Linoleumas – kas jis iš tiesų ir ar verta prasidėti?

 (7)
Linoleumas kai kam asocijuojasi su sena sovietinių laikų virtuve, mokykla ar ligonine, kitaip tariant, tais laikais, kai linoleumas buvo žinomas tik dėl savo pigumo ir patvarumo. Šiandien, esant didesnei medžiagų įvairovei, į jį neretai žiūrima įtariai. Tačiau toks požiūris nėra visiškai teisingas, kadangi yra tikimybė, kad tai, ką vadiname ir vadinote linoleumu iš tiesų nėra linoleumas.
Linoleumas – kas jis iš tiesų ir ar verta prasidėti?
© Shutterstock nuotr.

Kas yra linoleumas? Tikras linoleumas tai ruloninė grindų danga gaminama iš natūralių medžiagų. Per ilgus metus linoleumo pavadinimą pasiskolino ir vadinamoji PVC danga, savo išvaizda ir kai kuriomis savybėmis panaši į linoleumą, tačiau specialistai pataria šių medžiagų nepainioti. Kitas galbūt girdėtas žodis marmoleumas yra konkrečios kompanijos gaminamų linoleumų bendrinis pavadinimas, kitais atvejais marmoleumu šnekamojoje kalboje pavadinamas ir visas natūralus linoleumas. Iš tiesų, painu.

Linoleumas gaminamas iš natūralių medžiagų sėmenų aliejaus pagrindu. Iš to kilo ir jo vardas – lotyniškai “linum” reiškia liną, o “oleum” – aliejų (tiesa, šis gaminys išrastas tikrai ne romėnų laikais ar viduramžiais, o XIX a. Anglijoje). Į sudėtį dar dedama sakų ,kalkakmenio, medžio miltų ir natūralaus pigmento. Natūralus linoleumas gaminamas ant džiuto pagrindo ir skirtingai nei PVC danga paprastai būna vienasluoksnis.

Linoleumas pasižymi tuo, kad yra lanksti danga. Ji paprastai tiesiama ten, kur daug vaikščiojama, kadangi yra atspari dilimui, spaudimui ir yra lengvai valoma. Pakankamai ilgaamžė – gamintojai jam suteikia oficialią iki 10 metų garantiją. Natūralumas ir tai, kad dangoje nėra alergenų taip pat laikomas privalumu. Jis ypatingai tinkamas įvairioms buitinėms patalpoms, darželiams, mokykloms, ofisams ir kitoms panašios paskirties patalpoms.

Jo trūkumai – sudėtingesnis įrengimas, aukšta kaina ir estetinis pasirinkimas – tiesiog vieniems labiau patinka kilimai, kitiems medinės dangos, treti iš principo su linoleumu nenori turėti nieko bendro.

PVC (polivinilchlorido danga; kartais pavadinama dirbtiniu linoleumu) – išvaizda ir savybėmis panaši danga, tačiau buitiškai taip pat vadinama linoleumu. Nors mėgstama sakyti, kad ši danga nieko bendro su linoleumu neturi, tai ne visai tiesa – elastingumu, forma, ilgaamžiškumu šios dangos labai panašios, tiesa, PVC dangos dažniausiai kiek blizgesnės. Tokia danga pasižymi dar ir tuo, kad jos spalva ir raštai yra viršutiniame sluoksnyje, kai tikro linoleumo spalva nenusitrina, o yra „įsigėrusi“ į visą medžiagą. PVC dangos paviršius nebijo vandens, tačiau reikėtų saugoti nuo drėgmės jos apačią. Šios dangos nelabai mėgsta vertinantys natūralumą, kadangi apie PVC dangas ir gaminius, nepaisant jų tvirtumo, sveikatos požiūriu vyrauja nelabai teigiamos nuomonės.

Gana ženkliai skiriasi ir šių dangų kainos. Kaip ir kiekvienoje produktų grupėje galima rasti tiek pigesnių, tiek brangesnių sprendimų, tačiau PVC dangos yra pigesnis pasirinkimas. Kaina už kvadratinį metrą neviršija 10 eurų, renkantis vienas brangesnių dangų. Natūraliam linoleumui tokia kaina pasirodytų per žema, už 20 eurų/m2 jau būtų galima pradėti rinktis, tačiau tai viena žemesnių kainų ribų.

Linoleumas ir grindinis šildymas. Šiais laikais, kai radiatorinį šildymą keičia šiluma iš grindų, klausimas ar linoleumą galima naudoti ant šildomų grindų yra vienas aktualiausių. Atsakymas, taip, jį galima naudoti ir grindiniam šildymui. Jis nesilydo, tačiau teigiama, kad kai kurios rūšys ilgainiui gali gelsti. Teigiama, kad PVC dangos kaitinamos išskiria kenksmingas medžiagas, tad dėti PVC dangą šiuo atveju būtų nekokia mintis.

Ar galiu linoleumą susidėti pats? Atsakymas į šį klausimą daugiausia priklauso nuo poreikio, tačiau jei norite linoleumą pasitiesti gražiai, reikia gerai įvertinti savo jėgas ir patirtį. Jei jūsų tikslas tiesiog patiesti atsparią dangą, tai rūpės mažiau.

Kiekvienas gamintojas nurodo konkrečias tikslias savo linoleumo dengimo instrukcijas, tačiau praktiškai visuomet procesas panašus.

Visų pirma reikėtų tinkamai paruošti pagrindą. Reikalavimai paviršiui ant kurio klojamas linoleumas – jis turi būti visiškai sausas ir visiškai lygus. Dėl jo sugebėjimų „atkartoti“ paviršių, matysis visi jūsų paviršiaus nelygumai. Savaime suprantama, paviršius taip pat turi būti švarus nuo dulkių bei nuriebalintas. Tad praktiškai visuomet pagrindas išlyginamas išlyginamuoju mišiniu, paliekamas džiūti.

Nors senesnės statybos namuose galite rasti prikalto „linoleumo“, to tikrai nereikėtų daryti – jį reikia klijuoti – taip išvengsite oro tarpų po danga ir dangos raukšlėjimosi.

Klijuojant natūralų linoleumą paviršių patariama nugruntuoti, kad padidintumėte klijų sukibimą. Prieš patį procesą rekomenduotina, kad medžiaga kurį laiką būtų palaikyta toje pačioje patalpoje – ypač jeigu anksčiau ji buvo laikoma žemesnėje temperatūroje. Kai gruntas išdžiūna, galite pradėti klijuoti. Efektyviausia, jeigu linoleumo prispaudimui naudojate specialų volą. Jį pirkti vienam kartui neracionalu, tačiau tokį įrankį galima išsinuomoti ir Lietuvoje, o kaina „nesikandžioja“. Kaip ir minėta, reikia didelio tikslumo, jei norite, kad grindys būtų idealiai lygios.

Daug sudėtingiau yra įrengti didesnius linoleumo plotus, kai esamo linoleumo pločio neužtenka. Tuomet reikia juos sujungti naudojantis linoleumo siūlių freza ir linoleumo lituokliu. Freza išpjaunamas siauras tarpas ir užpildomas karštyje besilydančia medžiaga. Fenu ji išlydoma ir vėliau perteklius nupjaunamas iki pagrindo. Nors minėtus įrankius taip pat galima išsinuomoti, jei to niekada nedarėte tikrai nėra daug šansų, kad tai iš pirmo karto padarysite idealiai lygiai.
Ekologijos ir sveikatos sumetimais, patariama nekloti linoleumo ant neizoliuotų plokščių (MDP, MDF, OSB ir panašiai).

Trumpas priežiūros patarimas. Jei natūralus linoleumas vietomis blunka, greičiausiai jis tik užsiteršė. Jo valymui nenaudokite šarminių valiklių ar buitinių cheminių priemonių (pvz. indų ploviklio). Natūralų tokiu atveju smulkiai pašiauškite ir užvaškuokite. Šią dangą vaškuoti galima reguliariai pagal poreikį, nors normaliomis sąlygomis tai daryti prireiks maždaug kas penkmetį.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.