Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ką geriau rinktis – židinį ar krosnelę?

Kas visgi geriau: židinys ar krosnelė? Deja, į šį klausimą vieningo atsakymo nėra. Pasak architektų, Lietuvoje kiek populiaresni yra židiniai, tačiau pasirinkimą visada lemia žmogaus finansinės galimybės, skonis bei namų erdvės dydis. Štai židinius dažniausiai renkasi individualių namų savininkai, kuriems židinys yra ne tik puiki interjero dizaino detalė, bet ir būdas džiaugtis papildoma šiluma visuose namuose už mažesnę kainą. Nedideliuose būstuose populiaresnės yra krosnelės, dėl savo kompaktiško dydžio.

Prieš atsakant sau į klausimą – ką geriau rinktis, reikia gerai žinoti kam jums yra reikalingas šis šilumą skleidžiantis objektas. Ar jis yra labiau skirtas erdvės jaukumui kurti? Ar jums yra svarbesnis skleidžiamos šilumos aspektas?

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ieškantiems išskirtinumo ir subtilumo labiau patrauklūs gali pasirodyti židiniai, nes jie erdvei iškarto suteikia papildomos elegancijos ir prabangos. Krosnelės patrauklesnės gali pasirodyti tiems, kurie ieško praktiškumo, nes jų eksploatacija yra paprastesnė nei židinių. Židinio priežiūra reikalauja daugiau pastangų: mūriniame ugniakure kaupiasi įvairios dulkės ir degios nuosėdos, jas reikia kaskart išsiurbti, taip pat reikia keisti ventiliatorius ir filtrus, o nuo krosnelės tereikia nuvalyti dulkes ir kartą per metus pakeisti durelių tarpinę.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Namų šildymo galimybės židiniu bei krosnele

Tiems, kuriems įdomios šildymo židiniu bei krosnele galimybės, pravartu žinoti, kad šiuolaikiniai židiniai bei krosnelės, tinkamai parinkus vietą ir juos įrengus, gali apšildyti net iki 200 kvadratinių metrų ploto namą. Renkantis tinkamą variantą, svarbiausia įvertinti savo namų plotą.

Štai kokia formule galima naudotis renkantis židinio kapsulę arba krosnelę: jeigu namas yra naujas, įrengtas moderniai, atsižvelgiant į šilumines varžas ir kitus parametrus, 10 kv. m apšildyti reikėtų 1kW galios. Pavyzdys: 100 kvadratinių metrų namui reikėtų pirkti bent jau 10 kW galios židinio kapsulę ar krosnelę. Žinoma, norint apšildyti namus židiniu arba krosnele, vien jų pastatyti neužteks, teks name vedžioti šildymo sistemas. Galimi du būdai šildyti namą: orinis šildymas arba šildymas vandens kontūru.

Tie, kurie papildomos sistemos įsirengti neplanuoja, gali pasitelkti kelias gudrybes, kurios padės sušildyti siena perskirtas patalpas. Visų pirma, šiluma natūraliai pasklinda į kitas patalpas per praviras angas, kad šis procesas vyktų greičiau, galima pasirūpinti efektyvia šilumos apykaita. Tam reikia kambarius skiriančios sienos viršuje įmontuoti 20x35 centimetrų dydžio groteles, o jei yra galimybė ir 10x20 centimetrų dydžio groteles sienos apačioje. Tokiu būdu yra užtikrinamas maksimalus oro apykaitos efektyvumas: per viršutines groteles karštas oras pateks į gretimą kambarį, o šaltas iš jo pateks į kambarį, kuriame yra židinys ar krosnelė ir vėl bus šildomas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Bambukinės grindys: kokie yra jų didžiausi pliusai bei minusai?

Bambukinės grindys savo savybėmis kartais gali pasirodyti labai panašios į medžio masyvo grindis, nors iš tiesų jos yra gaminamos iš žolinio tipo augalo – bambuko. Šios grindys pasižymi daugeliu kietmedžio grindų privalumų, tačiau taip pat galima išskirti ir kelis svarbius pažeidžiamumus. Taigi ką reikėtų žinoti apie šią grindų dangą, prieš nusprendžiant ja iškloti namų grindis?

8 praktiški patarimai, kaip paruošti sienas dažymui

Sienų dažymas – greitas ir nesudėtingas būdas, kuris iš pagrindų gali atnaujinti interjerą ir sutikti jam parinktą nuotaiką. Šį apdailos darbą, turint šiek tiek praktikos ir žinių, gali atlikti kiekvienas. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip pasiruošti šiam darbui.

5 patarimai renovuojantiems namą

Tikitės ypatingų, sudėtingų nurodymų?

Kaip žinoti, kad namuose atsirado pelių?

Paspaudus žiemos šalčiui, į mūsų namus traukia pelės ir kiti graužikai. Kol oras buvo šiltesnis, jie galėjo gyventi ir lauke, tačiau atšalus sugrįžo į šiltesnes patalpas, dėl to, kad ieško maisto.

Būstas su daline apdaila: klaidos, iš kurių vertėtų pasimokyti

„Jeigu perkate būstą su daline apdaila, nusiteikite psichologiškai, kad visą darbų eigą teks kontroliuoti patiems. Pavyzdžiui, pirkti grindjuostes, kai jų reikia, suplanuoti kitų medžiagų perdavimą meistrui, kad sklandžiai vyktų darbai“, – teigia būsto apdailą savo jėgomis nusprendęs atlikti vilnietis Povilas Jurgėnas. Pasak jo, naujakuriams reikia itin įdėmiai suskaičiuoti turimas santaupas ir apdailos išlaidas. Pritrūkus lėšų, darbai gali užtrukti neribotai

Kaip vertinti sandarumą?

Sandarios atitvarinės pastato konstrukcijos sudaro galimybes išsaugoti patalpose šildymo prietaisais sušildytą orą ir sumažinti šildymo išlaidas.

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?