Nebrangus būdas suvaldyti pelėsį

 (22)
Jei reikia nudažyti vietas, kurios yra drėgnos, linkusios pelyti, pavyzdžiui, vonios kambarys – rekomenduojama nesvarstant naudoti tik priešpelėsinius dažus. Jie atrodo lygiai taip pat, kaip bet kokie kiti dažai, skirti vidaus apdailai, bet yra atsparūs pelėsiui.
Nebrangus būdas suvaldyti pelėsį
© Shutterstock nuotr.

Kodėl – būtent priešpelėsiniai dažai?

Paprastai tariant, pelėsiniai dažai neleidžia atsirasti pelėsiui. Pelėsiai ne tik negražiai atrodo, jie yra ir labai kenksmingi – jie minta įvairiomis medžiagomis – mediena, popieriumi, gipsu. Nenaikinamas pelėsis pridarys daug bėdos, užgoš pamažu visus namus. Pelėsis sukelia ir daug sveikatos problemų - lėtines sinusų, kvėpavimo infekcijas, astmą, bronchitą, plaučių uždegimą, kraujavimą iš plaučių, gerklės, galvos skausmą, migreną, alergines reakcijas, pasunkėjusį kvėpavimą, kosulį, švokštimą, bėrimą, išsekimą, depresiją ir sąnarių skausmą. Naudojant pelėsiams atsparius dažus, apsaugosite save ir savo šeimą.

Kur naudojami priešpelėsiniai dažai?

Naudokite pelėsiams atsparius dažų srityse, kurioms kaupiasi drėgmė, pavyzdžiui, virtuvėje (kur maisto ruošimo metu garuoja, tad gali sąlygoti pelėsių augimą) ir vonios kambaryje (kur garas iš dušo gali sąlygoti pelėsių augimą). Galite naudoti šiuos dažus rūsiuose, taip pat, nes paprastai rūsiuose irgi būna šiek tiek drėgna.

Turėkite omenyje, kad dažomi turėtų būti tik švarūs, sausi, be pelėsių, paviršiai. Naudojant pelėsiams atsparius dažus tose srityse, kur anksčiau bujoj pelėsiai, įsitikinkite, kad pašalinti visi pelėsių pėdsakai ir paviršius visiškai išdžiuvęs. Niekada nedažykite ant pelėsių. Pelėsiams atsparūs dažai nesustabdys jau augančio pelėsio, tad bus tik blogiau. Kartais pašalinti pelėsį yra labai sunku, pavyzdžiui, nuo gipso kartono, todėl apipelijusias medžiagas gali tekti pašalinti ir pakeisti.

Taip pat reikia nepamiršti, kad priešpelėsiniai dažai, nors ir stabdo pelėsio atsiradimą, tačiau negarantuoja, kad pelėsis niekada ten neatsiras. Pavojus didėja, jei siena bus aplieta ar kaip kitaip sudrėks.

Daugiau apie kitus pelėsio naikinimo būdus galite sužinoti ČIA

Kokius dažus rinktis?

Pelėsiui atspariuose dažuose yra antimikrobinių medžiagų, kurios padeda išvengti pelėsių augimo. Pasirinkimas tikrai nemažas, tiek įvairių firmų, tiek įvairių spalvų bei atspalvių – tad drąsiai rinkitės, ir atitaikysite tinkamiausią pagal jūsų vidaus apdailą. Dažykite juos lygiai taip pat, kaip ir bet kokius kitus dažus.

Nuvalyti – ir uždažyti

Prieš pradedant bet kokį darbą, o taip pat ir valant pelėsius, visuomet pravartu pasitarti su specialistu. Dažnai patyręs specialistas gali ateiti, įvertinti bei patarti. Arba prašykite patarimo parduotuvėje, nepirkite aklai. Konsultantai žinos, kokie dažai labiau tiks virtuvei, kurie – vonios kambariui, o su kuriais rankoje drąsiai galite žygiuoti į rūsį.

Prisiminkite!

Pelėsis jūsų namuose atsirado ne todėl, kad pirmąkart naudojote paprastus dažus. Priešpelėsiniai dažai - tik vienas žingsnis į namus be pelėsio. Kad pelėsis nesiveistų toliau, būtina patalpose užtikrinti tinkamą vėdinimą ir suvaldyti drėgmės perteklių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?