OSB plokštė ar fanera: privalumai ir trūkumai

 (2)
Šiais laikais rinkoje yra daug įvairiausių statyboms naudojamų plokščių ir kartais sunku atsirinkti, kurias iš jų naudoti konkrečioje vietoje. Žinoma, galima rinktis vien pagal kainą, tačiau tai nėra geriausias sprendimas - plokštės skiriasi ir kitomis savo savybėmis. Kuo skiriasi OSB ir faneros plokštės?
OSB plokštė ar fanera: privalumai ir trūkumai
© Shutterstock nuotr.

OSB plokštė

Orientuotos medienos skiedrų plokštė. Tai keletas sluoksnių medienos drožlių, padengtų pažangios technologijos dervomis ir sutvirtintų karšto preso pagalba. OSB plokštėms naudojamos plonų rąstų be žievių specialiai pagal ilgį ir storį pagamintos skiedros. Jos klojamos statmenai trimis arba penkiais sluoksniais, kurie orientuojami elektrinio lauko pagalba arba paprasčiau - mechaniniu būdu vibruojant. Sluoksnių klojimo tvarka: išorėje - išilgai ašies, viduje - skersai, suliejama skystais priedais ir spaudžiama galingais volais.

Fanera

Tai lakštinė konstrukcinė medžiaga, suklijuota iš nelyginio skaičiaus medienos sluoksnių. Jos geresnės kokybės viršutinis (išorinis) sluoksnis vadinamas faneros gerąja puse, o prastesnis apatinis sluoksnis - blogąja puse. Fanera yra plonų medienos lakštų suklijavimo būdu pagaminta medienos plokštė, kurios sluoksniai yra lygiagretūs medienos sluoksniai. Fanera gaminama suklijuojant medienos sluoksnius taip, kad gretimų sluoksnių pluoštas būtų statmenas. Faneros lakštai suklijuojami stipriais klijais aukštoje temperatūroje ir smarkiai suslegiami.

Stiprumas ir patvarumas

Tiek fanera, tiek OSB plokštė gali būti vienodai stiprios bei patvarios, tačiau fanera dažniausiai būna apie 10 proc. standesnė. Taip pat OSB plokštė labiau girgžda – dėl grindų „plaukiojimo“, kartais gali būti viršutinės grindų dangos (pvz. plytelių) įtrūkimo priežastis.

OSB paprastai beveik visada yra pigesnės, nors stiprumo ir patvarumo atžvilgiu nenusileidžia fanerai, todėl ji yra populiaresnė. Tiek fanera, tiek OSB naudojama stogams, sienoms ir grindų pamatiniam sluoksniui. Abi plokštės yra panašaus atsparumo, taip pat vienodai nesunku prireikus jas gręžti, kalti vinis. OSB plokštės gali būti 10-18 mm. storio, net 3 m. ilgio, o faneros lakštai paprastai būna mažesni. Tad OSB labiau tinka, kai reikia būtent ilgesnės plokštės. Kai kurie gamintojai OSB plokštės gamybai naudoja drėgmei atsparias medžiagas, aukščiausias technologijas, tai yra brangesnės ir kokybiškesnės plokštės. Verta apmąstyti brangesnius variantus, jei esate orientuoti į ilgaamžiškumą bei efektyvumą.

Faneros privalumai

Klijuotinė fanera turi visus medienos, iš kurios ji yra pagaminta, privalumus, o taip pat ji yra patobulinta, turint omeny jos laminuotą struktūrą. Dėl medienos, kaip sudedamosios dalies, fanera turi tam tikrą tamprumą ir gali atlaikyti trumpalaikes didesnes apkrovas – tai naudinga esant, pavyzdžiui, dideliam vėjuotumui. Taip pat ši ypatybė reikalinga ir tiesiant grindų pamatą. Fanerinės konstrukcijos lygiau paskirsto spaudimą į priešingą pusę, ir taip sumažina spaudimą. Dėl kryžminės konstrukcijos faneros lakštai išlieka pakankamai atsparūs temperatūros pokyčiams ir drėgmei. Tai ypač svarbu, kai turite padengti grindis ar kitą vietą, kur didelė drėgmės tikimybė.

Stiprumas, standumas ir tuo pačiu medžiagos lengvumas – tie požymiai, dėl kurių fanera naudojama grindims, sienoms, klojiniams ir sijoms.

OSB privalumai

Savybės panašios į faneros, bet tuo pačiu – tai pigesnė medžiaga. Dažniausiai naudojama drebulės, pušies mediena, tačiau OSB plokštė gali būti pagaminta ir iš greičiau augančių medžių rūšių. Mažiau iri, negu fanera. Dėl storio yra geresnis pasirinkimas, klojant karkasą ar sijas.
OSB plokštėje nėra minkštų vietų, kur galėtų įlūžti. Galite tvirtinti net pačiuose plokštės kraštuose.

Poveikis aplinkai

OSB gali būti pagaminta ir suformuota iš nestorų kamienų, bet fanerai pagaminti reikia platesnio diametro medžių kamienų, tad medis turi būti senesnis. Tačiau OSB išskiria daugiau formaldehido (kuris yra pripažintas kancerogenas) negu fanera.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?