Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje

Individualaus namo palėpė – erdvė, kuri investavus pinigų ir pastangų, gali tapti papildomu miegamuoju, darbo arba poilsio kambariu. Laikui bėgant tokia investicija atsiperka, o naujai įrengta palėpės erdvė, dėl savo išskirtinių architektūrinių detalių (nuožulnių sienų, neuždengtų medinių sijų), atrodo itin patraukliai ir kartu pakelia namo vertę. Įrenginėjant palėpę tenka susidurti su tam tikrais specifiniais darbais, kokie jie?
© Shutterstock

Šilumos ir garso izoliacija

Neįrengtoje palėpėje žiemomis yra šalta, o vasaromis gali pasidaryti labai karšta. Tad įrenginėjant palėpę, visų pirma, joje reikia sudaryti tinkamas gyvenimui sąlygas. Kadangi nuo šiol ši erdvė bus integrali namo dalis, ją reikia apšiltinti. Jeigu namo stogas yra neapšiltintas, tai būtinai reiks padaryti. Apšiltinimui tinka keli būdai: dengimas putomis (ekovata, termovata) arba apšiltinimas šilumos izoliacijos plokštėmis (polistirolo, mineraline stiklo, akmens vata). Vieno, visoms palėpėms pritaikomo patarimo, kurį būdą pasirinkti nėra, kadangi tai labai priklauso nuo individualios palėpės ir žmogaus galimybių. Beje, stogo apšiltinimas yra naudingas visam namui, nes stogas yra itin jautri šalčiui vieta ir per jį netenkama didelė dalis namo šilumos. Apšiltinus palėpę bus padaryta teigiama įtaka viso namo energijos suvartojimui.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Kita problema, kurią reikia išspręsti įrenginėjant palėpę – triukšmas. Palėpėje, priklausomai nuo stogo dangos, lyjant lietui gali kilti nemalonus triukšmas (ypač jei stogas yra skardinis). Šiandien metalinių stogų gamintojai stengiasi kuo labiau sumažinti šį metalinių stogų trūkumą ir siūlo keletą sprendimų, vienas kurių yra specialios tarpinės įsirengimas. Kitoms stogų dangoms, kurios yra mažiau triukšmingos, užtenka stogo apšiltinimo, kuris kartu veikia ir kaip garso izoliacija. Be stogo, reikia neužmiršti langų ir grindų. Perkant stoglangius palėpei, reikia pasidomėti jų galimybėmis sugerti garsą. Taip pat, kadangi nuo šiol palėpė bus gyvenama, gali prireikti įrengti papildomą garso izoliacijos sluoksnį grindyse, ypač jei perdanga tarp aukštų yra medinė.

Papildoma šviesa

Gyvenamoje erdvėje norisi kuo daugiau šviesos, todėl planuojant palėpės įrengimą, reikia apsispręsti tiek dėl natūralios šviesos, tiek dėl dirbtinės šviesos šaltinių išdėstymo bei kiekio. Šviesa yra palėpės jaukumo pagrindas, tad joje rekomenduojama įrengti bent kelis stoglangius. Juos patariama įrengti iš abiejų stogo šlaito pusių, ne pernelyg aukštai – optimalu, kai jų apatinė dalis yra apie 90 cm aukštyje. Taip pat svarbu naudoti langų aksesuarus (žaliuzes, užuolaidėles, markizes), kurie padeda reguliuoti vidun patenkantį šviesos srautą bei apsaugo nuo pernelyg didelio karščio.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Planuojant dirbtinį palėpės apšvietimą, reikia gerai pagalvoti ir įvertinti šviesos kritimo kampą, kuris šioje erdvėje yra gana specifinis. Paprastai palėpėje prireikia bendro apšvietimo ir kelių tikslinių šviestuvų, kurie apšvistų specifines zonas, kuriose reikia papildomai šviesos.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Laiptai

Kadangi nuo šiol į palėpę lipama bus kur kas dažniau, reikia pagalvoti apie patogų ir saugų užlipimą. Palėpėms tinka visi standartiniai laiptų tipai. Patogiausia, kai palėpės laiptų statumas siekia standartinius <45 laipsnius.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Tačiau jau įrengtuose namuose papildomiems laiptams gali būti mažai vietos. Kai trūksta erdvės, patrauklūs gali pasirodyti spiraliniai laiptai, kurie yra stilingi ir kartu neužimantys daug erdvės. Tačiau jei galimybės laiptų įrengimui nėra, galima pasitelkti specialius ištraukiamus palėpės laiptus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.