Pertvaros: ką reikia žinoti skirstant patalpas kambariais

 (2)
Ką daryti, jei Jūsų nusipirktos patalpos turi lygiai vieną milžinišką erdvę, o jūs čia svajojate gyventi kartu su dviem savo pabiručiais vaikučiais ir dar turėti kur svečius priimti? Arba Jums atsibodo nuolatiniai ginčai su žmona, kam dabar svarbiau nueiti į tualetą, o kas nori pagulėti ir atsipalaiduoti vonioje, kai abu šie itin reikalingi atributai stovi viename kambaryje? Išeitis čia visiškai paprasta – tiesiog pasidarykite pertvaras.
Pertvaros: ką reikia žinoti skirstant patalpas kambariais
© Fotolia nuotr.

Tam nereikės griauti viso namo ir pradėti statybų nuo pamatų... Šiuolaikinių medžiagų, iš kurių galima daryti pertvaras, pasirinkimas itin gausus, o jos pačios lengvai, greitai ir patogiai montuojamos. Todėl praktiškai jokio vargo – ir namai padalyti į tiek patalpų, kiek reikia būtent Jums.

Susipažįstame su medžiagomis

Nuėjus į parduotuvę ir paprašius pardavėjo parodyti medžiagas, iš kurių būtų galima pasidaryti pertvarą, tikrai nustebsite, kad pasirinkimas yra itin gausus: blokeliai, plytos, gipskartonio plokštės... „Jei namas statomas naujai ir sienos daromos dar neįrengtame pastate, dažniausiai pertvaroms žmonės renkasi blokelius. O pačių blokelių pasirinkimas išties nemažas: keraminiai, silikatiniai, keramzitiniai, gipso, akytojo betono blokeliai“, – vardija bendrovės „BaltParma“ direktoriaus pavaduotojas Jevgenij Kamenev.

–Individualių namų statybai labiausiai pritaikyti akytojo betono blokeliai. Tie, kurie pertvaroms renkasi mūrą (plytas ir įvairaus tipo blokelius), užsitikrina konstrukcinį stabilumą, gerą garso izoliaciją, ilgaamžiškumą ir patikimumą.

Pažymėtina, kad blokelių (ypač akytojo betono) pertvaros lengvos, neapkrauna konstrukcijų, jų nereikia papildomai stiprinti, o dėl didelių blokelių matmenų mūro darbai vyksta gana greitai ir nesudėtingai. „Vardydamas blokelių privalumus, pirmiausia norėčiau pabrėžti mažą jų svorį, kuris reiškia, kad Jūs neapkrausite nei pamatų, nei perdangos plokščių, – pasakoja J. Kamenev. – Šis pasirinkimas naudingas dar ir tuo, kad blokeliai itin tikslūs.“

Akytojo betono blokelių matmenų tikslumas yra net iki 1 mm, o tai reiškia, kad Jūs galite sutaupyti tinkuodami sienas, nereikės bereikalingai eikvoti tonų tinko, nes tik sumūryta siena bus gana lygi. Taip pat blokeliai gerai izoliuoja šilumą ir garsą (pagal gaminių specifikaciją dėl savo savybių blokeliai geriausiai iš visų analogiškų medžiagų izoliuoja šilumą).Juos paprasta apdoroti. „Blokelius lengva apdoroti kaip medį“, – patirtimi dalijasi specialistas.

– Blokelį galima lengvai ir labai tiksliai pjauti su paprastu rankiniu pjūklu. O darant elektros instaliacijos darbus, akytojo betono blokeliai nepakeičiami. Grioveliai padaromi ypač lengvai ir tiksliai, netrupa blokelių kraštai, todėl grioveliams užtaisyti prireiks mažiau medžiagų ir jėgų. Kitos teigiamos blokelių savybės – jie atsparūs ugniai ir šalčiui.

Siena iš akytojo betono blokelių sudarys barjerą kilus gaisrui. „Tai ir ekologiškai švari medžiaga, – priduria J. Kamenev. – Ir galiausiai, atsižvelgiant į visus šiuos privalumus, jie yra išties labai geras pasirinkimas kalbant apie kainos ir kokybės santykį. Dėl šiuolaikinių gamybos technologijų ir visiškos automatizacijos akytojo betono blokeliai nėra brangūs, o įvertinant savybes ir privalumus dažnai net lenkia konkurentus.“ Antra pagal populiarumą pertvarų medžiaga – gipskartonis. Jį žmonės pirmiausia renkasi todėl, kad įmanoma nemažai laiko ir pinigų sutaupyti jį montuojant.

Gipskartonio pertvaros labai paprastai sumontuojamos, o tada tereikia jas užglaistyti ir nudažyti. Taip pat gipskartonio pertvaros gana paprastai formuojamos, todėl čia labai paprasta daryti įdomesnius interjero sprendinius – įrengti nišas ar kitas patalpų ertmes. Kita vertus, kaip ir visi produktai, gipskartonis turi ir savo minusų. Kai kurie gaminiai yra palyginti žemos garso izoliacijos, tačiau gipskartonio plokščių pasirinkimas rinkoje dabar labai platus ir yra nemažai gaminių, pasižyminčiu puikia garso izoliacija.

„Statytojai dažniausiai vis dėlto renkasi blokelių mūrą, nes tai greitesnė statyba, o gipskartonis naudojamas dažniau karkasiniuose namuose arba ekonomiškose daugiabučių namų statybose, – tvirtina architektas Lauras Paulauskas. –Pagrindinis gipskartonio trūkumas – tai prasta garso izoliacija, be to, žmonės dažnai bijo, kad nebus galima pakabinti spintelių ant tokių sienų, esą jos per plonos. Bet šiuolaikinės gipskartonio plokštės išties esti įvairios, ir dėl to baimintis nevertėtų.“

Kaip išsirinkti?

„Renkantis blokelius reikėtų atkreipti dėmesį ne tik į kainą, bet ir į akustines konkretaus produkto savybes. Tai ypač aktualu, jei jie bus naudojami daugiabučiams, blokuotiems namams ar kotedžams, – pataria architektas L. Paulauskas. – Gana svarbu, renkantis pertvaros blokelius, atkreipti dėmesį į tai, kiek tinko storio reikės ant jo uždėti, kad gautum lygią sieną, kitaip sakant,paskaityti apie mūro medžiagų toleranciją“. Tiesa, rinkoje jau dabar yra sistemų, kuriuos profesionaliai sumontavus sienos jau savaime gana lygios, praktiškai galima iš karto jas tinkuoti.

„Renkantis medžiagas pertvaroms pirmiausia patarčiau atkreipti dėmesį į medžiagos matmenų tikslumą, montavimo ar mūrijimo darbų kainą, darbų sudėtingumą, elektros instaliacijos montavimo sudėtingumą, šilumos ir garso izoliaciją, medžiagos svorį“, – priduria Jevgenij Kamenev. O kad tai padaryti būtų lengviau – šiek tiek papildomos informacijos.

Mūro medžiagų tolerancija (lygumas) – kuo tikslesni mūro blokelių matmenys, tuo mažiau apdailos medžiagų reikės, pvz.,tinkuojant.

Įleidžiamųjų komunikacijų formavimas ir montavimas – naudojant „lengvesnius“ (mažesnio tankio) blokelius, pvz., akytąjį betoną Rocklite, elektros ir santechnikos taškai montuojami daug greičiau ir paprasčiau nei naudojant sunkias irtankias mūro medžiagas.

Garso izoliacija – kuo didesnis medžiagos tankis, tuo geresnė šios medžiagos garso izoliacija. Visgi pagrindinės problemos yra pertvarinės sienos susikirtimai su pagrindinėmis sienomis, lubomis, grindimis, taip pat elektros ir kitų komunikacijų taškai pačioje pertvarinėje sienoje.

Geriausia pasirinkti gamintoją, kuris gali suteikti patikimą informaciją, susijusią su akustinėmis pertvarinės sienos savybėmis. „Reikia suprasti, kad tinkama garso izoliacija nėra užtikrinama vien pasirinkus vienas ar kitas medžiagas. Svarbiausia tinkamai išspręsti skirtingų sienų plokštumų susijungimo vietas (pvz., naudojant puskietę vatą), – pataria architektas L. Paulauskas. – Garso izoliacijos rodiklius taip pat mažina pertvarinėje sienoje esantys kištukiniai lizdai, jungikliai, įvairaus tipo vamzdžiai“. Geriausia pertvarinės sienas daryti storesnes. „Įprastai pertvaros tarp patalpų būna siauros – 10–15 cm, todėl pasiekti gerą garso izoliaciją labai sudėtinga, – tvirtina J. Kamenev.

– Mes rekomenduotume pasirinkti pilnavidures medžiagas, nes tokių pertvarų garso izoliacija yra didesnė.“ Pasiekti aukštų garso izoliacijos rodiklių galima ir įrengiant vadinamąjį „sumuštinį“ – tai dvi plonos blokelių sienos, tarp kurių įdedama vata. Kiekvienas gamintojas turi savą tokio „sumuštinio“ variantą su skirtingais blokelių ir vatos pločiais. Įprastai tokios pertvaros garso izoliacija yra daugiau nei 55 dB, ji naudojama pertvaroms tarp butųįrengti.

Šilumos izoliacija – analizuojant pertvarinių sienų kokybę, tai nėra labai aktualu. Juk pagrindiniai šilumos nuostoliai name yra per stogą, langus, ventiliacijos sistemą, išorines sienas. Visgi jei pertvarinėmis sienomis atskiriamos šildomos patalpos nuo nešildomų, tokiu atveju geriausia naudoti didžiausią šiluminę varžą turinčius blokelius. „Būtinai išsiaiškinkite pasirinktos medžiagos šilumos laidumo koeficientą arba šiluminės varžos rodiklį. Kuo mažesnis šilumos laidumo koeficientas ir didesnis šiluminės varžos rodiklis, tuo geresnė šilumos izoliacija“, – pataria J. Kamenev.

Atsparumas ugniai – priešgaisriniai reikalavimai irtinkamas jųvykdymasyra labai svarbūs, ypač naujai statomuose pastatuose. Renkantis medžiagas atkreipti dėmesį reikėtų į atsparumą ugniai (minutėmis)irdūmų pralaidumą. Šiuo atveju netinka nesandarūs mūro tipai, tokie kaip keramzitas ar keramika.

Atsparumas drėgmei – esant padidintai oro santykinei drėgmei patalpose, ypač statybinio proceso metu arba iškart po jo, atsiranda pelėsio rizika. Tankios mūro medžiagos, pvz., silikatas arba keramika, turi mažą drėgmės įgerties procentą (~7 %), dėl to perteklinė drėgmė gali kauptis bloko paviršiuje ir taip didinti pelėsio atsiradimo galimybę. Geriausia naudoti gerai drėgmę praleidžiančias irjosnebijančias mažesnio tankio medžiagas (pvz., akytąjį betoną).

„Bet kokie blokeliai sugeria vandenį, todėl juos būtina apsaugoti nuo drėgmės, – tvirtina J. Kamenev. –Didžiausią šiluminę varžą (o tai reiškia, kad jie šilčiausi) turi akytojo betono blokeliai“.Impregnuoti sienas geriausia teptine hidroizoliacija, tai padaryti būtina sanitarinėse patalpose (vonioje, tualete ir pan.). Na, o pasirinkus tinkamiausias medžiagas ir tinkamai jas sumontavus bei impregnavus belieka imtis pertvarų apdailos, o tai –pagal kiekvieno fantaziją.

„Jeigu planuojama dažyti, sienas būtina paruošti – jasnutinkuotiir nuglaistytiarba apklijuotigipso plokštėmis ir nuglaistyti, – pataria architektas L. Paulauskas. – Jei naudojamas itin tikslus mūras, sienas galima iš karto glaistyti ir dažyti. Sienos vis dar dažnai tapetuojamos, ant jų klijuojamosplytelės. Kiek rečiau pasitaikanti apdaila – tinkavimas dekoratyviniu tinku. Išsirinkus norimą apdailą svarbiausia atkreipti dėmesį į pagrindo paruošimą“.

Tačiau bene svarbiausia norint turėti patvarias ir ilgaamžes pertvaras – kad visos medžiagos, kurias įsigyjate, būtų kokybiškos, o žmonės, kurie su jomis dirbs, tai darytų profesionaliai ir atsakingai.

Kaip tinkamai pasirinkti tvirtinimo detales?

Tvirtinimo elementai turi būti pasirenkami pagal tai, kokio tipo medžiaga naudojama pertvarai. Jei tai tvirtesnės plytos ar blokeliai, tvirtinti labiausiai tiks kalamieji kaiščiai su varžtu, vinys. Jei tai mažesnio tankio mūras, geriau naudoti įsukamuosius kaiščius su varžtu, gamintojų rekomenduojamus specialius varžtus. Gipsinėms sienoms naudojami specialiai gipsui skirti tvirtinimo elementai. Jei norima pritvirtinti itin sunkius daiktus ar, pvz., garažo vartus, naudojami specialūs, didesnės laikančiosios galios inkarai.

SuperNamai.lt
Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.