Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje

Individualaus namo palėpė – erdvė, kuri investavus pinigų ir pastangų, gali tapti papildomu miegamuoju, darbo arba poilsio kambariu. Laikui bėgant tokia investicija atsiperka, o naujai įrengta palėpės erdvė, dėl savo išskirtinių architektūrinių detalių (nuožulnių sienų, neuždengtų medinių sijų), atrodo itin patraukliai ir kartu pakelia namo vertę. Įrenginėjant palėpę tenka susidurti su tam tikrais specifiniais darbais, kokie jie?
© Shutterstock

Šilumos ir garso izoliacija

Neįrengtoje palėpėje žiemomis yra šalta, o vasaromis gali pasidaryti labai karšta. Tad įrenginėjant palėpę, visų pirma, joje reikia sudaryti tinkamas gyvenimui sąlygas. Kadangi nuo šiol ši erdvė bus integrali namo dalis, ją reikia apšiltinti. Jeigu namo stogas yra neapšiltintas, tai būtinai reiks padaryti. Apšiltinimui tinka keli būdai: dengimas putomis (ekovata, termovata) arba apšiltinimas šilumos izoliacijos plokštėmis (polistirolo, mineraline stiklo, akmens vata). Vieno, visoms palėpėms pritaikomo patarimo, kurį būdą pasirinkti nėra, kadangi tai labai priklauso nuo individualios palėpės ir žmogaus galimybių. Beje, stogo apšiltinimas yra naudingas visam namui, nes stogas yra itin jautri šalčiui vieta ir per jį netenkama didelė dalis namo šilumos. Apšiltinus palėpę bus padaryta teigiama įtaka viso namo energijos suvartojimui.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Kita problema, kurią reikia išspręsti įrenginėjant palėpę – triukšmas. Palėpėje, priklausomai nuo stogo dangos, lyjant lietui gali kilti nemalonus triukšmas (ypač jei stogas yra skardinis). Šiandien metalinių stogų gamintojai stengiasi kuo labiau sumažinti šį metalinių stogų trūkumą ir siūlo keletą sprendimų, vienas kurių yra specialios tarpinės įsirengimas. Kitoms stogų dangoms, kurios yra mažiau triukšmingos, užtenka stogo apšiltinimo, kuris kartu veikia ir kaip garso izoliacija. Be stogo, reikia neužmiršti langų ir grindų. Perkant stoglangius palėpei, reikia pasidomėti jų galimybėmis sugerti garsą. Taip pat, kadangi nuo šiol palėpė bus gyvenama, gali prireikti įrengti papildomą garso izoliacijos sluoksnį grindyse, ypač jei perdanga tarp aukštų yra medinė.

Papildoma šviesa

Gyvenamoje erdvėje norisi kuo daugiau šviesos, todėl planuojant palėpės įrengimą, reikia apsispręsti tiek dėl natūralios šviesos, tiek dėl dirbtinės šviesos šaltinių išdėstymo bei kiekio. Šviesa yra palėpės jaukumo pagrindas, tad joje rekomenduojama įrengti bent kelis stoglangius. Juos patariama įrengti iš abiejų stogo šlaito pusių, ne pernelyg aukštai – optimalu, kai jų apatinė dalis yra apie 90 cm aukštyje. Taip pat svarbu naudoti langų aksesuarus (žaliuzes, užuolaidėles, markizes), kurie padeda reguliuoti vidun patenkantį šviesos srautą bei apsaugo nuo pernelyg didelio karščio.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Planuojant dirbtinį palėpės apšvietimą, reikia gerai pagalvoti ir įvertinti šviesos kritimo kampą, kuris šioje erdvėje yra gana specifinis. Paprastai palėpėje prireikia bendro apšvietimo ir kelių tikslinių šviestuvų, kurie apšvistų specifines zonas, kuriose reikia papildomai šviesos.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Laiptai

Kadangi nuo šiol į palėpę lipama bus kur kas dažniau, reikia pagalvoti apie patogų ir saugų užlipimą. Palėpėms tinka visi standartiniai laiptų tipai. Patogiausia, kai palėpės laiptų statumas siekia standartinius <45 laipsnius.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje
© Shutterstock

Tačiau jau įrengtuose namuose papildomiems laiptams gali būti mažai vietos. Kai trūksta erdvės, patrauklūs gali pasirodyti spiraliniai laiptai, kurie yra stilingi ir kartu neužimantys daug erdvės. Tačiau jei galimybės laiptų įrengimui nėra, galima pasitelkti specialius ištraukiamus palėpės laiptus.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 grindų dangos, kurios tinka virtuvės zonai

Virtuvė – namų erdvė, kuri išsiskiria savitomis sąlygomis, čia: padidėjusi drėgmė, didelė trintis, dažni išsipylimai ir jų paliekamos dėmės. Tad renkantis grindų dangą šiam kambariui, reikia gerai pagalvoti, juk norime gražių, bet kartu tvirtų ir atsparių grindų. Pristatome 5 grindų dangos rūšis, kuriomis tinka kloti virtuvės grindis.

Plytelių danga virtuvėje: pliusai bei minusai (1)

Virtuvė – padidėjusios drėgmės namų zona, tad šiai vietai tinka nevisi grindų dangos tipai. Plytelės yra tinkama ir mėgstama virtuvės grindų danga. Ji šioje erdvėje atrodo tvarkingai bei elegantiškai. Tačiau plytelės, kaip ir bet kuri kita grindų danga, turi savų pliusų bei minusų, tad kviečiame plačiau su jais susipažinti.

Patarimai, kaip sukurti gyvenamą erdvę palėpėje

Individualaus namo palėpė – erdvė, kuri investavus pinigų ir pastangų, gali tapti papildomu miegamuoju, darbo arba poilsio kambariu. Laikui bėgant tokia investicija atsiperka, o naujai įrengta palėpės erdvė, dėl savo išskirtinių architektūrinių detalių (nuožulnių sienų, neuždengtų medinių sijų), atrodo itin patraukliai ir kartu pakelia namo vertę. Įrenginėjant palėpę tenka susidurti su tam tikrais specifiniais darbais, kokie jie?

Su graužikais atkeliauja ir blusos

Graužikų sezonas įsibėgėjo: jie knibžda namų rūsiuose, apsukriai landžioja per vėdinimo, kanalizacijos sistemas ar vandentiekio bei elektros įvadų šachtomis. Pelės, žiurkės dažnai keliauja ne vienos – jos blusų nešiotojos. Kaip teigia „Dezinfos“ biologas Liutauras Girgaliūnas, užtenka graužikui perbėgti per kambarį ir jau namuose yra blusų užkrato rizika.

Energiškai efektyvūs langai: ką apie juos reikia žinoti?

Pasyvus, mažai energijos sunaudojantis namas vis dažniau tampa diskusijų objektu. Visi norėtų tokiame name gyventi, bet mažai kas dar iš tikrųjų supranta pagrindinius šio namo principus ir jų teikiamą naudą. Vienas esminių sprendimų projektuojant pasyvų namą – energiškai efektyvūs langai. Taigi kokius langus pasirinkti, kurie padėtų efektyviau išnaudoti energiją?

Grindų įrengimas vonioje: kokia danga tinkamiausia?

Vonios kambarys nuo kitų erdvių namuose labiausiai išsiskiria tuo, kad jame yra padidėjęs drėgmės lygis, o tai reiškia, kad ne visos grindų dangos yra tinkamos šios zonos įrengimui. Prieš įrengiant grindis, reikia gerai apsvarstyti visus galimus dangos variantus, įvertinti jų pliusus bei minusus, montavimo ypatybes ir tik tada pirkti medžiagas ir imtis darbų.

Poliruoto betono grindys: pliusai bei minusai

Betonas – neįtikėtinai kieta ir stipri medžiaga, tad visai nekeista, kad ji naudojama kelių ir gatvių tiesimui. Interjere poliruoto betono grindys pirmiausia buvo pradėtos naudoti komercinės paskirties patalpose, tačiau šiandien, dėl savo išskirtinės išvaizdos, šią grindų dangą imta naudoti ir modernių individualių būstų interjeruose. Taigi kokie yra šios grindų dangos pliusai bei minusai?

Sprendimas, kuris palengvins gyvenimą: nesudėtingai montuojamas patikimas vamzdynas

Kas geriausiai gali papasakoti apie vandentiekio ar šildymo sistemų vamzdynų montavimą? Žinoma, tie, kurie iš šio darbo duoną valgo. Jų patarimai daug verti: montuotojai greitai atsirenka, kuri sistema patikimiausia, sandariausia, patogiausiai ir greičiausiai montuojama.

Kaip neįsileisti pelėsio į namus? (2)

Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.