Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ką geriau rinktis – židinį ar krosnelę?

Kas visgi geriau: židinys ar krosnelė? Deja, į šį klausimą vieningo atsakymo nėra. Pasak architektų, Lietuvoje kiek populiaresni yra židiniai, tačiau pasirinkimą visada lemia žmogaus finansinės galimybės, skonis bei namų erdvės dydis. Štai židinius dažniausiai renkasi individualių namų savininkai, kuriems židinys yra ne tik puiki interjero dizaino detalė, bet ir būdas džiaugtis papildoma šiluma visuose namuose už mažesnę kainą. Nedideliuose būstuose populiaresnės yra krosnelės, dėl savo kompaktiško dydžio.

Prieš atsakant sau į klausimą – ką geriau rinktis, reikia gerai žinoti kam jums yra reikalingas šis šilumą skleidžiantis objektas. Ar jis yra labiau skirtas erdvės jaukumui kurti? Ar jums yra svarbesnis skleidžiamos šilumos aspektas?

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Ieškantiems išskirtinumo ir subtilumo labiau patrauklūs gali pasirodyti židiniai, nes jie erdvei iškarto suteikia papildomos elegancijos ir prabangos. Krosnelės patrauklesnės gali pasirodyti tiems, kurie ieško praktiškumo, nes jų eksploatacija yra paprastesnė nei židinių. Židinio priežiūra reikalauja daugiau pastangų: mūriniame ugniakure kaupiasi įvairios dulkės ir degios nuosėdos, jas reikia kaskart išsiurbti, taip pat reikia keisti ventiliatorius ir filtrus, o nuo krosnelės tereikia nuvalyti dulkes ir kartą per metus pakeisti durelių tarpinę.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?
© Shutterstock

Namų šildymo galimybės židiniu bei krosnele

Tiems, kuriems įdomios šildymo židiniu bei krosnele galimybės, pravartu žinoti, kad šiuolaikiniai židiniai bei krosnelės, tinkamai parinkus vietą ir juos įrengus, gali apšildyti net iki 200 kvadratinių metrų ploto namą. Renkantis tinkamą variantą, svarbiausia įvertinti savo namų plotą.

Štai kokia formule galima naudotis renkantis židinio kapsulę arba krosnelę: jeigu namas yra naujas, įrengtas moderniai, atsižvelgiant į šilumines varžas ir kitus parametrus, 10 kv. m apšildyti reikėtų 1kW galios. Pavyzdys: 100 kvadratinių metrų namui reikėtų pirkti bent jau 10 kW galios židinio kapsulę ar krosnelę. Žinoma, norint apšildyti namus židiniu arba krosnele, vien jų pastatyti neužteks, teks name vedžioti šildymo sistemas. Galimi du būdai šildyti namą: orinis šildymas arba šildymas vandens kontūru.

Tie, kurie papildomos sistemos įsirengti neplanuoja, gali pasitelkti kelias gudrybes, kurios padės sušildyti siena perskirtas patalpas. Visų pirma, šiluma natūraliai pasklinda į kitas patalpas per praviras angas, kad šis procesas vyktų greičiau, galima pasirūpinti efektyvia šilumos apykaita. Tam reikia kambarius skiriančios sienos viršuje įmontuoti 20x35 centimetrų dydžio groteles, o jei yra galimybė ir 10x20 centimetrų dydžio groteles sienos apačioje. Tokiu būdu yra užtikrinamas maksimalus oro apykaitos efektyvumas: per viršutines groteles karštas oras pateks į gretimą kambarį, o šaltas iš jo pateks į kambarį, kuriame yra židinys ar krosnelė ir vėl bus šildomas.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Sprendimas, kuris palengvins gyvenimą: nesudėtingai montuojamas patikimas vamzdynas

Kas geriausiai gali papasakoti apie vandentiekio ar šildymo sistemų vamzdynų montavimą? Žinoma, tie, kurie iš šio darbo duoną valgo. Jų patarimai daug verti: montuotojai greitai atsirenka, kuri sistema patikimiausia, sandariausia, patogiausiai ir greičiausiai montuojama.

Kaip neįsileisti pelėsio į namus? (2)

Kad namuose atsirado pelėsis, kartais galima spręsti ne tik iš ant įvairių paviršių atsiradusių juodų, pilkų, žalsvų ar kitos spalvos dėmių bei blogo kvapo, bet ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų, pavyzdžiui: galvos skausmo, jos svaigimo, sutrumpėjusios dėmesio koncentracijos, alergijos simptomų. Taigi pelėsis yra itin nelaukiamas, toksiškas namų svečias, kurio reikia stengtis visais būdais išvengti.

Dažymas: kokius dažus rinktis – aliejinius ar lateksinius?

Dažymas – išankstinio pasiruošimo reikalaujantis procesas. Vienas iš svarbių sprendimų, kurį reikia priimti prieš imantis šio darbo – dažų pasirinkimas. Svarbu išsirinkti ne tik tinkamą dažų spalvą, bet ir tipą. Šioje publikacijoje aptarsime, kada geriau rinktis aliejinius ir kada lateksinius dažus.

Patarimai, kurie padės pašalinti tapetus nuo gipskartonio sienų

Tapetai – sienų apdailos medžiaga, kuri išsiskiria savo pasirinkimo įvairove. Būtent dėl plataus asortimento, kartais nutinka taip, kad išsirenkame netinkamą tapetų dizainą, kuris po kelių metų tiesiog atsibosta. Tada tenka tapetus pašalinti.

Namų šilumos kūrimas: ką rinktis – židinį ar krosnelę?

Vis labiau vėstantys orai lemia tai, kad nemažai savo laisvo laiko praleidžiame namuose, kur jaučiamės šilčiausiai bei patogiausiai. Židinys bei krosnelė – turi galią vienu metu namams suteikti papildomos šilumos bei jaukumo. Tačiau ką geriau rinktis: židinį ar krosnelę?

Židinio priežiūra: 5 žingsniai, kurių reikia imtis

Židinys namų erdvėje, koks jis bebūtų: modernaus dizaino šiuolaikiškas židinys ar senovinė koklinė krosnis, yra šilumos ir jaukumo simbolis. Vėstant orams tiesiog sunku įsivaizduoti gražesnę dienos pabaigą už šiltą pasisėdėjimą šalia šios jaukios interjero detalės. Deja, netinkamai prižiūrimas židinys greičiau susidėvi. Tad ko reikia imtis, norint to išvengti?

Bambuko grindys: privalumai bei trūkumai

Bambukas yra ypatingas augalas, kuris gali būti naudojamas masto, vaistų, audinių ir net grindų gamybai. Bambuko grindys išsiskiria stiprumu bei atsparumu, todėl prieš renkantis naują grindų dangą savo namams, reikėtų įvertinti ir bambuko grindų privalumus ir palyginti juos su kitų dangų. Pristatome pagrindinius šios dangos privalumus bei trūkumus.

Kaip pasirinkti ir prižiūrėti akmeninius stalviršius?

Stalviršis gali būti daugelio baldų esminiu akcentu, atstovaujantis ne tik funkcionalumą ir praktiškumą, bet ir kuriantis vertę ir kokybę. Šiandien rinka gali pasiūlyti itin platų stalviršių pasirinkimą, tačiau žmonės vis dažniau grįžta prie natūralumo rinkdamiesi akmeninius. Čia reikia žinoti, kad akmenys nėra vienodi, o dirbant su natūraliu produktu pritaikymas ir individualumas ypač svarbus, kad būtų atitikti vartotojų lūkesčiai.

Rūkote jūs, o kenčia jūsų naminiai gyvūnai

Pulmonologai sako, kad kai kalbame apie pasyvų rūkymą – kvėpavimą tabako dūmais užterštu oru – labiausiai pažeidžiamos grupės yra vaikai, seneliai ir... naminiai gyvūnai. Nors yra atliktų tyrimų, apie pasyvaus rūkymo sukeliamas ligas mūsų augintiniams, deja, apie tai kol kas kalbama nedaug. Tad nenuostabu, kad paprastai nesusimąstome, kaip mūsų veiksmai atsiliepia šalia esantiems gyvūnams.

Kamštinė grindų danga: pliusai bei minusai (10)

Kamštinė grindų danga – mažiau žinoma medinių grindų rūšis. Kaip ir bet kurios kitos medinės grindys, ši danga turi savų privalumų bei trūkumų. Tad ar verta tokią dangą išbandyti savo namuose? Pristatome kamštinių grindų pliusus bei minusus.