Medienos rūšys baldams, statiniams ar daiktams gaminti

 (2)
Žodis "mediena" lietuvių kalboje talpina daug medienos rūšių, kurių kiekviena pasižymi tam tikromis savybėmis. Gaminant medinius baldus, konstrukcijas ir daiktus labai svarbu pasirinkti tinkamą rūšį tam, kad rezultatas atitiktų lūkesčius.
Medienos rūšys baldams, statiniams ar daiktams gaminti
© Shutterstock nuotr.

Spygliuočių mediena naudojama daugeliui paprastų statybos darbų. Ji yra sąlyginai nebrangi ir su ja labai paprasta dirbti. 

Spygliuočių medienos galite rasti:

* Supjaustytos ir apdorotos – ji būna ganėtinai šiurkšti, tad naudojama lauke, dažnai naudojama tvoroms. Apdorotos medienos spalva būna rusvo arba žalsvo atspalvio, priklausomai nuo impregnanto spalvos.

* Supjaustyta – ganėtinai grubi, dažnai naudojama tose vietose, kurių nesimato, pavyzdžiui, sienų statramsčiams, kurie bus uždengti tinku.

* Obliuota – gražus, lygus paviršius. Paprastai naudojama preciziškiems stalystės darbams arba ten, kur paviršius bus matomas, pavyzdžiui, grindjuostės, durų staktos.

Kietmedis (pavyzdžiui, bukas, ąžuolas, raudonmedis) yra žymiai brangesnis už spygliuočių medieną ir yra naudojamas kokybiškiems medžio darbams, brangioms grindims. Dažnai naudojama brangiems langų rėmams, nes atrodo gerai ir yra ilgaamžiška. Kietmedžio grindys praktiškai nesusidėvi. Kadangi šį mediena yra kietesnė, su ja dirbti yra sunkiau, tačiau galutinis rezultatas pateisina tiek kainą, tiek lūkesčius jus nudžiugins. Kietoji mediena neskyla taip lengvai kaip pušis. .

MDF (vidutinio tankio medienos plaušo) plokštės šiais laikais yra labai populiarios. Jos gaminamos iš medienos miltelių, kurie yra sumaišomi su klijais ir suspaudžiami, kad suformuotų lakštą. Plokštės plačiai naudojamos interjero projektams, ypatingai spintelėms ir stelažams gaminti.Lakštai yra gana minkšti, todėl su jais lengva dirbti. Jie lengvai pjaunami ir šlifuojami, be to, juos lengva nudažyti.

Jei supjaustysite plokštę siauromis juostomis stelažams, jie nebus ypatingai stiprūs, todėl darydami ilgas stelažų lentynas nepamirškite jų paremti.Šlifuodami plokštes, būtinai dėvėkite kaukę nuo dulkių, nes jų bus tikrai daug. Plokštės nemėgsta drėgmės ir sušlapusios išbrinksta, todėl niekada jų nenaudokite lauke arba sritims, kurios gali sudrėkti. Lentynoms ir spintoms gaminti geriausia rinktis 18 mm storio plokštes.

Daugelis medienos tiekėjų turi pjaustymo įrenginius. Jie naudoja stambius pjūklus, kurie labai tiksliai išpjauna kvadratinius kampus. Lentynoms ir spintelėms gaminti verta įsigyti pagal jūsų išmatavimus jau supjaustytas plokštes. Nereikės kankintis, kovojant su didelėmis plokštėmis, ypatingai jei jūsų erdvė nėra didelė. 

Medienos drožlių plokštė (MDP) yra gaminama kaip ir MDF, tačiau iš tikrų medienos skiedrų. Plačiai naudojama virtuvės baldų gamintojų, kurie ją dar laminuoja. Taip pat plačiai naudojama nebrangioms grindims susidėti. Galite nusipirkti įvairaus dydžio grindims skirtų paketų, kurie jungiami tarpusavyje, prieš juos prisukant varžtais ar prikalant vinimis.
Nors ir labai retai, tačiau kartais šios plokštės naudojamos lentynoms gaminti. Nepamirškite, kad jos yra ganėtinai silpnos, be to, dažai prie jų kimba nelabai gerai, o jos kraštai yra ganėtinai grubūs. Vienintelis tokio metodo privalumas yra nedidelė jos kaina.

Fanera yra gaminama iš plonų medienos sluoksnių, kurie yra suklijuojami tarpusavyje. Kiekvienas sluoksnis klijuojamas stačiu kampu kitam sluoksniui. Fanera yra labai stipri, tačiau ganėtinai lanksti, ypatingai jei pasirinksite plonesnius lakštus. Dėl to ji plačiai naudojama statybose, pakavimui, juodgrindėms ir begalei kitų dalykų. Su ja dirbti yra sunkiau -  pjaunami kampai nudyla, sunkiai limpa dažai.  Geriausia ją naudoti nelabai matomose vietose. 

Laminuota medžio drožlių plokštė. Jų būna įvairiausių spalvų ir apdailų, nėra brangi. Plačiai naudojama virtuvės baldų karkasams gaminti. Gali būti naudojama lentynoms, tačiau jas reikės gerai paremti. .

Medžio kompozito alternatyvos. Tai sąlyginai naujas medienos produktas, atsiradęs pastaraisiais metais. Derinant medieną su plastiku, pagaminamas naujas ir įdomus kombinuotos medienos produktas. Tokia mediena yra ypatingai naudinga lauko erdvėse. Kombinuotos medienos produktai gaminami sumaišant medienos ir polietileno miltelius – taip pagaminamas stiprus ir oro sąlygoms atsparus produktas. Terasos, dangos, tvoros yra gaminamos iš kombinuotos medienos, kurios būna įvairiausių spalvų ir apdailų. Kai kurios net atkartoja tikrą medieną, todėl ir jausmas bus tarsi tikro medžio, o plastikas suteiks produktui stiprumo ir ilgaamžiškumo.Kombinuotos medienos terasos privalumas – mažai priežiūros reikalaujanti alternatyva, kuri sunkiai nusidėvi ir puikiai atrodo. Ekologiški kombinuotos medienos produktai yra gaminami iš perdirbtos medienos bei perdirbto plastiko.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?