LED lempučių privalumai ir trūkumai

 (8)
Dar neseniai keitėme kaitrines lemputes fluorescencinėmis, o dabar vis dažniau girdime, kad šias lemputes reikėtų keisti į LED lemputes. Ar tai tiesa ir kuo tai naudinga? Kokiais privalumais ir trūkumais jos pasižymi, nagrinėjame šiame tekste.
Specialisto teigimu, LED lemputės yra pernelyg reklamuojamos
Specialisto teigimu, LED lemputės yra pernelyg reklamuojamos
© Shutterstock nuotr.

Privalumai:

LED lemputės naudoja mažiau energijos

Tradicinės kaitrinės lemputės apie 95 % energijos iššvaisto šilumai gaminti. Dėl to jos yra ypatingai neefektyvios. Kompaktinėms fluorescencinėms lemputėms žymiai geriau sekasi konvertuoti savo vartojamą energiją į naudingą šviesą. Jos yra keturis kartus efektyvesnės už kaitrines lemputes, nes šilumai pagaminti išeikvoja tik 80 % savo suvartojamos energijos. Nors 80 % atrodo gana didelis skaičius, tačiau nepamirškite, kad šios lemputės vartoja žymiai mažiau energijos už kaitrines lemputes ir daugiau jos konvertuoja į šviesą. 

LED lemputės įprastai naudoja dar mažiau energijos už kompaktines fluorescencines lemputes, tad nustatyti jų vidutinį efektyvumą yra sudėtinga.

LED lemputėse nėra gyvsidabrio

Visi žinome, kad gyvsidabris yra kenksmingas žmonių sveikatai. Dauguma žmonių taip pat žino, kad kompaktinės fluorescencinės lemputės naudoja gyvsidabrį, kad sukurtų šviesą. Nors jose gyvsidabrio yra nedaug, tačiau dėl jo kompaktines fluorescencines lemputes rizikinga naudoti vietose, kuriose yra vaikų, arba tokiose lempose, kurias galima lengvai nuversti. Jis taip pat komplikuoja perdegusių lempučių perdirbimo procesą. Tačiau taip pat teigiama, kad įprastame sumuštinyje su tunu yra daugiau gyvsidabrio nei vienoje kompaktinėje fluorescencinėje lemputėje, o bet koks gyvsidabrio kiekis yra kenksmingas žmonių sveikatai. Tačiau žmonės gana dažnai valgo tuną ir nepatiria jokių pasekmių.

LED lempučių sudėtyje nėra gyvsidabrio, nes jos yra kietojo kūno elektroniniai prietaisai ir juose nėra judančių dalių, dujų arba sunkiųjų metalų (pvz., gyvsidabrio), kurie priverstų juos dirbti. Taigi jas saugiau už kompaktines fluorescencines lemputes galite naudoti tose vietose, kuriose būna vaikų, arba tose lempose, kurios gali būti lengvai nuverstos ir sudaužytos. Be to, dėl šios priežasties LED lemputes galite naudoti ir perdirbti (net jei jos yra sudaužytos).

LED lemputės skleidžia mažiau šilumos

Kadangi LED lemputės yra tokios efektingos ir vis tobulėja, vis mažiau jų suvartojamos energijos yra sueikvojama šilumai gaminti, tad daugiau jos yra paverčiama naudinga šviesa. Nors LED lemputės vis dar skleidžia tam tikrą šilumos kiekį, jis vis dar yra gerokai mažesnis už kaitrinių lempučių skleidžiamą kiekį, dėl to jas yra saugiau naudoti tose vietose, kuriose yra mažų vaikų. Mažiems piršteliams patinka tyrinėti ir liesti, todėl jie gali nusideginti palietę karštas elektros lemputes, kurias jie gali pasiekti. LED lemputės yra šiltos, tačiau jos nedegina odos.

LED lemputės veikia ilgiau

Mes žinome, kad LED lemputės yra kietojo kūno elektroniniai prietaisai ir kad juose nėra jokių judančių dalių ar dujų. Taigi tikėtina, kad LED lemputės veiks daug kartų ilgiau nei kaitrinės ir kompaktinės fluorescencinės lemputės. Dauguma gamintojų teigia, kad jų lemputės veiks ilgiau už 25 kaitrines arba 5 kompaktines fluorescencines lemputes. Todėl LED lemputes geriausia įsukti sunkiai pasiekiamose vietose ir įrenginiuose. Tikėtina, kad LED lempučių nereikės keisti maždaug 20 metų (priklausomai nuo gamintojo modelio).

LED lemputės neperdega kaip kaitrinės arba kompaktinės fluorescencinės lemputės. Paprastai laikui bėgant jos lėtai pritemsta ir numanomo veikimo laiko pabaigoje praranda iki 70 % savo pradinio ryškumo. Tad kai jos pritemsta, jas reikia pakeisti, nors jos dar tebedega.

LED lempučių neveikia žema temperatūra

Iš tiesų, jas veikia žema temperatūra, tačiau ji gali teigiamai paveikti jų veikimo laiką. Priklausomai nuo temperatūros, jų veikimo laikas gali ženkliai pailgėti. Dėl to LED lemputės tinkamos šaldytuvams ir šaldikliams, o parduotuvės jau suprato, jog tai yra ilgalaikė investicija, galinti padėti sutaupyti daug energijos bei atliekamų darbų sąskaitas, nes nereikės dažnai keisti perdegusių fluorescencinių lempučių.

Jei šaltą žiemos naktį jums yra tekę įjungti lauke esančią kompaktinę fluorescencinę lemputę, tuomet žinote, jog šaltyje šios lemputės būna labai blankios ir ilgai užtrunka, kol sušyla ir pasidaro ryškios (jei apskritai taip nutinka). LED lemputėms nereikia apšilti kaip kompaktinėms fluorescencinėms lemputėms ir nepaisant šalčių, jos iš karto būna visiškai ryškios. Todėl jos yra tinkamos laukui, jei klimatas yra šaltesnis, kur šviesos ryškumas yra būtinas saugumui.

Trūkumai:

LED lemputės vis dar yra brangesnės už kitas lemputes

Per pastaruosius kelerius metus LED lempučių kaina sparčiai mažėjo, be to, ji mažėja ir toliau. Tačiau jos vis dar kainuoja brangiau už kaitrines arba kompaktines fluorescencines lemputes. Todėl pirkdami naujas lemputes, dauguma vartotojų jas ignoruoja. Dėl didelės jų kainos pakeisti daug lempučių namuose yra brangu. Tačiau ilgas jų veikimo laikas ir sumažėjęs energijos suvartojimas gali kompensuoti didesnę pradinę jų kainą.

LED lemputės yra jautrios ypatingam karščiui

Jeigu jūs kada nors matėte tokią LED lemputę, kuri atitinka 40 ir 60 vatų kaitrines lemputes, tada jūs galbūt jau pastebėjote, kad jos pagrindą sudaro tam tikra metalo rūšis - dažniausiai aliuminis. Jis išsklaido lemputės gaminamą šilumą. Jei ši šiluma nebūtų efektyviai išsklaidoma ir kauptųsi aplink lemputę, LED lemputės veikimo laikas labai sumažėtų, be to, dėl to galėtų deformuotis speciali plokštė, prie kurios yra montuojamos šios lemputės.

LED lemputėse esantys radiatoriai labai veiksmingai išlaiko lemputę vėsią. Tačiau tam tikruose šviestuvuose LED lemputės nėra tinkamos naudoti, pavyzdžiui, nišos lubose arba sandariuose įrenginiuose. Tokiuose šviestuvuose įsuktos LED lemputės gali perkaisti, nes lemputės išsklaidoma šiluma neturi kur pasklisti, išskyrus erdvę, esančią aplink lemputę. Dėl to gali kilti problemų su lemputės perkaitimu. Taigi LED lemputės puikiai tinka lempoms ir šviestuvams, kurie nėra sandarūs ir kurie nėra uždengti.

LED lemputės yra sunkesnės už kitas lemputes

Komponentai, kurie išsklaido LED lempučių sukuriamą šilumą, suteikia lempai papildomo svorio. Todėl jos yra sunkesnės už kaitrines ir daugumą kompaktinių fluorescencinių lempučių. Kai kurias lempas, pavyzdžiui, lankstomas stalo lempas ar kitokias lempas, turinčias sulenkiamų arba reguliuojamų dalių, gali paveikti padidėjęs svoris. Nuo svorio jos gali nusvirti arba nukristi (pavyzdžiui, mažos stalo lempos), nors taip gali nutikti tik su lempomis, pagamintomis iš pigių dalių, arba su tokiomis lempomis, kurių lankstūs kaklai yra ne tokie tvirti. Taigi kol LED lemputės nepasidarys efektyvesnės ir generuos mažiau šilumos bei galės išsklaidyti ją su mažesniais ir lengvesniais radiatoriais, jos bus tinkamesnės tvirtesnėms lempoms, kurios nėra lanksčios arba reguliuojamos.

LED lempučių skleidžiama šviesa yra itin kryptinga

Daugumos LED lempučių skleidžiama šviesa yra itin kryptinga. Tai tarsi spindulys, einantis iš lemputės viršūnės. Anksčiau gamintos LED lemputės skleisdavo šviesą labai panašią į žibintuvėlius – tarsi spindulį, kuris nelabai gerai išplisdavo. Dėl to LED lemputės buvo naudojamos kaip savotiški prožektoriai ar dekoratyviniai apšvietimo akcentai. Tačiau gamintojai jas labai patobulino – pakeitė LED lempučių dizainą, kad jų skleidžiama šviesa būtų labiau panaši į kaitrinių bei kompaktinių fluorescencinių lempučių skleidžiamą šviesą. Tad jos labai patobulėjo, nes šviesa yra skleidžiama plačiau.

Tipiškoje stalo lempoje įsukta seniau sukurta LED lemputė daugumą šviesos skleistų link lempos viršaus, o ne į apačią. Naujesnės lemputės skleidžia šviesą tolygiau, tad daugiau skleidžiamos šviesos yra nukreipta žemyn. Tad lemputės dizaino pokyčiai yra tęstinis procesas, kuris pagerina kiekvieną LED lempučių kartą.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vidaus apdaila

Kaip išsirinkti medinius padėklus įvairiems projektams?

Mediniai padėklai yra itin mėgstama mėgėjų meistrų medžiaga, kurią galima panaudoti įvairiems Darau Pats projektams. Jų populiarumas yra susijęs su malonia, šiek tiek sendinta estetika ir prieinamumu. Tad į ką reikia atsižvelgti renkantis medinius padėklus?

Kokių klaidų vengti įsirengiant pirtį?

Pirtis – universalus vandens malonumas, kuriuo gera mėgautis tiek šiltuoju, tiek šaltuoju metų laiku. Vasarą, šiek tiek atitolus nuo darbų, yra gerai užsiimti projektais, kuriems žiemą nebuvo laiko. Pirties įsirengimas – vienas iš tokių galimų projektų. Kad šis darbas būtų kuo sklandesnis, verta pasimokyti iš dažnai pasitaikančių klaidų.

Terakotinės plytelės: privalumai ir trūkumai

Terakotinės plytelės šį sezoną sulaukė daugiau dėmesio nei įprastai. Tad ką reikėtų žinoti apie jas?

Patarimai, kaip nudažyti medinį baldą purškiamais dažais

Jeigu jaučiate, kad jūsų namams reikalingi pokyčiai, baldų dažymas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip greitai ir nesudėtingai erdvei suteikti naują veidą. Dažymas purškiamais dažais yra patrauklus dėl šių priežasčių: baldą nudažyti galima labai greitai; jo paviršius yra padengiamas itin lygiai (ant jo nelieka teptuko paliekamų potėpių); palyginus su kitais dažais, jų džiuvimo laikas yra gerokai trumpesnis. Tiems, kuriems neteko dažyti tokiu būdu, pristatome keletą praktiškų patarimų.

Dūmų detektorius: kodėl jis reikalingas ir kaip jį išsirinkti?

Įsigaliojus priešgaisrinės saugos reikalavimui – visuose gyvenamuosiuose būstuose įsirengti autonominius dūmų detektorius, žmonės vis aktyviau domisi šiais įrenginiais. Tad kuo svarbus yra dūmų detektorius ir kaip jį išsirinkti?

Kaip panaikinti rūdžių dėmes klozete, vonioje bei kriauklėje?

Rūdžių dėmės ant balto vonios, klozeto ar kriauklės paviršiaus atrodo itin neestetiškai. Nors tokių dėmių šalinimas nėra pati lengviausia užduotis, tačiau egzistuoja ne vienas būdas, kaip su jomis kovoti. Šiame tekste pateikiame penkias technikas, kaip pašalinti tokias „užsispyrusias“ dėmes.

Draudikai: ugnis padaro kelis kartus didesnius nuostolius nei kitos nelaimės (1)

Nuo šio mėnesio pradžios visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – privaloma įsirengti dūmų detektorius. Draudikai ragina suskubti nespėjusius to padaryti ir užtikrina, kad gaisrą patyrusiems žmonėms žala bus atlyginama ir tais atvejais, jei nukentėjusieji dūmų detektoriaus namuose dar nebus sumontavę.

Ką reikia žinoti apie privalomą statinio projekto ekspertizę?

Nuo 2018 metų neypatingojo daugiabučio namo kapitaliniam remontui privaloma statinio projekto ekspertizė. Ką reikia apie ją žinoti?

Kurių statinio statybos techninės veiklos vadovų pareigas gali atlikti patys statytojai?

Daugumai statytojų jau ne paslaptis, kad statant naujus, rekonstruojant, griaunant ypatinguosius ir neypatinguosius statinius, atnaujinant (modernizuojant) pastatus ne vėliau kaip prieš vieną darbo dieną iki statybos darbų pradžios privaloma Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) pateikti pranešimą apie statybos pradžią ir pasamdytus (paskirtus) statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus. Tačiau dažnai iškyla dilema, kuriuos statinio statybos techninės veiklos pagrindinių sričių vadovus būtina pasamdyti, o kurių pareigas gali atlikti patys statytojai.