Roletų pirkimas: patarimai, į kuriuos vertėtų atsižvelgti

Roletai - paprastas, mažai erdvės reikalaujantis būdas uždengti langus. Tiesa, nepaisant savo paprastumo, jie pasižymi didele įvairove. Ką reikėtų žinoti renkantis roletus savo namams, sužinosite šiame straipsnyje.
Roletų pirkimas: patarimai, į kuriuos vertėtų atsižvelgti
© Shutterstock nuotr.

Matmenys. Prieš pradedant rinktis roletus, geriausia išmatuoti langus, kuriuos norite jais uždengti. Įvairios įmonės siūlo savo matavimo paslaugas – tai patogu, jei norite kuo tiksliau žinoti tinkamą roletų dydį. Matmenys priklausys ir nuo pasirinkto mechanizmo bei nuo audinio savybių. „Geriausia prieš ateinant į saloną žinoti preliminarų norimų roletų plotį ir aukštį. Pagal tai galima parinkti paties roleto mechanizmą – pavyzdžiui, roletų su kasetiniu mechanizmu plotis siekia iki 1,7 metro. Galima padaryti ir 2 metrus, tačiau tada reikia specialiai parinkti medžiagas. Arba galima rinktis laisvai kabantį roletą, kuris gali būti įvairių pločių“, – pasakoja roletais ir žaliuzėmis prekiaujančios įmonės „Domus Lumina“ atstovas Saulius Gaižutis.

Tvirtinimas. Roletai gali būti montuojami trejopai – prie sienos, prie lubų bei prie paties lango. Tvirtinant roletus prie sienos, reikia atsižvelgti, ar toje vietoje dažnai varstote langus – kitaip, norint atidaryti langą, teks pakelti ir patį roletą. To išvengti padėtų ant lango rėmo montuojami roletai. „Jei jums aktuali palangės erdvė bei galimybė darinėti langą neatitraukus roleto, rekomenduojama rinktis roletus, kurie tvirtinami viršutinėje lango dalyje ant rėmo. Roletai gali būti tvirtinami ir lango apačioje, kuomet audinys reguliuojamas iš apačios į viršų. Toks variantas ypač tinka tada, kai norisi užtikrinti privatumą akių lygyje bei įsileisti šiek tiek šviesos“, – pataria pašnekovas.

Mechanizmas. Roletai valdomi gana paprastai – grandinėle, traukiant ją už vienos ar kitos pusės. Galima įrengti ir automatiškai valdomus roletus. Jie valdomi jungikliu ar pulteliu, tačiau toks sprendimas yra palyginti brangesnis nei tradicinis. Dar kitaip valdomi stoglangių roletai – jie paprastai turi rankenėlę, kuria pakeliami ir nuleidžiami. Teoriškai tokią sistemą galima įmontuoti ir į tam tikrus tradicinius langus, tačiau praktiškai to niekas nedaro. „Stoglangiuose pats mechanizmas yra paremtas kitokiu principu – ten audinys turi būti įtemptas, mechanizmas yra su spyruoklėmis.

Standartiniuose roletuose, kurie iš viršaus leidžiasi žemyn ir valdomi paprasta grandinėle, audinys kabo laisvai. Variantas sudėti rankena nuleidžiamus roletus paprastame lange gal ir galimas, tačiau nemanau, kad verta taip daryti, nes toks mechanizmas yra gerokai brangesnis ir pritaikomas tik tokiems langams, kurių stiklajuostės gylis ne mažesnis kaip 4cm“, – teigia žaliuzių ir roletų pardavimu užsiimančios įmonės „Fajetono grupė“ atstovė Milda Paškevičienė.

Kasetiniai ir įprasti roletai. Skirtumas tarp kasetinių ir klasikinių roletų yra paprastas – kadangi roletai susisuka lango viršuje, kasetiniuose roletuose šis susisukimas yra paslepiamas dengtoje kasetėje, o klasikiniuose roletuose susisukęs audinys yra paliktas atviras. Pagrindinis kriterijus renkantis šiuo atveju yra estetika. M. Paškevičienė pastebi, kad kasetiniai roletai yra populiariausi, nepaisant to, kad jie kainuoja nežymiai daugiau. Tiesa, esant labai plačiam langui, dažniau dedami paprasti roletai, kadangi kasetiniai turi pločio apribojimų – jie gali siekti iki 1,7 m. Taip pat kasetiniai roletai dažniausiai būna su pakraščiuose esančiomis kreipiančiosiomis juostelėmis, kurios skirtos prilaikyti audinį, kad jis atvertus langą liktų prie stiklo – „neplevėsuotų“, o paprasti roletai kabo laisvai.

Audinys. Roletus, pagal tai, kiek šviesos jie praleidžia, galima būtų skirstyti į tris tipus: permatomi audiniai, dalinai nepermatomi (šie audiniai šiek tiek pralaidūs šviesai) ir visiškai šviesos nepraleidžiantys (blackout) audiniai.

Standartiniai roletiniai audiniai yra gaminami iš poliesterio, tačiau egzistuoja ir kitų sprendimų. „Taip pat yra audinių, kuriuose yra daugiau augalinio pluošto siūlų, būna ir lininių audinių. Norint visiškai užtamsinti patalpą, galima rinktis gumuotus arba dengtus speciala pasta roletų audinius. Tai patogiausia patalpose, kuriose įrengti projektoriai – klasėse, konderencijų kambariuose“, – pasakoja M. Paškevičienė.

Gana dažnai roletus parduodančių įmonių pasiūlymuose minimas pasrinkimas – „diena-naktis“ tipo roletai. Jie pagaminti iš dvigubo audinio. Vienas iš audinių yra beveik permatomas, kitas – tankesnis. „Dienos“ roletas yra sudarytas iš abiejų audinių juostų, o „nakties“ – tolygus, nepermatomas. Tokie roletai patogūs tuo, kad norint daugiau arba mažiau šviesos, nereikia jo atitraukti ar užtraukti iki galo, pakanka jį grandinėlės pagalba tik šiek tiek pakelti į viršų.

Egzistuoja ir specialūs audiniai, galintys apsaugoti patalpas nuo karščio. „Roletus galima rinktis su metalizuotais audiniais, padengtais aliuminio milteliais. Blizgus roleto paviršius veikia tarsi veidrodis ir atmuša saulės spindulius į lauką. Tokiu būdu patalpos neprikaitinamos šviečiant kaitriai saulei. Metalizuoti audiniai gali būti permatomi, pusiau pralaidūs šviesai ar netgi naktiniai“, – pasakoja S. Gaižutis.

Dizainas. Reikia nepamiršti, kad roletai taip pat yra ir interjero detalė, tad renkantis audinio raštus ir spalvą, reikia atkreipti dėmesį į kambarį. M. Paškevičienė teigia, kad jokių universalių taisyklių šiuo atveju nėra. „Tai – skonio reikalas, nes kiekvienas derina savaip. Vieni pagal baldus, kiti pagal sienas, treti tiesiog renkasi neutralų audinį. Dažnai, jeigu kambarys per daug raštuotas, dedamas vienspalvis audinys. Sudėtingiau, jei viena siena raštuota, o kita ne – tuomet reikia lyginti ir žiūrėti, ką geriau dėti, ar audinį su raštu, ar be rašto. Yra tokių sprendimų, kur spalva kontrastuoja, bet vistiek pakankamai gražiai atrodo. Kartais būna, kad skirtingos spalvos derinamos ant vieno lango – jeigu langas padalintas į tris dalis, pasirenkami trys skirtingų atspalvių audiniai“, – pasakoja pašnekovė.

Vieta namuose. Roletus galima dėti praktiškai visose patalpose, vis dėlto, kai kur įprasti roletai yra mažiau praktiškas pasirinkimas. „Tose patalpose, kuriose yra drėgniau, garai kondensuojasi ir bėga ant medžiagos, pavyzdžiui, vonioje, geriau būtų dėti plisuotas žaliuzes. Tokios konstrukcijos žaliuzes lengva išimti ir išplauti. Jei norite drėgnose patalpose dėti roletus, geriau jų nelaikyti nuleidus iki galo, geriausia įtaisyti specialų fiksatorių“, – pataria S. Gaižutis.

Priežiūra. Roletai praktiškai nereikalauja priežiūros. Jeigu medžiaga susitepė, galite nuvalyti ją su vandeniu, mikro šluoste ir, jeigu reikia, nedideliu kiekiu rankų muilo. Patariama nevalyti roletų audinio šiurkščiu audiniu, taip pat nenaudoti stiprios chemijos, kad jo nepažeistumėte. Skirtingai nei užuolaidų, roleto audinio nei skalbti, nei lyginti nerekomenduojama, kadangi galite pažeisti roletų medžiagą.

Ilgaamžiškumas. Roletai yra pakankamai ilgaamžiai, ypatingai tai galioja mechanizmui. Nutarus atnaujinti roletus, dažniausiai keičiamas tik audinys – mechanizmas gali likti tas pats. Audinius gali paveikti pelėsiai languose, persikeliantys į audinį, neišvalomas purvas, per ilgą laiką gali audinys pablukti. Jeigu roletas nuolat nuleistas iki tam tikro aukščio, per ilgą laiką, nuleista dalis gali išblukti, ir nuleidus roletą visu ilgiu, tai akivaizdžiai matysis. Galiausiai būna ir taip, kad roletas arba pabosta, arba yra iš naujo derinamas prie pasikeitusio kambario dizaino.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.