Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ką geriau rinktis – židinį ar krosnelę?

Kas visgi geriau: židinys ar krosnelė? Deja, į šį klausimą vieningo atsakymo nėra. Pasak architektų, Lietuvoje kiek populiaresni yra židiniai, tačiau pasirinkimą visada lemia žmogaus finansinės galimybės, skonis bei namų erdvės dydis. Štai židinius dažniausiai renkasi individualių namų savininkai, kuriems židinys yra ne tik puiki interjero dizaino detalė, bet ir būdas džiaugtis papildoma šiluma visuose namuose už mažesnę kainą. Nedideliuose būstuose populiaresnės yra krosnelės, dėl savo kompaktiško dydžio.

Prieš atsakant sau į klausimą – ką geriau rinktis, reikia gerai žinoti kam jums yra reikalingas šis šilumą skleidžiantis objektas. Ar jis yra labiau skirtas erdvės jaukumui kurti? Ar jums yra svarbesnis skleidžiamos šilumos aspektas?

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ieškantiems išskirtinumo ir subtilumo labiau patrauklūs gali pasirodyti židiniai, nes jie erdvei iškarto suteikia papildomos elegancijos ir prabangos. Krosnelės patrauklesnės gali pasirodyti tiems, kurie ieško praktiškumo, nes jų eksploatacija yra paprastesnė nei židinių. Židinio priežiūra reikalauja daugiau pastangų: mūriniame ugniakure kaupiasi įvairios dulkės ir degios nuosėdos, jas reikia kaskart išsiurbti, taip pat reikia keisti ventiliatorius ir filtrus, o nuo krosnelės tereikia nuvalyti dulkes ir kartą per metus pakeisti durelių tarpinę.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Namų šildymo galimybės židiniu bei krosnele

Tiems, kuriems įdomios šildymo židiniu bei krosnele galimybės, pravartu žinoti, kad šiuolaikiniai židiniai bei krosnelės, tinkamai parinkus vietą ir juos įrengus, gali apšildyti net iki 200 kvadratinių metrų ploto namą. Renkantis tinkamą variantą, svarbiausia įvertinti savo namų plotą.

Štai kokia formule galima naudotis renkantis židinio kapsulę arba krosnelę: jeigu namas yra naujas, įrengtas moderniai, atsižvelgiant į šilumines varžas ir kitus parametrus, 10 kv. m apšildyti reikėtų 1kW galios. Pavyzdys: 100 kvadratinių metrų namui reikėtų pirkti bent jau 10 kW galios židinio kapsulę ar krosnelę. Žinoma, norint apšildyti namus židiniu arba krosnele, vien jų pastatyti neužteks, teks name vedžioti šildymo sistemas. Galimi du būdai šildyti namą: orinis šildymas arba šildymas vandens kontūru.

Tie, kurie papildomos sistemos įsirengti neplanuoja, gali pasitelkti kelias gudrybes, kurios padės sušildyti siena perskirtas patalpas. Visų pirma, šiluma natūraliai pasklinda į kitas patalpas per praviras angas, kad šis procesas vyktų greičiau, galima pasirūpinti efektyvia šilumos apykaita. Tam reikia kambarius skiriančios sienos viršuje įmontuoti 20x35 centimetrų dydžio groteles, o jei yra galimybė ir 10x20 centimetrų dydžio groteles sienos apačioje. Tokiu būdu yra užtikrinamas maksimalus oro apykaitos efektyvumas: per viršutines groteles karštas oras pateks į gretimą kambarį, o šaltas iš jo pateks į kambarį, kuriame yra židinys ar krosnelė ir vėl bus šildomas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

5 patarimai, kaip itin paprastai atkimšti užsikimšusią kriauklę (1)

Virtuvės arba vonios kriauklę labiausiai kemša įvairios smulkios atliekos: maisto likučiai, plaukai, riebalai, kavos tirščiai, siūlai ir panašiai. Tad užsikimšusi kriauklė – problema, kurios buvo galima išvengti pakeitus įpročius ir į kriauklę nemetus atliekų. Tačiau jeigu taip nutiko ir kriauklė užsikimšo, pristatome kelis itin paprastus būdus, kaip ją atkimšti.

Kokia tikimybė, kad per šventes trūks nuotekų vamzdžiai arba užsikirs durų spyna?

Artėjant ypatingoms progoms ar didžiosioms metų šventėms dažnas visą savo laiką skiria artimiesiems ir dovanų paieškai. Tuo metu visai negalvojame apie galimus nemalonius netikėtumus namuose ir dėl jų atsirandančius nuostolius. Vis dėlto, kokia tikimybė, kad per Kūčias trūks nuotekų vamzdžiai, o ruošiant kalėdinius pietus ir laukiant svečių užsikirs durų spyna?

Renkamės naują būstą: dalinė ar visa apdaila – kas geriau?

Perkantiems būstą neretai tenka spręsti amžiną dilemą – pasirinkti būstą su daline apdaila ir vėliau ją atlikti pačiam ar samdyti meistrus, o gal įsikelti į plėtotojo įrengtą būstą. Lietuvoje, kitaip nei kaimyninėse šalyse, populiaresnė dalinė apdaila, tačiau šiemet parduodamų butų skaičius rodo, kad požiūris keičiasi. Pastebima, kad prieš įsigyjant būstą racionaliau įvertinama, kiek asmeninio laiko teks skirti apdailos darbams, ir tik tuomet priimamas lemiamas sprendimas.

Universali medžiaga – fanera: panaudojimo galimybės (1)

Fanera – nebrangi ir universali medžiaga, kurios panaudojimo galimybių yra iš tiesų nemažai. Kviečiame geriau susipažinti su šia medžiaga ir jos panaudojimo galimybėmis.

Židinys: į ką atsižvelgti renkantis (1)

Židinys – namų jaukumo simbolis, kuris gali tapti ypatinga interjero detale, skleidžiančia tiek grožį, tiek šilumą. Atėjus žiemai, nevienas iš mūsų ima galvoti apie tokį šiltą namų papildymą. Tad į ką būtinai reikia atsižvelgti renkantis židinį?

Kaip sukurti tylos ir ramybės oazę namuose?

Namų jaukumas – tai nėra gražūs niekučiai, veislinė katė ar naujausios mados baldai. Pirmiausia tai jausmas – pojūčių, išgyvenamų esant namuose, visuma. Jauku būna tada, kai yra šilta, švaru ir taip gera, jog po sunkios darbo dienos ar valandos praleistos automobilių spūstyje, peržengus namų slenkstį užplūsta ramybė. Būtent ramybės paieškos ir gena mus kruopščiai kurti namų atmosferą, o vienas pagrindinių jaukumo kriterijų – triukšmo kontrolė gyvenamoje aplinkoje.

Sienų dažymas: svarbiausi darbo įrankiai

Sienų dažymas – apdailos darbas, kurį dažnai nusprendžiame atlikti patys, be jokios papildomos specialistų pagalbos. Nors šis darbas iš pirmo žvilgsnio atrodo lengvas, be gerų įrankių kokybiškai jo atlikti nepavyks. Tad kokie yra patys svarbiausi sienų dažymui skirti įrankiai?

Kenkėjai, kurie keliauja „zuikiu“

Prieš penkiolika metų JAV tik 25 proc. kenkėjų naikinimo specialistų išskyrė blakes kaip dažniausiai pasitaikančius kenkėjus, o 2015 m. atlikta apklausa parodė, kad jau 99,6 proc. kenkėjų naikinimo specialistų susidurdavo su patalinėmis blakėmis. Nustatyta, kad viešbučiai ir moteliai – vietos, kuriose bene labiausiai paplitusios patalinės blakės. Vis didėjant keliautojų srautams, patalinės blakės po pasaulį plinta žaibišku greičiu.

Vinilinės grindys: lietuviai dvejoja, o amerikiečiai ir Vakarų europiečiai graibsto (3)

Atrodo, kad Vakarų Europoje interjero dizaineriai, architektai ir namus įsirengiantys žmonės pamišo dėl vinilinių grindų. Amerikoje įsikūrusios gamyklos „USFloors“ vadovė Carly Notcha atskleidžia, kad vinilinių grindų gamybos technologijos sparčiai tobulėja, o pardavimų apimtys – auga. Taikant inovacijas sukurti grindų paviršiai turi net antibakterinių savybių, apsaugančių paviršius nuo dėmių ir kvapus sukeliančių bakterijų. Ar šių grindų šilumos laidumo savybes, universalumą ir ypač nesudėtingą priežiūrą įvertins lietuviai?

5 grindų dangos, kurios tinka virtuvės zonai

Virtuvė – namų erdvė, kuri išsiskiria savitomis sąlygomis, čia: padidėjusi drėgmė, didelė trintis, dažni išsipylimai ir jų paliekamos dėmės. Tad renkantis grindų dangą šiam kambariui, reikia gerai pagalvoti, juk norime gražių, bet kartu tvirtų ir atsparių grindų. Pristatome 5 grindų dangos rūšis, kuriomis tinka kloti virtuvės grindis.