalimi prie gedimų prisideda patys gyventojai, į šiukšlių vamzdžius metantys stambiagabarites atliekas – nuo didelių kartotinių picų dėžių iki statybinių ar net pavojingų, pavyzdžiui, dažais ar skiedikliais užterštų pakuočių atliekų.

Konteineriuose, tuo labiau šiukšlių vamzdžiuose, šalinti netinkamos atliekos turėtų būti pristatomos į specialias atliekų surinkimo aikšteles, kur kiekvienas gyventojas per metus gali nemokamai pristatyti iki 500 kilogramų stambiagabaričių, namų remonto atliekų, taip pat priimamos ir pavojingos atliekos – akumuliatoriai, gyvsidabrio turinčios atliekos, baterijos ir galvaniniai elementai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.