Pelėsis namų patalpose: kodėl jis atsiranda ir ką daryti

 (25)
Pelėsis – ne tik negražiai atrodo, bet ir yra pirminis drėgmės rodiklis namuose. Dėl šios priežasties gali pradėti pūti mediniai langų rėmai ir durys, taip pat drėgmė gali pažeisti sienas, baldus ar net drabužius.
Pelėsis namų patalpose: kodėl jis atsiranda ir ką daryti
© Shutterstock nuotr.

Kaip nustatyti problemą?

Prieš pradėdami naikinti pelėsį, iš pradžių išsiaiškinkite, kas jį sukelia. Tam jums reikia kruopščiai apžiūrėti namų eksterjerą. Gal pažeista stogo danga, sutrūkinėję vamzdžiai ar užsikišę latakai – šios ir daugybė kitų dalykų gali sukelti pelėsių atsiradimą namuose. Pelėsis gali atsirasti ir dėl silpnos ar visai neegzistuojančios hidroizoliacijos. Drėgmė yra be išlygų pats svarbiausias veiksnys pelėsiui atsirasti

Kas sukelia kondensaciją?

Patalpose, kuriose oro drėgnis yra per aukštas, vėstantys garai virsta vandeniu - kondensuojasi. Paprastai namų santykinis oro drėgnis yra 50-70%, taigi orą išmatavus drėgnomačiu galima spręsti, ar jūsų kambaryje yra per daug drėgmės. Problema atsiranda tada, kai struktūriniai pastato defektai ar įvairūs ruošos darbai bei prastas patalpų vėdinimas sukelia per didelį drėgmės kiekį.

Kur paprastai formuojasi pelėsiai?

Patalpose, kuriose yra dažnas didelės drėgmės lygis – virtuvė, vonia. Taip pat šiaurės pusėje esančiose ar prastai vėdinamose patalpose, pavyzdžiui, rūsiuose.

Tai nėra vien tik senų namų problema, kadangi naujos medžiagos naudojamos pastatų statyboje ilgiau džiūna, taip atsiranda rizika pelėsiu susiformavimui.

Kaip atsikratyti pelėsių?

Dėmės bei pelėsiais atsiduodantis kvapas paprastai yra pirmi žalos indikatoriai. Tokios vietos kaip dušo kabina ar vonia reikalauja papildomos priežiūros. Pelėsių šalinimo metodai priklausys nuo to, kokiose vietose dėmės yra susiformavusios.

Norėdami pašalinti pelėsius nuo plytelių skiedinio, trinkite dantų šepetėliu panardintu baliklyje arba kaip natūralesnį metodą, naudokite atskiestą actą. Taip pat labai veiksmingas mišinys padarytas iš vandens ir sodos. Leiskite vietai mirkti 15 minučių, tuomet stipriai ištrinkite. Taip pat prekyboje galite rasti specialių tirpalų, pašalinančių net įsišaknijusį pelėsį.

Naudodami profesionalų baliklį, kuriame yra chloro pirmiausia išbandykite jį ant mažiau matomos vietos - chloras gali neigiamai paveikti paviršiaus spalvą.

Pašalinti pelėsį nuo hermetiko gali būti sudėtinga. Jei baliklis jo neveikia, gali tekti keisti hermetiką.

Pelėsis ant dušo užuolaidų

Šiam darbui naudokite vandens ir baliklio tirpalą sumaišytą vandens butelyje. Labiau ekologiškas metodas būtų vonioje pripilti skalbiamosios sodos ir užuolaidą mirkyti pernakt. Jei namie neturite skalbiamosios sodos, puikiai tiks ir ekologiški skalbimo milteliai.

Pelėsiai ant sienų ir lubų

Šiam darbui jums reiks specialaus pelėsių valiklio. Paveiktą plotą išpurkškite valikliu, palaukę nurodytą laiko tarpą viską nuvalykite kempinėle. Savo sudėtyje turinčios galingų fungicidų, šios priemonės ne tik žudo esamus pelėsius, bet ir užkerta kelia jų atsinaujinimui.

Tiesa, pats efektyviausias metodas, nors ir neekonomiškas būdas, yra tinkuotą paviršių nuvalyti iki pirminio ir padengti iš naujo. Taip užtikrinsite, kad neliko pelėsinių sporų, kurios paprastai būna labai mažos ir gali nepastebėtos vėl daugintis. Idealu, jei toks paviršius po to nudažomas antipelėsiniais dažais.  

Svarbiausia – užkirsti kelią drėgmei

Yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, kad užkirstumėte kelią kondensacijai. Pavyzdžiui, šildymas. Žiemos metu centrinį šildymą geriau naudoti mažu pajėgumu, nei kaskart įjungti ir išjungti. Kuo šiltesnius namus sezono metu laikysite, tuo mažiau šansų, kad juose ims kauptis drėgmė.

Efektyvus patalpų vėdinimas taip pat labai svarbus. Vonios patalpose įrenkite vėdinimo sistemą ar bent jau po maudynių atidarykite langą, kad iš dušo išleistumėte garus. Šlapius skalbinius geriau kabinkite lauke, nei ant radiatorių, esančių namuose. Tokiu būdu išvengsite drėgmės kaupimosi.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks šių keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?

Priežastys, kodėl namuose verta turėti oro drėkintuvą

Žiemos oras yra sausas oras. Sauso žiemos oro, šildymo bei retai atidaromų langų derinys namuose kelia diskomfortą: ima sausėti oda, dažniau sergame virusinėmis ligomis ir t.t.. Oro drėkintuvas gali padėti susidoroti su šiomis ir kitomis sauso oro sukeliamomis problemomis. Pateikiame kelias svarias priežastis, kodėl verta įsigyti oro drėkintuvą.