Pelėsis namų patalpose: kodėl jis atsiranda ir ką daryti

 (25)
Pelėsis – ne tik negražiai atrodo, bet ir yra pirminis drėgmės rodiklis namuose. Dėl šios priežasties gali pradėti pūti mediniai langų rėmai ir durys, taip pat drėgmė gali pažeisti sienas, baldus ar net drabužius.
Pelėsis namų patalpose: kodėl jis atsiranda ir ką daryti
© Shutterstock nuotr.

Kaip nustatyti problemą?

Prieš pradėdami naikinti pelėsį, iš pradžių išsiaiškinkite, kas jį sukelia. Tam jums reikia kruopščiai apžiūrėti namų eksterjerą. Gal pažeista stogo danga, sutrūkinėję vamzdžiai ar užsikišę latakai – šios ir daugybė kitų dalykų gali sukelti pelėsių atsiradimą namuose. Pelėsis gali atsirasti ir dėl silpnos ar visai neegzistuojančios hidroizoliacijos. Drėgmė yra be išlygų pats svarbiausias veiksnys pelėsiui atsirasti

Kas sukelia kondensaciją?

Patalpose, kuriose oro drėgnis yra per aukštas, vėstantys garai virsta vandeniu - kondensuojasi. Paprastai namų santykinis oro drėgnis yra 50-70%, taigi orą išmatavus drėgnomačiu galima spręsti, ar jūsų kambaryje yra per daug drėgmės. Problema atsiranda tada, kai struktūriniai pastato defektai ar įvairūs ruošos darbai bei prastas patalpų vėdinimas sukelia per didelį drėgmės kiekį.

Kur paprastai formuojasi pelėsiai?

Patalpose, kuriose yra dažnas didelės drėgmės lygis – virtuvė, vonia. Taip pat šiaurės pusėje esančiose ar prastai vėdinamose patalpose, pavyzdžiui, rūsiuose.

Tai nėra vien tik senų namų problema, kadangi naujos medžiagos naudojamos pastatų statyboje ilgiau džiūna, taip atsiranda rizika pelėsiu susiformavimui.

Kaip atsikratyti pelėsių?

Dėmės bei pelėsiais atsiduodantis kvapas paprastai yra pirmi žalos indikatoriai. Tokios vietos kaip dušo kabina ar vonia reikalauja papildomos priežiūros. Pelėsių šalinimo metodai priklausys nuo to, kokiose vietose dėmės yra susiformavusios.

Norėdami pašalinti pelėsius nuo plytelių skiedinio, trinkite dantų šepetėliu panardintu baliklyje arba kaip natūralesnį metodą, naudokite atskiestą actą. Taip pat labai veiksmingas mišinys padarytas iš vandens ir sodos. Leiskite vietai mirkti 15 minučių, tuomet stipriai ištrinkite. Taip pat prekyboje galite rasti specialių tirpalų, pašalinančių net įsišaknijusį pelėsį.

Naudodami profesionalų baliklį, kuriame yra chloro pirmiausia išbandykite jį ant mažiau matomos vietos - chloras gali neigiamai paveikti paviršiaus spalvą.

Pašalinti pelėsį nuo hermetiko gali būti sudėtinga. Jei baliklis jo neveikia, gali tekti keisti hermetiką.

Pelėsis ant dušo užuolaidų

Šiam darbui naudokite vandens ir baliklio tirpalą sumaišytą vandens butelyje. Labiau ekologiškas metodas būtų vonioje pripilti skalbiamosios sodos ir užuolaidą mirkyti pernakt. Jei namie neturite skalbiamosios sodos, puikiai tiks ir ekologiški skalbimo milteliai.

Pelėsiai ant sienų ir lubų

Šiam darbui jums reiks specialaus pelėsių valiklio. Paveiktą plotą išpurkškite valikliu, palaukę nurodytą laiko tarpą viską nuvalykite kempinėle. Savo sudėtyje turinčios galingų fungicidų, šios priemonės ne tik žudo esamus pelėsius, bet ir užkerta kelia jų atsinaujinimui.

Tiesa, pats efektyviausias metodas, nors ir neekonomiškas būdas, yra tinkuotą paviršių nuvalyti iki pirminio ir padengti iš naujo. Taip užtikrinsite, kad neliko pelėsinių sporų, kurios paprastai būna labai mažos ir gali nepastebėtos vėl daugintis. Idealu, jei toks paviršius po to nudažomas antipelėsiniais dažais.  

Svarbiausia – užkirsti kelią drėgmei

Yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, kad užkirstumėte kelią kondensacijai. Pavyzdžiui, šildymas. Žiemos metu centrinį šildymą geriau naudoti mažu pajėgumu, nei kaskart įjungti ir išjungti. Kuo šiltesnius namus sezono metu laikysite, tuo mažiau šansų, kad juose ims kauptis drėgmė.

Efektyvus patalpų vėdinimas taip pat labai svarbus. Vonios patalpose įrenkite vėdinimo sistemą ar bent jau po maudynių atidarykite langą, kad iš dušo išleistumėte garus. Šlapius skalbinius geriau kabinkite lauke, nei ant radiatorių, esančių namuose. Tokiu būdu išvengsite drėgmės kaupimosi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.