Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ką geriau rinktis – židinį ar krosnelę?

Kas visgi geriau: židinys ar krosnelė? Deja, į šį klausimą vieningo atsakymo nėra. Pasak architektų, Lietuvoje kiek populiaresni yra židiniai, tačiau pasirinkimą visada lemia žmogaus finansinės galimybės, skonis bei namų erdvės dydis. Štai židinius dažniausiai renkasi individualių namų savininkai, kuriems židinys yra ne tik puiki interjero dizaino detalė, bet ir būdas džiaugtis papildoma šiluma visuose namuose už mažesnę kainą. Nedideliuose būstuose populiaresnės yra krosnelės, dėl savo kompaktiško dydžio.

Prieš atsakant sau į klausimą – ką geriau rinktis, reikia gerai žinoti kam jums yra reikalingas šis šilumą skleidžiantis objektas. Ar jis yra labiau skirtas erdvės jaukumui kurti? Ar jums yra svarbesnis skleidžiamos šilumos aspektas?

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ieškantiems išskirtinumo ir subtilumo labiau patrauklūs gali pasirodyti židiniai, nes jie erdvei iškarto suteikia papildomos elegancijos ir prabangos. Krosnelės patrauklesnės gali pasirodyti tiems, kurie ieško praktiškumo, nes jų eksploatacija yra paprastesnė nei židinių. Židinio priežiūra reikalauja daugiau pastangų: mūriniame ugniakure kaupiasi įvairios dulkės ir degios nuosėdos, jas reikia kaskart išsiurbti, taip pat reikia keisti ventiliatorius ir filtrus, o nuo krosnelės tereikia nuvalyti dulkes ir kartą per metus pakeisti durelių tarpinę.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Namų šildymo galimybės židiniu bei krosnele

Tiems, kuriems įdomios šildymo židiniu bei krosnele galimybės, pravartu žinoti, kad šiuolaikiniai židiniai bei krosnelės, tinkamai parinkus vietą ir juos įrengus, gali apšildyti net iki 200 kvadratinių metrų ploto namą. Renkantis tinkamą variantą, svarbiausia įvertinti savo namų plotą.

Štai kokia formule galima naudotis renkantis židinio kapsulę arba krosnelę: jeigu namas yra naujas, įrengtas moderniai, atsižvelgiant į šilumines varžas ir kitus parametrus, 10 kv. m apšildyti reikėtų 1kW galios. Pavyzdys: 100 kvadratinių metrų namui reikėtų pirkti bent jau 10 kW galios židinio kapsulę ar krosnelę. Žinoma, norint apšildyti namus židiniu arba krosnele, vien jų pastatyti neužteks, teks name vedžioti šildymo sistemas. Galimi du būdai šildyti namą: orinis šildymas arba šildymas vandens kontūru.

Tie, kurie papildomos sistemos įsirengti neplanuoja, gali pasitelkti kelias gudrybes, kurios padės sušildyti siena perskirtas patalpas. Visų pirma, šiluma natūraliai pasklinda į kitas patalpas per praviras angas, kad šis procesas vyktų greičiau, galima pasirūpinti efektyvia šilumos apykaita. Tam reikia kambarius skiriančios sienos viršuje įmontuoti 20x35 centimetrų dydžio groteles, o jei yra galimybė ir 10x20 centimetrų dydžio groteles sienos apačioje. Tokiu būdu yra užtikrinamas maksimalus oro apykaitos efektyvumas: per viršutines groteles karštas oras pateks į gretimą kambarį, o šaltas iš jo pateks į kambarį, kuriame yra židinys ar krosnelė ir vėl bus šildomas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Pirties krosnelės akmenys: kaip išsirinkti?

Krosnelės akmenys – iš pirmo žvilgsnio nedidelė, tačiau be galo svarbi pirties sudedamoji dalis. Dažnai ši medžiaga tampa faktoriumi, kuris nulemia visos pirties kokybę. Tad kaip nepasiklysti ir išsirinkti tinkamiausius krosnelės akmenis?

Stiklo blokeliai: natūralios šviesos ir privatumo suderinimas

Stiklo blokelių populiarumas interjero kontekste yra gan nepastovus. Kartais jie būna beveik visai užmirštami, o kartais – tokie madingi, kad sunku surasti interjero leidinį be jų fotografijų (pavyzdžiui, be jų sunku įsivaizduoti 1940-tuosius arba 1980-tuosius). Dėl stiklo blokelių galios suderinti natūralią šviesą ir privatumą, nesunku nuspėti, kad greitu metu jie vėl atras sau vietą šiuolaikiniuose interjeruose.

Keramikinių plytelių stalviršiai virtuvėje: privalumai bei trūkumai

Plytelės virtuvės erdvėje yra be galo dažnos. Šiame kambaryje yra įprasta jomis kloti grindis, klijuoti sienas. Taip pat galima ir plytelių stalviršio opcija. Šiame straipsnyje aptarsime, kokie yra keramikinių plytelių stalviršių privalumai bei trūkumai.

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.