Roletų pirkimas: patarimai, į kuriuos vertėtų atsižvelgti

Roletai - paprastas, mažai erdvės reikalaujantis būdas uždengti langus. Tiesa, nepaisant savo paprastumo, jie pasižymi didele įvairove. Ką reikėtų žinoti renkantis roletus savo namams, sužinosite šiame straipsnyje.
Roletų pirkimas: patarimai, į kuriuos vertėtų atsižvelgti
© Shutterstock nuotr.

Matmenys. Prieš pradedant rinktis roletus, geriausia išmatuoti langus, kuriuos norite jais uždengti. Įvairios įmonės siūlo savo matavimo paslaugas – tai patogu, jei norite kuo tiksliau žinoti tinkamą roletų dydį. Matmenys priklausys ir nuo pasirinkto mechanizmo bei nuo audinio savybių. „Geriausia prieš ateinant į saloną žinoti preliminarų norimų roletų plotį ir aukštį. Pagal tai galima parinkti paties roleto mechanizmą – pavyzdžiui, roletų su kasetiniu mechanizmu plotis siekia iki 1,7 metro. Galima padaryti ir 2 metrus, tačiau tada reikia specialiai parinkti medžiagas. Arba galima rinktis laisvai kabantį roletą, kuris gali būti įvairių pločių“, – pasakoja roletais ir žaliuzėmis prekiaujančios įmonės „Domus Lumina“ atstovas Saulius Gaižutis.

Tvirtinimas. Roletai gali būti montuojami trejopai – prie sienos, prie lubų bei prie paties lango. Tvirtinant roletus prie sienos, reikia atsižvelgti, ar toje vietoje dažnai varstote langus – kitaip, norint atidaryti langą, teks pakelti ir patį roletą. To išvengti padėtų ant lango rėmo montuojami roletai. „Jei jums aktuali palangės erdvė bei galimybė darinėti langą neatitraukus roleto, rekomenduojama rinktis roletus, kurie tvirtinami viršutinėje lango dalyje ant rėmo. Roletai gali būti tvirtinami ir lango apačioje, kuomet audinys reguliuojamas iš apačios į viršų. Toks variantas ypač tinka tada, kai norisi užtikrinti privatumą akių lygyje bei įsileisti šiek tiek šviesos“, – pataria pašnekovas.

Mechanizmas. Roletai valdomi gana paprastai – grandinėle, traukiant ją už vienos ar kitos pusės. Galima įrengti ir automatiškai valdomus roletus. Jie valdomi jungikliu ar pulteliu, tačiau toks sprendimas yra palyginti brangesnis nei tradicinis. Dar kitaip valdomi stoglangių roletai – jie paprastai turi rankenėlę, kuria pakeliami ir nuleidžiami. Teoriškai tokią sistemą galima įmontuoti ir į tam tikrus tradicinius langus, tačiau praktiškai to niekas nedaro. „Stoglangiuose pats mechanizmas yra paremtas kitokiu principu – ten audinys turi būti įtemptas, mechanizmas yra su spyruoklėmis.

Standartiniuose roletuose, kurie iš viršaus leidžiasi žemyn ir valdomi paprasta grandinėle, audinys kabo laisvai. Variantas sudėti rankena nuleidžiamus roletus paprastame lange gal ir galimas, tačiau nemanau, kad verta taip daryti, nes toks mechanizmas yra gerokai brangesnis ir pritaikomas tik tokiems langams, kurių stiklajuostės gylis ne mažesnis kaip 4cm“, – teigia žaliuzių ir roletų pardavimu užsiimančios įmonės „Fajetono grupė“ atstovė Milda Paškevičienė.

Kasetiniai ir įprasti roletai. Skirtumas tarp kasetinių ir klasikinių roletų yra paprastas – kadangi roletai susisuka lango viršuje, kasetiniuose roletuose šis susisukimas yra paslepiamas dengtoje kasetėje, o klasikiniuose roletuose susisukęs audinys yra paliktas atviras. Pagrindinis kriterijus renkantis šiuo atveju yra estetika. M. Paškevičienė pastebi, kad kasetiniai roletai yra populiariausi, nepaisant to, kad jie kainuoja nežymiai daugiau. Tiesa, esant labai plačiam langui, dažniau dedami paprasti roletai, kadangi kasetiniai turi pločio apribojimų – jie gali siekti iki 1,7 m. Taip pat kasetiniai roletai dažniausiai būna su pakraščiuose esančiomis kreipiančiosiomis juostelėmis, kurios skirtos prilaikyti audinį, kad jis atvertus langą liktų prie stiklo – „neplevėsuotų“, o paprasti roletai kabo laisvai.

Audinys. Roletus, pagal tai, kiek šviesos jie praleidžia, galima būtų skirstyti į tris tipus: permatomi audiniai, dalinai nepermatomi (šie audiniai šiek tiek pralaidūs šviesai) ir visiškai šviesos nepraleidžiantys (blackout) audiniai.

Standartiniai roletiniai audiniai yra gaminami iš poliesterio, tačiau egzistuoja ir kitų sprendimų. „Taip pat yra audinių, kuriuose yra daugiau augalinio pluošto siūlų, būna ir lininių audinių. Norint visiškai užtamsinti patalpą, galima rinktis gumuotus arba dengtus speciala pasta roletų audinius. Tai patogiausia patalpose, kuriose įrengti projektoriai – klasėse, konderencijų kambariuose“, – pasakoja M. Paškevičienė.

Gana dažnai roletus parduodančių įmonių pasiūlymuose minimas pasrinkimas – „diena-naktis“ tipo roletai. Jie pagaminti iš dvigubo audinio. Vienas iš audinių yra beveik permatomas, kitas – tankesnis. „Dienos“ roletas yra sudarytas iš abiejų audinių juostų, o „nakties“ – tolygus, nepermatomas. Tokie roletai patogūs tuo, kad norint daugiau arba mažiau šviesos, nereikia jo atitraukti ar užtraukti iki galo, pakanka jį grandinėlės pagalba tik šiek tiek pakelti į viršų.

Egzistuoja ir specialūs audiniai, galintys apsaugoti patalpas nuo karščio. „Roletus galima rinktis su metalizuotais audiniais, padengtais aliuminio milteliais. Blizgus roleto paviršius veikia tarsi veidrodis ir atmuša saulės spindulius į lauką. Tokiu būdu patalpos neprikaitinamos šviečiant kaitriai saulei. Metalizuoti audiniai gali būti permatomi, pusiau pralaidūs šviesai ar netgi naktiniai“, – pasakoja S. Gaižutis.

Dizainas. Reikia nepamiršti, kad roletai taip pat yra ir interjero detalė, tad renkantis audinio raštus ir spalvą, reikia atkreipti dėmesį į kambarį. M. Paškevičienė teigia, kad jokių universalių taisyklių šiuo atveju nėra. „Tai – skonio reikalas, nes kiekvienas derina savaip. Vieni pagal baldus, kiti pagal sienas, treti tiesiog renkasi neutralų audinį. Dažnai, jeigu kambarys per daug raštuotas, dedamas vienspalvis audinys. Sudėtingiau, jei viena siena raštuota, o kita ne – tuomet reikia lyginti ir žiūrėti, ką geriau dėti, ar audinį su raštu, ar be rašto. Yra tokių sprendimų, kur spalva kontrastuoja, bet vistiek pakankamai gražiai atrodo. Kartais būna, kad skirtingos spalvos derinamos ant vieno lango – jeigu langas padalintas į tris dalis, pasirenkami trys skirtingų atspalvių audiniai“, – pasakoja pašnekovė.

Vieta namuose. Roletus galima dėti praktiškai visose patalpose, vis dėlto, kai kur įprasti roletai yra mažiau praktiškas pasirinkimas. „Tose patalpose, kuriose yra drėgniau, garai kondensuojasi ir bėga ant medžiagos, pavyzdžiui, vonioje, geriau būtų dėti plisuotas žaliuzes. Tokios konstrukcijos žaliuzes lengva išimti ir išplauti. Jei norite drėgnose patalpose dėti roletus, geriau jų nelaikyti nuleidus iki galo, geriausia įtaisyti specialų fiksatorių“, – pataria S. Gaižutis.

Priežiūra. Roletai praktiškai nereikalauja priežiūros. Jeigu medžiaga susitepė, galite nuvalyti ją su vandeniu, mikro šluoste ir, jeigu reikia, nedideliu kiekiu rankų muilo. Patariama nevalyti roletų audinio šiurkščiu audiniu, taip pat nenaudoti stiprios chemijos, kad jo nepažeistumėte. Skirtingai nei užuolaidų, roleto audinio nei skalbti, nei lyginti nerekomenduojama, kadangi galite pažeisti roletų medžiagą.

Ilgaamžiškumas. Roletai yra pakankamai ilgaamžiai, ypatingai tai galioja mechanizmui. Nutarus atnaujinti roletus, dažniausiai keičiamas tik audinys – mechanizmas gali likti tas pats. Audinius gali paveikti pelėsiai languose, persikeliantys į audinį, neišvalomas purvas, per ilgą laiką gali audinys pablukti. Jeigu roletas nuolat nuleistas iki tam tikro aukščio, per ilgą laiką, nuleista dalis gali išblukti, ir nuleidus roletą visu ilgiu, tai akivaizdžiai matysis. Galiausiai būna ir taip, kad roletas arba pabosta, arba yra iš naujo derinamas prie pasikeitusio kambario dizaino.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?