Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje

Individualaus namo palėpė – erdvė, kuri investavus pinigų ir pastangų, gali tapti papildomu miegamuoju, darbo arba poilsio kambariu. Laikui bėgant tokia investicija atsiperka, o naujai įrengta palėpės erdvė, dėl savo išskirtinių architektūrinių detalių (nuožulnių sienų, neuždengtų medinių sijų), atrodo itin patraukliai ir kartu pakelia namo vertę. Įrenginėjant palėpę tenka susidurti su tam tikrais specifiniais darbais, kokie jie?
© Shutterstock

Šilumos ir garso izoliacija

Neįrengtoje palėpėje žiemomis yra šalta, o vasaromis gali pasidaryti labai karšta. Tad įrenginėjant palėpę, visų pirma, joje reikia sudaryti tinkamas gyvenimui sąlygas. Kadangi nuo šiol ši erdvė bus integrali namo dalis, ją reikia apšiltinti. Jeigu namo stogas yra neapšiltintas, tai būtinai reiks padaryti. Apšiltinimui tinka keli būdai: dengimas putomis (ekovata, termovata) arba apšiltinimas šilumos izoliacijos plokštėmis (polistirolo, mineraline stiklo, akmens vata). Vieno, visoms palėpėms pritaikomo patarimo, kurį būdą pasirinkti nėra, kadangi tai labai priklauso nuo individualios palėpės ir žmogaus galimybių. Beje, stogo apšiltinimas yra naudingas visam namui, nes stogas yra itin jautri šalčiui vieta ir per jį netenkama didelė dalis namo šilumos. Apšiltinus palėpę bus padaryta teigiama įtaka viso namo energijos suvartojimui.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Kita problema, kurią reikia išspręsti įrenginėjant palėpę – triukšmas. Palėpėje, priklausomai nuo stogo dangos, lyjant lietui gali kilti nemalonus triukšmas (ypač jei stogas yra skardinis). Šiandien metalinių stogų gamintojai stengiasi kuo labiau sumažinti šį metalinių stogų trūkumą ir siūlo keletą sprendimų, vienas kurių yra specialios tarpinės įsirengimas. Kitoms stogų dangoms, kurios yra mažiau triukšmingos, užtenka stogo apšiltinimo, kuris kartu veikia ir kaip garso izoliacija. Be stogo, reikia neužmiršti langų ir grindų. Perkant stoglangius palėpei, reikia pasidomėti jų galimybėmis sugerti garsą. Taip pat, kadangi nuo šiol palėpė bus gyvenama, gali prireikti įrengti papildomą garso izoliacijos sluoksnį grindyse, ypač jei perdanga tarp aukštų yra medinė.

Papildoma šviesa

Gyvenamoje erdvėje norisi kuo daugiau šviesos, todėl planuojant palėpės įrengimą, reikia apsispręsti tiek dėl natūralios šviesos, tiek dėl dirbtinės šviesos šaltinių išdėstymo bei kiekio. Šviesa yra palėpės jaukumo pagrindas, tad joje rekomenduojama įrengti bent kelis stoglangius. Juos patariama įrengti iš abiejų stogo šlaito pusių, ne pernelyg aukštai – optimalu, kai jų apatinė dalis yra apie 90 cm aukštyje. Taip pat svarbu naudoti langų aksesuarus (žaliuzes, užuolaidėles, markizes), kurie padeda reguliuoti vidun patenkantį šviesos srautą bei apsaugo nuo pernelyg didelio karščio.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Planuojant dirbtinį palėpės apšvietimą, reikia gerai pagalvoti ir įvertinti šviesos kritimo kampą, kuris šioje erdvėje yra gana specifinis. Paprastai palėpėje prireikia bendro apšvietimo ir kelių tikslinių šviestuvų, kurie apšvistų specifines zonas, kuriose reikia papildomai šviesos.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Laiptai

Kadangi nuo šiol į palėpę lipama bus kur kas dažniau, reikia pagalvoti apie patogų ir saugų užlipimą. Palėpėms tinka visi standartiniai laiptų tipai. Patogiausia, kai palėpės laiptų statumas siekia standartinius <45 laipsnius.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Tačiau jau įrengtuose namuose papildomiems laiptams gali būti mažai vietos. Kai trūksta erdvės, patrauklūs gali pasirodyti spiraliniai laiptai, kurie yra stilingi ir kartu neužimantys daug erdvės. Tačiau jei galimybės laiptų įrengimui nėra, galima pasitelkti specialius ištraukiamus palėpės laiptus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?