Pjauname angą gipso kartone

 (4)
Kaip tiksliai, nesukeliant betvarkės, su kuo mažiau sąnaudų išpjauti angas gipskartonyje elektros jungikliams ar šviestuvams? Kaip išpjauti nei per dideles, nei per mažas angas, ir – nesulaužant gipso kartono kitose vietose? Kaip ištaisyti klaidas? Patarimai šiame tekste.
Pjauname angą gipso kartone
© Shutterstock nuotr.

Pjauname tikslią angą

Vienas labiausiai varginančių ir daug laiko atimančių darbų – išpjauti angas visiems elektros lizdams bei šviestuvams. Išpjausite per mažą – turėsite vėl nuimti visą atraižą, pjauti, didinti. Išpjausite per didelę – gali tekti netgi išmesti visą atraižą.

Angos šviestuvams

- Išsimatuokite šviestuvo plotį. Matuokite skersmenį. Pieštuku galite užsirašyti išmatavimus tiesiai ten, kur matuojate.
- nusibraižykite brėžinį ant gipso kartono atraižos. Pasižymėkite skylės centrą, kampus, nusibraižykite keturkampį, tuomet apsibrėžkite lygų apskritimą.
- Atsargiai pjūkleliu išsipjaukite apskritimą.

Matuoti vietą šviestuvams gali būti sudėtinga, nes reikia dribti pakėlus rankas virš galvos, vėliau – persibraižyti pagal duomenis ant atraižos. Yra pavojus susipainioti, nubraižyti skyles ne nuo tos kraštinės, išpjauti ne toje vietoje.

Nėra reikalo spoksoti į gipso kartono atraižą, stengiantis atspėti, kurioje vietoje turi būti skylė, geriausia – pridėkite visą atraižą prie lubų ir tiksliai atsimatuokite. Niekada nesuklysite. Išsipjauti skyles galite taip, kaip anksčiau minėjome, tačiau, jei numanote, kad tokį darbą jums teks atlikti dar ir dar kartą, geriausiai būtų įsigyti specialų įrankį, kuris ir apibrėžia, ir pjauna lygius apskritimus (pjaunantis skriestuvas).

Pastabos

Matuokite būtent šviestuvą, nusibrėždami stačiakampį, vėliau ant atraižos pieškite lygiai tokį stačiakampį ir tik tuomet – apskritimą. Centrą nustatysite iš kiekvieno kampo nubrėžę įstrižaines.

Į centrą įbeskite kiaurai mažą vinį. Taip jūs žinosite, kur yra centras, kai pjausite iš kitos pusės. Nubrėžtas ratas turi būti vos vos didesnis už patį šviestuvą – kad lengvai įtilptų. Svarbiausia – prapjauti popierinę gipskartonio dalį. Kai prapjausite vieną pusę, apverskite ir pjaukite kitą pusę.

Elektros lizdai

Matuokite vietą gipskartonyje taip, kaip ir matavote vietą šviestuvui. Kvadrato pasižymėjimas visuomet pagelbėja, kai reikia išpjauti apskritimą. Pirmiausiai brėžkite vertikalias linijas, tuomet – horizontalias. Kaip minėta, vietoj skriestuvo puikiai tiks ir pati detalė, kuriai bus pjaunama anga – tiesiog pridėkite ją ir apibrėžkite.

Kai pjausite pjūkleliu, laikykite jį šiek tiek pakreipę kampu, kad išorinis kraštas būtų kiek siauresnis, nei vidinis – taip elektros lizdas lengviau įsitvirtins.

Jei pjovėte pagal liniją (kiek kampu), lizdas turėtų puikiai tilpti. Bet dėl visa ko imkitės atsargumo priemonių – įsukite kelis varžtus, kai tvirtinsite gipskartonį. Įsukite kiek tolėliau nuo angos, vieną viršuje, vieną apačioje. Tuomet truputį spustelėkite, kad įsitikintumėte, jog gipskartonis prigludo tinkamai.

Venkite atplaišėlių – jos pridarys netvarkos ir bėdų. Iškart nukirpkite visas popieriaus ar gipso atplaišėles, jei yra įdužų – užpildykite glaistu. Tam reikės ir popierinės juostos, ir grunto, tad geriau dirbkite kiek įmanoma atsargiau, kad neprireiktų papildomų darbų.

Stačiakampės arba kvadratinės angos

Turbūt manote, kad keturkampę angą išpjauti lengviau, negu apvalią? Deja, tikrai ne. Netgi sudėtingiau – didesnė galimybė įlaužti gipskartonį.

Matavimo tikslumas yra labai svarbus, jei darote viename lakšte kelias angas. Taip pat visuomet labai svarbu laikytis elektros prietaisų įrengimo taisyklių, nes yra numatyti tam tikri atstumai tarp jų (taip pat ir tarp elektros lizdų). Taip pat negalima elektros lizdams išpjauti per dideles skyles – turėsite glaistu angą sumažinti, kitaip rozetė nesilaikys ir kris į vidų.

Norint tiksliai išmatuoti, geriausiai matuokite su standžia matavimo priemone – liniuote ar pan. matuojant rulete net ir nedidelis išlinkimas jau gali pakenkti visam darbui.

Kai pjaunate angą, stenkitės taip pakreipti pjūklelį ar peilį, kad vidinė angos briauna būtų platesnė, negu išorinė – bus lengviau pakeisti detalę bei mažesnė tikimybė, jog įlaušite gipso kartoną.

Gipskartonio lakštą tvirtinkite su tiek varžtų, kiek reikia, kad jis būtų stabilus. Varžtai turi būti saugiu atstumu nuo elektros lizdo. Jei visgi anga yra kiek mažoka, peiliuku „skusdami“ praplatinkite.

Bėda!
Jei anga nėra tinkamai išpjauta, bet jau susukote laikančiuosius varžtus į elektros lizdo rėmelį, gipso kartonas gali įskilti. Netinkamo dydžio angos dažnai būna skilimo ar įlūžimo priežastis.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?