Linoleumas – kas jis iš tiesų ir ar verta prasidėti?

 (7)
Linoleumas kai kam asocijuojasi su sena sovietinių laikų virtuve, mokykla ar ligonine, kitaip tariant, tais laikais, kai linoleumas buvo žinomas tik dėl savo pigumo ir patvarumo. Šiandien, esant didesnei medžiagų įvairovei, į jį neretai žiūrima įtariai. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi yra tikimybė, kad tai, ką vadiname ir vadinote linoleumu iš tiesų nėra linoleumas.
Linoleumas – kas jis iš tiesų ir ar verta prasidėti?
© Shutterstock nuotr.

Kas yra linoleumas? Tikras linoleumas tai ruloninė grindų danga gaminama iš natūralių medžiagų. Per ilgus metus linoleumo pavadinimą pasiskolino ir vadinamoji PVC danga, savo išvaizda ir kai kuriomis savybėmis panaši į linoleumą, tačiau specialistai pataria šių medžiagų nepainioti. Kitas galbūt girdėtas žodis marmoleumas yra konkrečios kompanijos gaminamų linoleumų bendrinis pavadinimas, kitais atvejais marmoleumu šnekamojoje kalboje pavadinamas ir visas natūralus linoleumas. Iš tiesų, painu.

Linoleumas gaminamas iš natūralių medžiagų sėmenų aliejaus pagrindu. Iš to kilo ir jo vardas – lotyniškai “linum” reiškia liną, o “oleum” – aliejų (tiesa, šis gaminys išrastas tikrai ne romėnų laikais ar viduramžiais, o XIX a. Anglijoje). Į sudėtį dar dedama sakų ,kalkakmenio, medžio miltų ir natūralaus pigmento. Natūralus linoleumas gaminamas ant džiuto pagrindo ir skirtingai nei PVC danga paprastai būna vienasluoksnis.

Linoleumas pasižymi tuo, kad yra lanksti danga. Ji paprastai tiesiama ten, kur daug vaikščiojama, kadangi yra atspari dilimui, spaudimui ir yra lengvai valoma. Pakankamai ilgaamžė – gamintojai jam suteikia oficialią iki 10 metų garantiją. Natūralumas ir tai, kad dangoje nėra alergenų taip pat laikomas privalumu. Jis ypatingai tinkamas įvairioms buitinėms patalpoms, darželiams, mokykloms, ofisams ir kitoms panašios paskirties patalpoms.

Jo trūkumai – sudėtingesnis įrengimas, aukšta kaina ir estetinis pasirinkimas – tiesiog vieniems labiau patinka kilimai, kitiems medinės dangos, treti iš principo su linoleumu nenori turėti nieko bendro.

PVC (polivinilchlorido danga; kartais pavadinama dirbtiniu linoleumu) – išvaizda ir savybėmis panaši danga, tačiau buitiškai taip pat vadinama linoleumu. Nors mėgstama sakyti, kad ši danga nieko bendro su linoleumu neturi, tai ne visai tiesa – elastingumu, forma, ilgaamžiškumu šios dangos labai panašios, tiesa, PVC dangos dažniausiai kiek blizgesnės. Tokia danga pasižymi dar ir tuo, kad jos spalva ir raštai yra viršutiniame sluoksnyje, kai tikro linoleumo spalva nenusitrina, o yra „įsigėrusi“ į visą medžiagą. PVC dangos paviršius nebijo vandens, tačiau reikėtų saugoti nuo drėgmės jos apačią. Šios dangos nelabai mėgsta vertinantys natūralumą, kadangi apie PVC dangas ir gaminius, nepaisant jų tvirtumo, sveikatos požiūriu vyrauja nelabai teigiamos nuomonės.

Gana ženkliai skiriasi ir šių dangų kainos. Kaip ir kiekvienoje produktų grupėje galima rasti tiek pigesnių, tiek brangesnių sprendimų, tačiau PVC dangos yra pigesnis pasirinkimas. Kaina už kvadratinį metrą neviršija 10 eurų, renkantis vienas brangesnių dangų. Natūraliam linoleumui tokia kaina pasirodytų per žema, už 20 eurų/m2 jau būtų galima pradėti rinktis, tačiau tai viena žemesnių kainų ribų.

Linoleumas ir grindinis šildymas. Šiais laikais, kai radiatorinį šildymą keičia šiluma iš grindų, klausimas ar linoleumą galima naudoti ant šildomų grindų yra vienas aktualiausių. Atsakymas, taip, jį galima naudoti ir grindiniam šildymui. Jis nesilydo, tačiau teigiama, kad kai kurios rūšys ilgainiui gali gelsti. Teigiama, kad PVC dangos kaitinamos išskiria kenksmingas medžiagas, tad dėti PVC dangą šiuo atveju būtų nekokia mintis.

Ar galiu linoleumą susidėti pats? Atsakymas į šį klausimą daugiausia priklauso nuo poreikio, tačiau jei norite linoleumą pasitiesti gražiai, reikia gerai įvertinti savo jėgas ir patirtį. Jei jūsų tikslas tiesiog patiesti atsparią dangą, tai rūpės mažiau.

Kiekvienas gamintojas nurodo konkrečias tikslias savo linoleumo dengimo instrukcijas, tačiau praktiškai visuomet procesas panašus.

Visų pirma reikėtų tinkamai paruošti pagrindą. Reikalavimai paviršiui ant kurio klojamas linoleumas – jis turi būti visiškai sausas ir visiškai lygus. Dėl jo sugebėjimų „atkartoti“ paviršių, matysis visi jūsų paviršiaus nelygumai. Savaime suprantama, paviršius taip pat turi būti švarus nuo dulkių bei nuriebalintas. Tad praktiškai visuomet pagrindas išlyginamas išlyginamuoju mišiniu, paliekamas džiūti.

Nors senesnės statybos namuose galite rasti prikalto „linoleumo“, to tikrai nereikėtų daryti – jį reikia klijuoti – taip išvengsite oro tarpų po danga ir dangos raukšlėjimosi.

Klijuojant natūralų linoleumą paviršių patariama nugruntuoti, kad padidintumėte klijų sukibimą. Prieš patį procesą rekomenduotina, kad medžiaga kurį laiką būtų palaikyta toje pačioje patalpoje – ypač jeigu anksčiau ji buvo laikoma žemesnėje temperatūroje. Kai gruntas išdžiūna, galite pradėti klijuoti. Efektyviausia, jeigu linoleumo prispaudimui naudojate specialų volą. Jį pirkti vienam kartui neracionalu, tačiau tokį įrankį galima išsinuomoti ir Lietuvoje, o kaina „nesikandžioja“. Kaip ir minėta, reikia didelio tikslumo, jei norite, kad grindys būtų idealiai lygios.

Daug sudėtingiau yra įrengti didesnius linoleumo plotus, kai esamo linoleumo pločio neužtenka. Tuomet reikia juos sujungti naudojantis linoleumo siūlių freza ir linoleumo lituokliu. Freza išpjaunamas siauras tarpas ir užpildomas karštyje besilydančia medžiaga. Fenu ji išlydoma ir vėliau perteklius nupjaunamas iki pagrindo. Nors minėtus įrankius taip pat galima išsinuomoti, jei to niekada nedarėte tikrai nėra daug šansų, kad tai iš pirmo karto padarysite idealiai lygiai.
Ekologijos ir sveikatos sumetimais, patariama nekloti linoleumo ant neizoliuotų plokščių (MDP, MDF, OSB ir panašiai).

Trumpas priežiūros patarimas. Jei natūralus linoleumas vietomis blunka, greičiausiai jis tik užsiteršė. Jo valymui nenaudokite šarminių valiklių ar buitinių cheminių priemonių (pvz. indų ploviklio). Natūralų tokiu atveju smulkiai pašiauškite ir užvaškuokite. Šią dangą vaškuoti galima reguliariai pagal poreikį, nors normaliomis sąlygomis tai daryti prireiks maždaug kas penkmetį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Vitrininiai langai: kokie yra jų privalumai bei trūkumai?

Vitrininiai langai – būsto detalė, kuri tarytum sunaikina ribą tarp patalpos vidaus bei jos išorės. Tai architektūrinis elementas, kuris vizualiai atrodo itin patraukliai. Kita vertus, tokius langus valyti pavasarį yra tikrai nelengva ir nemažai laiko reikalaujanti užduotis. Šiame tekste aptarsime svarbiausius vitrininių langų privalumus ir trūkumus.

5 tinkamiausios grindų dangos tiems, kurie namuose turi augintinių (1)

Augintiniai į namus įneša gyvasties, papildomo džiugesio ir meilės. Tačiau be visų šių privalumų, didesni augintiniai (katės bei šunys) namuose sukelia šiokį tokį chaosą ir netvarką. Jie gali savo nagais apgadinti namų baldus, sienų apdailą bei grindis. Tad augintinių savininkai, ypač šunų šeimininkai, rinkdamiesi grindis, turi gerai įvertinti dangos atsparumą. Pateikiame keletą grindų dangų variantų, kurie tiks keturkojų savininkų namams.

Kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Pelėsis – siaubą keliantis ir turtą niokojantis namų „svečias“, kurio neįsileisti į namus stengiamės įvairiomis priemonėmis: vėdindami namus, valydami vonioje susikaupusius vandens ar kondensato lašelius, skalbinius kuo dažniau džiovindami lauke, o ne kambaryje ir t.t.. Šie ir kiti panašūs prevenciniai veiksmai sudaro netinkamas sąlygas pelėsio atsiradimui. Tad kokiuose namuose pelėsiui vietos neatsiras?

Stumdomos durys: pliusai bei minusai

Stumdomos durys interjere tradiciškai yra siejamos su azijietišku interjero dekoru. Tokios durys sukuria elegantišką ir erdvės neapsunkinantį perėjimą iš vienos erdvės į kitą. Šiandien galima rinktis iš nemažos jų stiliaus ir medžiagiškumo įvairovės. Jeigu kyla klausimas, ar verta tokias erdvę tausojančias duris įsirengti savo namuose, pristatome svarbiausius stumdomų durų privalumus bei trūkumus.

Gipskartonio apdaila: dažniausiai pasitaikančios klaidos

Gipso kartonas – universali medžiaga, kurią galima panaudoti pertvarų įrengimui, sienų sulyginimui, luboms bei grindims. Deja, dalis žmonių dvejoja šios medžiagos ilgaamžiškumu. Abejojantiems ekspertai atsako – kokybiškos gipso kartono konstrukcijos yra ilgaamžės, o nekokybiška apdaila yra padarytų klaidų rezultatas. Pristatome dažniausias darbo su gipso kartonu klaidas.

Kodėl verta rinktis kamštinę medžiagą interjero apdailai?

Kamštinio ąžuolo žievės produkcija sparčiai įgauna populiarumą interjero kontekste. Anksčiau kamštinė medžiaga paprastai asocijuodavosi su vyno butelio kamščiu arba priminimams prisegti skirta lenta, tačiau šiandien namuose kamštmedis naudojamas kur kas plačiau. Kamštinė sienų bei grindų danga, kamštiniai baldai bei šviestuvai – visos šios interjero detalės yra vertinamos tiek dėl savo estetinių, tiek dėl praktinių savybių. Pateikiame kelias priežastis, kodėl verta išbandyti šią medžiagą savo namuose.

Atidengtų plytų siena: pliusai bei minusai

Mūrinės namo sienos – tvirtos ir ilgaamžės. Nors nedengtas plytas esame labiau įpratę matyti pastato eksterjere, šiandien, dėl charakteringos tokių sienų išvaizdos, vis dažniau susiduriame su atidengtų plytinių sienų tendencija interjere. Tie, kuriems pasisekė gyventi name, kuriame už tinko ar gipso kartono plokštės slepiasi plytinės sienos, turi galimybę jas atidengti. Tačiau prieš priimant tokį sprendimą, verta susipažinti su atidengtų plytų sienų pliusais ir minusais.

Pertvaros: ką rinktis – mūrinę sieną ar gipso kartono atitvarą?

Tiek mūriniai atitvairai, tiek gipso kartono atitvarai turi savų privalumų ir trukumų, todėl prieiti prie bendros išvados, kas geriau – mūrinė siena ar gipso kartono atitvaras, šiame straipsnyje nebandysime. Vietoje to, palyginsime šių atitvarų skirtumus, o sprendimą, ką rinktis, priimsite jūs patys.

Pelėsis skalbimo mašinoje: kaip su juo kovoti?

Pelėsis mėgsta tamsią, drėgną, nevėdinamą erdvę, taigi visai nekeista, kad jis gali sau atrasti vietą ir skalbimo mašinoje. Paprastai, kad skalbyklėje atsirado pelėsis, išduoda negeras kvapas bei atsiradusios tamsios spalvos dėmės ant skalbimo milteliams pilti skirtų skyrelių arba tarp durelėse esančių gumų. Tad kaip kovoti su pelėsiu skalbimo mašinoje?

Marmuriniai stalviršiai: privalumai bei trūkumai

Niekas nenuginčys, kad marmuriniai stalviršiai vizualiai yra be galo estetiški. Marmuras erdvei teikia prabangos jausmą. Jis atrodo itin subtiliai bei elegantiškai. Tačiau prieš renkantis tokį stalviršį, reikia gerai pasverti tiek jo pliusus, tiek minusus. Tad ką verta žinoti prieš įsigyjant marmurinį stalviršį?