Medinių grindų atnaujinimo patarimai

 (1)
Lakuotos medinės grindys puikiai tinka šeimos namams: jos patraukliai atrodo, yra lengvai valomos ir ganėtinai tvirtos. Senesniuose namuose medinės grindys yra populiari alternatyva kilimams. Dažniausiai jas nušlifavus, grindys yra iš karto lakuojamos. Tačiau grindų lentos buvo dedamos tikintis, kad jas dengs sunkus kilimas arba patiesalas, nes laikui bėgant tarp lentų atsiranda negražūs tarpai, jos ima girgždėti.
Medinių grindų atnaujinimo patarimai
© Fotolia nuotr.

Aukštakulniai, gyvūnai ir žaislai subraižo minkštos medienos grindis. Kartais medinėms grindims tai suteikia savotiško žavesio, tačiau jei lakas nusilupa, grindys ima atrodyti ganėtinai bjauriai. Tai būna itin akivaizdu, jei nusilupa spalvotas lakas ir atsidengia šviesios pušinės lentos.

Paprasčiausias sprendimas – užtepti naujo lako ant viršaus, tačiau jei šiek tiek pasistengsite, galite padaryti taip, kad jūsų grindų apdaila bus ilgaamžiškesnė. Aprašysime jums visą procedūrą.
Kalbant apie apdailą, paprasčiausiai išplovus grindis, jos blizgės, tačiau trumpai, o jei darysite tai kruopščiai, naudosite specialų valymo skystį bei po to grindis nupoliruosite, jūsų grindys bus labai gražios, ir niekam nekils klausimų, kodėl pasirinkote būtent medines grindis.

Kiek laiko tai užtruks? Priklauso nuo grindų ploto, tačiau jei jūsų kambarys yra apie 16 m², turėtumėte padaryti tai per savaitgalį.

Kiek laiko lakas atlaikys? Tai priklauso nuo judėjimo konkrečiame kambaryje dažnumo. Prieškambaryje lakas atlaikys apie penkis metus, o miegamajame – apie dešimt metų. Galėsite prailginti šį laiką nuolat valydami grindis, nes dulkės ir nešvarumai nutrina laką ir patenka į tarpus.

ŽINGSNIS PO ŽINGSNIO

1. Užpildykite tarpus, nes per juos jaučiate skersvėjį, be to, ten kaupiasi purvas. Būtų geriausia, jei sumaišytumėte juos su medžio beicu, kad tiktų prie lentų spalvos. Modernus sprendimas – tarpų sandariklis. Nukreipkite jį virš tarpo ir sugrūskite kietu plokščiu daiktu, suformuodami tarp lentų V-formos užtvarą.

2. Didesnius tarpus užpildykite nauja mediena. Tinkamo dydžio medienos gabaliuko abi puses patepkite medienos klijais ir įkiškite jį tarp lentų. Kai klijai išdžius, nuobliuokite viršų, kad jis susilygintų su lentomis, po to jį nušlifuokite ir padenkite laku. Tarpus galima užpildyti medienos glaistu, o po to nušlifuoti.

3. Jei kuri nors iš lentų yra  nusidėvėjusi, skilusi, sutrešusi ar kitaip pažeista, geriau būtų išpjauti naują lentos gabalą ir pakeisti susidėvėjusį. Pastebėsite, kad naujojo gabalo spalva skiriasi nuo kitų lentų, tad dažydami pasistenkite priderinti spalvą.

4. Atsikratykite girgždėjimo. Viena iš priežasčių, kodėl grindys pradėjo girgždėti - senos grindų dangos lentas apdaila laikė suveržtas kartu ir slopino skleidžiamus garsus. Tikriausiai prieš šveisdami grindis, jūs įkalėte vinių galvutes į lentas, kad jos neplėšytų švitrinio popieriaus. Tai kartais sumažina vinies laikymo stiprumą, tad lentos atsilaisvina ir ima girgždėti. Sprendimas yra akivaizdus – įkalkite dar porą vinių, kad lenta prisitvirtintų. Dar geriau būtų pragręžti nedidelę skylutę per lentą į perdangą ir prisukti lentą su varžtu. Jei pirmiausia praplatinsite skylutę su didesniu grąžtu, varžto galvutė pasislėps lentoje, kai ją stipriau prisuksite.

5. Pirmiausia nušveiskite plotą su 400 stambumo švitriniu popieriumi, kol grindys pasidarys lygios. Po to nuvalykite nuosėdas bei nuvalykite viską vaitspiritu.

6. Ant pažeisto ploto užtepkite sluoksnį grindų lako, palaipsniui pakeldami teptuką nuo paviršiaus, kai prieisite nepažeistą lentos plotą. Tai padės naujam lakui susilieti su senuoju. Jei naudojate spalvotą laką, palyginkite naujai nulakuotos vietos lako spalvą su likusių grindų spalva, kai jis išdžius. Visada norisi dar kartą nulakuoti, tačiau nepamirškite, kad spalvotas lakas su kiekvienu sluoksniu tamsėja, tad geriau ant viršaus užlakuoti keletą sluoksnių permatomo lako.

7. Sulyginkite iškilusius kraštus. Tikėtina, kad minkštos medienos lentos nėra mačiusios grindų šlifuotuvo, tad lentų viduryje susidaro nedideli įdubimai. Gal tai ir atrodo žavingai, tačiau dėl to labiau dėvisi lentų kraštai. Dažniausiai taip atsitinka tuose plotuose, kur vyksta didžiausias judėjimas. Pasirūpinkite lentomis taip, kaip aprašyta sekančiame žingsnyje.

8. Obliumi arba elektriniu šlifuotuvu (įrankis nepigus, tačiau galima jį išsinuomoti) nušveiskite iškilusius įdubusios lentos kraštus. Kartais tokie kraštai pradeda skilti, tad užsidėkite apsaugines pirštines. Tik keletas judesių ir kraštai susilygins.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip per šalčius kūrenti krosnį?

Spustelėjus šalčiams, gyventojai intensyviau ima kūrenti krosnis. O tada pradeda pleškėti namai. Vien šią parą Lietuvoje degė 17 gyvenamųjų namų. „Kai šalta, krosnį kūrenu visą dieną! Net rankos prie sienelės pridėti negaliu,“ – šiluma pasidžiaugia ne vienas gyventojas. „Kol krosnyje gera trauka, tol dūmtraukio ir nevalau,“ – tai neretai tenka išgirsti ugniagesiams, lankantiems gyventojus prevencinių akcijų metu.

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?