Pagal ką rinktis dušo tipą?

Įsirengiant ar remontuojant vonios kambarį, kartais iškyla klausimas – kokiame duše nuo šiol norėsite maudytis. Suteiksite kambariui erdvės ir maudysitės stovėdami ant plytelių, o vandeniui leisite subėgti į trapą ar latakus? O gal planuojate rinktis tradicinį dušo padėklą ir nežinote, kuri medžiaga jums būtų tinkamiausia? Apie skirtingų dušų sprendimų ypatumus pasakoja ekspertai.
Pagal ką rinktis dušo tipą?
© Shutterstock nuotr.

Svarbiausias kriterijus leidžiantis nuspręsti, ar apskritai turite galimybę rinktis dušo tipą yra kanalizacijos prijungimo aukštis, teigia vonios ir šildymo įranga prekiaujančios UAB „Tausana“ atstovas Mečislovas Karvovskis.

Tai aktualiausia senos statybos namuose. „Dušo trapas arba latakas yra įgilinamas nuo 6 cm iki 10-11 cm, priklausomai nuo pralaidumo tipo. Tai reiškia, jog sistemą reikės įleisti į grindis būtent tokiame gylyje, todėl keičiant dušo tipą, reikia atkreipti dėmesį, ar bus galimybė į grindis sumontuoti dušo trapa ar dušo lataką“, – pasakoja pašnekovas. Šis gylis nėra akivaizdžiai matomas, tad jei nedalyvavote statant namą ar įrengiant dušą, geriausia, jei jūsų dušą apžiūrėtų santechnikas. „Įrengiant dušo padėklus, jis yra uždedamas ant vamzdyno ir nesimato, kiek giliai yra įrengtas pagrindinis vamzdis. Tad nenuėmus dušo padėklo, nepradėjus griovimo darbų, vizualiai sunkoka tai įvertinti“, – pasakoja M. Karvovskis.

Įrengiant trapą ar lataką aktualiausi yra vandens subėgimo nuolydžiai. „Kuo didesnis nuolydis, tuo vanduo geriau subėga, nesusidaro vandens patvanka, nereikės stovėti baloje. Kad vanduo gerai subėgtų, reikalingas minimalus 1-2 % nuolydis.“, – pasakoja pašnekovas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Vonių restauravimas: viskas, ką turite žinoti
Kokias vonios interjero tendencijas žada Žaliojo medinio arklio metai?

Trapai ir latakai. Trapų ir latakų sistema yra iš esmės labai panaši, skiriasi tik galutinis vandens subėgimo sprendimas. Dušo su latakais atveju vanduo subėga į sistemą per ištisines groteles, trapo – per vieną angą.

Trapas. Šio tipo dušai centre turi angą, kuri yra uždengta grotelėmis arba įklijuojama plytele. Trapu vadinama sistemos pagrindinė dalis – gaminama iš plastiko su nerūdijančio plieno grotelėmis (kvadratinėmis, apvaliomis) vandeniui subėgti.

Vonios kambario įranga prekiaujančios ir vandentiekio, šildymo sistemų projektavimu bei prekyba užsiimančios įmonės „Ketvertas“ atstovas Gediminas Petronis pažymi, kad trapai populiaresni nei dušo latakai, tačiau latakų populiarumas sparčiai didėja. Viena iš priežasčių – estetinė. „Latakų atveju išgaunamas tolygus nuolydis per visą pagrindą. Trapai dušo zonoje montuojami per vidurį ir norint padaryti nuolydį yra pjaustomos plytelės, gadinamas vonios kambario dizainas. Įrengiant latakus nieko pjaustyti nereikia, tiesiog padaromas nuolydis, plytelės lieka vizualiai nepažeistos, o ir nuolydžio beveik nesimato“, – pasakoja jis.

Taip pat svarbu ir patogumas. „Gali atsitikti taip, kad jeigu dušo trapas įrengiamas dušo viduryje, jūs stovėsite nedidelėje baloje. Kadangi ir trapas, ir jūs esate toje pačioje vietoje, stovint ant jo šiek tiek sumažėja vandens pralaidumas. O latakų grotelės, montuojamos visu ilgiu ir vandenį sugeria geriau. Tačiau teoriniai ir trapo, ir latakų vandens pralaidumo duomenys yra labai panašūs, o trapas tiesiog yra pigesnis variantas“, – pasakoja M. Karvovskis.

Latakai. Latakai yra gaminami iš nerūdijančio plieno. Kai kurių gamintojų dušo latakų ilgius galima reguliuoti juos pjaustant pagal poreikį, tačiau rinkoje populiaresni stacionarių ilgių nerūdijančio plieno latakai.

„Latakų kainos tampa labiau prieinamos, todėl žmonės dažniau renkasi nerūdijančio plieno latakus. Plieninių latakų ilgiai taip pat varijuoja, galima rinktis 70 cm, 80 cm, 90 cm, 1 m 1, 20m ir 1,5 m ilgio latakus. Populiariausias sprendimas yra 90 cm ilgio latakai. Taip pat galima pritaikyti ir netradicines įrengimo galimybes – latakai gali būti įrengiami prie sienos, sienoje, taip pat galimybė įrengti ir kampinius dušo latakus“, – pasakoja G. Petronis.

Sifonai. Vandens pralaidumą sistemoje daugiausiai lemia sifonai. „Neturint galimybės įgilinti dušo sifono renkamasis žemas – seklus, vandens pralaidumas yra mažesnis. Jeigu, tarkime, mažiausias sifonas yra 50 cm aukščio, jo pralaidumas gali būti 0,48 l per sekundę, jei didesni – vandens pralaidumas gali siekti 0,7-0,8 l per sekundę“, – pasakoja M. Karvovskis.

Jis taip pat pažymi, kad įsirenginėjant dušą, reikia iškart atkreipti dėmesį, kokią dušo galvutę naudosite, kadangi naudojant didesnes lietaus 30x30 cm, 50x50 cm ar netgi 100x100 cm dušo galvas, atitinkamai reikės projektuoti ir pačią dušo sistemą.

Grotelės. Grotelės yra ta dalis, kuri įrengus sistemą lieka matoma – būtent ją reikėtų derinti prie interjero. Jos yra gana lengvai įmontuojamos – tai gali padaryti net ir pats šeimininkas paskutiniame dušo įrengimo etape. Grotelių raštus galima pasirinkti iš įvairių variantų. „Yra ir kitas variantas – grotelės su įklijuojama plytele. Tokiu atveju vietoje grotelių įklijuojamos plytelės, aplink kurias yra plyšeliai, skirti vandeniui subėgti. Taip išlaikomas vientisas grindų plytelių dizainas. Lygiai tą patį galima pritaikyti ir įrengiant trapą – jo grotelių vietoje dedama įklijuojama plytelė“, – pasakoja G. Petronis.

Dušo padėklai. Jie gaminami iš kelių medžiagų. „Pats populiariausias yra akrilinis dušo padėklas, po to keramikiniai, plieniniai ir akmens masės padėklai. Keramikiniai yra žiedžiami iš molio ir padengiami emale – jų gaminimo principas yra panašus kaip ir vonios praustuvo ar klozeto. Jų privalumas – lengva priežiūra. Priežiūros ir atsparumo įbrėžimams atžvilgiu po jų rikiuojasi plieniniai, akmens masės ir galiausiai akriliniai dušo padėklai. Pastarieji yra pigiausi, tačiau mažiausiai atsparūs braižymui ir kitokiems mechaniniams pažeidimams“, – pasakoja M. Karvovskis.

Kitas svarbus aspektas yra padėklų paviršiaus įšilimas. Pašnekovas teigia, kad ryškaus skirtumo nėra. „Pradedant naudotis dušu reikia palaukti, kol atitekės karštas vanduo, tada jis pakankamai greitai sušyla. Diskomforto nėra – ar tai bus akmens masės, plieninis ar keramikinis padėklas, jis įšils gana greitai. Žmonės, kurie planuoja montuoti dušo trapą ar lataką ir grindys bus įrengtos iš plytelių, gali įsirengti vandeniu ar elektra šildomas grindis, kad atsistojus būtų šilčiau“, – pataria ekspertas.

Pasirinkimas. M. Karvovskis pastebi, kad naujos statybos namuose žmonės dažniau įsirenginėja trapus arba latakus. „Padėklus daugiausia renkasi daugiabučių gyventojai. Jų įrengimas yra labai nebrangus ir paprastas. Be to, netinkamai padarius hidroizoliaciją ir maudantis tik ant plytelių, galima užlieti kaimynus. Padėklas yra saugesnis pasirinkimas“, – teigia pašnekovas.

Įsirengimas. Dušo padėklus įsirengti yra paprasčiausia. „Iš esmės įsirengti pačiam galima visus dušo tipus, tik reikia gerai tuo pasidomėti. Būna taip, kad į saloną atėję žmonės pasikonsultuoja ir dušus įsirengia patys. Tačiau reikia rimtai pasigilinti į medžiagas ir žinoti visas subtikybes – tik tada sumanus savininkas gali dušą įsirengti ir pats.

Reikia pabrėžti, kad tam reikia turėti laiko, nes profesionalas tai padarys daug greičiau nei užsakovas. Įrengti dušo padėklą yra paprasčiau. Trapui ir latakui reikia kruopštumo – gerą rezultatą lemia gerai paruoštas pagrindas, gera hidroizoliacija, tinkamai įvertintas grindų storis ir panašiai“, – pasakoja pašnekovas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?