Sienų apdaila: gipso kartonas ar tinkas?

 (36)
Įrengiant naujai pastatyto namo vidų ar darant rimtą seno namo remontą, neišvengiamai susiduriama su klausimu – vidines sienas tinkuoti ar tvirtinti gipso kartono plokštes. Kaip teigia specialistai, abu šie būdai geri, tik vienas tinkamesnis vienu atveju, o kitas – kitu.
Sienų apdaila: gipso kartonas ar tinkas?
© Shutterstock nuotr.

Gerokai sumažina plotą

Renkantis patį geriausią spendimą derėtų suvokti, kad montuojant gipso kartono plokštes ženkliai sumažėja erdvė. Skaičiuojama, kad gipso kartono profilio storis sudaro apie 5 centimetrus, o pati plokštė – dar 1 centimetrą. Be to, reikia turėti omenyje, kad patalpos ilgis ir plotis sumažėtų ne po 6, o po 12 centimetrų. Todėl gipso kartono plokščių nepatartina naudoti ir taip nedidelio ploto patalpose.

Tuo tarpu priklausomai nuo sienos lygumo tinko storis turėtų būti apie 1–2 centimetrus.
„Gipso kartonas yra gera išeitis, jei norima pagerinti garso ir šiluminę izoliaciją. Tuomet į profilio tarpus galima dėti izoliacines medžiagas. Šiuo atveju gipso kartoną naudoti iš tiesų prasminga“, - teigia meistras Deividas Mauricas.

„Naujos statybos namuose, kuriuose jau įrengta gera šilumos izoliacija iš išorės, šiltinti sienas iš vidaus nėra prasmės. Juolab, kad jei namas pastatytas kokybiškai, sienos lygios, tinkuoti yra kur kas geriau. Lubas, žinoma, vertėtų dėti naudojant gipso kartoną“, - pasakoja meistras Irmantas.
Tiesa, kai kurių medžiagų pagrindas nėra tinkamas tinkavimui, nes tinkas negali su juo sukibti tiesiogiai. Pavyzdžiui, tai gali būti medis ar metalas. Tokiu atveju gipso kartono nepavyks išvengti. Be to, gipso kartono plokštes galima panaudoti namuose statant pertvaras. Padaromas karkasas, kuris užpildomas termoizoliacine medžiaga ir uždengiamas plokštėmis. Tai pigiau ir paprasčiau nei mūryti pertvaras.

Senos statybos namuose kitaip

Senos statybos namuose galioja kiek kitokios taisyklės. Pirmiausia, remontuojant namą ar butą iš esmės, derėtų atkreipti dėmesį į namo sienas. Jei jos sutrūkinėję, palaipsniui tinką tiesiog suplėšys. Tokius atveju geriau montuoti gipso kartono plokštes.

„Senos statybos namai juda. Kitos išeities nėra – tenka kliautis tik gipso kartonu. Be to, senos statybos namai paprastai neturi geros šiluminės izoliacijos, todėl pasinaudojant proga galima namą šiek tiek apsišiltinti iš vidaus“, - teigia meistras Irmantas.

Pasak D. Maurico, jei patalpos sienos nėra visiškai tragiškos, bet ir nepakankamai lygios, reikėtų gerai pasvarstyti. Gali būti, kad nusprendus sienas tinkuoti vėliau pasimatys, jog reikia labai daug tinko ir būtų labiau apsimokėję naudoti gipso kartono plokštes.

Laikas, pinigai ir tinko privalumai

Svarbus faktorius, lemiantis būsto savininkų pasirinkimą, darbų atlikimo laikas. Skaičiuojama, kad du patyrę meistrai 30 kvadratinių metrų kambario sienų bei lubų profilį bei gipso kartono lakštus gali sumontuoti maždaug per 3 dienas. Jei gipso kartono plokštės būtų klijuojamos tiesiai ant sienos be profilio, tai užtruktų 2 dienas. Tiek laiko prireiktų norint toliau tęsti apdailos darbus. Tuo tarpu tinkavimas reikalauja daugiau laiko. Tinku padengtos sienos prieš apdailą turėtų pastovėti apie 28 dienas.

Tiesa, meistrų teigimu, darbų kainos su medžiagomis panašios – tinkuoti sienas galbūt yra šiek tiek pigiau. Pastatų ekspertai įspėja, kad ilgesniu laikotarpiu, jau gyvenant pastatytame name, tinkuotos sienos yra patogiau. Tinkas yra pralaidesnis, patalpoje drėgmė gali migruoti, o gipso kartono lakštų laidumas mažesnis, todėl negalima užtikrinti geresnio mikroklimato. Tarpuose tarp sienos ir gipso kartono plokštės gali atsirasti pelėsio ar kenkėjų.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?