Pjauname angą gipso kartone

 (4)
Kaip tiksliai, nesukeliant betvarkės, su kuo mažiau sąnaudų išpjauti angas gipskartonyje elektros jungikliams ar šviestuvams? Kaip išpjauti nei per dideles, nei per mažas angas, ir – nesulaužant gipso kartono kitose vietose? Kaip ištaisyti klaidas? Patarimai šiame tekste.
Pjauname angą gipso kartone
© Shutterstock nuotr.

Pjauname tikslią angą

Vienas labiausiai varginančių ir daug laiko atimančių darbų – išpjauti angas visiems elektros lizdams bei šviestuvams. Išpjausite per mažą – turėsite vėl nuimti visą atraižą, pjauti, didinti. Išpjausite per didelę – gali tekti netgi išmesti visą atraižą.

Angos šviestuvams

- Išsimatuokite šviestuvo plotį. Matuokite skersmenį. Pieštuku galite užsirašyti išmatavimus tiesiai ten, kur matuojate.
- nusibraižykite brėžinį ant gipso kartono atraižos. Pasižymėkite skylės centrą, kampus, nusibraižykite keturkampį, tuomet apsibrėžkite lygų apskritimą.
- Atsargiai pjūkleliu išsipjaukite apskritimą.

Matuoti vietą šviestuvams gali būti sudėtinga, nes reikia dribti pakėlus rankas virš galvos, vėliau – persibraižyti pagal duomenis ant atraižos. Yra pavojus susipainioti, nubraižyti skyles ne nuo tos kraštinės, išpjauti ne toje vietoje.

Nėra reikalo spoksoti į gipso kartono atraižą, stengiantis atspėti, kurioje vietoje turi būti skylė, geriausia – pridėkite visą atraižą prie lubų ir tiksliai atsimatuokite. Niekada nesuklysite. Išsipjauti skyles galite taip, kaip anksčiau minėjome, tačiau, jei numanote, kad tokį darbą jums teks atlikti dar ir dar kartą, geriausiai būtų įsigyti specialų įrankį, kuris ir apibrėžia, ir pjauna lygius apskritimus (pjaunantis skriestuvas).

Pastabos

Matuokite būtent šviestuvą, nusibrėždami stačiakampį, vėliau ant atraižos pieškite lygiai tokį stačiakampį ir tik tuomet – apskritimą. Centrą nustatysite iš kiekvieno kampo nubrėžę įstrižaines.

Į centrą įbeskite kiaurai mažą vinį. Taip jūs žinosite, kur yra centras, kai pjausite iš kitos pusės. Nubrėžtas ratas turi būti vos vos didesnis už patį šviestuvą – kad lengvai įtilptų. Svarbiausia – prapjauti popierinę gipskartonio dalį. Kai prapjausite vieną pusę, apverskite ir pjaukite kitą pusę.

Elektros lizdai

Matuokite vietą gipskartonyje taip, kaip ir matavote vietą šviestuvui. Kvadrato pasižymėjimas visuomet pagelbėja, kai reikia išpjauti apskritimą. Pirmiausiai brėžkite vertikalias linijas, tuomet – horizontalias. Kaip minėta, vietoj skriestuvo puikiai tiks ir pati detalė, kuriai bus pjaunama anga – tiesiog pridėkite ją ir apibrėžkite.

Kai pjausite pjūkleliu, laikykite jį šiek tiek pakreipę kampu, kad išorinis kraštas būtų kiek siauresnis, nei vidinis – taip elektros lizdas lengviau įsitvirtins.

Jei pjovėte pagal liniją (kiek kampu), lizdas turėtų puikiai tilpti. Bet dėl visa ko imkitės atsargumo priemonių – įsukite kelis varžtus, kai tvirtinsite gipskartonį. Įsukite kiek tolėliau nuo angos, vieną viršuje, vieną apačioje. Tuomet truputį spustelėkite, kad įsitikintumėte, jog gipskartonis prigludo tinkamai.

Venkite atplaišėlių – jos pridarys netvarkos ir bėdų. Iškart nukirpkite visas popieriaus ar gipso atplaišėles, jei yra įdužų – užpildykite glaistu. Tam reikės ir popierinės juostos, ir grunto, tad geriau dirbkite kiek įmanoma atsargiau, kad neprireiktų papildomų darbų.

Stačiakampės arba kvadratinės angos

Turbūt manote, kad keturkampę angą išpjauti lengviau, negu apvalią? Deja, tikrai ne. Netgi sudėtingiau – didesnė galimybė įlaužti gipskartonį.

Matavimo tikslumas yra labai svarbus, jei darote viename lakšte kelias angas. Taip pat visuomet labai svarbu laikytis elektros prietaisų įrengimo taisyklių, nes yra numatyti tam tikri atstumai tarp jų (taip pat ir tarp elektros lizdų). Taip pat negalima elektros lizdams išpjauti per dideles skyles – turėsite glaistu angą sumažinti, kitaip rozetė nesilaikys ir kris į vidų.

Norint tiksliai išmatuoti, geriausiai matuokite su standžia matavimo priemone – liniuote ar pan. matuojant rulete net ir nedidelis išlinkimas jau gali pakenkti visam darbui.

Kai pjaunate angą, stenkitės taip pakreipti pjūklelį ar peilį, kad vidinė angos briauna būtų platesnė, negu išorinė – bus lengviau pakeisti detalę bei mažesnė tikimybė, jog įlaušite gipso kartoną.

Gipskartonio lakštą tvirtinkite su tiek varžtų, kiek reikia, kad jis būtų stabilus. Varžtai turi būti saugiu atstumu nuo elektros lizdo. Jei visgi anga yra kiek mažoka, peiliuku „skusdami“ praplatinkite.

Bėda!
Jei anga nėra tinkamai išpjauta, bet jau susukote laikančiuosius varžtus į elektros lizdo rėmelį, gipso kartonas gali įskilti. Netinkamo dydžio angos dažnai būna skilimo ar įlūžimo priežastis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.