Nebrangus būdas suvaldyti pelėsį

 (22)
Jei reikia nudažyti vietas, kurios yra drėgnos, linkusios pelyti, pavyzdžiui, vonios kambarys – rekomenduojama nesvarstant naudoti tik priešpelėsinius dažus. Jie atrodo lygiai taip pat, kaip bet kokie kiti dažai, skirti vidaus apdailai, bet yra atsparūs pelėsiui.
Nebrangus būdas suvaldyti pelėsį
© Shutterstock nuotr.

Kodėl – būtent priešpelėsiniai dažai?

Paprastai tariant, pelėsiniai dažai neleidžia atsirasti pelėsiui. Pelėsiai ne tik negražiai atrodo, jie yra ir labai kenksmingi – jie minta įvairiomis medžiagomis – mediena, popieriumi, gipsu. Nenaikinamas pelėsis pridarys daug bėdos, užgoš pamažu visus namus. Pelėsis sukelia ir daug sveikatos problemų - lėtines sinusų, kvėpavimo infekcijas, astmą, bronchitą, plaučių uždegimą, kraujavimą iš plaučių, gerklės, galvos skausmą, migreną, alergines reakcijas, pasunkėjusį kvėpavimą, kosulį, švokštimą, bėrimą, išsekimą, depresiją ir sąnarių skausmą. Naudojant pelėsiams atsparius dažus, apsaugosite save ir savo šeimą.

Kur naudojami priešpelėsiniai dažai?

Naudokite pelėsiams atsparius dažų srityse, kurioms kaupiasi drėgmė, pavyzdžiui, virtuvėje (kur maisto ruošimo metu garuoja, tad gali sąlygoti pelėsių augimą) ir vonios kambaryje (kur garas iš dušo gali sąlygoti pelėsių augimą). Galite naudoti šiuos dažus rūsiuose, taip pat, nes paprastai rūsiuose irgi būna šiek tiek drėgna.

Turėkite omenyje, kad dažomi turėtų būti tik švarūs, sausi, be pelėsių, paviršiai. Naudojant pelėsiams atsparius dažus tose srityse, kur anksčiau bujoj pelėsiai, įsitikinkite, kad pašalinti visi pelėsių pėdsakai ir paviršius visiškai išdžiuvęs. Niekada nedažykite ant pelėsių. Pelėsiams atsparūs dažai nesustabdys jau augančio pelėsio, tad bus tik blogiau. Kartais pašalinti pelėsį yra labai sunku, pavyzdžiui, nuo gipso kartono, todėl apipelijusias medžiagas gali tekti pašalinti ir pakeisti.

Taip pat reikia nepamiršti, kad priešpelėsiniai dažai, nors ir stabdo pelėsio atsiradimą, tačiau negarantuoja, kad pelėsis niekada ten neatsiras. Pavojus didėja, jei siena bus aplieta ar kaip kitaip sudrėks.

Daugiau apie kitus pelėsio naikinimo būdus galite sužinoti ČIA

Kokius dažus rinktis?

Pelėsiui atspariuose dažuose yra antimikrobinių medžiagų, kurios padeda išvengti pelėsių augimo. Pasirinkimas tikrai nemažas, tiek įvairių firmų, tiek įvairių spalvų bei atspalvių – tad drąsiai rinkitės, ir atitaikysite tinkamiausią pagal jūsų vidaus apdailą. Dažykite juos lygiai taip pat, kaip ir bet kokius kitus dažus.

Nuvalyti – ir uždažyti

Prieš pradedant bet kokį darbą, o taip pat ir valant pelėsius, visuomet pravartu pasitarti su specialistu. Dažnai patyręs specialistas gali ateiti, įvertinti bei patarti. Arba prašykite patarimo parduotuvėje, nepirkite aklai. Konsultantai žinos, kokie dažai labiau tiks virtuvei, kurie – vonios kambariui, o su kuriais rankoje drąsiai galite žygiuoti į rūsį.

Prisiminkite!

Pelėsis jūsų namuose atsirado ne todėl, kad pirmąkart naudojote paprastus dažus. Priešpelėsiniai dažai - tik vienas žingsnis į namus be pelėsio. Kad pelėsis nesiveistų toliau, būtina patalpose užtikrinti tinkamą vėdinimą ir suvaldyti drėgmės perteklių.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.