Šiukšlių vamzdžiai daugiabučiuose: problema ar patogumas gyventojams?

 (2)
Dar sovietiniais laikais statytų daugiaaukščių atributas – šiukšlių vamzdžiai, kurių naujos statybos būstuose, o dabar ir kai kuriuose senesniuose daugiabučiuose, neberasime. Nors ši atliekų vamzdžių sistema pasitarnauja gyvenantiems aukštesniuose butuose ar senyvo amžiaus žmonėms, tačiau tokie nehigieniški įrenginiai yra nesuderinami su ekologišku atliekų tvarkymu.
© Shutterstock nuotr.

„Šalinamos atliekos turėtų neteršti gyvenamosios aplinkos ir nekelti gyventojams papildomų nepatogumų, o kaip tik atvirkščiai – padėti juos mažinti. Visgi daugiabučiuose esančius šiukšlių vamzdžius paprastai išduoda nuo jų sklindantis nemalonus kvapas, metamų atliekų keliamas triukšmas, o pati sistema neskatina gyventojų rūšiuoti“, – sakė ekologijos verslo bendrovės „Ecoservice“ vykdomoji direktorė Daiva Skrupskelienė.

Situaciją blogina patys gyventojai

Namų administravimo bendrovės „Mano būstas“ Vilniaus regiono vadovės Aurelijos Dapkūnienės teigimu, toks atliekų šalinimo būdas yra privalumas tik tuo atveju, kai dėl sveikatos ar kitų rimtų priežasčių gyventojai neturi galimybės atliekas nešti į lauke stovinčius bendro naudojimo konteinerius, tačiau higienos sumetimais tai nėra pati geriausia išeitis.

„Nors šiukšlių vamzdžiai yra reguliariai dezinfekuojami specialiomis priemonėmis, jų būklę labiausiai blogina pačių gyventojų neatsakingumas, kai buitinės atliekos tiesiog supilamos į vamzdį. Dėl susidėvėjusio metalo šios prilimpa prie vamzdžio sienelių, o bėgant laikui toks atliekų sankaupų sluoksnis tik didėja, atsiranda kvapai“, – aiškino A. Dapkūnienė.

Jai antrino ir Daiva Skrupskelienė, pastebėdama, jog į bendrą atliekų srautą patekę maisto atliekos, ypač šiltuoju metų laikotarpiu, pradeda greitai pūti. Todėl tokia terpė gyvenamųjų patalpų pašonėje kaipmat gali tapti įvairaus plauko kenkėjų židiniu. „Greitai gendančios atliekos turėtų būti šalinamos tik sandariuose maišeliuose, atskiriant jas nuo kitų buitinių atliekų. Tuo tarpu popieriaus, plastiko ir stiklo atliekos yra vertinga antrinė žaliava, todėl šiukšlių vamzdžiuose joms ne vieta – tam šalia gyvenamųjų namų statomi specialūs atliekų rūšiavimo konteineriai“, – sakė D. Skrupskelienė.

Investicija, kuri neatsiperka

Visgi pastaruoju metu sulaukiama vis daugiau užklausų iš daugiabučių namų gyventojų dėl šiukšlių vamzdžių panaikinimo, tačiau, pasak Aurelijos Dapkūnienės, tam prieštaraujančių – irgi yra.

„Pasitaiko atvejų, kai gyventojai nesutaria – užvirinti šalintuvą ar palikti tolimesniam naudojimui, todėl yra tekę jau užvirintus vožtuvus vėl iš naujo paruošti naudojimui, o tai kainuoja”, – tikino A. Dapkūnienė.

Jos teigimu, nemažai papildomų investicijų reikalauja ir visos atliekų šalinimo sistemos priežiūra, kurios bėgant laikui reikia vis daugiau. Taip pat didele dalimi prie gedimų prisideda patys gyventojai, į šiukšlių vamzdžius metantys stambiagabarites atliekas – nuo didelių kartotinių picų dėžių iki statybinių ar net pavojingų, pavyzdžiui, dažais ar skiedikliais užterštų pakuočių atliekų.

Konteineriuose, tuo labiau šiukšlių vamzdžiuose, šalinti netinkamos atliekos turėtų būti pristatomos į specialias atliekų surinkimo aikšteles, kur kiekvienas gyventojas per metus gali nemokamai pristatyti iki 500 kilogramų stambiagabaričių, namų remonto atliekų, taip pat priimamos ir pavojingos atliekos – akumuliatoriai, gyvsidabrio turinčios atliekos, baterijos ir galvaniniai elementai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kas geriau vonios kambaryje – vinilinės ar keramikinės plytelės?

Nors vinilinės bei keramikinės plytelės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti visiškai nepanašios, tačiau vonios kambario apdailos kontekste skirtumai tarp jų gerokai sumažėja. Pirmiausia taip yra todėl, nes abi šios grindų dangos pasižymi dideliu atsparumu drėgmei, kuris yra be galo svarbus šiai erdvei. Nors konkretaus atsakymo, kuri danga yra labiau tinkama voniai, nėra, šiame tekste pateiksime vilinilnių bei keramikinių plytelių palyginimą, kuris gali padėti apsispręsti.

Kaip gyventi sandariame name?

Jau ankstesniuose savo straipsniuose nagrinėjau vėdinimo svarbą ir jo įtaką pastato energiniam efektyvumui. Ekspertizių metu vėl ir vėl susiduriu su šios srities klaidomis, todėl nusprendžiau dar kartą sugrįžti prie šios temos.

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai.

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.