Renkamės grindjuostes: ką reikėtų žinoti

Grindjuostės yra tarsi nematomas, tačiau būtinas atributas. Kambarį apžiūrintis svečias greičiausiai retai pagirs jūsų grindjuostes, tačiau jų neįrengę, tikrai sulauktumėte klausimo, kada užbaigsite grindų įrengimą. Vis dėlto nepaisant grynai techninės paskirties, grindjuostės gali būti ir papildantis interjero akcentas.
Renkamės grindjuostes: ką reikėtų žinoti
© Fotolia nuotr.

Rūšys. Pagrindinės grindjuosčių rūšys yra šios – plastikinės, MDF (medžio dulkių plokštės), faneruotos, medžio masyvo, PVC grindjuostės.
 
Faneruotos grindjuostės. Grindų salono „Solum“ atstovo Roberto Margevičiaus teigimu, tokios grindjuostės yra pačios populiariausios. „Jų spalvos labai artimos arba identiškos parketlentėms, atrodo kaip medžio masyvo grindjuostės, nes viršutinis sluoksnis yra natūralaus medžio lukštas. Solidus ir stilingas vaizdas, gerai ir paprastai supjaunamos ir gražiai susileidžia kampai“, – apibūdina jis.

MDF grindjuostės – presuotų medžio dulkių grindjuostės su klijuotu medžio piešiniu. Pagrindinis privalumas – spalvų gausa ir galimybė tiksliai pritaikyti grindų spalvą. Atrodo natūraliau nei plastikinės, tačiau dėl pačios medžiagos ypatybių, sudėtingiau suleisti kampus. Įrengiant reikalauja daug kruopštumo ir bijo drėgmės.
 
Medžio masyvo grindjuostės. Visą grindjuostę sudaro natūrali mediena, dažniausiai uosis arba ąžuolas. Šio tipo grindjuostės dažniausiai parduodamos nedengtos, todėl galima patiems pasidengti norima spalva. Šių grindjuosčių minusas – jos jautriausios drėgmės svyravimams. Labiausiai tinka prie natūralaus vienetinio parketo arba medžio masyvo grindų.

Medžio masyvo grindjuostės gaminamos iš įvairių medžių, tačiau populiariausias pasirinkimas yra uosinės arba ąžuolinės. Pastarosios yra kiek brangesnės, tačiau savo savybėmis mediena beveik nesiskiria. „Savybės labai artimos , todėl pagrindinis skirtumas – medžio vaizdas. Grindjuostės skiriasi vizualiai ir skirtumas tarp ąžuolo ir uosio yra ženklus. Uosio mediena turi daugiau margumo, ąžuolas – lygesnis raštas“, – apibūdina pašnekovas.  

Plastikinės grinduostės. Plastikinės ir MDP (medžio drožlių) pagrindu gaminamos plastiku dengtos grindjuostės, geriausiai tinka prie ruloninių dangų, teigia Indiana Grigienė, įmonės „Decorum projektai“ vadovė. „Galima pasirinkti iš daug profilių, skirtingų aukščių, dizaino. Tokios grindjuostės yra patogios valyti, todėl tinka ir medicinos įstaigoms. Montavimas paprastas, kampai supjaunami specialiomis staklėmis. Šiuo metu nėra tokios populiarios, be to per laiką kampeliai nusispardo, nusidaužo“, – teigia pašnekovė.

PVC grindjuosės. Nuo paprastų plastikinių grindjuosčių, PVC grindjuostės skiriasi tuo, kad yra tvirtesnės, masyvesnės ir atsparesnės mechaniniam poveikiui. Galimi metalizuoti dekorai, paruoštos dažymui grindjuostės arba galima rinktis norimą spalvą iš spalvų paletės. Pagrindiniu pliusu, naudojant jas komercinėse patalpose, pašnekovas įvardija atsparumą smūgiamas, įbrėžimams, drėgmei. Jų minusas – maža spalvų gama.
 
Metalinės grindjuostės. Rečiausias pasirinkimas vien dėl to, kad norint suderinti jas su medžio grindinis reikia šį derinį kruopščiai apsvarstyti. „Metalinės grindjuostės praktiškai nėra naudojamos. Jas sudėtinga suderinti su medžio raštais, nebent išskirtinai moderniuose interjeruose. Kur reikia patvarumo ir patikimumo, renkamasi PVC grindjuostes“, – teigia R. Margevičius.
 
Grindjuosčių aukštis.
Grindjuosčių aukščio pasirinkimas dažniausiai yra susijęs su patalpos dizainu. Aukštomis jau galėtumėme laikyti 8-12cm aukščio grindjuostes.  „Prie tam tikrų interjerų dera tik žemos grindjuostės, prie klasikinių ar amerikietiškų interjero variantų dera aukštos baltos grindjuostės. Aukštis ir profilis dažniausiai renkamas prie dizaino, nes techniškai, ar įrengti žemas, ar aukštas grindjuostes nėra skirtumo. Svarbu atkreipti dėmesį į grindjuosčių storį, kad jis nebūtų labai mažas, nes tuomet grindjuostės nedengs prie sienos palikto apie 1 cm tarpelio“, – pataria pašnekovas.
 
Tvirtinimas. Geram ir efektyviam grindjuosčių tvirtinimui labiausiai trukdo nelygios patalpos sienos ir grindys, kas vis dar yra problema senesnės statybos butuose. Tokiu atveju, tenka ieškoti sprendimų, kaip „pritraukti“ grindjuostę prie sienos, kad neliktų tarpelių ir tiktų aukščiai. Itin nelygioms sienoms labiausiai tinkamos plastikinės grindjuostės, tačiau dažnai atsižvelgiame ne tik į funkcionalumą, o ir į estetiką, tad grindjuostes derinant su grindų danga, kartais viršų paima grožis, o ne lengvo montavimo galimybė. Sunkesniais atvejais naudojami tvirtinimo būdai, kai tvirtinimo elementai eina per pačią grindjuostę.

Jeigu sienos lygios bei leidžia techninės galimybės, pirmiausia rekomenduojama visų rūšių grindjuostes, išskyrus plastikines, klijuoti montažiniais klijais. „Sprendimas tvirtinanti grindjuostes specialiais prie sienos prisukamais tvirtinimais – patogus, bet nepatikimas. Dažnu atveju grindjuostės laikui bėgant nušoka nuo tokių tvirtinimų“, – pasakoja R. Margevičius.

Kai kurie gamintojai turi savų sprendimų, pavyzdžiui, specialias dvipuses lipnias juosteles.

Paprasčiausias yra plastikinių grindjuosčių tvirtinimas. „Jos puikiai gali prisitaikyti prie sienos nelygumų, turi patogų tvirtinimą ir didelį tarpą paslėpti laidus. Taip pat turi visas papildomas detales, vidinius, išorinius kampus, sujungimas ir užbaigimus, kurie padeda gražiai sujungti grindjuostes“, – pasakoja R. Margevičius.

Tokių grindjuosčių tvirtinimo elementai gręžiami specialiame griovelyje, kuris pritvirtinus uždengiamas dekoratyvine juostele, taip visiškai paslėpdamas tvirtinimo taškus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.