Sienų apdaila: gipso kartonas ar tinkas?

 (36)
Įrengiant naujai pastatyto namo vidų ar darant rimtą seno namo remontą, neišvengiamai susiduriama su klausimu – vidines sienas tinkuoti ar tvirtinti gipso kartono plokštes. Kaip teigia specialistai, abu šie būdai geri, tik vienas tinkamesnis vienu atveju, o kitas – kitu.
Sienų apdaila: gipso kartonas ar tinkas?
© Shutterstock nuotr.

Gerokai sumažina plotą

Renkantis patį geriausią spendimą derėtų suvokti, kad montuojant gipso kartono plokštes ženkliai sumažėja erdvė. Skaičiuojama, kad gipso kartono profilio storis sudaro apie 5 centimetrus, o pati plokštė – dar 1 centimetrą. Be to, reikia turėti omenyje, kad patalpos ilgis ir plotis sumažėtų ne po 6, o po 12 centimetrų. Todėl gipso kartono plokščių nepatartina naudoti ir taip nedidelio ploto patalpose.

Tuo tarpu priklausomai nuo sienos lygumo tinko storis turėtų būti apie 1–2 centimetrus.
„Gipso kartonas yra gera išeitis, jei norima pagerinti garso ir šiluminę izoliaciją. Tuomet į profilio tarpus galima dėti izoliacines medžiagas. Šiuo atveju gipso kartoną naudoti iš tiesų prasminga“, - teigia meistras Deividas Mauricas.

„Naujos statybos namuose, kuriuose jau įrengta gera šilumos izoliacija iš išorės, šiltinti sienas iš vidaus nėra prasmės. Juolab, kad jei namas pastatytas kokybiškai, sienos lygios, tinkuoti yra kur kas geriau. Lubas, žinoma, vertėtų dėti naudojant gipso kartoną“, - pasakoja meistras Irmantas.
Tiesa, kai kurių medžiagų pagrindas nėra tinkamas tinkavimui, nes tinkas negali su juo sukibti tiesiogiai. Pavyzdžiui, tai gali būti medis ar metalas. Tokiu atveju gipso kartono nepavyks išvengti. Be to, gipso kartono plokštes galima panaudoti namuose statant pertvaras. Padaromas karkasas, kuris užpildomas termoizoliacine medžiaga ir uždengiamas plokštėmis. Tai pigiau ir paprasčiau nei mūryti pertvaras.

Senos statybos namuose kitaip

Senos statybos namuose galioja kiek kitokios taisyklės. Pirmiausia, remontuojant namą ar butą iš esmės, derėtų atkreipti dėmesį į namo sienas. Jei jos sutrūkinėję, palaipsniui tinką tiesiog suplėšys. Tokius atveju geriau montuoti gipso kartono plokštes.

„Senos statybos namai juda. Kitos išeities nėra – tenka kliautis tik gipso kartonu. Be to, senos statybos namai paprastai neturi geros šiluminės izoliacijos, todėl pasinaudojant proga galima namą šiek tiek apsišiltinti iš vidaus“, - teigia meistras Irmantas.

Pasak D. Maurico, jei patalpos sienos nėra visiškai tragiškos, bet ir nepakankamai lygios, reikėtų gerai pasvarstyti. Gali būti, kad nusprendus sienas tinkuoti vėliau pasimatys, jog reikia labai daug tinko ir būtų labiau apsimokėję naudoti gipso kartono plokštes.

Laikas, pinigai ir tinko privalumai

Svarbus faktorius, lemiantis būsto savininkų pasirinkimą, darbų atlikimo laikas. Skaičiuojama, kad du patyrę meistrai 30 kvadratinių metrų kambario sienų bei lubų profilį bei gipso kartono lakštus gali sumontuoti maždaug per 3 dienas. Jei gipso kartono plokštės būtų klijuojamos tiesiai ant sienos be profilio, tai užtruktų 2 dienas. Tiek laiko prireiktų norint toliau tęsti apdailos darbus. Tuo tarpu tinkavimas reikalauja daugiau laiko. Tinku padengtos sienos prieš apdailą turėtų pastovėti apie 28 dienas.

Tiesa, meistrų teigimu, darbų kainos su medžiagomis panašios – tinkuoti sienas galbūt yra šiek tiek pigiau. Pastatų ekspertai įspėja, kad ilgesniu laikotarpiu, jau gyvenant pastatytame name, tinkuotos sienos yra patogiau. Tinkas yra pralaidesnis, patalpoje drėgmė gali migruoti, o gipso kartono lakštų laidumas mažesnis, todėl negalima užtikrinti geresnio mikroklimato. Tarpuose tarp sienos ir gipso kartono plokštės gali atsirasti pelėsio ar kenkėjų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.